Znaczenie terenu przez kota. Co oznacza? Jak go tego oduczyć?

Znaczenie terenu przez kota to jedno z typowych zachowań dla naszych mruczących podopiecznych. Nie da się ukryć, iż dla nas bywa bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli zwierzak używa do tego własnego moczu (tzw. strzykanie). Warto jednak wiedzieć, że koty mają także inne sposoby znakowania swojego rewiru, które dla człowieka nie są tak kłopotliwe. Jakie są to sposoby? Dlaczego koty znaczą teren? Czy kotki znaczą teren, czy tylko kocury to robią? Jak oduczyć kota znaczenia terenu? I czy w ogóle jest to możliwe? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytania.

Kotka znaczy teren na swoim właścicielu, pocierając pazurami jego spodnie

Dlaczego koty znaczą teren?

Odpowiedź na powyższe pytanie związana jest z faktem, iż koty są zwierzętami terytorialnymi. Posiadanie własnego rewiru to dla nich dosłownie sprawa życia i śmierci – to ich dom, obszar, na którym polują i wychowują potomstwo. Właśnie dlatego koty znaczą swoje rewiry zapachem, by poinformować innych przedstawicieli swojego gatunku, że dany obszar należy do nich. Każdy kot ma swoją unikalną woń, choć niedoskonały ludzki nos raczej nie jest w stanie tego wyczuć.

Wbrew rozpowszechnionemu mitowi celem znaczenia terenu przez kota nie jest chęć odstraszenia i przepędzenia innych osobników. Pozostawiane przez zwierzęta ślady zapachowe nie wyzwalają u innych osobników ani lęku, ani agresji. Znaki te są dla naszych mruczących pupili niczym wizytówki, które zawierają wiele istotnych dla nich informacji, jak stan emocjonalny, kondycja fizyczna, zdrowie, gotowość do rozrodu itd.

Rewiry kotów domowych nierzadko pokrywają się ze sobą. Dzięki śladom zapachowym osobniki, które ze sobą rywalizują, nie wchodzą sobie w drogę, co zapobiega konfliktom – jeśli to możliwe, zwierzęta wolą unikać walk, które przecież stanowią zagrożenie dla ich zdrowia. Ze swoich wizytówek zapachowych koty potrafią odczytać nie tylko, który z ich współplemieńców był w danym miejscu, ale również kiedy odwiedził to miejsce.

Posiadanie własnego rewiru, oznakowanego zapachem zapewnia kotom poczucie bezpieczeństwa. Z tego też powodu względnie często zdarza się, że w sytuacjach stresowych nasi mruczący podopieczni zaczynają intensywnie znaczyć moczem, nawet jeśli do tej pory tego nie robiły. Niestety przyczyny stresu u kotów mogą być bardzo różne, co utrudnia ich zidentyfikowanie: pojawienie się obcego kota w okolicy, konflikt z innymi zwierzęcymi domownikami, lęk przed szczekającym psem sąsiada itd.

Jeden ze sposobów na to, jak koty znaczą teren, to pocieranie się o inne zwierzęta - kot ociera się o psa.

Przeczytaj także: Olejek CBD dla kota – jak działa i kiedy się przyda?

Czy wszystkie koty znaczą teren?

Czy kotka znaczy teren, czy tylko kocur? Czy kastrowane samce także to robią? Odpowiedź na te pytania brzmi: „tak”. Niestety wszystkie koty znaczą swoje rewiry, gdyż – jak to sobie już powiedzieliśmy – jest to dla nich bardzo ważne. Mówiąc „wszystkie koty”, mam na myśli osobniki dorosłe i dojrzewające płciowo, ponieważ zachowania terytorialne pojawiają się z wiekiem – kocięta ich nie wykazują.

Wszystkie koty znaczą teren, ale nie wszystkie używają do tego moczu. Znaczenie terenu przez kota kojarzy się właśnie nam z tzw. strzykaniem, jednakże nasi pupile dysponują również innymi sposobami znakowania rewirów, które chętnie wykorzystują.

