Golden retriever to bardzo rozpoznawalna rasa. Duże, najczęściej złote psy, o radosnym usposobieniu i ogromnych pokładach miłości, przyjaźni i zaufania, bardzo szybko podbiły serca ludzi. Psy te absolutnie nie nadają się na stróżów, ale też i nie z takim przeznaczeniem zostały wyhodowane. Skąd się wziął golden retriever? Jak długo żyje? Jaki ma charakter? Z kim będzie najszczęśliwszy? Przeczytaj!
- 1. Golden retriever a wzorce ras
- 2. Golden retriever – historia rasy
- 3. Jak wygląda golden retriever?
- 4. Jak wygląda pielęgnacja psa tej rasy?
- 5. Opis rasy golden retriever – charakter, temperament, usposobienie
- 6. Czy wychowanie golden retrievera jest trudne?
- 7. Szkolenie golden retrievera
- 8. Hodowla popularnego golden retrievera
- 9. Czy golden retriever to zdrowa rasa?
- 10. Jak żywić golden retrievera?
- 11. Cena i koszty utrzymania golden retrievera
- 12. Podsumowanie
Golden retriever a wzorce ras
Golden retriever to rasa wszystkim znana i lubiana. Różne organizacje kynologiczne nadały goldenowi własny wzorzec. Jest on uznany m.in. przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, w której klasyfikacji należy do grupy VIII (aporterów, płochaczy i psów dowodnych), sekcji 1 (aporterów), a jego numer wzorca to 111.
Klasyfikacja według innych organizacji kynologicznych wygląda tak:
- American Kennel Club (CKC) – psy sportowe;
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 3 psy myśliwskie;
- World Kennel Union (WKU) – 4.66.2 psy myśliwskie;
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy myśliwskie;
- Canadian Kennel Club (CKC) – psy sportowe;
- United Kennel Club (UKC) – psy myśliwskie.
Golden retriever – historia rasy
Golden retriever to rasa, która powstała w XIX wieku. Wiele źródeł podaje wręcz konkretną datę – 1864 rok. Za twórcę tej rasy uważa się Szkota, sir Dudleya Marjoribanksa lorda Tweedmouth. To jest pewne, lord jako twórca występuje powszechnie w wielu rozmaitych, niezależnych od siebie źródłach. Jednak w tym momencie historia się dzieli i istnieją różne wersje tego, co się właściwie stało i co było czynnikiem, który popchnął lorda Tweedmouth do celowej hodowli psów, która zaowocowała powstaniem tej konkretnej rasy.
Jedna z wersji mówi o tym, że sir Dudley Marjoribanks zafascynowany był pokazem, który zaobserwował w rosyjskim cyrku. Tam właśnie miał zobaczyć niesamowite, żółte psy, które robiły fascynujące sztuczki. Był tak zachwycony tym, co zobaczył, że odkupił 8 żółtych szczeniąt, by rozpocząć celową hodowlę tych stworzeń.
Cyrkowa legenda jest jednak najprawdopodobniej wyłącznie legendą. Istnieje większa szansa na to, że pies golden powstał, bo sir Dudley Marjoribanks odkupił jedyne żółte szczenię, które pojawiło się w miocie Wavy-Coated-Retrievera. Pozostałe szczeniaki suki tej rasy były czarne. Żółte szczenię zwróciło uwagę lorda, który odkupił je od szewca.
Od tego żółtego szczeniaka rozpoczęła się hodowla, która odbywała się w północnej Szkocji w rezydencji lorda. Pierwszy człon nazwy rasy nawiązuje do koloru sierści, a drugi do rodzaju wykonywanej pracy (ang. to retrieve = aportować).
Pierwotne przeznaczenie golden retrievera
Wbrew pozorom sir Dudley Marjorbanks wcale nie miał na celu stworzenia psa do towarzystwa, jego celem było stworzenie idealnego psa do polowań. Wszystko zaczęło się od żółtego szczeniaka Wavy-Coated Retrievera, który nazwany został Nous. W 1868 został on skrzyżowany z Belle, suczką rasy tweed water spaniel. Obecnie rasa ta już nie istnieje, cechowała się kręconą, falującą sierścią i jasną, piaskowo-wątrobianą barwą.
