Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy!

Koty nie bez powodu słyną ze swojej kapryśnej natury. W porównaniu do innych zwierząt bardzo zwracają uwagę na to, co jedzą, jakiej jakości jest jedzenie w ich misce oraz o jakich porach zostają karmione. Karmienie kota może być o wiele jednak prostsze, kiedy wiesz, co sprawi mu przyjemność i co będzie dla niego najzdrowsze.

Przyjęło się uważać, że żywienie kota może bazować na dwóch rodzajach karmy: suchej i mokrej. Zazwyczaj karmienie kota zaczyna się od karmy mokrej, która jest dla niego łatwiej przyswajalna w początkowym okresie rozwoju, kiedy jeszcze zęby nie są tak mocne i ostre. Warto jednak z czasem dodać mu do diety karmę suchą, która zapewni mu nie tylko urozmaicenie codziennego pokarmu, ale też zapewni składniki korzystne dla jego zdrowia.

Co powinien jeść kot? Przede wszystkim należy pamiętać, że koty to zwierzęta mięsożerne, które mają problem z przyswajaniem niektórych składników roślinnych jak np. soja. Białko pochodzenia zwierzęcego powinno być więc stałym punktem w ich codziennej diecie, niezależnie, czy znajduje się w suchej czy w mokrej karmie. Która z nich jest jednak lepsza dla Twojego czworonoga?

sucha czy mokra karma dla kota?
kot oblizujacy nos przy miskach z jedzeniem i piciem

Karmienie kota – zalety mokrej karmy

Karma mokra z pewnością należy do pokarmu, który szybko posmakuje Twojemu pupilowi. Koty są do niej przyzwyczajane zaraz po odstawieniu mleka matki. Jest też dla nich smaczniejsza i łatwiejsza w trawieniuPotrawka w galaretce Whiskas o smaku drobiowym jest przysmakiem, na który długo nie musisz namawiać swojego kota. Dostępny jest też szeroki wybór różnorodnych smaków mokrych karm, które z pewnością posmakują domowemu kotu. Karma o smaku łososia Whiskas Temptations czy Whiskas Adult o smaku wołowiny z marchewką należą do jednych z ulubionych przysmaków niemal każdego kociaka.

Zaleta mokrej karmy jest także spora zawartość wody, która usprawnia pracę nerek. Koty z natury nie piją wiele, ale odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotne dla ich zdrowia. Zawartość wody w mokrej karmie jest z pewnością największą zaletą stosowania takiej diety. Należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje ona wyeliminowania ryzyka chorób nerkowych, która dosyć często dotyka te zwierzęta. Stały dostęp do świeżej wody jest więc też bardzo istotny również i przy tym rodzaju pokarmu.

jaka karma dla kota najlepsza?

Żywienie kota suchą karmą – na co zwrócić uwagę?

Drugą możliwą opcją jest podawanie kotu karmy suchej. Jej niewątpliwą zaletą jest ekonomiczność, długoterminowość oraz szeroki wybór smaków i różnorodnych składników. Decydując się na suchą karmę, warto wybrać tę o wysokiej jakości, z dużą zawartością zwierzęcego białka. Podawanie kotu suchej karmy średniej jakości mija się z celem, ponieważ nie dostarcza mu ona cennych składników. Jeśli wybierasz suchą karmę pamiętaj o zachęceniu kota do częstego picia wody, ponieważ dieta oparta wyłącznie o karmę suchą przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób nerkowych.

Czym karmić kota? Zalety zbilansowanej diety

Czym najlepiej karmić kota? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety mieszanej. Po pierwsze ze względów zdrowotnych, a po drugie zaletą diety mieszanej jest brak monotonności, za którą koty po prostu nie przepadają. Prawidłowe żywienie kota to nie tylko zwrócenie uwagi na to, co jest dobre dla jego zdrowia, ale też sprawienie, że podchodzi do pokarmu z apetytem. Ważne jest także kontrolowanie ilości podawanego jedzenia. Odpowiednie dawkowanie zawsze powinno być wskazane na opakowaniu suchej i mokrej karmy.

najlepsza karma mokra dla kota

Jeśli Twój kot nie przepada za jedzeniem, które mu serwujesz, warto zmienić proporcje podawanej karmy. Być może jego organizm potrzebuje więcej karmy suchej niż mokrej lub odwrotnie. Warto też eksperymentować ze smakami, ponieważ wbrew pozorom nie każdy kot musi lubić pokarm z zawartością ryby. Jeśli kaprysy żywieniowe Twojego kota są zbyt częste lub jeśli zauważasz nagłą zmianę w jego wadze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu dopasowania najlepszej diety dla Twojego pupila.

To, czym karmić kota, może zależeć od wielu czynników. Warto popróbować różnorodnych karm, zarówno pod względem konsystencji, jak i walorów smakowych. Koty z reguły trudniej przyzwyczajają się do suchej karmy, jednak podobnie jak karma mokra ma ona swoje zalety. Warto przyzwyczaić więc swojego czworonoga do zbilansowanej diety opartej o oba rodzaje pokarmu dla kotów.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czym karmić kota? Sucha karma kontra mokra – podpowiadamy!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.