Jak koty znaczą teren?

Warto wiedzieć, jakich jeszcze sposób używają koty do znaczenia rewirów, dzięki temu bowiem lepiej zrozumiemy zachowanie naszych zwierząt. Istnieją cztery metody znaczenia terenu przez koty. Są to:

  1. strzykanie moczem,
  2. znakowanie za pomocą odchodów,
  3. drapanie przedmiotów,
  4. ocieranie się o przedmioty, ludzi i inne zwierzęta.

Znaczenie terenu przez kota – strzykanie moczem

Strzykanie moczem jest niewątpliwie najbardziej uciążliwą formą znaczenia terenu przez kota. Koci mocz, szczególnie mocz samców, ma wyjątkowo intensywny zapach – odór może być dla nas wręcz nie do zniesienia. Na szczęście nie każdy kot strzyka, w przeciwnym razie trzymanie w domu przedstawicieli tego gatunku byłoby dla większości z nas po prostu niemożliwe.

Czym różni się znaczenie moczem od zwykłego oddawania moczu bądź tzw. problemów kuwetkowych? Bardzo łatwo rozpoznać, z jakim rodzajem zachowania mamy do czynienia. Przede wszystkim podczas znakowania, nasi mruczący pupile oddają mocz głównie na pionowe powierzchnie: meble, ściany, a na dworze drzewa czy płoty. Ponadto, robią to w charakterystyczny sposób: odwracają się tyłem do znakowanego obiektu, napinają grzbiet i unoszą ogon, drgając nim lekko. Podczas znaczenia, oddawane przez kota porcje moczu są względnie małe – zwierzę nie opróżnia całkowicie pęcherza, nawet jeśli jest on pełny.

Większość osób żywi przekonanie, że problem strzykania dotyczy wyłącznie niekastrowanych kocurów. To mit, który stanowczo trzeba obalić. Faktycznie niekastrowane kocury znaczą teren głównie w ten sposób, jednakże i kotkom także się to zdarza. Strzykać mogą również osobniki wykastrowane – dotyczy to około 10% wykastrowanych samców i 5% wykastrowanych samic. Kastracja nie jest więc remedium na problemy ze znaczeniem przez kota, a jedynie obniża prawdopodobieństwa pojawienia się tego niepożądanego zachowania.

Niekastrowana kotka znaczy teren jeszcze z innego powodu. Samica strzyka moczem, gdy jest w rui, co ma przyciągnąć uwagę jej ewentualnych partnerów. Feromony – specyficzne substancje zapachowe, służące do komunikowania – które znajdują się wówczas w jej moczu, informują kocury o tym, że jest ona gotowa do zapłodnienia.

Znaczenie terenu przez kota – niezagrzebywanie odchodów

Znaczenie terenu przez kota z użyciem kału także nie należy do przyjemnych dla ludzi zachowań. Na szczęście nasi pupile wykorzystują ten sposób bardzo rzadko. Najczęściej robią to najbardziej dominujące osobniki, by podkreślić swoją wysoką pozycję i siłę. Zwierzęta mogą przy tym oddawać kał do kuwety, jak zwykle, tylko po prostu go nie zagrzebują. Oczywiście bywa i tak, że kot załatwia się poza kuwetą i to w bardzo wyeksponowanym miejscu.

Znaczenie terenu przez kota – drapanie w różne przedmioty

Zgodnie z rozpowszechnionym przekonaniem, drapanie w różne przedmioty, np. w meble lub drzewa, to koci sposób ostrzenia pazurów. Rzeczywiście, podczas drapania zwierzęta zdzierają zużytą pochewkę pazurów, dzięki czemu te stają się znów ostre. Zachowanie to jednak nie służy tylko temu celowi – jest także jednym ze sposobów znaczenia terenu przez kota.