Celem hodowli było rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na ptaki. Pies golden retriever miał służyć do przynoszenia ptactwa wodnego już po strzale. Musiał więc nie bać się wody, a także mieć naturalne skłonności do aportowania. Z biegiem czasu, by uzyskać psa o najbardziej pożądanych cechach, krzyżowano między sobą psy różnych ras – nie tylko tweed water spaniel, ale też psy rasy bloodhound, labrador retriever czy seter irlandzki.
Po raz pierwszy psy zaprezentowano podczas wystawy w Crystal Palace w 1908 roku. Od razu zaczęły się cieszyć sympatią i uznaniem ludzi. Duży wpływ na to miał też lord Tweedmouth, który zajmował się nie tylko hodowlą psów tej rasy, ale też jej popularyzacją, zwłaszcza wśród arystokracji i innych przedstawicieli wyższych sfer.
Rasę obecnie cenimy za przyjacielskość, aktywność i towarzyskość. Z reguły nie traktujemy ich jako psy myśliwskie, przejęły rolę psów do towarzystwa.
Golden retriever w Polsce
Pierwsza w Polsce hodowla golden retrieverów to hodowla Ranczo Wolna Europa, prowadzona przez Jerzego Nowickiego. To właśnie tam, jeszcze w latach 80. XX wieku przybyła z Danii pierwsza suka tej rasy. Pierwszy miot szczeniąt to lata 90. XX wieku. Ile kosztuje golden retriever?
Koszt takiego psa to przynajmniej 3 tysiące złotych. Pamiętaj, że duża popularność psów tej rasy sprawia, że istnieje mnóstwo pseudohodowli, które przyczyniają się do ogromnego cierpienia zwierząt i potwornej eksploatacji suk, a także trzymania zwierząt w bardzo złych warunkach. W pseudohodowlach liczy się wyłącznie zysk – cena szczeniaka jest niska, ale szczeniak ma szansę na problemy zdrowotne, a także behawioralne. Pamiętaj też, że prawdziwy golden retriever to rodowodowy golden retriever. Cena takiego zwierzaka uzależniona jest też od prestiżu jego rodziców i tytułów, które udało im się zdobyć na kolejnych wystawach.
Ciekawostki o golden retrieverze
Czy wiesz, że:
- golden retrievery mają między palcami błonę pławną, która umożliwia im doskonałe poruszanie się w wodzie;
- psy te wykorzystuje się w służbach do tropienia ładunków wybuchowych i narkotyków;
- uważane są za jedne z najinteligentniejszych i najpopularniejszych ras na świecie.
Jak wygląda golden retriever?
Golden retriever to bardzo atrakcyjna rasa. Nie tylko pod względem charakteru, ale też fizycznym. Właśnie dzięki tej kombinacji tak bardzo uwielbiają go ludzie na całym świecie. Chcesz poznać bardziej szczegółowy opis rasy? Zapraszamy!
Opis ogólny wyglądu golden retrieverów
Golden retriever uważany jest za zwierzę krzepkie i muskularne. W przypadku golden retrieverów z hodowli amerykańskiej, we wzorcu są różnice. Dotyczą one budowy ciała – psy z linii amerykańskich hodowli są delikatniejsze i smuklejsze.
Golden retriever ma ciemnobrązowe oczy z ciemnymi powiekami. Jego uszy są średniej wielkości, oklapnięte, osadzone mniej więcej na poziomie oczu. Ogon retrieverów jest noszony na linii grzbietu. Kończyny są natomiast mocne i dobrze umięśnione. Goldeny poruszają się płynnie i dynamicznie.
Waga i wzrost wzorcowego goldena
Golden retriever zaliczany jest do psów ras dużych. Dorosłe psy osiągają wysokość w kłębie od 56 do 61 cm, a samice od 51 do 56 cm. Samce ważą od 28 do 32 kilogramów, suki natomiast od 24 do 28 kg.
Jakie umaszczenie ma golden rertiever?
Sierść goldenów może być gładka lub pofalowana, nie może być jednak kręcona. Psy te mają bardzo gęsty podszerstek. Wierzchnia okrywa włosowa na plecach przylega do ciała. Na łapach, brzuchu i klatce piersiowej charakterystyczna jest gęsta, odstająca sierść.
W europejskich hodowlach golden retrievera dozwolona jest wyłącznie maść jasnozłota lub kremowa. Golden retriever biały jest niepożądany – dozwolone jest co najwyżej kilka białych włosów na klatce piersiowej.
