Czym karmić małego kota, żeby był szczęśliwy?

Karmienie kociąt po odsadzeniu ich od matki może być dużym wyzwaniem. Zwłaszcza niedoświadczeni opiekunowie mruczków często zastanawiają się, co je mały kot i jak często podawać mu posiłki. Czy istnieją produkty zakazane? Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym karmić małego kota, żeby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym karmić małego kota, aby był szczęśliwy

Czym karmić małego kota po odsadzeniu go od matki?

Tym, co jedzą małe koty w początkowym okresie swojego życia, jest oczywiście mleko matki. Około 3. lub 4. tygodnia po narodzinach należy jednak zacząć wprowadzać do ich diety pokarmy stałe – przeznaczone dla kociąt mokre jedzenie rozgniecione widelcem lub suche granulki namoczone w wodzie bądź preparacie mlekozastępczym.

Co dać małemu kotu do jedzenia? Docelowym pożywieniem młodego mruczka powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy. Najlepszym wyborem dla zwierzęcia poniżej 1. roku życia są produkty typu „junior”. Ich skład i konsystencja odpowiadają potrzebom żywieniowym organizmów znajdujących się w fazie wzrostu. Oznacza to między innymi, że pokarmy te zawierają optymalną ilość składników odżywczych we właściwych proporcjach. Na przykład pożywienie „junior” ma w składzie więcej białka, wapnia i fosforu niż pożywienie typu „adult” w daniu o tej samej masie. Jedzenie przeznaczone dla najmłodszych mruczków dostarcza również więcej energii (w tej samej masie), niż to zalecane dla kotów dorosłych. Jest to spowodowane faktem, że kocięta potrzebują relatywnie więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała, żeby zdrowo rosnąć i się rozwijać. Ponieważ ich układ pokarmowy jest wyjątkowo wrażliwy, muszą otrzymywać dietę lekkostrawną. Taką też cechę wykazują pokarmy z linii „junior”. Inną zaletą tego typu jedzenia jest jego forma. Mięsiste kawałki i suche granulki są wielkościowo dopasowane do niewielkich rozmiarów pyszczków młodych kotów. Docelowa dieta kota dorosłego powinna bazować na mokrych pokarmach pełnoporcjowych (zaleca się, aby suche granulki stanowiły tylko 10% masy wszystkich podawanych w ciągu dnia produktów).

Optymalnym sposobem karmienia kocięcia (a także dorosłego kota) jest stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów mokrych i suchych w proporcji 9:1 pod względem masy produktów. Zaleca się podawanie jedzenia mokrego na śniadanie i kolację oraz pozostawianie miseczki z suchymi granulkami na noc lub na czas nieobecności opiekuna w domu. Taki jadłospis umożliwia zwierzęciu czerpanie korzyści z obu rodzajów pożywienia.

Pokarmy mokre w około 80% składają się z wody, co sprzyja optymalnemu nawodnieniu organizmu. Są również lekkostrawne i niskokaloryczne, dzięki czemu ułatwiają zachowywanie przez mruczka szczupłej i smukłej sylwetki. Dodatkowo są bardzo atrakcyjne pod względem zapachowym.

Pokarmy suche dostarczają około czterokrotnie więcej energii pokarmowej niż mokre w daniu o tej samej masie. Dzięki chropowatej strukturze zdzierają też osad nazębny, wspierając dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga.

Wiemy już, czym karmić 2-miesięcznego kota, a co podawać mu do picia? Podobnie jak mruczki dorosłe, młode po odsadzeniu od matki powinny otrzymywać wyłącznie wodę. Nie należy podawać im natomiast mleka krowiego. Z wiekiem ich organizmy tracą zdolność trawienia zawartej w nim laktozy, a jej spożywanie może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Koty nie mają instynktu regularnego picia, dlatego warto je do tego zachęcić, np. kupując specjalną kocią fontannę.

Część opiekunów może się zastanawiać, jak karmić małe kotki bez matki. Jeżeli młode zostały zbyt wcześnie pozbawione naturalnego pożywienia (np. w wyniku śmierci lub utraty pokarmu przez kotkę), należy podawać im specjalny preparat mlekozastępczy.

Zrób zakupy w ZooArt

Ile razy dziennie karmić małego kota?

Pytanie o to, jak karmić małego kota, odnosi się również do częstotliwości podawania zwierzęciu posiłków. Na początku powinno się to odbywać kilka razy na dobę, pomiędzy karmieniami mlekiem matki. Nie bez znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego pupila jest również sposób podawania pokarmu. Początkowo wskazane jest rozdrabnianie go do konsystencji papki – można to osiągnąć poprzez ugniatanie mokrego jedzenia widelcem lub spulchnianie suchych granulek wodą bądź preparatem mlekozastępczym. Taki sposób podania posiłku jest optymalny dla najmłodszych mruczków, które potrafią tylko ssać. Dopiero stopniowo uczą się lizania, a potem gryzienia stałego pożywienia.

Zalecenia dotyczące wszystkich posiłków podawanych kocięciu w ciągu dnia są w tej kwestii następujące:

  • 4–5 posiłków dziennie między 3. a 4. tygodniem życia;
  • 5–6 posiłków dziennie między 4. a 5. tygodniem życia;
  • 6–7 posiłków dziennie między 5. a 8. tygodniem życia;
  • 4–5 posiłków dziennie między 8. a 12. tygodniem życia.

Warto pamiętać, że mruczki wykazują instynktowną potrzebę różnicowania smaku i tekstury swoich posiłków. Jest to naturalny mechanizm, który ma na celu m.in. zapobieganie niedoborom w diecie zwierzęcia. Pełnoporcjowe pokarmy gotowe występują w wielu wariantach smakowych, mają również różne konsystencje, od apetycznych potrawek w galaretce aż po delikatne pasztety i musy. Co jednak ważne, dania są stałe pod względem proporcji makroskładników, a to oznacza, że wszystkie dostarczają optymalne dla zwierzęcia w danym wieku ilości substancji odżywczych.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.