Warto bowiem wiedzieć, że nasi mruczący pupile mają na palcach specjalne gruczoły zapachowe. Wydzielają one substancję, którą zwierzęta rozprowadzają po powierzchni drapanego obiektu. Nasz zmysł powonienia jest zbyt słaby, by wyczuć zapach tej wydzieliny, jednakże dla naszych mruczących podopiecznych niesie ona tak samo dużo informacji, jak mocz oddawany podczas strzykania. Właśnie dlatego koty drapią najchętniej w pionowe i dobrze wyeksponowane obiekty, np. oparcia foteli.

Kot drapie fotel. To sposób na znaczenie terenu przez kota.

Znaczenie terenu przez kota – ocieranie się o meble, zwierzęta i ludzi

Każdy opiekun kota widział, jak jego pupil ociera się o różne przedmioty – całym ciałem lub tylko głową. Jest to bowiem bardzo rozpowszechnione zachowanie kotów, a jego celem również jest oznaczenie terenu własną wonią. Na skroniach, policzkach oraz u nasady ogona naszych zwierząt zlokalizowane są bowiem gruczoły zapachowe.

W trakcie ocierania podobnie jak podczas drapania nasi pupile rozprowadzają feromony wytwarzane przez te gruczoły. Co ciekawe koty ocierają się chętnie nie tylko o przedmioty, ale także o swoich ludzkich opiekunów, siebie nawzajem i o inne zaprzyjaźnione z nimi zwierzęta. W każdym przypadku chodzi o to samo – o pozostawienie swojego zapach na obiekcie, o który zwierzak się ociera.

Ocierania jest także bardzo ważnym elementem tzw. rytuałów powitalnych u kotów. Jak wiadomo, kot wybiegający swojemu opiekunowi na spotkanie ociera się o jego nogi, najpierw głową, później grzbietem, a na końcu ogonem. W ten sposób nie tylko „znakuje” swojego człowieka, ale także okazuje przyjazne zamiary wobec niego.

Kotka znaczy teren w nowym legowisku.

Jak oduczyć kota znaczenia terenu?

Znaczenie terenu przez kota jest, niestety, zachowaniem wrodzonym, a takich trudno się pozbyć, a wręcz jest to niemożliwe. Na szczęście w tym przypadku istnieją sposoby na rozwiązanie problemu. Ponadto, kłopotliwe jest dla nas tylko strzykanie, niezakopywanie kału, czy drapanie mebli. Jak już wspomniałem, wydzieliny gruczołów na głowie i ciele zwierzaków mają woń niewyczuwalną dla ludzkiego nosa, więc znakowanie rewiru poprzez ocieranie nie stanowi dla nas problemu.

Sposób na mocz i kał

Podstawowym zabiegiem, który może zapobiec temu niepożądanemu zachowaniu naszych pupili, jest kastracja. Owszem, jak już to sobie powiedzieliśmy, zabieg ten nie nie zawsze jest skuteczny, jednak w dużym stopniu zmniejsza u zwierząt ochotę na strzykanie. Dotyczy to nie tylko samców – choć to głównie kocur znaczy teren przy pomocy moczu – ale także kotek.

Co jednak zrobić, gdy mimo kastracji kot zacznie strzykać? Jak zniechęcić kota do znaczenia terenu w takich przypadkach? Jak zawsze podstawowym krokiem do rozwiązania problemu jest znalezienie jego przyczyny i – jeśli to możliwe – pozbyć się jej. Już samo wyeliminowanie źródła kłopotu może być skutecznym środkiem zaradczym, choć zmiany w zachowaniu zwierzaka nie muszą być od razu widoczne.

Kot w kuwecie - sposób na to, jak zniechęcić kota do znaczenia terenu.