W przypadku linii amerykańskiej może być golden retriever czarny, czekoladowy, złoty lub brązowy. Jego sierść nie powinna być jednak koloru czerwonego, ani mahoniowego.
Jak wygląda pielęgnacja psa tej rasy?
Golden retriever nie należy do najbardziej trudnych w pielęgnacji ras. Jeśli chcesz wiedzieć, jakich produktów używać, by utrzymać go w czystości oraz na co zwracać uwagę podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Czesanie golden retrievera
Golden retriever linieje nawet bardzo intensywnie dwa razy do roku – w przypadku wymiany sierści. Jednak jeśli dużo czasu spędza w ogrzewanych pomieszczeniach, może tracić pewne ilości sierści przez cały rok. Wystarczy czesać go raz w tygodniu szczotką pudlówką, a potem metalowym grzebieniem. Szczególną uwagę należy poświęcić wyczesywaniu portek, ogona, szyi czy sierści za uszami.
Kąpiel dużego goldena
Kąp swojego goldena w razie potrzeby, używaj do tego specjalnych szamponów dla psa – nabłyszczających lub zwiększających objętość sierści. Warto pamiętać, że golden retriever to duży pies i ze względu na swoje rozmiary, może nie zmieścić się do małego brodzika. Po kąpieli trzeba go dokładnie wysuszyć ręcznikiem i suszarką, by nie doprowadzić do infekcji skóry.
Pielęgnacja uszu oczu i pazurów
Pamiętaj o kontrolowaniu stanu zębów, uszu, oczu i pazurów. Odkładający się kamień nazębny można usunąć specjalnymi smaczkami lub przy pomocy pasty i szczoteczki dla psów. Golden retriever ma oklapnięte uszy, przez co nie jest im zapewniona wystarczająca wentylacja. Warto usuwać nagromadzoną woskowinę preparatem do czyszczenia uszu dla psów. Oczy retrievera również należy przemywać w razie potrzeby specjalnymi kroplami. Artykuły te znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.
Opis rasy golden retriever – charakter, temperament, usposobienie
Golden retriever jest ceniony za swój charakter. To pies przyjacielski, pełen radości i miłości do ludzi. Chcesz wiedzieć więcej na temat temperamentu tego czworonoga? Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowy opis.
Jak retriever zachowuje się na co dzień w domu?
Golden retrievery uchodzą za psy idealnie do towarzystwa. Są zrównoważone, łagodne i cierpliwe. Bardzo łatwo się podporządkowują i jeśli traktujemy je dobrze i z miłością, odwdzięczają się tym samym. Potrzebują towarzystwa człowieka, nie chcą być izolowane i w samotności mogą bardzo cierpieć. W okazywaniu swoich uczuć są bardzo wylewne – golden najchętniej cały swój czas spędzałby z człowiekiem i domagał się uwagi.
Psy te słyną jako idealni towarzysze dla dzieci – i faktycznie tak jest. Są łagodne i cierpliwe. Chętnie też będą się bawić. Nie zapominaj jednak, że to nadal psy – w dodatku dość spore. Doprowadzone do ostateczności, irytowane lub krzywdzone przez dziecko mogą się odgryźć. Mogą też zrobić dziecku krzywdę niechcący, podczas zabawy – są w końcu spore i umięśnione. Małe dzieci też nie powinny wyprowadzać ich na spacery samodzielnie.
Retriever wobec zwierząt i obcych ludzi
Psy te słyną ze swojej ufności, przyjacielskości i chęci przebywania z człowiekiem. Golden retrievery nie nadają się na stróżów, bo są w stanie zaprzyjaźnić się nawet z obcymi i na pewno nie będą pilnować terenu. Mogą za to żyć pod jednym dachem z innymi psami i kotami, zwłaszcza jeśli znają i wychowują się z nimi od małego.
Co golden retriever lubi robić najbardziej?
Golden retriever jest aktywny, potrzebuje całkiem sporo ruchu, uwielbia się bawić i uczyć nowych rzeczy. Jest również podatny na naukę sztuczek. Na co dzień potrzebuje długich spacerów połączonych z różnymi ćwiczeniami fizycznymi. Nie da się ukryć, że ten retriever należy do psów wyhodowanych do aportowania ptactwa wodnego. Uwielbia zatem pływać i aportować. Te aktywności będą najlepsze dla naszych retrieverów – psów, które lubią sport i aktywną zabawę.
