Każda żywa istota musi pić – bez wody życie nie jest możliwe. Odpowiednie nawodnienie jest zawsze bardzo ważne. Szczególnie mocno jednak należy dbać o to w czasie upałów. Musisz też pamiętać o tym, by Twój pies miał zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. Dzięki temu będzie mógł bez problemów napić się zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Zdarza się jednak tak, że nawet pomimo tego, że pies wodę ma i powinien się napić – nie chce tego zrobić. Dlaczego pies nie chce pić? Co zrobić, by go zachęcić do picia? Czy pies może wypić za dużo? Dowiedz się!
Dlaczego odpowiednie nawodnienie psa jest tak istotne?
Jeśli pies pije mniej, niż potrzebuje, może dojść do odwodnienia organizmu. A to bardzo niebezpieczny stan, który w konsekwencji może skończyć się nawet śmiercią. Zanim do śmierci dojdzie, pies może cierpieć na szereg problemów zdrowotnych związanych ze zbyt małą ilością wody w organizmie.
Temperatura wewnętrzna jego ciała może być podwyższona, mogą pojawić się problemy z układem trawiennym. Zwężenie naczyń krwionośnych, które towarzyszy odwodnieniu, wpływa na wzrost ciśnienia na terenie nerek, co jest bardzo niekorzystne, szczególnie kiedy muszą „oszczędzać wodę”, czyli produkować bardziej zagęszczony mocz. Będzie miał też przyspieszoną akcję serca, w skrajnych przypadkach może dojść również do zapadnięcia gałek ocznych.
Skóra psa może utracić elastyczność. Łatwo się o tym ostatnim przekonać. Wystarczy, że złapiesz za fałdę skóry na karku i podniesiesz ją do góry. Chodzi o delikatne naciągnięcie, nie podnoś psa w ten sposób i nie szarp silnie. Jeśli po wypuszczeniu ich natychmiast wrócą na swoje miejsce – wszystko w porządku. Jeśli natomiast będą miały z tym problem, będą sztywne i powrót na miejsce zajmie im więcej czasu – pies ma zbyt mało wody w organizmie.
Woda umożliwia właściwe funkcjonowanie całego organizmu, uczestniczy w przemianach biochemicznych, jest konieczna dla właściwej pracy przewodu pokarmowego, wpływa na wartość ciśnienia krwi, pracę gruczołów, czy kondycję skóry i sierści. Bez wody organizm nie jest w stanie właściwie funkcjonować, a pies nie zachowa zdrowia i energii
Bez wody nie ma życia, dlatego Twój zwierzak pić musi, a Ty musisz mu to umożliwić. Czysta miska, czysta, świeża, chłodna i łatwo dostępna woda – to wszystko ma naprawdę ogromne znaczenie. A jednak nawet wtedy zdarzyć się może, że pies nie chce pić. Co wtedy?
Pies nie chce pić – z czego to wynika?
Przyjmuje się, że dziennie pies powinien przyjmować około pięćdziesięciu-sześćdziesięciu mililitrów wody na każdy kilogram swojej masy. Psi organizm składa się w sześćdziesięciu procentach z wody. Już nawet odwodnienie na poziomie pięciu-siedmiu procent będzie groźne i odczuwalne, a na poziomie dziesięciu-piętnastu procent może być dla Twojego psa bardzo groźne w skutkach. Zdarza się jednak, że pies nie chce pić wody. Dlaczego?
Czasami po prostu może nie czuć potrzeby nawodnienia. Zjadł posiłek, który zawiera sporo wody, jest chłodno, a on nie był zbyt aktywny, więc nie ma aż tak dużej potrzeby napicia się. Szczeniaki czasami też mogą po prostu zapomnieć się napić – to dla nich dość typowe zachowanie. Podczas dobrej zabawy szczeniak może się zapomnieć. Szczenięta dosyć często jedzą i wtedy też pobierają wodę – wraz z posiłkiem lub oddzielnie. Maluchy zwykle trzymane są w domu – bez ostrego słońca i duchoty zwierzak nie czuje potrzeby pić co chwilę.
