Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu psa jest niezwykle ważny, dlatego każdy opiekun oprócz zadbania o dostarczenie czworonogowi pełnoporcjowej diety powinien pamiętać również o zapewnieniu pupilowi nieograniczonego dostępu do miski ze świeżą wodą. Niestety zdarza się, że psy niechętnie piją wodę, co może stać się przyczyną wielu zdrowotnych problemów. Pojawia się zatem pytanie: jak opiekunowie mogą zachęcić czworonoga do picia wody? Co zrobić, kiedy pies nie chce pić wody?
Pies nie chce pić wody – dlaczego picie wody jest takie ważne?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, skąd mogą brać się problemy z piciem wody u czworonogów, należy wspomnieć o tym, jakie znaczenie ma woda w żywieniu czworonogów. Zawartość wody w organizmie psa wynosi ponad 60%. Jaką funkcję pełni ona w organizmie czworonogów? Przede wszystkim pozwala na odpowiednie trawienie przyjmowanego przez psy pokarmu, co jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie w procesie trawienia organizm przyswaja najwięcej potrzebnych składników i substancji odżywczych. Woda wspomaga również procesy usuwania toksyn i szkodliwych związków, nadaje kształt komórkom i tkankom, pełni funkcję transportową oraz termoregulacyjną – w upalne dni chroni zwierzę przed przegrzaniem, oddając nadmiar ciepła poprzez proces tak zwanego ziania. Woda jest więc niezwykle istotnym elementem psiej diety – wpływa na wiele przemian zachodzących w ich organizmach, reguluje procesy trawienne i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Ważną rolą opiekunów jest więc pomoc w utrzymaniu właściwego poziomu nawodnienia psiego organizmu, szczególnie w przypadku gdy czworonogi mają problem z piciem i niechętnie zanurzają pyszczki w misce z wodą. Pamiętajmy o tym, że woda, którą podajemy pupilowi, powinna być zdatna do picia również dla nas. Nie musi być to woda butelkowana – obecnie w wielu miejscach bezpieczne jest picie wody z kranu. Warto pamiętać, że woda źródlana będzie lepszym wyborem niż woda mineralna – czworonogi mogą mieć problem z przyswojeniem wszystkich minerałów, które w konsekwencji zaczną odkładać się w nerkach, co może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
Dlaczego pies nie chce pić wody – przyczyny
Powodów, dla których pies nie chce pić wody, może być kilka. Bardzo często wynikają one na przykład ze stanu zdrowia czworonoga. Poniżej kilka podstawowych przyczyn, które sprawiają, że pies nie pije wody.
- Kiedy temperatura jest niska, jego aktywność nie wymaga uzupełniania płynów lub gdy dzienna dieta czworonoga bazuje na mokrej, pełnoporcjowej karmie, stanowiącej dodatkowe źródło płynów w diecie.
- Kiedy pies, szczególnie szczenię, jest zbyt zajęty zabawą lub podekscytowany tym, co dzieje się dookoła, na przykład w czasie podróży, lub wtedy, gdy w jego bliskim otoczeniu pojawia się nowe zwierzę, może zwyczajnie zapomnieć o piciu wody.
- W sytuacjach wysokiego napięcia i strachu, na przykład w czasie przeprowadzki, gdy atmosfera w domu czworonoga jest napięta, lub po wizycie w gabinecie weterynaryjnym.
- Podczas zmiany wody, którą do tej pory podawaliśmy psu, zdarza się, że nowa nie odpowiada czworonogom.
- Kiedy woda w misce jest nieświeża lub miska jest brudna.
- Kiedy czworonóg zaczyna chorować, szczególnie na schorzenia utrudniające ruch, takie jak bóle stawów i kręgosłupa, lub te związane ze schorzeniami dróg moczowych.
Jakie mogą być skutki niedoboru wody w organizmie psa?
Podobnie jak w przypadku ludzi, niedobór wody w organizmie może prowadzić do niezwykle szkodliwych dla zdrowia skutków. Zazwyczaj odwodnienie wiąże się z osłabieniem, mniejszą aktywnością i szybkim męczeniem się po wykonaniu prostych zadań. Przyjmuje się, że spadek wartości nawodnienia o 10–15% może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Aby sprawdzić, czy poziom nawodnienia organizmu czworonoga jest prawidłowy, możemy wykonać dwie proste obserwacje, które pomogą nam ocenić, czy wszystko jest w normie. Pierwszym ze sposobów jest ocena błon śluzowych pupila. W tym celu musimy przyjrzeć się dziąsłom psa – jeśli są pozbawione koloru, wysuszone i lepkie w dotyku, mamy do czynienia z poważnym odwodnieniem organizmu. Drugim sposobem jest ocena elastyczności skóry psa. Delikatnie chwytamy skórę pupila, na przykład między łopatkami lub na karku, unosimy i puszczamy luźno. Skóra zwierzęcia o prawidłowym nawodnieniu szybko powraca do pierwotnego ułożenia. Jeśli trwa to długo, pies może być odwodniony.
Oczywiście pamiętajmy o tym, że najlepszej oceny stanu nawodnienia dokona lekarz weterynarii, dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz pupil może cierpieć z powodu odwodnienia, niezwłocznie skonsultujmy się ze specjalistą.
Jeśli stan odwodnienia utrzymuje się przez długi czas, może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak: niewydolność wątroby, nerek lub kamicy nerkowej.
Jak zachęcić czworonoga do picia wody?
Co możemy zrobić, żeby zachęcić naszego czworonoga do picia wody?
- W przypadku szczeniąt musimy pomóc młodym psom w wyrobieniu prawidłowych nawyków, podsuwając im miskę z wodą co jakiś czas. W ten sposób sygnalizujemy, że należy uzupełnić płyny.
- Powinniśmy zadbać o czystość psiej miski. Woda musi być zmieniana nawet kilka razy w ciągu dnia, a miska dokładnie myta.
- Zdarza się, że psu nie odpowiada miejsce, w którym znajduje się naczynie z wodą, dlatego warto sprawdzić, czy problemy z piciem znikną, gdy postawimy je w innym pomieszczeniu.
- Możemy również dodawać wodę do suchej karmy lub wrzucić kilka granulek karmy do miski z wodą. Pies będzie chciał je wyciągnąć, a przy okazji napije się wody.
Dlaczego pies pije dużo wody?
Zdarza się, że opiekunowie czworonogów stają przed innym problemem – pies pije bardzo dużo wody, co prowadzi do wymiotów, ślinotoku lub nadmiernego oddawania moczu. Duża potrzeba picia wody może wynikać z intensywnej aktywności fizycznej psa lub wysokiej temperatury powietrza. Zdarza się również, że suka w czasie ciąży często sięga po wodę. Kiedy nadmiernemu piciu wody towarzyszą inne objawy takie jak np.: wymioty, osowiałość, brak apetytu, wielomocz, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.