Czy wychowanie golden retrievera jest trudne?
Golden retriever to bardzo inteligentny pies. Jeśli opiekun poświęci mu wystarczająco dużo uwagi i włoży nieco pracy w jego właściwe wychowanie, może być świetnym, oddanym towarzyszem na lata. Opowiemy o tym trochę więcej. Zapraszamy!
Gdzie może mieszkać golden?
Goldeny będą się dobrze rozwijać, jeśli m.in. zapewnimy im właściwe warunki. Psa rasy golden retriever najlepiej trzymać w domu jednorodzinnym z ogrodem. Psy te mają duże zapotrzebowanie na ruch, a w związku z tym muszą się wybierać. Nie oznacza to, że nie mogą żyć w mieszkaniu – powinny mieć jednak zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych każdego dnia.
Golden retriever – legowisko idealne
Golden retriever lubi spędzać czas w otoczeniu najbliższych – chodzi nie tylko o aktywną część dnia, ale również o odpoczynek. Najlepiej sprawdzi się tu miękkie legowisko z bokami w rozmiarze XL. Umożliwi im to komfortowy odpoczynek. Będą mogły bowiem swobodnie rozciągnąć się na posłaniu. Powinno być ono umieszczone blisko miejsca, gdzie najczęściej przebywają opiekunowie.
Co zrobić, by golden się mnie słuchał?
Każdy pies najbardziej będzie oddany osobie, która spędzi z nim dużo czasu i poświęci mu swoją uwagę. Wtedy współpraca człowiek-pies będzie przynosiła najlepsze rezultaty. Przed rozpoczęciem treningu ze swoim goldenem warto skupić się na umacnianiu więzi i wypracowania najlepszego sposobu komunikacji.
Szkolenie golden retrievera
Szkolenie typowego przedstawiciela tej rasy nie jest zbytnio kłopotliwe. Niemniej jednak samce są nieco bardziej niezależne od samic, dlatego mogą wykazywać pewną dozę samodzielności i nie podporządkowywać się aż tak łatwo. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć goldena posłuszeństwa? Podpowiadamy, co jest ważne w codziennych treningach.
Nauka posłuszeństwa golden retrievera
Pozytywne zachowania warto umacniać już od małego. Do tego potrzeba odrobinę czasu, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze sesje treningowe zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Mimo wszystko cierpliwość i konsekwencja robią swoje, potem będzie już tylko lepiej. Warto zaczynać od najprostszych komend i w miarę postępów w szkoleniu, przechodzić do trudniejszych. Poza tym nauka posłuszeństwa powinna opierać się na pozytywnych bodźcach. Goldeny nie mogą kojarzyć trenowania z przymusem i przykrymi rzeczami.
Smaczki w szkoleniu golden retrievera
Przysmaki dla psa mogą być bardzo pomocne w szkoleniu golden retrievera. Ze względu na jego wrodzoną skłonność do nadwagi powinny być dawkowane z umiarem. Muszą wynosić 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Smaki warto urozmaicać, by pupil nie znudził się nimi zbyt szybko.
Sporty dla goldena
Retrievery to bardzo aktywne psiaki, w związku z tym istnieje wiele sportów, w których mogą się sprawdzić – golden śmiało może brać udział w takich dyscyplinach sportowych, jak:
- agility (bieg z przeszkodami);
- obedience (zawody z posłuszeństwa);
- tropienie użytkowe;
- canicross (bieg z psem).
Hodowla popularnego golden retrievera
Golden retriever to dość popularny pies. Możemy znaleźć wiele hodowli tej rasy. Wybór tej właściwej nie zawsze jest prosty. Zatem, jak wybrać mądrze? Podpowiadamy.
Metryka i rodowód w hodowli
Ważnym dokumentem, który powinien otrzymywać każdy szczeniak rasy golden retriever, jest metryka. Informuje ona o przynależności psa do konkretnej rasy. Zawiera dane na temat urodzenia szczeniaka i jego rodziców. Jest potrzebna do wyrobienia rodowodu. Rodowód natomiast to dokument, który jest swego rodzaju wycinkiem z księgi rodowodowej. Mówi on o przodkach szczeniaka i ich osiągnięciach. Dzięki niemu mamy pewność, że psiak jest „czystej krwi”.
