Jednym z najważniejszych zadań, jakie przypadają w udziale opiekunom czworonogów, jest zadbanie o to, aby ich zwierzęta mogły się prawidłowo odżywiać. Zbilansowana dieta, wypełniona wartościowymi posiłkami sprawia, że nasze czworonogi są szczęśliwe i zdrowe, a opiekun może spać spokojnie. Co powinno się znaleźć w diecie psa, żeby mógł się prawidłowo rozwijać?
Jakie substancje powinny znaleźć się w diecie psa?
Każdy czworonóg, żeby mógł się prawidłowo rozwijać, potrzebuje czterech podstawowych grup składników odżywczych. Pierwszą z nich są białka, które stanowią niezwykle ważny element psiej diety, zaspokajający około 30–35% dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Proteiny są podstawowym budulcem, umożliwiającym prawidłowy wzrost, rozwój oraz regenerację organizmu pupila. Wartościowym źródłem białka w diecie psa jest m.in. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a także ryby.
Kolejnymi elementami, niezbędnymi w diecie psa, są dobre tłuszcze, które dostarczają zwierzętom niezbędnej energii. Co więcej, są to składniki, które umożliwiają rozpuszczanie oraz przyswajanie niektórych witamin (A,D,E,K). Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają w zwalczaniu procesów zapalnych i wpływają pozytywnie na stan skóry i sierści psa. Tłuszcze dostarczają w 1g około 2,5 raza więcej kalorii niż białka i węglowodany. Nie możemy zapomnieć również o tych ostatnich związkach, które są cennym źródłem energii oraz włókna pokarmowego. Węglowodany znajdziemy głównie w zbożach, warzywach i owocach. Ważne są również witaminy i minerały, które wspierają i regulują procesy wzrostu oraz regeneracji. Szczególnie istotne są np. witamina A oraz witamina D3 wspierająca funkcjonowanie tkanki kostnej oraz odporność czworonoga.
Gotowane dania czy gotowa karma?
Niektórzy opiekunowie decydują się na podawanie psom samodzielnie przygotowywanych potraw, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Aby przyrządzić kompletny oraz zbilansowany posiłek dla naszego czworonoga, konieczne jest posiadanie dużej wiedzy na temat tego, jakie jest jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz jakie substancje odżywcze będziemy musieli suplementować. Domowa dieta nie oznacza, że możemy podawać psu resztki z naszych codziennych przekąsek – są one często bardzo szkodliwe dla zwierząt. Jeżeli chcemy samodzielnie zająć się przygotowaniem dań, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam dopasować skład diety do potrzeb naszego podopiecznego.
O wiele bardziej pewnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest podawanie psu pełnoporcjowej karmy, przygotowanej przez zespół ekspertów, który dokładnie opracowuje receptury do tworzonych produktów. Wybierając pełnoporcjowe pokarmy, możemy mieć pewność, że producenci zawarli w nich wszelkie niezbędne do rozwoju zwierzęcia substancje w odpowiednich proporcjach. Bardzo często mamy również możliwość wyboru karmy przeznaczonej konkretnie dla danej rasy psa. W ten sposób możemy być spokojni o to, że wybieramy dla pupila to, co najlepsze.
Oczywiście jeżeli podajemy naszemu czworonogowi pełnoporcjową karmę, możemy również dołączyć do diety drobne przekąski w postaci specjalnych przysmaków dla psów.
Składniki wspomagające rozwój psa – czym różni się żywienie psów na poszczególnych etapach rozwoju?
W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się nasz pies, jego potrzeby żywieniowe będą się od siebie różnić. Szczenięta i młode psy potrzebują dużo energii, która zaspokoi ich dzienne zapotrzebowanie na ruch, naukę i zmiany zachodzące w organizmie. Dlatego ich dieta musi być bogata m.in. w białko i tłuszcze. Ważne jest również wsparcie witamin i minerałów ( w tym wapnia i fosforu do budowy kośćca), które dodatkowo zaspokajają rozwojowe potrzeby szczeniąt.
Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze zmienia się z wiekiem czworonoga. Zarówno niedobór jak i nadmiar substancji pokarmowych są szkodliwe. Dla przykładu nadmiar tłuszczu w diecie psa na każdym etapie życia może prowadzić do problemów z nadwagą i otyłością. Dla szczeniąt niezwykle ważne są prawidłowe proporcje wapnia i fosforu, które odpowiadają za rozwój układu kostnego. Natomiast w przypadku seniorów, istotne jest aby zadbać o lekkostrawność posiłków oraz o wsparcie stawów.
Co mogą jeść psy – podsumowanie
W zależności od wieku, rasy, masy ciała czy aktywności potrzeby żywieniowe czworonogów mogą być bardzo różne. Dlatego jeśli planujemy włączyć do diety naszych pupili pokarmy inne niż pełnoporcjowa karma i przekąski, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam przygotować dietę odpowiadającą potrzebom naszego podopiecznego. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zapewniamy mu wszystko, czego potrzebuje, i wspieramy tym samym jego prawidłowy rozwój.