Warto wzbogacać własną dietę warzywami – dostarczają one bowiem mnóstwa cennych witamin i innych składników odżywczych. W dodatku są smaczne i można dzięki nim stworzyć pełnowartościowy, zdrowy i smakowity posiłek. Twój pies również potrzebuje warzyw w diecie, dlatego powinieneś włączyć je do psiego menu, choć w zupełnie innych proporcjach. Miej na uwadze, że nie wszystkie jarzyny są dla niego tak samo dobre, jak dla Ciebie. A co z kalarepą? Czy pies może jeść kalarepę? Czy w kalarepie jest wartościowy składnik, który sprawi, że warto ją serwować psu? Przeczytaj!
Jak skomponować psią dietę?
Właściwe skomponowanie psiej diety może być trudnym zadaniem – zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie posiadała psa i nie interesowała się tym tematem. Będąc właścicielem, warto go jednak zgłębić dla dobra swojego czworonoga. W końcu jego jadłospis zależy właśnie od Ciebie.
W swojej diecie pies potrzebuje przede wszystkim dobrej jakości, pełnowartościowego białka. Dlatego ważną częścią jego pożywienia stanowi mięso. Nie tylko to pochodzące z mięśni, ale również podroby. Jadłospis Twojego pupila powinien także opierać się na zdrowych tłuszczach, warzywach, owocach i ziołach. Choć te ostatnie należy traktować w kategoriach okazjonalnej przekąski.
Istnieje wiele modeli żywienia psa. Wśród najczęstszych wyborów właścicieli pojawia się sucha lub mokra karma dla psa, rzadziej półwilgotna lub mieszanie tych karm w różnych proporcjach. Możesz też samodzielnie przygotowywać psu posiłki w domu – na przykład zgodnie z metodą BARF. Jest to model żywienia opierający się na diecie dziko żyjących przodków psów. Jego założeniem jest podawanie zwierzętom naturalnych, surowych składników w odpowiednich proporcjach.
Choć warzywa są dla psów wartościowe, nie wszystkie warto im podawać. Lubiane i często używane przez ludzi czosnek czy cebula stanowią na przykład toksynę dla tych czworonogów i nie powinien ich jeść żaden pies. Kalarepa wśród ludzi również uchodzi za warzywo o pozytywnym wpływie na organizm. Ale czy pies powinien ją jeść?
Przeczytaj także: Dieta BARF dla psa – jadłospis, zasady. Co to jest BARF?
Co znajduje się w kalarepie?
Kalarepa to odmiana kapusty warzywnej. Znali ją i uprawiali już ludzie w czasach Starożytności. Współcześnie nie występuje ona jednak w stanie dzikim i naturalnym – wszystkie kalarepy są hodowane przez ludzi.
W Polsce jest dosyć popularnym warzywem i stosunkowo często gości na stołach. Do jedzenia nadaje się nie tylko jej łodyga, ale też liście. Kalarepa to niskokaloryczne warzywo, które ma szereg właściwości prozdrowotnych.
Zawiera w sobie luteinę, która jest bardzo ważna, dla utrzymania właściwej pracy narządu wzroku. Natrafisz w niej również na substancje o działaniu przeciwnowotworowym – wszystko dzięki obecności glukozynolanów, czyli związków siarkowych.
W jej liściach znajduje się sporo witaminy C, która doskonale wpływa na odporność. Spożywanie kalarepy dobrze rzutuje na perystaltykę jelit, może przyspieszać też gojenie się ran. Sama jarzyna ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze – odpowiedzialne za to są izotiocyjany i indole.
Czy pies może jeść kalarepę?
Ta specyficzna odmiana kapusty to z całą pewnością wartościowe warzywo dla ludzi, dlatego warto ją włączyć do swojego jadłospisu. Smaczna i zdrowa – taka właśnie jest kalarepa. Pies także może mieć chęć na to, co znajduje się na Twoim talerzu. Nie wszystko jednak jest dla niego odpowiednie, dlatego musisz być bardzo ostrożny, gdy decydujesz się czymś poczęstować swojego czworonożnego przyjaciela. Czy pies może jeść kalarepę?
Mimo że jarzyna ta jest bardzo zdrowa dla ludzi, lepiej trzymaj pupila od niej z daleka. Kalarepa należy do ciężkostrawnych, co znacznie utrudni pracę przewodu pokarmowego psa. Może wywołać u zwierzęcia wzdęcia, które przyczyniają się do intensywnego bólu, a nawet dużo poważniejszych problemów z przewodem pokarmowym. Jeśli psiak zje za dużo kalarepy, może ona zaburzyć prawidłową pracę jelit i spowodować nie tylko ból brzucha, ale też biegunkę.
Kalarepa dla psa nie jest toksyczna – w niewielkich ilościach mógłby ją spożywać bez przeszkód. Mimo wszystko przyzwyczajanie czworonoga do smaku kalarepy nie jest dobrym pomysłem i może mieć nieprzyjemne konsekwencje, gdy zwierzak potraktuje ją jako swój przysmak i będzie jadł jej zbyt dużo.
W kalarepie znajdują się goitrogeny, prowadzące do zaburzenia pracy tarczycy. Dlatego nie wolno podawać jej psom, które cierpią z powodu chorób tego narządu.
Pies zjadł kalarepę! Co teraz?
Twój pies zjadł kalarepę? Obserwuj go. Nie zawsze musi to oznaczać coś złego – warzywo nie jest wskazane dla czworonogów, ale nie jest też tak szkodliwe jak czosnek czy cebula. Jednak jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy lub wiesz, że pies zjadł jej zbyt dużo, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Pies po zjedzeniu kalarepy przypuszczalnie będzie cierpieć z powodu bólu brzucha, mieć biegunkę, gazy czy wzdęcia. To warzywo ciężkostrawne, więc mogą pojawić się poważne problemy z trawieniem. Trudno określić jednoznacznie ile kalarepy mogłoby zaszkodzić zwierzęciu. Jednak u czworonogów mniejszych gabarytów nawet niewielka ilość może mieć przykre konsekwencje. Dlatego nie bagatelizuj nawet drobnych oznak świadczących o tym, że psu zaszkodziło to, co zjadł. Szybka interwencja lekarza weterynarii może pomóc zwierzakowi poradzić sobie z bólem i problemami zdrowotnymi.
Kalarepa dla psa – podsumowanie
Kalarepa to warzywo znane już od starożytności, jednak nie występuje w stanie naturalnym. Wszystkie jarzyny pochodzą z upraw prowadzonych przez ludzi i nie spotkasz dzikich stanowisk. Ta specyficzna odmiana kapusty ma jadalne liście i zgrubiałą łodygę, zwaną też jabłkiem. Jest niskokaloryczna, zawiera w sobie witaminę C i związki, które działają przeciwnowotworowo. Dla ludzi jest więc bardzo wartościowa. Jednak czy pies może jeść kalarepę?
Lepiej, by tego nie robił, ponieważ jest ciężkostrawna. Może wywołać biegunkę lub powodować powstanie wzdęć, za które odpowiada nadmiar gazów. Po jej zjedzeniu pies może odczuwać silne bóle brzucha albo nabawić się kamicy szczawianowej, jeśli będzie spożywana często. Dlatego najlepiej zrobisz, gdy nie będziesz przyzwyczajał pupila do smaku tego warzywa i pozostawisz je na swoim talerzu.
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel zje kalarepę i zauważysz niepokojące Cię objawy w jego zachowaniu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Szybka reakcja może bardzo pomóc czworonogowi.