Ważnym elementem terapii tego typu problemów behawioralnych jest także stworzenie kotu odpowiedniego środowiska życia. Zapewnienie mu odpowiedniej liczby kryjówek (np. kocich budek) i miejsc do leżenia (np. specjalne półki na ścianach) – dobrze sprawdzają się wysokie drapaki z półkami i budkami, na których zwierzak może leżeć, obserwując otoczenie. Jeśli w domu jest kilka kotów, należy każdemu z nich zapewnić kuwetę (obowiązuje tu zasada: tyle kuwet ile kotów plus jedna) oraz miski i legowiska.

Przydadzą się także odpowiednie zabawki, które skupią uwagę zwierzęcia (godne polecenia są tzw. zabawki interaktywne, które zachęcają koty do aktywności). Duże znaczenie ma także wspólna zabawa z pupilem oraz poświęcany mu czas, ponieważ wzmacnia to jego poczucie bezpieczeństwa.

Terapię behawioralną możemy wspomóc, stosując sztuczne kocie feromony, odpowiadające feromonom policzkowym, które mają one działanie uspakajające. W skrajnych przypadkach możemy także sięgnąć po odpowiednie leki (po konsultacji z lekarzem weterynarii).

Pierwsza pomoc przy drapaniu

W przypadku drapania, jako sposobu znaczenia teremu przez kota najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniego drapaka. Doskonale sprawdzają się wspomniane wyżej rozbudowane drapaki z półkami, ponieważ zapewniają one naszym pupilem rozrywkę. Jednakże nawet zwykła deseczka owinięta sizalem spełni swoje zadanie, jeśli tylko znajdzie się w odpowiednim miejscu.

Ponieważ drapanie służy znaczeniu terenu, drapak powinien znaleźć w strategicznym dla kota punkcie mieszkania, np. przy drzwiach wejściowych, ponieważ stanowią one naturalną granicę rewiru naszego pupila. Duży drapak najlepiej ustawić w pokoju, tak by leżąc na nim, zwierzak mógł obserwować całe otoczenie.

Kocur znaczy teren na drapaku dla kota.

Znaczenie terenu przez kota – problem, który da się rozwiązać

Pozostawianie śladów zapachowych ma duże znaczenie dla naszych pupili, dlatego każdy kot znaczy teren, choć nie każdy sposób stosowany przez nasze zwierzaki jest dla nas problemem (ocieranie się sprawia nam wręcz przyjemność). Na szczęście strzykanie czy drapanie mebli można wyeliminować, stosując odpowiednią terapię behawioralną i dbając o dobrostan zwierzęcia. W żadnym przypadku nie wolno karać pupila, ponieważ przyniesie to odwrotny skutek – zwiększy stres, co przyczyni się do intensyfikacji strzykania. W ten sposób też łatwo możemy utracić zaufanie naszego mruczącego podopiecznego, które później będzie trudno odzyskać.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
19 komentarzy do “Znaczenie terenu przez kota. Co oznacza? Jak go tego oduczyć?
  • Avatar
    Dominika pisze:

    Witam, mam kotkę i kocurka. On jest z nami od 10tyg., stracil matkę, a nasz kotka go wykarmiła i zawsze miał tendencje do obsikiwania łóżka, kanap, miękkich krzeseł. Ostatnio już się pozbyliśmy krzeseł, bo smród był nie do zniesienia. Kot wykastrowany. Często po zabawie(wariactwo) z kotką szuka miękkiego miejsca w którym mógłby się wysikać. Często robił też kał na krzesła, jest bardzo milusiński i lubi się łasić, ma dużo miejsc w domu w tym swoje ulubione krzesło, którego oczywiście nie rusza. Czasami widzę, że się czymś stresuje, np jak przez dwa dni pod rząd ktoś nowy do nas przyjdzie. Kuwety są 3 i też się w nich załatwia, ale sporadycznie po właśnie szaleństwie z kotką obsikuje. Dostawał leki na wyciszenie, mocz też był badany… weterynarz nic innego nie proponował, co mogę zrobić? Jakies badania z krwi? Proszę o podpowiedz

  • Avatar

    Witam,

    Mam 13letniego, wykastrowanego kocura. Od kilku tygodni pozostawia nam na lozku kał. Kiedyś zdarzało mu się to bardzo sporadycznie. Dzisiaj jednak próbował w mojej obecności.

