Czym jest popiół surowy w karmie dla kota?

Popiół nie kojarzy się dobrze – na pewno nie jest postrzegany jako składnik pożyteczny i dobry dla organizmu. Popiół kojarzy się z odpadkami, efektem spalania i na pewno nie czymś, co można jeść. A jednak w składnikach analitycznych dla kota znajdziesz właśnie popiół surowy. Niektórzy posuwają się do tego, że poszukują karm bez popiołu. A jeśli nie są w stanie takich odnaleźć, decydują się sami przygotowywać posiłki dla swojego zwierzaka, bo wychodzą z założenia, że lepiej poświęcić trochę czasu niż go truć. Czy jednak naprawdę jest się czego bać? Czym jest popiół surowy w karmie? Przeczytaj!

Popiół w karmie dla kota

Zanim kupisz karmę dla kota – czytaj etykiety!

Odpowiednie żywienie kota ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i życia. Tylko dobrze żywiony kot ma szansę na długie i szczęśliwe życie. Dlatego, jeśli decydujesz się żywić kota karmami komercyjnymi, warto zawsze dokładnie sprawdzać etykiety.

Karmy dla kota są różne, producenci też na różne sposoby starają się zachęcić Cię do sięgnięcie akurat po ich produkt. Najważniejsze jest jednak to, by dostarczyć kotu tego, czego potrzebuje do życia. Każdy kot, nawet najbardziej puchata i urocza kuleczka, jest drapieżnikiem. Oznacza to, że jest mięsożerny, dlatego to właśnie mięso i tłuszcze zwierzęce powinny być dla niego najważniejsze.

Składniki, których jest najwięcej w składzie danej karmy, są zawsze na początku składu. Najlepiej, gdy jest tam właśnie mięso. Może pochodzić z różnych źródeł, a w przypadku karm monobiałkowych, źródło białka będzie wyłącznie jedno – na przykład wyłącznie biała ryba czy wyłącznie królik, bez mięsa innych zwierząt. Warto sięgnąć po karmę monobiałkową, jeżeli lekarz podejrzewa u kota alergię pokarmową. Karmy, których podstawą jest wyłącznie jeden rodzaj mięsa, dobrze sprawdzają się też u kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Popiół w karmie dla kota będzie znajdował się w dziale „składniki analityczne”. Dla niektórych jest już to powód, który sprawia, że odkładają daną karmę z niesmakiem i kontynuują swoje poszukiwania. Takim ludziom może się nawet zacząć wydawać, że w końcu osiągnęli cel, ale to niezupełnie prawda. Co to jest popiół surowy w karmie?

Popiół w karmie dla kota - kot je jedzenie z miski.

Przeczytaj także: Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy!

Czym jest popiół surowy w karmie?

Nie da się ukryć, że osobom, które nie są zaznajomione z terminologią karm dla zwierząt i nie wiedzą, co powinno być w składzie, popiół w karmie kojarzy się bardzo źle. Popiół to w końcu uboczny efekt spalania, niejadalne odpadki po drewnie i węglu. Czyli coś, co kompletnie nie nadaje się dla kota, prawda? Niezupełnie.

Popiół surowy w karmie dla kota to jednak zupełnie coś innego niż popiół, który pozostaje w Twoim grillu. To nic innego jak ilość składników mineralnych, które znajdziesz w karmie dla kota. To już nie brzmi strasznie, prawda?

Określenie „popiół” odnosi się do metody chemicznej analizy, która pozwala na uzyskanie właśnie tych składników mineralnych. Karma jest po prostu spalana w bardzo wysokiej, ściśle kontrolowanej temperaturze około 600 stopni Celsjusza przez określoną ilość czasu. Uzyskany popiół poddaje się analizie i wtedy wiadomo jakie składniki mineralne były w karmie i w jakiej proporcji.

Czasami możesz spotkać się z określeniem „składniki mineralne”. Część producentów karm bowiem doskonale zdaje sobie sprawę, że określenie „popiół” nie brzmi zbyt dobrze dla klientów. Nadal jednak to po prostu popiół surowy pod inną nazwą. Popiół surowy to też oficjalne, naukowe określenie tego składnika.

Pamiętaj więc, że popiół w karmie nie jest wypełniaczem, który stosowany jest przez producentów, by stworzyć tanie wypełnienie karmy. Nie jest zbędny. W żadnym wypadku nie jest toksyczny. Jest konieczny dla kota, jeśli chcesz, by miał szansę zachować dobre zdrowie. Dieta jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Dlatego nie bój się popiołu surowego – określenie może brzmieć groźnie, ale to naukowa nazwa składników mineralnych, wszystkich mikro- i makroelementów, które możesz znaleźć w karmie Twojego kota. A te z kolei pomogą mu właściwie funkcjonować na co dzień.

Ile popiołu surowego w karmie?

Składniki mineralne są niezbędne i bardzo pożyteczne. Muszą być dostarczone, by zwierzę mogło odpowiednio funkcjonować. Mają swój udział we wszystkich procesach, które zachodzą w organizmie. Nie oznacza to jednak, że im ich więcej, tym lepiej.

Za dużo składników mineralnych może bardzo poważnie kotu zaszkodzić i zaburzyć jego naturalne funkcjonowanie organizmu, powodując wiele problemów i nieprawidłowości. Zbyt mało składników też może do tego doprowadzić, dlatego bardzo ważne jest określenie potrzeb Twojego kota – to kwestia bardzo indywidualna.

W dobrej jakości karmach popiołu surowego jest około 5-10%. Taka ilość pozwala na zadbanie o to, by kot dostał tak mu potrzebne składniki mineralne, ale by nie otrzymywał ich przy każdym posiłku za dużo. Nadmiar może być równie szkodliwy – a czasami nawet bardziej szkodliwy – niż niedobór.

Jeśli chodzi o popiół surowy w karmie, to nie tylko jego ilość się liczy, ale również proporcje składników mineralnych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące składu karmy, popiołu surowego czy najwłaściwszego sposobu żywienia kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Wspólnie z nim ustalisz to, co będzie najlepsze dla Twojego mruczącego przyjaciela.

Popiół w karmie kociej - kot zagląda do opakowania z karmą.

Popiół surowy w karmie – podsumowanie

Popiół surowy w karmie to, wbrew pozorom, nieodłączny element analizy składu karmy. To nie jest tani wypełniacz bez znaczenia, stosowany przez producentów, by obniżyć koszt produkcji karmy. To wszystkie mikro- i makroelementy, które odżywiają organizm Twojego kota i biorą udział we wszystkich procesach, które w tym organizmie zachodzą.

Określenie „popiół” odnosi się do procesu pozyskiwania tych składników – ulegają one bowiem spaleniu w temperaturze około 600 stopni, aż nie pozostanie nic z materii organicznej, wyłącznie składniki mineralne w postaci materii nieorganicznej.

Dlatego nie skreślaj karmy od razu, gdy zobaczysz na etykiecie to określenie. Popiół surowy w karmie jest niezbędny i znajdziesz go we wszystkich karmach. Czasami tylko producenci starają się ten stan ukryć i używają innych określeń, na przykład „składniki mineralne”. To jednak nadal popiół surowy pod inną, marketingową nazwą.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Czym jest popiół surowy w karmie dla kota?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.