Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Umaszczenie kota – jakie kolory sierści istnieją? Zadbaj o futerko mruczka z ZooArt!

Kocie futro to nie tylko ozdoba. Spełnia ono wiele ważnych funkcji, np. stanowi doskonałą izolację zarówno przed mrozem, jak i upałami. Dzięki naturalnej i hodowlanej selekcji sierść naszych mruczących pupili jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem struktury, jak i umaszczenia. Mnogość barw kociego futerka jest ogromna. Jakie kolory sierści kotów istnieją? Od czego zależy ubarwienie włosów u kotów? I jak troszczyć się o futro naszego mruczka? Przeczytaj poniższy artykuł i obejrzyj film na YouTube.

Jakie są kolory sierści kotów? Trzy koty na kanapie.

Jakie istnieją kolory sierści kotów?

Liczba możliwych umaszczeń kotów jest naprawdę zaskakująca. Na obecną chwilę wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów: biały, czarny, czekoladowy, cynamonowy, bursztynowy, rudy, rudy bazujący na bursztynowym, niebieski, liliowy, płowy, kremowy, kremowy bazujące na bursztynowym, jasnobursztynowy, karmelowy oraz morelowy.

Jakby tego było mało, kolory sierści u kota mogą łączyć się ze sobą w różne kombinacje. Nasi mruczący pupile miewają więc futra jednolicie zabarwione, szylkretowe, dymne, srebrzyste, złociste, łaciate, pręgowane, cętkowane oraz tzw. point.

Niektóre z wymienionych umaszczeń kotów są bardzo pospolite i występują u wielu kocich ras. Wymienić możemy tu takie kolory sierści kotów, jak chociażby czarne, rude czy szylkretowe. Inne barwy kocich włosów występują bardzo rzadko, czasem tylko u konkretnych ras, np. bursztynowe i jasnobursztynowe u kotów norweskich leśnych.

Od czego zależy umaszczenie kota?

Zachwycająca jest nie tylko liczba możliwych umaszczeń kotów. Nie mniej interesujący jest fakt, że w kocich włosach znajdują się tylko dwa rodzaje barwników: czarna eumelanina oraz ruda felomelanina. I to wszystko! Skąd więc tak wielka gama kolorów sierści kota?

Bogatą różnorodność kolorów sierści kotów zawdzięczamy ilości wymienionych wyżej barwników i różnemu ich rozmieszczeniu we włosach. Za to zaś odpowiedzialne są odpowiednie geny i ich mutacje, które pojawiły się u kotów w ciągu kilku tysięcy lat, jakie upłynęły od chwili ich udomowienia. Umaszczenie kota jest zatem wynikiem naturalnego procesu mutacji. Ludzi zadbali tylko o to, by utrwalić pojawiające się nowe kolory sierści kotów.

Umaszczenie kota - biały kot wyczesywany przez właściciela.

Przeczytaj także: Czesanie kota od A do Z. Jak dbać o sierść kota?

Czy koty zmieniają kolor sierści?

Zmiana koloru sierści u kota – czy to możliwe? W ograniczonym stopniu tak. Przykładowo koty syjamskie rodzą się całkowicie białe, jednak po pewnym czasie ich pyszczki, uszy, łapy o ogonki wybarwiają się. Takie umaszczenie kotów określa się mianem „point”. Co jeszcze ciekawsze, zależne jest ono od temperatury – koty przebywające w niskich temperaturach są ciemniejsze od tych, które żyją w bardzo ciepłych pomieszczeniach.

Na kolor sierści kota duży wpływ ma również światło słoneczne. Futro czarnych kotów, które często wygrzewają się na słońcu, może przybierać brązowy odcień. Podobnie dzieje się w przypadku niedoboru tyrozyny w kociej diecie. Zdarza się ponadto, że kocięta, które rodzą się pręgowane czy cętkowane, z wiekiem stają się jednolicie umaszczone. Na tym jednak kończy się możliwość zmiany koloru sierści kota. Rudy kot nigdy nie stanie się biały, czarny bądź liliowy.

Jak zadbać o zdrową sierść kota?

Do pewnego stopnia na kolor sierści kota wpływ mają także zabiegi pielęgnacyjne. Przykładowo, niewłaściwie dobrany szampon może przyczynić się do wyblaknięcie futra, którego barwa powinna być intensywne i soczysta.

