Czy koty mogą jeść ser? ZooArt rozwiązuje zagadkę!

Ser to bardzo lubiany produkt, który znajdziesz w praktycznie każdej kuchni, która nie odrzuca produktów odzwierzęcych. Sam ser nie jest też produktem jednolitym, bowiem dzieli się on na wiele rodzajów – są przecież jeszcze sery białe czy pleśniowe. Ta rozmaitość sprawia, że można znaleźć ser idealny na każdą okazję. Wiele kotów też za nim przepada – w końcu sery to tłuste i smaczne źródło białka. Jednak czy koty mogą jeść ser? A może, mimo wszystko, warto zostawić go dla siebie?

Ser dla kota to dobry pomysł? Kot sięga po ser żółty.

Co się kryje w serze?

Współcześnie wiele osób nie wyobraża sobie kuchni bez różnego rodzaju serów. Stanowią one smaczny dodatek i składnik wielu dań. Z sera można zrobić naprawdę wiele, bo trudno o bardziej różnorodną grupę produktów kulinarnych. Nic więc dziwnego, że możesz natknąć się na niego praktycznie na każdym kroku.

Ser to produkt, który ludzkość zna już od tysięcy lat. Jak wiele wspaniałych rzeczy powstał przez przypadek. Pasterze odkryli, że zbyt długo pozostawione mleko przyjmuje interesującą formę. Gdy dodatkowo się ją posoli, może wytrzymać dłużej, a przy tym jest bardzo smaczna i sycąca. Do tej pory serowarstwo stanowi ogromną sztukę, a ludzie, którzy są w stanie, samodzielnie produkować smaczny ser budzą podziw.

Ser żółty należy do produktów tłustych, a więc kalorycznych. Jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczu – witaminy A i D. Stanowi także bogate źródło wartościowego cynku, potasu i fosforu. Produkt ten jest bardzo odżywczy i szybko zaspokaja uczucie głodu.

Czy koty mogą jeść ser?

Rodzaje sera i nie tylko

Współcześnie możesz spotkać również sery żółte z dodatkami – ziołami, papryką, pomidorami i wieloma innymi składnikami. Wpływa to na ich walory smakowe oraz składniki odżywcze w nich zawarte.

Ser biały z kolei to bogate źródło dobrej jakości, pełnowartościowego białka. Znajdziesz w nim także witaminy A i D oraz te z grupy B. Zawiera jednak znacznie mniej wapnia niż w przypadku sera żółtego.

Występują też sery pleśniowe – prawdziwe bogactwo wartościowych składników. W ich składzie kryje się białko, wapń, fosfor, magnez, sód czy potas. Poza tym stanowią też naturalną skarbnicę witamin A, D, E, K i tych z grupy B.

To wszystko sprawia, że sery są tak lubiane. Jednak czy koty mogą jeść ser?

Ser żółty dla kota - kot patrzy na ser żółty.

Przeczytaj również: Czego nie może jeść kot? 5 produktów, które mogą mu zaszkodzić?

Czy koty mogą jeść ser?

Nie da się ukryć, że dla ludzi ser stanowi wartościowe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć go do swojego jadłospisu. Jednak dla kota ser jest czymś, na co należy bardzo uważać, w innym wypadku można mu zaszkodzić.

Przede wszystkim sery są wytwarzane z mleka. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, krowie mleko może przyczynić się do problemów zdrowotnych u kota. Czworonogi również cierpią z powodu nietolerancji laktozy lub uczulenia na białka mleka, które mogą powodować u nich bóle brzucha, biegunki i wymioty. Skład mleka krowiego znacznie odbiega od składu mleka kocicy, a wraz z wiekiem kociaki tracą zdolność do trawienia laktozy znajdującej się w mleku. Dlatego wzdęcia, czy biegunki mogą wystąpić nawet u kota, który wcześniej nie miał problemu z przyswajaniem mleka. 

Futrzaki mają trochę wyższą tolerancję na kozie mleko, które zawiera mniej laktozy, jednak nadal może im ono zaszkodzić.

Czy koty mogą jeść ser żółty?

