Jak odchudzić kota? Lekarz weterynarii radzi, jak rozpoznać i leczyć kocią nadwagę

Wszyscy lubimy jeść. Ciężko nam się powstrzymać, kiedy mamy w zasięgu coś naprawdę smacznego. Nic dziwnego, że i nasze koty domagają się dodatkowych kąsków, zwłaszcza kiedy czują, że ich właściciel ma na stole coś aromatycznego. Efektem przekarmienia może być nadwaga, a nawet otyłość. Pamiętajmy jednak, że są sposoby by pomóc zwierzęciu pozbyć się nadmiaru kilogramów.

kot siedzacy za pustym talerzem przy stole

Jaka jest prawidłowa waga kota?

Każdy kot jest inny, stąd i waga będzie różna. Nie będzie zaskoczeniem fakt, iż w celu oceny sylwetki pupila, musimy spojrzeć na jego brzuch. Prawidłowo powinien być wcięty w stosunku do klatki piersiowej.

Następnie należy dotknąć jego żeber i kręgosłupa płasko ułożoną dłonią – kości nie powinny być wyczuwalne. Jednak już lekko omacując te miejsca opuszkami palców, powinniśmy je wyczuć. Łopatki oraz kości biodrowe muszą być wyraźnie zaznaczone, a u krótkowłosych kotów, zdecydowanie widoczne przy poruszaniu się.

Jak rozpoznać nadwagę u kota?

Nadwaga to pierwszy sygnał, że nasz kot przyjmuje za dużo energii wraz z pokarmem. Brzuch tworzy wtedy linię prostą z klatką piersiową, a żebra są trudno wyczuwalne. Kolejnym krokiem jest otyłość. U kota zaznacza się wtedy duży brzuch, niżej położony niż klatka piersiowa. Żebra są niewyczuwalne, a łopatki i kości biodrowe niewidoczne.

jak leczyć nadwagę u kota?

Jak odchudzić kota?

Będąc konsekwentnym, jesteśmy w stanie odchudzić naszego pupila. Przede wszystkim nie należy się spieszyć i w żadnym wypadku nie głodzić kota. Proces odchudzania jest niestety długi i mozolny, ale przy odpowiedniej determinacji właściciela – skuteczny. Najważniejsze, to zweryfikować ilość podawanego kotu jedzenia, uwzględniając przekąski. Producent karm zawsze określa dobową dawkę pokarmową, w zależności od masy ciała kota. Jeżeli podajemy coś więcej niż tylko karmę, musimy adekwatnie zmniejszyć jej ilość.

Jeżeli jesteśmy pewni, że dawki są odpowiednie – warto zmienić wtedy karmę na mniej energetyczną. Na rynku jest sporo diet, pomagających w odchudzaniu kotów. Przemyślmy też ile czasu, nasz kot poświęca na zabawę i ruch. Jeżeli cały dzień jesteśmy poza domem – może się okazać, że nasz pupil nudzi się i leży przez większą część dnia.

Warto zawiesić kilka półek lub postawić stojak z różnymi przeszkodami. Jeżeli położymy tam zabawki lub zawiesimy „wędki” – mamy szansę zachęcić kota do skoków, zabawy i zwiedzania. Możemy też kupić „kulę-smakulę” lub labirynt na karmę – kot musi wtedy natrudzić się, żeby zdobyć jedzenie. Kiedy natomiast jesteśmy w domu, poświęćmy trochę czasu na zabawę z naszym zwierzakiem.

jak leczyć nadwagę u kota?

Recenzję tej zabawki naszego zaprzyjaźnionego zwierzaka zobaczysz tutaj: TRIXIE Dog Activity do zabawy z psem. Praga testuje grę edukacyjną! 

Sterylizacja a waga kota

Nasze zwierzęta w większości są sterylizowane. Pomimo olbrzymich korzyści jakie niesie ze sobą ten zabieg, istnieje po nim większe ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. To wszystko dlatego, że po zabiegu kot ma większy apetyt, a mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętajmy, by nie przekraczać dawek pokarmowych, a całkowitą dobową porcję, podzielić na kilka mniejszych. Warto też co jakiś czas ważyć naszego podopiecznego, żeby upewnić się że nasze starania przynoszą efekt.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.