Jak odchudzić kota? Praktyczny poradnik

Otyłość u kotów to choroba, która nieleczona może przyczynić się do rozwoju innych schorzeń, np. cukrzycy lub kamicy moczowej. Warto więc się zastanowić, jak odchudzić kota, jeśli pupil waży więcej, niż powinien. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o dietę mruczka.

Jak odchudzić kota Praktyczny poradnik

Jak odchudzić kota? Kiedy warto się nad tym zastanowić?

O nadwadze u kota mówi się wtedy, gdy jego masa ciała jest wyższa o 15–30% od optymalnej. Nadwyżka przekraczająca 30% oznacza otyłość. Nie należy lekceważyć żadnego z tych stanów. Niekontrolowana nadwaga bardzo łatwo może przerodzić się w otyłość, która jest chorobą.

Zamiast zastanawiać się, jak odchudzić kota domowymi sposobami, lepiej dmuchać na zimne i skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy tylko zaniepokoi nas wygląd i masa ciała zwierzęcia. Specjalista przyjrzy się sylwetce czworonoga, oceni kondycję jego ciała i zdecyduje, czy zwierzę potrzebuje specjalnej diety.

Lekarz weterynarii podejmuje decyzję na temat odchudzania kota na podstawie BCS (ang. body condition score), czyli oceny kondycji ciała zwierzęcia. Polega ona na wykonaniu oględzin sylwetki oraz przeprowadzeniu badania palpacyjnego (za pomocą dotyku). Kot z nadwagą widziany z góry pozbawiony jest zwężenia “w talii”, czyli za klatką piersiową. Przy spojrzeniu z boku brak jest tzw. podkasania brzucha, czyli dolna linia brzucha zrównuje się lub czasem wręcz opada nieco niżej niż dolna linia klatki piersiowej. Żebra wyczuwalne są jedynie przy ucisku. Kot otyły widziany z góry jest natomiast wyraźnie szerszy w odcinku brzusznym, a przy spojrzeniu z boku zarys jego brzucha znajduje się tak nisko, że optycznie skraca łapy. Żebra zwierzęcia wyczuwalne są dopiero przy silnym ucisku albo wcale.

Jak odchudzić kota po sterylizacji lub kastracji? Dlaczego koty tyją po tym zabiegu?

Skutkiem sterylizacji i kastracji są zmiany w gospodarce hormonalnej. Przez kilkanaście tygodni po zabiegu w organizmie kota kształtuje się nowa równowaga hormonalna, co nie pozostaje bez wpływu na jego samopoczucie i… apetyt. Tycie kota w tym okresie wynika ze zwiększonego odczuwania głodu oraz obniżonej zdolności metabolizmu tłuszczu. Kilka pierwszych miesięcy po zabiegu to czas, kiedy opiekun musi być szczególnie cierpliwy i konsekwentny podczas karmienia kota. Trzeba liczyć się z tym, że pupil będzie miał zwiększone łaknienie i często będzie wyglądał na głodnego, nawet po zjedzeniu posiłku. Jeśli będziemy pamiętać o doborze właściwego, gotowego pokarmu i zachęcaniu mruczka do ruchu, w przyszłości nie będziemy się zastanawiać, jak odchudzić kota po sterylizacji lub kastracji.

Bardzo istotną kwestią w żywieniu kota po zabiegu jest dobranie odpowiedniej karmy do wieku i trybu życia zwierzęcia. Najlepszy wybór to pełnoporcjowy pokarm mokry oraz suchy dopasowany do specyficznych potrzeb zwierząt po zabiegu kastracji. Sucha karma typu sterile charakteryzuje się niższą kalorycznością w porównaniu do konwencjonalnej karmy suchej dla dorosłych kotów, a bilans minerałów jest w niej dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt po zabiegu kastracji i sterylizacji. Natomiast mokrą karmę można podawać pupilowi tę samą, co do tej pory, dla dorosłych kotów. Co do zasady jest ona około 4 razy mniej kaloryczna niż karma sucha i zawiera dużo więcej wody, dzięki czemu przy okazji wspiera również funkcjonowanie dróg moczowych.

Karma dla kotów sterylizowanych ZooArt

Jaką dietę stosować, żeby nie trzeba było odchudzać kota?

Nadwadze i otyłości w większości przypadków można zapobiec, unikając błędów żywieniowych i zapewniając zwierzęciu odpowiednią dietę, dostosowaną do jego wieku i trybu życia. Najczęstsze przyczyny gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej u kota to:

  • zbyt kaloryczna dieta – zwierzę potrzebuje pokarmu o określonej kaloryczności, dostosowanej do jego wieku, wielkości i trybu życia; gdy otrzymuje zbyt duże porcje w stosunku do swoich rzeczywistych potrzeb, tyje;
  • mała ilość ruchu – dotyczy to głównie kotów niewychodzących, które nie mają okazji do aktywności fizycznej; rola opiekuna jest w tej kwestii istotna – kota trzeba zachęcać do zabawy i mu w niej towarzyszyć;
  • niekontrolowane podawanie przysmaków – znacząco podnoszą one kaloryczność diety, dlatego zawsze należy kontrolować ich podawanie; jedzenie w formie smakołyków może stanowić 10% dziennej dawki energii; porcja odpowiadająca liczbie kalorii z przekąsek musi zostać odjęta od głównego posiłku.

Zalecaną dietą dla wszystkich kotów, niezależnie od tego, czy są przed sterylizacją lub kastracją, czy po zabiegu, jest dieta mieszana, złożona z pełnoporcjowych pokarmów mokrych i suchych, podawanych w proporcji 9:1 w przeliczeniu na masę produktu (z przewagą mokrego pokarmu). Wilgotną karmę zazwyczaj podaje się rano i wieczorem, a suchą na czas naszej nieobecności w ciągu dnia i na noc. Jest to dobre rozwiązanie dla opiekunów, którzy pracują poza domem i nie mogą zapewnić kotu częstszego podawania posiłków.

Otyłość jest chorobą, która wymaga leczenia przez specjalistę. Jeżeli podejrzewamy, że nasz kot waży za dużo, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Oceni on stan zdrowia zwierzęcia (m.in. wykona niezbędne badania krwi) i na tej podstawie przekaże opiekunowi dokładne zalecenia, jak odchudzić kota. Konsekwencją otyłości są takie problemy zdrowotne, jak: cukrzyca, kamica moczowa, schorzenia układu kostno-stawowego, osłabienie odporności czy nowotwory. Lepiej jej zapobiegać, niż ją później leczyć. Podawaj więc kotu dopasowany do niego pokarm pełnoporcjowy w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.