    – jest z nami od jego 7miesiaca życia
    – mieszkamy w tym miejscu od ponad 6 lat
    – mamy 2 psy ( biszon frise, Pooshon) , które są z nami od szczeniąt ( 7 i 5 lat) . Nie ma walk miedzy nimi
    – ta sama kuweta i żwirek
    – budki które – niestety tez był kał ( bez moczu)
    – ogolnie zdrowy, choć ma paradontozę radzi sobie zarówno z suchym jak i mokrym jedzeniem
    – nigdy znaczył terenu moczem ani nie drapał mebli
    – ma świetny drapak na którym lubi die wylegiwać i drapać

    Poproszę o wszelkie sugestie. Obecnie nie pozwalamy mu na pozostanie samemu w sypialniach. Jest naprawdę świetnym kotem ale pozostawianie nr 2 w łóżkach nas dobija

    • Avatar

      Mam kotkę około roku która obsikuje najstarszemu synowi (16lat) łóżko i czasem modszemu (10lat) jak ja tego odluczyc?niejest wysterylizowana. Czy sterylizacja coś zmieni?

      • Moderator ZooArt

        Obsikanie miejsc w domu przez koty może być spowodowane wieloma czynnikami, zarówno medycznymi, jak i behawioralnymi. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozwiązać ten problem:

        1. Wizyta u weterynarza: Zawsze warto zacząć od wizyty u weterynarza, aby wykluczyć problemy medyczne, takie jak infekcje dróg moczowych, kamienie moczowe czy inne schorzenia, które mogą powodować nietrzymanie moczu.
        2. Sterylizacja: Niekastrowane kotki mogą oznaczać swoje terytorium, zwłaszcza w okresie rui. Sterylizacja często pomaga w eliminacji lub zmniejszeniu tego zachowania. Wiele badań wskazuje, że sterylizacja może pomóc w zmniejszeniu lub eliminacji zachowań związanych z oznaczaniem terytorium.
        3. Kuwety: Upewnij się, że masz odpowiednią ilość kuwet w domu (zaleca się jedną kuwetę więcej niż liczba kotów) i że są one regularnie czyszczone. Niektóre koty są bardzo wrażliwe na czystość kuwety i mogą unikać jej, jeśli jest brudna.
        4. Stres: Zmiany w otoczeniu, nowe zwierzęta w domu, zmiany w rutynie domowej czy inne czynniki mogą powodować stres u kotów, co może prowadzić do niepożądanych zachowań. Warto zastanowić się, czy coś mogło wywołać stres u Twojej kotki i spróbować to zmienić.
        5. Zapach: Po każdym incydencie dokładnie wyczyść obsikane miejsce, używając środków przeznaczonych do usuwania zapachu moczu kota. Koty mają tendencję do powracania do miejsc, które wcześniej obsikały, więc ważne jest, aby całkowicie usunąć zapach.
        6. Pochwała i pozytywne wzmocnienie: Gdy kotka korzysta z kuwety, chwal ją i dawaj smakołyki. Pozytywne wzmocnienie może pomóc w zachęceniu jej do korzystania z kuwety.
        7. Zachowanie: Jeśli problem nie ustępuje, warto rozważyć konsultację z behawiorystą zwierzęcym, który może pomóc zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponować konkretne rozwiązania.

        Pamiętaj, że każdy kot jest inny i to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w podejściu do problemu.