Co warto wiedzieć przed zakupem goldena?
Golden retriever to pies bardzo towarzyski, który może być świetnym przyjacielem, jednak musimy pamiętać, że potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli nie jesteśmy mu jej w stanie zapewnić, nie powinniśmy decydować się na nabycie psa tej rasy.
Potrzebujesz psa stróżującego? Na pewno nie będzie to golden. Poza tym, jeśli sporo czasu spędzasz poza domem i pies spędzałby mnóstwo czasu sam – golden retriever nie jest psem dla Ciebie. Nie jest nim też wtedy, gdy nie lubisz psów wylewnych i towarzyskich, które będą bardzo mocno domagać się uwagi, głaskania i pieszczot.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu psa?
Kiedy odwiedzimy daną hodowlę, powinniśmy zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją psy. Maluchy powinny być zadbane i posiadać komplet badań. Ważna jest również odpowiednia socjalizacja w hodowli. Szczeniaki nie powinny być agresywne ani bardzo przestraszone. Hodowca chętnie pokaże rodowody jego rodziców i aktualne badania. Odpowie również na nasze wszelkie pytania. Możemy dostać od niego w prezencie małą wyprawkę, znajdzie się w niej małe opakowanie karmy, dwie miski oraz smycz z obrożą.
Czy golden retriever to zdrowa rasa?
Zastanawiasz się, ile żyje golden? Długość życia golden retrievera może wynosić nawet 12-14 lat. Oczywiście pod warunkiem, że jest zdrowy, nieobciążony genetycznie, dostaje dobrą, właściwie zbilansowaną dietę i otoczony jest doskonałą opieką. Choroby i dolegliwości, które mogą dotykać tę rasę to:
- dysplazja stawów biodrowych i (rzadziej) łokciowych – w Polsce już od 2006 roku obowiązkowo wykonuje się psom hodowlanym prześwietlenia i badania pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Uzyskanie wyników innych niż A, B lub C dyskwalifikują psa z toku dalszej hodowli;
- problemy z oczami – dysplazja siatkówki, postępujący zanik siatkówki, katarakta oraz jaskra. Wszystkie niepokojące objawy warto konsultować z lekarzem weterynarii;
- rozszerzenie i skręt żołądka – to częsta dolegliwość, która spotyka rasy duże i olbrzymie. Ważne jest zapewnienie psu odpoczynku po jedzeniu i dbanie o to, by nie jadły zbyt szybko;
- alergie wziewne i pokarmowe – w takim przypadku konieczne jest wykonanie testów alergicznych, by wykluczyć szkodliwy alergen z życia psa;
- enostoza – dorastający i mały golden retriever może na nią zachorować. To młodzieńcze zapalenie kości, choć stan ten, na szczęście, zdarza się rzadko.
Golden retriever podatny jest też na schorzenie, określane jako „koński ogon”. To swoiste porażenie ogona, które skutkuje jego czasowym niedowładem. Może do niego dojść wtedy, gdy pies wykąpie się w lodowatej wodzie lub szybko zmieni się temperatura jego ciała – gdy rozgrzany pies wskoczy prosto do zimnej wody. A golden retriever to pies, który uwielbia pływać, dlatego może próbować wskakiwać do każdego napotkanego akwenu bez zastanowienia.
Przeczytaj także: Czym jest enostoza u psa? Objawy i leczenie
Jak żywić golden retrievera?
Golden retriever zdecydowanie nie należy do wybrednych psów. Lubi jeść dużo, dlatego należy pilnować, by nie zjadał za dużo, a pożywienie, które mu dostarczamy było smaczne i pożywne. Co jest ważne w żywieniu goldenów? Chętnie odpowiemy na to pytanie.
Karma komercyjna i dieta BARF, czyli dostępne sposoby żywienia
Spośród dostępnych sposobów żywienia możemy wymienić karmę komercyjną i dietę BARF. Wybór tej jedynej zależy w głównej mierze od opiekuna, ale także od preferencji psa. Jedna i druga metoda może okazać się skuteczna w dostarczaniu goldenowi zbilansowanych składników odżywczych. Podawanie gotowych karm ze sklepu wcale nie jest złym pomysłem. Muszą być one jednak dobrej jakości. Powinny zawierać, jak najwięcej mięsa i jak najmniej zbóż.