Troska o sierść to bardzo ważny element opieki nad mruczącym pupilem. Zadbane futro nie tylko dodaje zwierzakowi urody, ale też stanowi izolację przed upałem i mrozem. Nic dziwnego, że koty poświęcają tak dużo czasu na czyszczenie swoich futerek. I całkiem nieźle sobie z tym radzą. Nie zwalnia to nas jednak od obowiązku troszczenia się o włosy naszych pupili.

Jak prawidłowo dbać o sierść naszych kotów, by było piękna, mocna i lśniąca? Opowiemy Wam o tym w naszym filmiku na YouTube!

Czesanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne szczotkowanie kociego futra. Czesanie znacząco przyczynia się do poprawy kondycji sierści. Pozwala usunąć martwe włosy, na których miejscu mogą wyrosnąć nowe, zdrowe i błyszczące.

Regularne szczotkowanie kociej sierści zmniejszy również ryzyko zakłaczenia. Wylizując się, nasi mruczący pupile połykają martwe włosy, które mogą zbijać się w ich żołądkach i jelitach w kule, zwane bezoarami. Może to skutkować niedrożnością przewodu pokarmowego i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

Częstotliwość czesania kota zależy od rodzaju futra. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy robić to raz w tygodniu. Najlepiej używać miękkiej szczotki z włosia o elastycznych końcówkach, takiej jak drewniana dwustronna szczotka marki Trixie. Do czesania kotów krótkowłosych świetnie sprawdzą się także specjalne gumowe rękawice, które doskonale zbierają martwe włosy.

Koty długowłose i półdługowłose wymagają znaczenie częstszego czesania niż koty krótkowłose, w niektórych przypadkach trzeba to robić codziennie. Używamy też innych przyrządów niż w przypadku kotów o krótkiej sierści. Jednym z nich jest metalowy grzebień, dzięki któremu dobrze rozczeszemy splątane długie futerko. Przyda się grzebień szerokim rozstawieniu zębów, przy pomocy którego pozbędziemy się zaczątków kołtunów. Jeśli kołtun już się utworzył, powinniśmy sięgnąć po filcak, służący rozcinaniu i usuwaniu kołtunów. Prócz wymienionych przyborów warto zaopatrzyć się jeszcze w tzw. furminator, którego używamy przynajmniej raz w tygodniu.

Kąpiel

Jak wiadomo, większość kotów nie przepada za kąpielą, jednakże w niektórych przypadkach zabieg ten jest wskazany, czy wręcz konieczny. Do mycia sierści naszego mruczącego pupila powinniśmy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla kotów. Szampony dla ludzi czy innych zwierząt domowych nie nadają się do tego, ponieważ mogą podrażniać delikatną kocią skórę.

Najlepiej sięgnąć po delikatny, hipoalergiczny szampon dla kota o słabym zapachu, taki jak hipoalergiczny szampon dla kotów Dr. Seidel. Jeśli nasz pupil cierpi na jakąś chorobę skóry, powinniśmy wybrać któryś z szamponów leczniczych – bez problemu znajdziesz je na naszej stronie!

Suplementacja i zdrowa dieta

Piękne i zdrowe kocie futro to nie tylko zasługa regularnego czesania i kąpieli. Utrzymanie sierści naszego pupila w dobrej kondycji wymaga również prawidłowego odżywiana.

Dieta kota powinna zawierać odpowiednią dawkę witamin A, E, D, B oraz kwasów tłuszczowych, które odżywiają skórę i włosy. Dzięki nim sierść staje się miękka i błyszcząca. Suplementy diety, które wpływają kondycję futra, dostępne są w postaci żeli, past i proszków. Te ostatnie możemy wymieszać z mokrą karmą. Więcej informacji o suplementach diety można znaleźć na naszej stronie.

Kolor sierści kota - rudy kot na kolanach właścicielki.

Kolory kociego futra a jego pielęgnacja

Bogactwo barw kocich futer jest ogromne. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć zwierzę, które odpowiada jego poczuciu estetyki. Pamiętajmy przy tym, że tak pożądana intensywna barwa kociego futra to nie tylko efekt działania genów. Duże znaczenie ma również właściwa pielęgnacja. Na szczęście utrzymanie kociej sierści dobrej kondycji nie jest aż tak trudne jak to może się wydawać. Jeśli tylko używamy odpowiednich narzędzi i kosmetyków oraz zdrowo odżywiamy pupila.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.