Czasem jednak brak przyjmowania wody jest groźny, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, jak apatia, brak apetytu, biegunka, czy wymioty lub kiedy konsekwentnie, wielokrotnie odmawia jej przyjęcia. Po prostu – chory pies nie chce pić wody, dlatego może to być sygnał, że coś złego dzieje się z jego organizmem. Może to być związane ze schorzeniami dróg moczowych, z bólami kręgosłupa czy zapaleniami stawów i mnóstwo innych problemów zdrowotnych.
Pies może też nie pić ze stresu – stres bardzo obciąża psi organizm. Zwierzaki mają różną odporność i stresować może je naprawdę wiele rzeczy – przeprowadzka, wizyta u lekarza weterynarii, wyjazd opiekuna czy pojawienie się nowego domownika.
Może też zdarzyć się tak, że pies nie pije wody w domu, ale mimo to czuje się świetnie i nie ma objawów odwodnienia. Wtedy trzeba się zastanowić: co Twój pies robi w ciągu dnia? Być może pije wodę z kałuży lub oczka wodnego? A może podbiera ją zwierzakom z sąsiedztwa?
Przeczytaj również: Czy pies może pić wodę gazowaną? Przekonaj się!
Jak zachęcić psa do picia wody?
Pies może mieć swoje powody, by nie pić. Jednak nie należy się na to zgadzać, bo Twój zwierzak po prostu pić musi. Jeśli pies nie chce pić, Twoją rolą, jako odpowiedzialnego i kochającego opiekuna, jest go do tego zachęcić i dostarczyć mu ta potrzebnej wody. Pamiętaj też, że jeśli pies nie chce pić mimo Twoich starań, najlepszym pomysłem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Taki stan może być związany z poważną chorobą, która rozwija się w organizmie Twojego czworonoga. Nie możesz tego stanu lekceważyć.
A co zrobić, by pies znowu zaczął pić? Jakie domowe sposoby będą tutaj odpowiednie?
Mokra karma
Wodę pozyskuje się również z pożywienia. A karma mokra jest przecież bardzo wilgotna i wraz z posiłkiem pies przyswaja całkiem sporo wody. Wtedy jest zupełnie normalne, że będzie pił mniej wody – dostanie ją po prostu z pożywieniem.
Mokra karma uważana jest też za bardziej smakowitą, dlatego nawet bardzo kapryśne i wybredne psy mogą chętniej ją jeść. Dlatego warto kupować psu mokre karmy – zwłaszcza te wysokomięsne i wysokiej jakości. Dobrym pomysłem może być karma mokra Dolina Noteci, John Dog lub Wiejska Zagroda.
Sucha karma z dodatkiem wody
Jeśli podajesz psu suchą karmę, siłą rzeczy otrzymuje on mniej wody razem z pożywieniem. Możesz to rozwiązać, dolewając do suchej karmy nieco wody. Nie wszystkie psy jednak mogą być fanami takiego rozwiązania. Dużo lepszym pomysłem będzie dolanie psu do suchej karmy smacznego i aromatycznego mięsnego bulionu. Pamiętaj tylko, by gotować go bez soli i innych przypraw, które mogą psu bardzo mocno zaszkodzić.
Pamiętaj też, że pies potrzebuje dobrej jakości pożywienia. To może być sucha karma – taka, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobrym pomysłem są karmy z jak największą zawartością mięsa – Applaws, Orijen czy Acana.
Przypominanie o konieczności picia
To może brzmieć banalnie, ale czasami psu po prostu wystarczy przypomnieć o piciu wody. Warto wtedy przynieść psu miskę z wodą pod sam pyszczek. Być może skusi się i napije. Możesz też zamoczyć dłoń i zwilżyć psi pyszczek.
