Kiedy koty otwierają oczy? Dowiedz się!

Kocie zmysły są bardzo rozwinięte – kot w końcu dzięki nim poznaje świat, poluje i to właśnie one czynią go doskonałym drapieżnikiem. Najważniejsze dla kota są słuch i węch, choć wzrok też odgrywa ogromną rolę. Mimo tego wszystkie kociaki rodzą się głuche i całkowicie ślepe – ich oczka są zamknięte i musi minąć trochę czasu, zanim je otworzą. Kiedy koty otwierają oczy? Od czego to zależy? Jak widzą małe kotki? Dowiedz się!

Kiedy koty otwierają oczy - dwa szare śpiące kotki

Kiedy koty otwierają oczy?

Małe kociaki są zupełnie bezbronne i nie są w stanie przetrwać bez opieki swojej mamy. Jeśli mamy zabraknie, małe kotki nie mają szans poradzić sobie same. Człowiek może się starać je uratować i wyżywić, ale to bardzo trudne zadanie, które wymaga wiedzy, czasu i mnóstwa samozaparcia.

Kotki rodzą się głuche i ślepe. Jedyne, co się dla nich liczy to poszukiwanie sutka mamy, by się napić mleka. To kotka w całości o nich dba. A czas, kiedy kotki otwierają oczy, to nadal nie jest czas, kiedy są samodzielne – nadal jeszcze przez pewien czas potrzebują opieki mamy.

Na początku najważniejszy dla nich jest węch – to właśnie on sprawia, że są w stanie odróżnić i odnaleźć swoją mamę, a także siostry i braci, z którymi przyszli na świat. W tym okresie życia kotkom zależy tylko na tym, by mieć pełny brzuszek, by było im ciepło i nic ich nie bolało. Również ich system termoregulacji jeszcze nie działa tak, jak należy, dlatego małe kociaki tulą się do mamy, jak i do siebie nawzajem.

Sklep ZooArt

Słuch u kotów uaktywnia się około 3 tygodnia życia. Z biegiem czasu to właśnie on zostanie najważniejszym kocim zmysłem. A kiedy koty otwierają oczy? Trudno tu mówić o jednoznacznej odpowiedzi. Jednak można przyjąć, że koty zaczynają otwierać oczy około 10 dnia życia. Nie jest to jednak natychmiastowe. Najpierw pojawia się niewielka szczelinka, która się coraz bardziej poszerza, bo oczka z biegiem czasu otwierają się coraz szerzej. Zawsze są niebieskie. Związane to jest z prostym faktem – produkcja melaniny się jeszcze nie uruchomiła. Z biegiem czasu kocie oczy zaczynają zmieniać barwę, na taką, która zostanie z nimi już przez całe życie. Może się też zdarzyć tak, że oczy zawsze pozostaną niebieskie – jeśli produkcja melaniny nigdy nie ruszy. Niebieskookie koty się w końcu zdarzają.

A kiedy małe koty zaczynają widzieć? Otworzenie oczu nie jest jeszcze równoznaczne z doskonałym wzrokiem. Początkowo kotki odróżniają tylko światło i brak światła. Na całą resztę przyjdzie pora z czasem. W tym okresie warto oszczędzać kocim oczkom bardzo jasnych widoków, bo można w ten sposób nie tylko sprawić im spory dyskomfort, ale też przyczynić się do poważnych problemów ze wzrokiem. W końcu oczy kotów w tym okresie są bardzo wrażliwe i naprawdę łatwo je uszkodzić czy sprawić, że nie będą się rozwijać tak dobrze, jakby mogły.

Kiedy koty zaczynają widzieć? Kotek na ręce człowieka

Przeczytaj także: Najpiękniejsze koty z niebieskimi oczami. Poznaj je!

Od czego zależy tempo otwierania oczu przez kociaka?

To, kiedy koty zaczynają widzieć, jest kwestią płynną. Zależną od wielu czynników, w tym genetycznych, ale nie tylko. Liczy się też poziom opieki, jaką mają kotki po urodzeniu czy nawet warunków życia ich matki. Kiedy koty otwierają oczy? Jakie czynniki na to wpływają?

Rasa kota

Choć przyjmuje się, że średnio koty otwierają oczy po 10 dniach, ich rasa też ma na to wpływ. Szybciej oczka otwierają kociaki z ras krótkowłosych, a rekordzistami tutaj są koty ras orientalnych – koty syjamskie, orientalne czy abisyńskie otwierają oczy już po 2-3 dniach. Zdarza się też, że takie kociaki rodzą się już z niewielkimi szparkami, a ich powieki nie są całkowicie zaciśnięte. Cornish Rex otwiera oczy około 4-7 dnia życia. Dalej są koty brytyjskie, które zaczynają otwierać oczy około 7-12 dnia. Na samym końcu są rasy kotów długowłosych, takich jak persy czy koty syberyjskie – tutaj oczka zaczynają się otwierać dopiero około 12-18 dnia.

Kiedy kotki otwierają oczy? Mały kotek z zamkniętymi oczami na podłodze

Długość ciąży

Im dłuższa jest ciąża, tym szybciej koty mogą otworzyć oczy. Zdarza się też, że – jeśli ciąża trwała dłużej niż zwykle, czyli około 70 dni – kociaki mogą się już urodzić z otwartymi oczkami. To nie jest jednak dobra wiadomość – w tym okresie oczy kotka są bardzo narażone, bo nie działają jeszcze kanaliki łzowe. Bez odpowiedniego nawilżenia oko może wyschnąć, co może doprowadzić do poważnych problemów z widzeniem lub nawet do ślepoty.

Zdrowie i kondycja matki

To, po ilu dniach kotki otwierają oczy, zależy też od zdrowia i kondycji ich matki. Jeśli kotka w ciąży miała wszystko, czego potrzebowała, była dobrze żywiona, bezpieczna i całkowicie zdrowa, kotki mają sporą szansę na to, by urodzić się silniejsze i bardzo zdrowe – wtedy ich oczy mogą otworzyć się nieco szybciej. Tutaj rolę odgrywają też uwarunkowania genetyczne, które kociak mógł odziedziczyć po matce lub ojcu.

Kiedy koty otwierają oczy? Kotka karmi młode

Warunki życia

Warunki życia matki i kociąt też mają znaczenie przy otwieraniu oczek. Jeśli matka jest dobrze traktowana, a jej dieta jest właściwie zbilansowana i je dobrej jakości karmy dla kotów, jeśli żyje w komfortowych warunkach, jej potomstwo ma szansę na szybsze otworzenie oczu. Ważne jest też samo pomieszczenie, w którym kotka opiekuje się młodymi. Jeśli jest zbyt jasne, do środka wpada rażące światło, może to opóźnić otworzenie oczów. Jeśli jest jednak przyjemnie zaciemnione i spokojne, kociaki mogą zacząć otwierać oczy szybciej.

Kiedy małe koty zaczynają widzieć? Podsumowanie

To, kiedy koty otwierają oczy, zależy od wielu czynników. Na ogół przyjmuje się, że dzieje się to około 10 dnia życia zwierzaka, ale jednak jest to pewnego rodzaju uproszczenie. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna.

Dużo zależy od rasy kota – najszybciej oczy otwierają koty ras orientalnych, najwolniej koty ras długowłosych. Ważna jest też kondycja matki, jej stan zdrowia czy warunki życia. Także sama długość ciąży ma znaczenie – jeśli trwała krótko, oczy otworzą się później. Jeśli była bardzo długa – oczy otworzą się szybciej, koty z takiej zbyt długiej ciąży mogą urodzić się już z otworzonymi oczami.

Oczy kociąt są zawsze niebieskie, nabierają właściwej sobie barwy dopiero po pewnym czasie – gdy zostanie uruchomiona produkcja melaniny. Może się też zdarzyć, że kot przez całe życie będzie miał niebieskie oczy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.