  • Avatar

    Witam serdecznie, we wrześniu zaadoptowałam niespełna 2 letnią kotkę, niestety życie jej nie rozpieszczało, poprzedni właściciel stosował przemoc wobec kota, dwukrotnie wracała do schroniska, dwukrotnie była w ciąży, gdzie ostatnia zakończyła się kastracją aborcyjną. Kotka małymi krokami odzyskuje wiarę w ludzi i lepszy świat. Niestety każda nawet najmniejsza, lub dla nas nieświadoma, sytuacja stresowa kończy się „niezauważaniem kuwety” i sikaniem do łóżka. Czasem musimy kota „zaprowadzać” do kuwety i wtedy oddaje mocz normalnie… Wiem że kotek potrzebuje czasu ale czy są jakieś sposoby aby pomóc jej przetrwać ten ciężki okres?

    • Avatar

      Witam ,
      Mam 1,5 rocznego kota. 10miesiecy temu zabrałam go od poprzednich wlascicieli. Nie było problemu z kuwetowaniem. Od miesiąca sika na kanape, nie zasypuje kału jak zrobi kupę, a wcześniej zasypywal. Od miesiąca zapykam drzwi od sypialni, żeby nie zostawiam tam moczu na materacu. Jest to kot wykastrowany.
      Jak zrobi siku na kanape do od razu ucieka do pokoju dziecka. Prałam koce i pokrowiec w occie a wcześniej robiłam papki sodą z octem. Nie pomaga. Czytałam, że w miejscu gdzie oddaje mocz powinno się zostawić jedzenie. Nie pomaga. Proszę o pomoc.

      • Avatar
        Małgorzata pisze:

        Witam mam 2 kotki 2 koty mieszkam na wsi koty są wychodzące ale nie wychodzą poza teren naszej posesji kot jeden jest wykastrowany drugi nie a kotki o ile wysterylizowane ,ale to nie to jest problemem.ten kot który ma jądra że tak to nazwę ma problem z kotem który przybłąkał się do nas jest na podwórku karmimy go normalnie daje się już głaskać ale strasznie bije tego kota który jest nie wykastrowany poprostu jak ten wychodzi na podwórko to ostatnio wybiegłam z domu i skończyło się u nas weterynarzem rozwalił łapkę dla tego co siedzi w domu moje pytanie czym jest spowodowana taka agresja ? Czy kastracja coś da ?Prosze o jakieś informacje

        • Izabela Stachyra
          Izabela Stachyra pisze:

          Czy kot, który atakuje jest wykastrowany? Generalnie niewykastrowane koty walczą o swoje terytorium, zabieg kastracji sprawia, że są spokojniejsze i mniej agresywne. Agresja u kota wykastrowanego nie zdarza się często, przyczyn może być wiele, m.in. fakt, że koty po zabiegu kastracji, w związku ze zmianą gospodarki hormonalnej, mogą nie wyczuwać zapachu drugiego osobnika. Jeśli jeden kot jest agresywny wobec drugiego, należy je od siebie odseparować, dopóki nie oswoją się ze swoim zapachem. Można przenosić zapach z jednego na drugiego, np. za pomocą ręcznika. Po dwóch, trzech tygodniach można pozwolić im na bezpośredni kontakt i obserwować ich reakcje.

          • Avatar

            Witam, mam problem z kotką, w domu sa dwa kocury i i jeszcze jedna kotka z ktorymi nie ma problemu. Najmlodsza z nich cigle zostawia slady,, na scianie na podlodze o kwasnym zapachu… nic nie pomaga zmuwanie tego i psikanie odstraszaczem . Inne koty wrecz nie znosza jej zachowania. Jak ja tego oduczyć ?

