Psy czy koty? To nieistotne! Wszystko, co musisz wiedzieć o adopcji zwierząt

Psy czy koty? To pytanie, które od lat zadaje sobie wielu miłośników zwierząt. Często dzielą się oni na zwolenników jednego bądź drugiego gatunku, przerzucając się kolejnymi argumentami. Jednak adopcja zwierząt to nie żadne zawody i nie ma tutaj wygranych lub przegranych. W tej kwestii możesz jedynie wygrać – i to sporo, bo nagrodą jest dozgonna wdzięczność i miłość bez granic.

Adopcja zwierząt nie należy do szybkich i łatwych decyzji. Nie oznacza to jednak, że trzeba się jej bać. Wręcz przeciwnie, dzisiaj adopcja kota lub psa zamyka się w jasno określonych etapach i nie wymaga zawiłej biurokracji. Jeśli myślisz o adopcji zwierzaka, musisz przede wszystkim zastanowić się, czy będziesz w stanie zagwarantować mu kochający i pełen opieki dom.

Psy, które znajdują się w schronisku, i o których piszemy na naszym blogu, często mają za sobą nieprzyjemne doświadczenia z poprzednich domów. Tofik, Werka, Rudzia oraz inne schroniskowe psiaki, które wciąż czekają na nowych właścicieli, doznały już wystarczająco dużo przykrości od losu i ludzi. Dlatego tym bardziej należy podejść do decyzji o adopcji z odpowiedzialnością i rozwagą.

kotek dotyka duzego psa w nosek

Psy czy koty? Małe czy duże? Młodsze czy starsze?

Naszych pupili pokochaliśmy bezwarunkowo – bez znaczenia, jacy są. Nie wszystkie zwierzęta miały jednak tyle szczęścia, często okrutne potraktowane lub odrzucone przez człowieka czekają na lepsze życie, które możesz im podarować. Jeśli dostaną wystarczająco dużo miłości, z pewnością odwdzięczą się tym samym. W końcu nie tylko pies, ale również i kot może stać się najlepszym przyjacielem człowieka, i być jego wiernym kompanem w trudach dnia codziennego. Do schronisk trafiają różne zwierzęta, więc wybór jest duży – wygląd czy wiek przestaje mieć znaczenie w momencie, gdy patrzysz w ich duże błyszczące oczy i widzisz w nich cierpienie. Wtedy przekonujesz się na własnej skórze, że jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu.

Jak adoptować psa lub kota? – kilka praktycznych wskazówek

Adopcja zwierzaka to bardzo dobroduszny czyn, który jednak wiąże się z niemałą odpowiedzialnością. Dlatego ostateczna decyzja powinna być podjęta świadomie. Wcześniej bardzo istotne jest, by uzyskać jak najwięcej informacji na temat wybranego zwierzaka. Jaka jest jego historia, stan zdrowia, urazy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania pomogą w pełni przygotować się na przyjęcie do domu konkretnego zwierzaka. Warto też zastanowić się nad wiekiem psa lub kota, którego planujesz adoptować. Musisz być psychicznie i fizycznie być gotowy na przyjęcie w swoje progi nowego członka rodziny, by móc należycie się nim zaopiekować.

Co warto wiedzieć przed adopcją?

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać w przypadku obu zwierzaków, brzmi: czy naprawdę jesteśmy gotowi na przyjęcie do domu czworonożnego zwierzaka? Adopcja zwierząt nie może być chwilowym kaprysem czy zachcianką, ale jedynie przemyślaną, długofalową decyzją, która z pewnością w pewnym stopniu zmieni Twój dotychczasowy tryb życia. Kolejne etapy podejmowania decyzji i procesu adopcyjnego nie różnią się znacznie. Zadanie znacznie ułatwi odpowiedź na kilka prostych pytań:

  1. Adoptować psa lub kota, a może – psy czy koty? – to, które ze zwierząt wybierzemy w dużej mierze zależy od naszych preferencji oraz trybu życia. Wiadomo, że koty nie są zajmujące  w tym samym, co psy. Jeśli mamy chęci, możemy rozważyć adopcję kilku zwierząt. Warto jednak wcześniej spędzić z nimi trochę czasu, by lepiej poznać ich charakter i zapytać pracowników schroniska, jaki stosunek potencjalny pupil ma do innych psów i kotów.   
  2. Czy mam wystarczająco dużo miejsca na psa, którego chcę przygarnąć? – musimy zdawać sobie sprawę, że wybór konkretnego pupila powinniśmy uzależnić m.in. od warunków mieszkaniowych. Niektóre psy są duże lub mają spore zapotrzebowanie na ruch. Logiczne jest, więc, że będą potrzebować więcej przestrzeni. W tym wypadku trzymanie ich w małych mieszkaniach jest bezzasadne. 
  3. Czy jestem w stanie zająć się codziennie psem albo kotem, nakarmić go o odpowiednich porach, wyjść z nim na spacer i poświęcić czas na zabawę? – zainteresowanie to najlepsze, co możemy ofiarować swojemu pupilowi. Wspólne spędzanie czasu umacnia więzi i przyczynia się do poprawy komfortu psychicznego psa. Biorąc psa ze schroniska, musimy być pewni, że będziemy mogli poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi, której potrzebuje zwłaszcza w pierwszych tygodniach pobytu w nowym domu. Najlepszą metodą na budowanie bliskich relacji jest zabawa przy pomocy zabawek dla psów. Bez znaczenia czy jest to piłeczka, czy lina do przeciągania. Warto testować różne zabawki dla zwierzaków.
  4. Czy wiem, co zrobię z psem lub kotem podczas wakacyjnego wyjazdu? – wiadomo, że okres letni sprzyja dalekim wyjazdom. W tym czasie najczęściej dochodzi do porzuceń psów przez właścicieli. Bardzo istotną kwestią jest ustalenie, z kim zwierzę będzie mogło zostać podczas naszej nieobecności. A może zabierzemy go ze sobą w podróż? Zawsze warto brać pod uwagę kilka opcji, by podopieczny nie został sam. 
  5. Czy jestem w stanie podjąć się leczenia i czy liczę się z tym, że zwierzaki ze schronisk często potrzebują więcej trosk – a czasem nawet specjalistycznego podejścia? – psy i koty, które znajdują się w adopcji zazwyczaj są po przejściach – niektóre z nich są chore, inne straumatyzowane. W związku z tym niekiedy potrzebują stałej opieki lekarza weterynarii i psiego behawiorysty.    