Nigdy natomiast nie zmuszaj psa, by napił się wody. Nie wpychaj mu pyszczka do wody – to może go tylko wystraszyć i niepotrzebnie zestresować.
Przeczytaj również: Karma bezzbożowa dla psa – komplet składników w diecie Twojego podopiecznego
A co jeśli pies pije bardzo dużo wody?
Jeśli pies pije dużo wody, mogłoby się wydawać, że to dobrze. Zwierzę potrzebuje się w końcu nawadniać. Problem robi się wtedy, gdy zaczyna pić jej aż za dużo. Nie lekceważ tego stanu – może on świadczyć o tym, że w organizmie psa dzieje się coś złego.
Jeśli pies dużo pije i sika, istnieje możliwość, że cierpi z powodu cukrzycy lub problemów z nerkami. Może być też szereg innych problemów, które powodują wzmożone pragnienie. Jeśli stary pies ciągle pije, może to świadczyć też o tym, że jego wątroba jest obciążona. Mogą to być też problemy nerkowe, hormonalne, kardiologiczne, bólowe i wiele innych. U suk ciągłe picie wody może też świadczyć o rozwijającym się ropomaciczu.
Czasami też dużo pije, bo mu po prostu gorąco – dlatego jeśli zauważysz większe pragnienie po wysiłku fizycznym lub wtedy, gdy panuje upał, nie ma powodu do obaw. W innych przypadkach warto zabrać psa do lekarza weterynarii.
Pies nie chce pić – podsumowanie
Pies powinien wypijać około pięćdziesięciu mililitrów wody na każdy kilogram swojego ciała. Jeśli dostaje mokrą karmę lub karmiony jest świeżym mięsem, dostarcza sobie wodę właśnie w ten sposób, dlatego pije stosownie mniej.
Jeśli jednak pies nie chce pić, choć nie dostarcza sobie wystarczającej ilości wody, musisz zacząć działać. Odwodnienie jest bardzo groźne. Niechęć do picia może też być powodowana przez różne choroby i problemy, z którymi boryka się pies.
Moj piesek bardzo malo pije co w tym wypadku zrobic?? Waga mojego pieska jest prawie 5,800 , kg ma 2 lata,nie raz potrafi byc jeden caly dzien bez wody Piesek to z rasy Spic pomoranin
Jeśli Twój piesek pije bardzo mało wody, może to być oznaką problemów zdrowotnych. Niezwykle ważne jest, aby zwierzę miało regularny dostęp do świeżej wody pitnej. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu:
1. Skontaktuj się z weterynarzem. Jeśli Twój piesek nie pije wystarczającej ilości wody, może to oznaczać problemy zdrowotne, takie jak infekcja dróg moczowych, choroba nerek lub cukrzyca. Warto zasięgnąć porady weterynarza, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę i zaproponować odpowiednie leczenie.
2. Sprawdź, czy miska z wodą jest dobrze umieszczona. Pieski często nie piją wystarczającej ilości wody, jeśli ich miska z wodą jest umieszczona w nieodpowiednim miejscu lub nie jest dobrze wypełniona. Upewnij się, że miska jest łatwo dostępna i umieszczona w cichym miejscu z dala od miejsca, w którym piesek je.
3. Spróbuj zmienić rodzaj miski lub wody. Niektóre psy mogą preferować picie z metalowych miseczek, podczas gdy inne wolą ceramikę lub plastik. Możesz również spróbować zmienić rodzaj wody, na przykład oferując wodę mineralną lub filtrowaną.
4. Zachęcaj do picia. Możesz próbować zachęcać swojego psa do picia wody poprzez dodanie do niej kawałków lodu lub zupy warzywnej. Możesz także wypróbować różne smaki wody, takie jak woda z dodatkiem kawałków owoców czy warzyw.
Pamiętaj, że niedostateczne picie wody może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psa, dlatego należy jak najszybciej zająć się tym problemem. Poinformuj Nas, jak sytuacja się rozwinęła! 😀