Potrzeby żywieniowe szczeniąt i kociąt

Jak nie ulec urokowi szczeniaków i kociaków? Należy jednak pamiętać, że wychowanie zwierzaka, dopiero co odstawionego od matki nie należy do najłatwiejszych. Dlatego musimy obserwować jego zachowania, aby należycie się nim zaopiekować. W dzisiejszym artykule dowiecie się więcej na temat dietetycznych potrzeb szczeniąt i kociąt.

Farmina - POTRZEBY ŻYWIENIOWE SZCZENIĄT I KOCIĄT

Podstawowe zasady karmienie zwierzaka

Przede wszystkim należy znać wiek zwierzęcia znajdującego się pod naszą opieką. Odsadzenie żywieniowe zachodzi po 8 tygodniu życia i po tym okresie pupil powinien być karmiony pełnoporcjową karmą dla szczeniąt/kociąt. Nie zaleca się zmiany karmy w pierwszych 2 tygodniach od adopcji. Pozwoli to zredukować stres związany z przejściem do nowego domu oraz zapobiegnie wystąpieniu problemów trawiennych. 

Potrzeby żywieniowe zwierząt domowych w okresie dorastania

Psy i koty to zwierzęta mięsożerne, w ich diecie obowiązkowo powinny znaleźć się wysokiej jakości białka i tłuszcze zwierzęce, czyli pochodzące z mięsa ptaków, ssaków lub ryb. Ryby, będące źródłem pełnowartościowych białek zwierzęcych, cechuje również bardzo korzystny profil kwasów tłuszczowych, dzięki czemu przyjęło się o nich mówić jako o „dobrych tłuszczach” (N&D Ocean Puppy/Kitten).

Węglowodany, składniki odżywcze pochodzenia roślinnego stanowią nierzadko cenny dodatek w diecie szczeniąt i kociąt. Na przykład dynia, którą znajdziemy w N&D Ocean Cod, Pumpkin & Cantaloupe Melon to wspaniałe źródło błonnika regulującego pracę układu pokarmowego. Musimy jednak pamiętać, że muszą one występować w ograniczonej ilości.

Pies domowy posiada pewną adaptację do trawienia warzyw, jednak nie oznacza to, że powinien mieć dietę zbyt bogatą w roślinne składniki. Nie zapominajmy, że koty, zwłaszcza rosnące, są o wiele mniej przystosowane do spożywania węglowodanów i żywności pochodzenia roślinnego niż psy, dlatego ich dieta wymaga wyższego poziomu białka i obniżonej zawartości węglowodanów oraz produktów pochodzenia roślinnego.

Szczenięta i kocięta powinny być karmione wyłącznie pokarmem dostosowanym do ich wieku ze względu na:

Zapotrzebowanie na energię

Ich organizm znajduje się w okresie wzrostu, zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż u dorosłego zwierzęcia. Dlatego karma dla takich maluchów jest bardziej kaloryczna. Co oznacza, że jest w stanie dostarczyć więcej energii. W konsekwencji karma dla szczeniąt/kociąt powinna mieć wyższą zawartość procentową tłuszczu, który jest głównym źródłem energii u zwierząt mięsożernych.​ Tłuszcze, niezależnie czy pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego, dostarczą pupilowi energii, jednak szczególnie polecane są oleje i tłuszcze pochodzące z ryb, które stanowią cenne  źródło kwasów omega-3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, do których należą kwasy omega-3, mają bardzo duże znaczenie dla budowania i zachowania silnego układu odpornościowego. Ponadto, poprawiają krążenie i działają przeciwzapalnie (N&D Ocean Puppy/Kitten).

Białko 

Z tego samego powodu, co w przypadku zapotrzebowania na energię – wysokiego tempa wzrostu – istnieje także większe zapotrzebowanie na białko, około 30-35% więcej niż u zwierzaka dorosłego. Aminokwasy, występujące w białkach pochodzenia zwierzęcego (mięsnego lub rybnego) są niezbędne do budowy tkanek i narządów rosnącego zwierzęcia. 

Wapń i fosfor

Są uważane za minerały najwyższej wagi w całym życiu zwierzęcia, w początkowej fazie są jeszcze ważniejsze dla zdrowego wzrostu. Wapń musi być obecny w wystarczających ilościach, aby wspomóc rozwój kości i zębów. Jeśli wapń występuje w niewystarczającej ilości w diecie, organizm pobiera go z kości, aby wykorzystać go do pełnienia funkcji życiowych, w których ten minerał jest niezbędny, takich jak skurcze mięśni (w tym skurcze serca). Również fosfor musi być obecny w diecie w określonej proporcji, aby organizm mógł właściwie wykorzystywać wapń. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana, pełnoporcjowa karma dla szczeniąt nie wymaga dodatkowej suplementacji!

Witaminy i inne minerały

Oprócz powyższych składników odżywczych istnieje wiele innych, które muszą być odpowiednio zrównoważone. Na przykład witaminy A i D u kociąt powinny być obecne w ilościach około trzykrotnie wyższych niż to konieczne dla dorosłego kota. Witamina D w dostępnej dla kotów i psów formie zawarta jest jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a jej bardzo dobrym źródłem są ryby (N&D Ocean Puppy/Kitten). Innym składnikiem odżywczym, niezbędnym tylko u kotów jest tauryna, ponieważ koty nie są w stanie jej zsyntetyzować, dlatego muszą przyjmować ją przez całe życie.

Odpowiednie karmienie zwierząt w okresie dorastania wymaga od nas dużej uwagi. Zawsze konsultuj się z zaufanym lekarzem weterynarii, który będzie w stanie  właściwie pomóc i doradzić. Wybieraj produkty, które są sprawdzone i zatwierdzone przez rynek oraz pamiętaj, aby zawsze używać produktów dostosowanych do aktualnego okresu życia naszych czworonożnych przyjaciół.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Kot, Prawidłowe żywienie psów, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.