          • Moderator ZooArt

            Wprowadzanie nowego kota do istniejącej grupy może czasami prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak znakowanie terenu czy agresja. W przypadku, o którym mówisz, kotka pozostawiająca ślady o kwaśnym zapachu może być spowodowana znakowaniem terenu moczem. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc poradzić sobie z tym problemem:
            1. Wizyta u weterynarza: Na początek zawsze warto wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na zachowanie kota. Infekcje układu moczowego mogą powodować dyskomfort i zachowanie takie jak to, o którym piszesz.
            2. Kastracja/sterylizacja: Jeśli kotka nie jest jeszcze wysterylizowana, warto to rozważyć. Sterylizacja może zmniejszyć tendencję do znakowania terenu oraz agresji wobec innych kotów.
            3. Kontrola stresu: Nowa kotka może być zestresowana obecnością innych kotów. Upewnij się, że ma swoje własne bezpieczne miejsce, gdzie może odpoczywać i czuć się komfortowo. Zaproponowanie jej własnej przestrzeni może pomóc zmniejszyć stres.
            4. Czyść ślady dokładnie: Ważne jest, aby dokładnie czyścić ślady moczowe przy użyciu specjalistycznych środków do usuwania zapachu. Jeśli zostaną jakiekolwiek pozostałości, kotka może kontynuować znakowanie.
            5. Zastosowanie kuwety: Postaw dodatkową kuwetę w strategicznym miejscu, aby kotka miała łatwy dostęp do miejsca, gdzie może załatwić się w sposób akceptowalny. Upewnij się, że kuwety są regularnie czyszczone.
            6. Trening pozytywny: Wzmocnij pozytywne zachowanie kotki poprzez nagradzanie jej, gdy korzysta z kuwety i zachowuje się spokojnie. To może pomóc zwiększyć prawdopodobieństwo, że będzie powtarzać te zachowania.
            7. Feromony: Zastosowanie feromonów syntetycznych, takich jak feromony uspokajające dla kotów, może pomóc w redukcji stresu i niepożądanego zachowania.
            8. Konsultacja z behawiorystą: Jeśli problem nie ustępuje lub się pogarsza, warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w zachowaniu kotów. Specjalista ten może ocenić sytuację i zaproponować spersonalizowane rozwiązania.

            Pamiętaj, że zmiana zachowania kotów może wymagać cierpliwości i czasu. Ważne jest, aby zrozumieć, że zachowanie kotów jest często wynikiem instynktów i stresu, więc kara fizyczna nie jest odpowiednim rozwiązaniem i może tylko pogorszyć sytuację.

        • Avatar

          Mam problem z 8 letnim wykastrowanym kocurem, wszędzie obsikuje garaż, meble, rowery, auto. Potrafił nawet wejść mi do auta i obsikać zagłówek. Plamy i smrod. W garażu ma legowisko roczny znajda kocurek, ktory też jest wykastrowany. Są drzwiczki kocie i ten dorosły wchodzi kiedy chce, wyjada mu z misek i SIKA wszędzie. Mimo tego, ze ma swój kąt, swoje pełne miseczki. Proszę o pomoc. Chodzę myję, psikam chemią, kazdego dnia to samo. Jak mam jego odzwyczaić? Może został źle wykastrowany?

    • Avatar
      Agnieszka pisze:

      Część kup Zenifel lub Feliway do gniazdka, to feromony policzkowe kotów one działają uspokajająco. Moja kocica robiła tak samo i to jej pomogło.

    • Avatar

      moja kotka czasami obsikujełóżko lub kanapę jest wysterylizowana do kuwety też się załatwia,nie wykazuje jakichś nietypowych zachowań,pozostałe dwie kotki tego nie robią,proszę o radę

  • Avatar

    Mam wykastrowanego kocura, 4letniego. Jestem w ciąży, czy to możliwe że przez ciążę kot zaczął znaczyć teren (w domu wszystkie pokoje są ostrzykane). Jak z tym walczyć? Proszę o pomoc.

  • Avatar
    Malgorzata pisze:

    Dzień dobry mam kotkę i kota od dłuższego czasu kotka siusia w jednym miejscu w przedpokoju na panele jest to bardzo uciążliwe próbowaliśmy wszystkiego orozkladane cytrusy ale nic nie wiem już co mam robić . Bardzo proszę o poradę. Nalgosia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.