Obecność kota w domu to powód do radości. Taki kot jest w stanie poprawić każdy dzień swoją obecnością i mruczeniem, które ma przecież wymiar terapeutyczny. Jednak, żeby kot czuł się w Twoim towarzystwie tak dobrze, jak Ty w jego – musisz o niego dbać. Musisz też pogodzić się z tym, że tam, gdzie kot – tam też jego sierść. Warto mieć sprawdzony sposób na sierść kota, ale jeśli nie godzisz się na jego linienie być może sfinks lub inny kot bez sierści byłby dla Ciebie rozwiązaniem. A jak radzić sobie z kotem, który ma sierść i gubi ją po całym domu? Dowiedz się!
Dlaczego kot traci sierść?
Żeby poznać dobre sposoby na sierść kota, najpierw należy sobie uświadomić, dlaczego tak naprawdę kot w ogóle tę sierść gubi. Odpowiedź jest bardzo prosta: bo to naturalne! Sierść rośnie, pojawiają się nowe włosy, a stare obumierają i wypadają – to zupełnie normalne zjawisko, które znane jest również ludziom. Włosy wypadają, by zostać zastąpione przez nowe.
Z tego powodu każdy kot gubi pewne ilości sierści przez cały rok. Jeśli jednak niepokoisz się, że gubi jej za dużo, na jego ciele pojawiają się łyse plamy lub inne kwestie Cię niepokoją, zgłoś się do lekarza weterynarii. Może się okazać, że kot gubi sierść, bo jest po prostu chory – ma zapalenie skóry, cierpi z powodu grzybicy, jego organizm zmaga się z inną poważną chorobą lub po prostu jest osłabiony.
Kot może gubić też sierść z powodu stresu – to bardzo wrażliwe zwierzaki o delikatnej psychice. Jeśli kot nie ma odpowiednich warunków do relaksu, w domu jest za głośno, czuje się zagrożony, pojawił się nowy domownik, czy kot musiał się przeprowadzić lub trafił do nowej rodziny – to normalne, że będzie zestresowany. Wtedy możesz mu pomóc, stosując naturalne środki uspokajające – na przykład olej CBD marki Animal.
Koty linieją też intensywnie dwa razy do roku – warto wtedy znać odpowiedni sposób na sierść kota, bo musisz być przygotowany na to, że będzie jej naprawdę dużo. W okresie letnim i zimowym kot zmienia okrywę włosową na taką, bardziej dopasowaną do panujących na zewnątrz warunków. W zimie dodatkowo zwierzak, który przebywa w ogrzewanych pomieszczeniach, może gubić jeszcze większe ilości sierści.
Przeczytaj również: Wypadanie sierści u kota – czyli co robić, gdy kot linieje?
Jak pozbyć się sierści kota z domu?
Jak pozbyć się sierści kota? Istnieją na to sposoby. To wcale nie tak, że musisz się godzić na wszechobecną sierść, jeśli w Twoim domu mieszka kot. Pamiętaj o regularnym odkurzaniu pomieszczeń. Najlepiej używać do tego specjalnej końcówki przeznaczonej właśnie do sierści zwierząt.
Możesz też, jeśli chcesz się pozbyć sierści unoszącej się w powietrzu, możesz zdecydować się na Inteligentny Oczyszczacz Powietrza Petoneer Air Master, który kompleksowo zadba o stan powietrza w Twoim domu i zadba o to, by było czyste, wolne od kurzu, sierści, włosów i alergenów.
A jak pozbyć się sierści kota z ubrań? Mogą pomóc pralki z inteligentnym systemem prania, w których obecny jest tryb ZWIERZAK. Możesz też zdecydować się na rozwiązanie bardzo proste i skuteczne – wybrać rolkę do zbierania sierści marki Zolux.
Sposób na sierść kota – jak zadbać o to, by była piękna?
Sposób na sierść kota to też odpowiednie zadbanie o to, by kot nie liniał ponad normę. By jego skóra zawsze była zdrowa, a sierść mocna, lśniąca i zadbana. Co Ci w tym pomoże?
Odpowiednia dieta
Dieta kota nie pozostaje bez wpływu na stan jego sierści. Dlatego jeśli chcesz, by zachowała ona swoją urodę, była mocna i zdrowa, musisz odpowiednio karmić kota. Kot to naturalny mięsożerca – mięso i tłuszcz zwierzęcy są dla niego podstawą diety.
Dlatego podawaj dobre, wysokomięsne karmy, na przykład bezzbożową karmę marki Crave. Dobrym pomysłem będzie też mokra i smakowita karma marki Dolina Noteci czy mokre karmy Jane Cat.
Możesz też suplementować olej rybny łososiowy marki Vitasol dla kota lub olej z łososia marki Brit Care.
Regularne czesanie
Warto jest regularnie wyczesywać kota. To pozwoli Ci pozbyć się martwego włosia i zadbać o odpowiedni stan kociej sierści. Dla wielu kotów to też przyjemny moment, który spędzają ze swoim opiekunem i mają jego uwagę całkowicie dla siebie. Dlatego takie czesanie może bardzo dobrze wpłynąć na wzajemną więź człowieka i kota.
Jak często czesać kota? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od długości i grubości kociej sierści, a także pory roku. Jeśli kot jest długowłosy lub właśnie jest w porze intensywnego linienia, warto to robić nawet codziennie. Pomożesz kotu w zmianie okrywy włosowej, a także zadbasz o to, by jego sierść się nie kołtuniła. Przy kotach krótkowłosych i takich, które obecnie nie linieją, możesz to robić raz na kilka dni.
Do tego celu jednak zawsze przyda Ci się odpowiednia szczotka. Na przykład miękka szczotka dla kota marki Trixie lub gumowa szczotka okrągła marki Zolux. Możesz też zdecydować się na gumowe zgrzebło marki Dingo albo grzebień odkłaczający marki Trixie.
Przeczytaj również: Czesanie kota od A do Z. Jak dbać o sierść kota?
Sposoby na sierść kota – podsumowanie
Jak usunąć sierść kota? Z ubrań możesz się jej pozbyć przez specjalnie rolki do zbierania sierści. Jednak najlepiej jest zadbać o to, by wymiana sierści kota w okresie linienia przebiegała bez zarzutu – dlatego kota warto regularnie wyczesywać, w tym okresie nawet codziennie.
Zadbaj też o kocią dietę, co bez wątpienia przełoży się na stan jego sierści i sprawi, że będzie ona wypadać w mniejszych ilościach. Wtedy codzienne sprzątanie będzie łatwiejsze.
u mnie po prostu jeździ roomba, zbiera wszystko z dołu i się sierść nie kumuluje
Mam długowłosego kota rasy maine coon, który bez przerwy traci futro. Codzienne czesanie i odpowiednie specyfiki, to jedno, ale raz do roku staram się też go nieco ostrzyc. Dla komfortu i spokoju. Specjalistów szukałam na wielu stronach, ale w końcu zdecydowałam się na **************. Jeżeli szukacie miejsca na strzyżenie kota w Toruniu, to serdecznie polecam, bo naprawdę znają się na rzeczy.