Przede wszystkim żółty ser jest bardzo tłusty, a przez to kaloryczny. Jeśli będziesz nim często karmił kota, możesz szybko doprowadzić go do problemów z nadwagą, bądź w rezultacie nawet z otyłością. Tym samym znacząco zwiększy się możliwość wystąpienia u niego różnych chorób.

Duża ilość tłuszczu w serze sprawia jednak, że Twój kot może wręcz przepadać za tym dodatkiem i domagać się go bardzo często. Nie zgadzaj się na to. Ser żółty dla kota może być bardzo rzadką, okazjonalną przekąską, a nie stanowić podstawy wyżywienia ani nawet stałego dodatku żywieniowego.

Biały ser dla kota – czy powinien pojawić się w diecie?

Biały ser dla kota również nie stanowi odpowiedniej pozycji w menu. Dla czworonoga najlepszym źródłem białka jest mięso, więc to właśnie z niego powinien je pozyskiwać w codziennej diecie. Jednocześnie zbyt duże ilości sera białego mogą kota doprowadzić do problemów z nadwagą i otyłością ze względu na znaczną ilość tłuszczu. Zwłaszcza jeśli twaróg jest wyjątkowo kaloryczny lub kot spożywa go znacznie więcej i częściej niż powinien. Nadal jednak odrobina niesolonego twarogu podawanego kotu od czasu do czasu nie powinna mu zaszkodzić.

A co z serem pleśniowym?

A czy koty mogą jeść ser pleśniowy? Raczej nie powinny tego robić. Taki ser ma w sobie mnóstwo soli, która jest niewskazana dla kotów. Zawiera też, tak jak pozostałe rodzaje tego produktu dużo tłuszczu – składnik ten może sprawić, że kot się nim zainteresuje. W serach pleśniowych natomiast znajduje się komponent, który może powodować podniesienie ciśnienia krwi.  

Odpowiednie żywienie kotów

Koty są mięsożercami – drapieżnikami, które w naturze polują, by przeżyć. Także w Twoim pupilu, choćby nawet był najbardziej przymilną futrzaną kulką, znajduje się prawdziwy drapieżca. A ten domaga się przede wszystkim mięsa i tłuszczu zwierzęcego.

Dla kota odpowiednie jest nie tylko mięso mięśniowe, ale wartościowe będą dla niego również podroby, które są cennym źródłem wielu składników odżywczych. Istnieje wiele różnych modeli żywienia kotów. Możesz samodzielnie przygotowywać mu posiłki w domu, na przykład zgodnie z zasadami BARF. Istnieje też dieta zwana whole prey, która polega na podawaniu zwierzęciu całego ciała ofiary, by żywił się w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego.

Jakie pożywienie podawać kotu?

Zawsze możesz też sięgnąć po wysokiej jakości karmy dla kotów. Pamiętaj jednak, by sprawdzać etykiety i dbaj o to, żeby w składzie było jak najwięcej mięsa. Element, który przeważa w składzie, znajdziesz na pierwszym miejscu listy składników.

Ser żółty dla kota raczej nie powinien być podawany. Ser biały za to może stanowić niewielką, okazjonalną przekąskę. Nigdy nie rób z niego podstawy kociego wyżywienia, bo możesz zwierzakowi bardzo poważnie zaszkodzić.

Czy koty mogą jeść ser żółty?

Ser dla kota – podsumowanie

Ser to dobre źródło tłuszczu i białka. Towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. Występuje w wielu wersjach i nadaje się do różnorodnych potraw, a także jako samodzielne danie. Dlatego łatwo o to, by kot napotkał ser. Zwłaszcza że wiele mruczków wprost za nim przepada. Jest pełen tłuszczu, który czyni go dla tych zwierząt smacznym. Jednak czy to oznacza, że mogą go spożywać?

Jeśli Twój zwierzak nie reaguje źle na kawałek sera białego, możesz mu go od czasu do czasu podać. Jednak muszą to być naprawdę niewielkie ilości.

Nigdy natomiast nie podawaj sera pleśniowego – ten jest dla kotów bardzo niebezpieczny, dlatego trzymaj swojego zwierzaka z dala od niego.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czy koty mogą jeść ser? ZooArt rozwiązuje zagadkę!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.