Niektórzy opiekunowie decydują się na żywienie swoich pupili dietą BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa z dodatkami w postaci podrobów, kości oraz niewielkiej ilości wybranych owoców i warzyw. BARF rekomendowany jest, jako naturalna, zdrowa metoda żywienia. Trzeba mieć wiedzę w zakresie jej stosowania, by nie doprowadzić do nadmiaru lub niedoborów poszczególnych składników odżywczych w diecie psa.
Żywienie szczeniaka i dorosłego goldena
Goldenom warto dawkować jedzenie i podawać je o regularnych porach. Małe goldeny spalają znacznie więcej kalorii, mają szybszy metabolizm, a w związku z tym, ich zapotrzebowanie na energię jest duże. Możemy skorzystać ze specjalnych karm dla szczeniąt, które zawierają odpowiednią podaż energii oraz mają dużo cennych witamin i minerałów, takich, jak wapń i fosfor, które odpowiadają za mocne kości.
Z wiekiem zapotrzebowanie na energię maleje. Dorosłego goldena możemy żywić karmą suchą lub mokrą. Musimy pamiętać, że sucha jest bardziej kaloryczna, więc musimy podawać jej znacznie mniej. Bardzo ważnym składnikiem w karmach jest dobrze przyswajalne białko zwierzęce, które jest zawarte w mięsie. Możemy wybrać np. wieprzowinę lub drób, wszystko zależy od preferencji psa. Ważne jednak, by karmy, które podajemy pupilowi, dostarczały mu niezbędnej energii. Dodatek oleju z łososia zadba o skórę i sierść naszego goldena.
Co powinna zawierać karma dla ras dużych?
Karma dla ras dużych oprócz podstawowych składników odżywczych powinna zawierać dodatek glukozaminy i chondriony, który wzmacnia stawy, minimalizując ryzyko urazów. Niektóre z przedstawicieli goldenów mogą mieć problemy z sercem – tauryna zawarta w składzie karmy korzystnie wpływa na pracę serca. Natomiast dodatek l-karnityny pomaga w spalaniu tłuszczu.
Warto zadbać o to, by nasz duży golden retriever nie jadł zbyt szybko, ponieważ może prowadzić to do skrętu żołądka. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup miski spowalniającej jedzenie.
Cena i koszty utrzymania golden retrievera
Cena za golden retrievera zależy od hodowli. Może wahać się w granicach 4000-5000 tysięcy złotych. Trzeba liczyć się również z kosztami dodatkowymi. Na koniec krótko je podsumujemy.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
Golden niektórych artykułów potrzebuje na co dzień, dlatego szybko je zużywa. W koszty miesięczne warto wliczyć karmę, przysmaki dla psa i worki na nieczystości. Za te produkty możemy zapłacić ok. 400-500 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Golden retriever potrzebuje takich artykułów, jak: miski, legowisko, szczotka, szampon, zabawki, smycz, szelki lub obroża, obcinaczki, preparaty do oczu i uszu. Cena za to wszystko może wynieść 500-600 zł. Jedne z tych artykułów zużywają się szybciej, a inne wolniej, dlatego należy je wliczyć w koszty roczne i dwuletnie.
Niemniej ważne są usługi takie jak wizyty u lekarza weterynarii, możemy zdecydować się także na szkolenie z trenerem lub zwierzęcego dietetyka ( oczywiście nie są to koszty obowiązkowe). Cena za te usługi jest bardzo indywidualna i zależy od potrzeb psa.
Podsumowanie
Golden retriever to popularna rasa, uwielbiana przez ludzi na całym świecie. Cenimy je za ich wygląd, a także charakter – są to psy piękne, mądre, ufne, przyjacielskie i pełne miłości do człowieka. Mogą być towarzyszami dzieci, choć nie należy zapominać o tym, że to zwierzęta spore i takie, które mogą jednak przewrócić dziecko.
To rasa stosunkowo zdrowa, ma jednak tendencje do chorób oczu oraz dysplazji stawów biodrowych i – nieco rzadziej – łokciowych. Intensywnie linieją dwa razy do roku. Nie nadają się na stróżów, nie mogą też spędzać sporo czasu w samotności, do pełni szczęścia potrzebują ludzi. To zdecydowanie pies dla Ciebie, jeśli potrzebujesz zwierzaka ufnego, przyjacielskiego i takiego, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu.
Sprawdź również nasz: