Pies a alkohol. Sprawdzamy, czy pies może pić piwo i wino

W raczeniu się alkoholem nie ma nic złego, jeśli spożywamy go z umiarem. Zimne piwko ze znajomymi, wino do obiadu czy kolacji, prozdrowotne nalewki – alkohol tak naprawdę towarzyszy ludziom od bardzo dawna. Służył celom towarzyskim i rozrywkowym, ale też religijnym i rytualnym. Czasami, gdy popijasz wino czy słodkiego drinka, możesz napotkać zaciekawiony wzrok swojego psa, który chętnie spróbowałby tego, co właśnie pijesz. Czy alkohol dla psa to dobry pomysł? Jaki wpływ ma alkohol na psie zdrowie? Co się dzieje, gdy pies napije się alkoholu? Jak wtedy zareagować? Przeczytaj!

Pies a alkohol. Sprawdzamy, czy pies może pić piwo i wino

Czy alkohol dla psa to dobry pomysł?

Psy mają różne pomysły, są bardzo ciekawskie i chętnie poczęstują się tym, co właśnie pijesz lub jesz. Czasami nie ma z tym problemu – część produktów, które sami spożywamy na co dzień, możemy śmiało podać również naszemu zwierzakowi. Warto jednak upewnić się, czy to, co akurat jemy, w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu czworonogowi. Lista produktów niedozwolonych dla psa jest bardzo liczna – o wielu z nich pisaliśmy już na naszym blogu. Jeśli chcesz dla swojego zwierzaka jak najlepiej, musisz wiedzieć, co może, a czego nie może jeść i pić.

Alkohol jest miłym dodatkiem w życiu człowieka. Pojawia się w sytuacjach towarzyskich, często rodzinnych, jest pity do obiadu czy wieczorem, jako zwieńczenie całego dnia ciężkiej pracy. Pies i alkohol to jednak coś zupełnie innego. Czy pies może pić alkohol?

Odpowiedź brzmi: absolutnie nie! Alkohol dla psa to naprawdę fatalny pomysł. Już nawet bardzo mała ilość może źle wpłynąć na psi organizm i zakończyć się wręcz tragicznie. Warto też wiedzieć, że o ile wódka dla psa z reguły nie jest interesująca, o tyle słodkie drinki mogą już je zaciekawić i sprawić, że będą próbowały dobrać się do pozostawionej bez opieki szklanki. Nie pozwalaj na to, nawet wtedy, gdy w drinku jest mało alkoholu – każda jego ilość jest dla psa bardzo szkodliwa.

Czy pies może pić alkohol?

Przeczytaj także: Czy pies może pić wodę gazowaną? Przekonaj się!

Jak alkohol wpływa na psi organizm?

Pies a alkohol – każdy wie lub przynajmniej powinien dowiedzieć się jak najszybciej, że to fatalne i bardzo niebezpieczne połączenie. Jednak czy wiesz, jak dokładnie wpływa on na psi organizm? 

Alkohol jest bardzo szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i, krążąc po organizmie, z łatwością przechodzi przez barierę krew-mózg. Metabolity etanolu są dużo bardziej toksyczne niż sam etanol. Dodatkowo w trakcie metabolizmu powstaje nukleotyd NADH, który jest odpowiedzialny za rozwój niezwykle groźnej kwasicy metabolicznej.

W takiej sytuacji obciążona i zagrożona jest wątroba psa. Pełni ona funkcje oczyszczające, czyli zbiera toksyny gromadzące się w organizmie. Pies żyje krócej, ma więc szybszy metabolizm, a tym samym ryzyko uszkodzenia jego wątroby przez toksyny jest większe. Może się okazać, że wątroba naszego zwierzaka jest na tyle obciążona, że konieczne jest podawanie mu specjalnej karmy. Wesprze ona ten organ i zatrzyma rozwój choroby. Co ważne, zdarzają się sytuacje, w których niewydolność wątroby doprowadza nawet do śmierci Twojego psa.

Alkohol dla psa to też fatalny pomysł ze względu na wspominaną wyżej kwasicę metaboliczną. Ona również może być powodem przedwczesnej śmierci zwierzaka. 

Czy pies może pić piwo? A co z wódką czy winem? Przekonaj się!

Alkohol także odwadnia, co może być bardzo groźne dla psa, ale też może przyczynić się do wypłukania z jego organizmu elektrolitów. Zdarza się, że taki stan dodatkowo pogłębia kwasicę metaboliczną.

Alkohol obniża też poziom cukru w organizmie. Może to doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, pojawienia się drgawek, śpiączki czy uszkodzenia mózgu.

Śmierć po spożyciu alkoholu jest jednak najczęściej wynikiem zatrucia. W mózgu zachodzi wtedy wiele procesów, a dodatkowo nasilają się objawy duszności, obniża się temperatura ciała i spada poziom cukru. Występuje także kwasica czy zapaść – to wszystko to przyczyny śmierci. 

Pies wypił alkohol! Co teraz?

Co się dzieje, gdy zwierzak wypije alkohol? Pies jest wtedy bardzo narażony na niebezpieczeństwo, dlatego nigdy nie powinieneś lekceważyć tego stanu. Natychmiast zabierz psa do lekarza weterynarii! Nawet jeśli wydaje Ci się, że w tym momencie pies zachowuje się zwyczajnie, nie wiesz, co może stać się później. Bywa, że pierwsze objawy zatrucia występują dopiero po 30-60 minutach od spożycia alkoholu. Wtedy może okazać się już za późno na wywołanie wymiotów u psa.

Jeśli Twój pies spożył alkohol, liczy się przede wszystkim czas. Nic nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii – im szybciej pies znajdzie się pod obserwacją lekarza, tym lepiej.

Lekarz weterynarii pobierze krew, dzięki czemu określi zaburzenia jonowe w jego organizmie. Na samym początku bada się także inne parametry biochemiczne krwi, aby mieć pełny obraz wyjściowy i wiedzieć, jak zmieniają się one z czasem. Specjalista może zaproponować też kroplówkę, żeby przywrócić właściwy poziom glukozy w krwi oraz nawodnić odwodniony psi organizm, a także wyrównać kwasicę.

Lekarz weterynarii ma też wiedzę i możliwości do tego, by ocenić czy i do jakich uszkodzeń narządów wewnętrznych doszło, a także zastosować odpowiednie leczenie. W przypadku zatrucia pomocne może okazać się wprowadzenie specjalnej karmy. Wspomoże ona organizm czworonoga w okresie rekonwalescencji i przyspieszy jego powrót do zdrowia.

Czy psy mogą pić piwo? 

Czy psy mogą pić piwo? Dla niektórych odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że piwo to nie alkohol. Pies, a dokładniej jego organizm, nie podzielają tej opinii.

Piwo zawiera alkohol, więc jest tak samo szkodliwe dla czworonogów jak wódka czy kolorowe drinki. Psom szkodzi także sam chmiel. Może on doprowadzić do drgawek i problemów z oddychaniem, a w rezultacie do śmierci.

Ludzie są jednak pomysłowi, dlatego powstało specjalne piwo dla psów. Nie ma ono w sobie alkoholu ani chmielu, jest więc dla nich zupełnie bezpieczne. Nadal nie jest to jednak po prostu piwo bezalkoholowe przeznaczone dla ludzi – psy mają bowiem zupełnie inne potrzeby i… gusta. Dlatego możesz uraczyć swojego czworonoga na przykład piwem o smaku jagnięciny i warzyw. Zostało ono stworzone w Czechach – kraju, który przecież słynie z piwa.

Piwo dla psa - czy jest dla niego w pełni bezpieczne?

Wino dla psa

Wino dla psa to tak samo zły pomysł – nadal w końcu mowa o produkcie alkoholowym. Co więcej, jest wytwarzane z winogron, które same w sobie są dla psa bardzo toksyczne. Jednak podobnie jak w przypadku piwa, wymyślono również specjalne wino dla czworonogów. Ono jednak także nie przypomina tego wina, które piją ludzie.

Stworzone zostało nie tylko z produktów nieszkodliwych, ale wręcz pozytywnie wpływających na zdrowie naszego psa, takich jak sok z buraków, rozmaryn, olej łosiowy czy czysta woda. Nadal jednak warto znać umiar i nie przesadzać z ilością takiego produktu w diecie psa – znajdziemy w nim bowiem metabisiarczan sodowy, który jest konserwantem, a tych lepiej oszczędzić psu. Są też wina dla psów stworzone na bazie naparów z pokrzywy czy czarnego bzu – są one nie tylko całkowicie bezpieczne, ale równocześnie bogate w witaminy i minerały. Warto więc od czasu do czasu podawać swojemu zwierzakowi coś, co będzie dla jego podniebienia prawdziwą ucztą, a przy tym korzystnie wpłynie na jego zdrowie. Na rynku znajdziemy wiele przysmaków dla psów, które nie tylko im zasmakują, ale równocześnie, w odróżnieniu od alkoholu pod każdą postacią, będą dla nich całkowicie bezpieczne.

Wino dla psa jest dobrym pomysłem?

Alkohol dla psa – podsumowanie

Alkohol dla psa to bardzo zły pomysł. Napoje z procentami są bowiem niezwykle toksyczne dla tych zwierząt i nawet ich niewielka porcja może bardzo zaszkodzić psom. Przenikają one przez barierę krew-mózg, są neurotoksyczne, doprowadzają do kwasicy, obniżenia poziomu cukru, duszności i wielu innych problemów. Nawet niewielka ilość alkoholu może więc doprowadzić do śmierci zwierzaka.

Jeśli Twój pies dobierze się do alkoholu, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii, by ten mógł jak najszybciej pomóc Twojemu pupilowi. A czy pies może pić piwo? Tego przeznaczonego dla ludzi zdecydowanie nie – piwo to w końcu też alkohol! Jednak istnieją specjalne piwa dla psów, które są dla nich bezpieczne, a przy tym po prostu smaczne.

Etanol występuje też w farbach, lakierach i płynie do płukania ust. Zatrucie nim może spowodować także zjedzenie świeżego ciasta drożdżowego – chleba, świeżego ciasta z owocami czy ciasta na pizzę, a także zgniłych jabłek. Warto więc być czujnym i nie dopuszczać do sytuacji, w których nasz zwierzak byłby zostawiony z tymi produktami sam na sam. Jednak jeżeli podejrzewamy, że coś, co spożył nasz pies, alkohol czy inny produkt z etanolem, może doprowadzić do zatrucia, warto wiedzieć, co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić!

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Pies a alkohol. Sprawdzamy, czy pies może pić piwo i wino
  • Avatar
    Stefania AA pisze:

    Nawet samo powąchanie alkoholu przez psa może doprowadzić do jego natychmiastowej śmierci…

    Pisząc takie artykuły warto kierować się racjonalnością i złotą zasadą, że „dawka czyni truciznę”

  • Avatar

    dziwny pomysl… Kiedys na wiosce pies pil razem z wlascicielem, oczywiscie odpowiednio mniej i nic mu nie bylo, i to nie raz, glownie popijak to co wlasciciel, wino domowej roboty, zyl dlugo jak na psa, ale tez jadl jak pies powinien jesc, nie bylo jeszcze trucizny w postaci „karmy” w sklepach lata 80te, pies byl karmiony glownie miesem, dosc tlustym, bo mieso musi byc tluste. Czy psy w naturze jedza jakas sucha karme? Wyobrazcie sobie zycie psa w przeszlosci, jadl jakies smieci zwane karma sucha czy mokra z puszek? Nic takiego nie bylo..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.