To pytania, które musisz zadać sobie przede wszystkim, gdy myślisz o adopcji psa. Kot, choć nie jest tak absorbującym zwierzęciem, także wymaga od Ciebie sporo uwagi i czasu. Zwierzęta ze schroniska często wymagają go jeszcze więcej. Początkowo mogą być nieufne, dlatego trudniej będzie pozostawić je same w domu. Jednak z czasem nasz trud włożony w ich wychowanie się opłaci, obdarowane troską i miłością będą wiernymi kompanami, aż po grób. Wtedy każdy dzień będzie powodem do świętowania. Czy wiesz, że psy i koty obchodzą swoje święta? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wpisami na temat tych wyjątkowych dni roku:

przytulajace sie kot i pies

Adopcja zwierząt – warunki, które musisz spełnić

Warto liczyć się z ewentualnymi wydatkami, które wiążą się ze szczepieniami oraz regularnymi wizytami u lekarza weterynarii. Kosztem adopcyjnym jest zagwarantowanie odpowiedniej „wyprawki” dla nowego pupila. W jego skład powinny wchodzić m.in miska na jedzenie i picie oraz smycz z obrożą. Poza poświęceniem swojego czasu i uwagi nowemu zwierzęcemu przyjacielowi, musimy być też gotowi finansowo na jego przybycie. Powinniśmy zapewnić mu, jak najlepsze warunki do życia – dbać nie tylko o jego wychowanie, ale również o dostarczenie odpowiedniej, zbilansowanej karmy, regularne szczotkowanie i kąpiele oraz zapewnienie miejsca do odpoczynku, takie jak legowisko

Jeśli chodzi o adopcję, zazwyczaj to maluchy brane są pod uwagę w pierwszej kolejności. Warto mieć na uwadze, że chociaż szczeniaki czy małe kocięta nie mają za sobą trudnej przeszłości, wymagają znacznie więcej czasu i opieki. Wiąże się to także z większymi kosztami, które wynikają z koniecznych wizyt u lekarza weterynarii. Mogą być też bardziej chorowite lub odwrotnie, pełne energii, ruchliwe – i przez to bardziej angażujące. Pamiętaj także, że młode zwierzaki w schronisku rzadko kiedy zostają przyuczone do załatwiania się w kuwecie lub podczas spaceru. Właśnie dlatego konieczna będzie nauka czystości od podstaw, w przypadku szczeniaków pomocne mogą okazać się specjalne kuwety i neutralizatory zapachów.   

Adopcja zwierząt – kilka słów na temat formalności

Jak wygląda adopcja psa? Jak adoptować kota ze schroniska lub domu tymczasowego? Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania jest bardzo istotne, również z punktu formalnego adopcji zwierząt. Wolontariusz ma prawo wypytać o warunki w jakich będzie przebywało zwierzę. Następnie zostaje sporządzona umowa, obejmująca warunki adopcji psa lub kota. Umowa może różnić się wybranymi podpunktami w zależności od instytucji. Większość schronisk i domów adopcyjnych zastrzega sobie prawo do weryfikowania warunków, w jakich żyje ich podopieczny.

Psy czy koty – nie to jest najważniejsze. Gwiazdy i ich pupile

Bez względu na warunki i wytyczne, adopcja to bardzo szlachetny czyn, który na szczęście staje się coraz bardziej popularny. Redakcja ZooArt od dawna angażuje się w akcje adopcyjne, mające na celu pomoc w znalezieniu domów potrzebującym zwierzakom oraz promowanie odpowiedzialnego podejmowania decyzji o przyjęciu nowego domownika na czterech (czasem nie) łapach. Również znane osoby jak Ania Dereszowska, Michał Piróg, Krzysztof Ibisz czy Sylwester Wardęga w dobry sposób przyczyniają się do popularyzacji adopcji. Na swoich Instagramach oraz w innych mediach pozują z adoptowanymi pupilami i pokazują, że przemyślana adopcja przynosi tylko szczęście – dla nich oraz dla ich wdzięcznych czworonogów. Warto się zainspirować i zaadoptować zwierzaka lub zaangażować się w akcje, które mają na celu zapewnienie lepszej przyszłości psom i kotom ze schronisk.

Podsumowanie

Psy czy koty? Odpowiedź na to pytanie zawsze jest indywidualną kwestią, ale nigdy nie powinna być dyktowana stereotypami, które dotyczą obu zwierzaków. Zarówno psy, jak i koty potrafią być wspaniałymi towarzyszami życia, ale tylko wtedy, kiedy ich adopcja jest dobrze przemyślana. Zwierzę będzie szczęśliwe jedynie pośród osób, które w 100% go zaakceptują i pokochają. Przed adopcją warto rozważyć wszelkie za i przeciw, by decyzja, którą podejmiemy była przede wszystkim świadoma. Kto wie, może będziemy mieli niesamowitą okazję do uratowania chociaż jednego zwierzęcego istnienia i nawiązania wspaniałej relacji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Ciekawostki na temat psów, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.