Jak karmić kota domowego?

Optymalna dieta to podstawa dbania o dobrostan zwierzęcia. Wielu opiekunów zastanawia się, co podawać swojemu pupilowi, żeby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje do zdrowego funkcjonowania. Jeśli Ty również chcesz się dowiedzieć, jak karmić kota domowego, przeczytaj poniższy artykuł!

Jak karmić kota domowego

Jak karmić kota domowego? Zasady optymalnego żywienia

Sposób żywienia kota domowego ma duży wpływ nie tylko na jego samopoczucie, lecz także na długość jego życia. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie u mruczków diety mieszanej, złożonej z pełnoporcjowych pokarmów mokrych i suchych w proporcji 9:1 pod względem masy podawanych produktów. To bardzo ważne, żeby wraz z pożywieniem dostarczać do organizmu pupila jak najwięcej płynów. Koty nie mają zakodowanej w genach potrzeby regularnego picia wody, co sprawia, że mokre jedzenie odgrywa w ich diecie wyjątkowo istotną rolę. Zaletą mokrego pokarmu pełnoporcjowego jest również jego wysoka strawność i niska kaloryczność ułatwiająca dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia.

Drugą ważną zasadą dotyczącą tego, jak karmić kota w domu, jest podawanie mu pełnoporcjowych pokarmów suchych. Powinny one stanowić 10% masy wszystkich spożywanych przez zwierzę produktów. Pożywienie tego typu dostarcza do organizmu kota około cztery razy więcej energii niż pokarmy mokre o tej samej masie. Dodatkowo wspiera utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej pupila, zdzierając osad nazębny.

Pełnoporcjowy pokarm dla kota zawiera 100% niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Są to przede wszystkim:

  • białko, które stanowi podstawowy budulec tkanek i źródło energii. Ważna w diecie mruczka jest również tauryna – aminokwas dla kotów egzogenny;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), które wpływają pozytywnie na kondycję skóry i sierści naszych pupili;
  • węglowodany, przede wszystkim błonnik, współodpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu trawienia;
  • witaminy, które wspomagają wiele funkcji organizmu – między innymi witamina A (w formie retinolu), witaminy D i E, a także witaminy z grupy B;
  • składniki mineralne, które również biorą udział w wielu procesach (np. mineralizacji kości, tworzenia czerwonych krwinek): wapń i fosfor, sód, magnez, potas, chlor, miedź, żelazo, jod, mangan, selen i cynk

Optymalny sposób karmienia kota obejmuje również prawidłowe dawkowanie jedzenia. Na opakowaniach kompletnych i zbilansowanych pokarmów gotowych znajdują się tzw. tabele żywienia, które wskazują, jaką ilość danego produktu należy zaserwować zwierzęciu w ramach jednego posiłku. Na przykład, dorosły i zdrowy kot, który waży 4 kg, powinien otrzymywać dziennie dwie saszetki jedzenia mokrego i 20 g suchych granulek. W praktyce zaleca się podawać pożywienie wilgotne na śniadanie i kolację, a miseczkę z suchym jedzeniem pozostawiać pupilowi do dyspozycji, gdy wychodzimy z domu lub udajemy się wieczorem na spoczynek.

Jak karmić małego kota?

Kocięta w początkowym okresie swojego życia żywią się oczywiście pokarmem produkowanym przez ich matkę. Z czasem jednak ich zdolność trawienia laktozy (czyli zawartego w mleku cukru) zanika i wówczas zwierzęta przechodzą stopniowo na pokarmy stałe. Proces ten rozpoczyna się około 3. lub 4. tygodnia po narodzinach. W tym czasie opiekun powinien zacząć podawać im pełnoporcjowe pokarmy gotowe.

Karmienie kota w domu – dobre praktyki opiekuna

Żywienie czworonoga to nie tylko dobór pokarmu o właściwym składzie, lecz także zapewnienie zwierzęciu odpowiednich do jedzenia warunków. Koty są dość wybredne i mogą odmówić pochodzenia do miseczki, jeżeli coś im się nie spodoba. Oto lista dobrych praktyk, które warto zastosować.

  1. Różnicowanie smaków i konsystencji posiłków to naturalna potrzeba każdego mruczka. Wynika ona z instynktu, który każe zwierzęciu unikać jednostajnej diety w obawie przed niedoborami pokarmowymi. Warto więc wybierać dla swojego ulubieńca codziennie inne danie.
  2. Koty łatwo się odwadniają, a jednocześnie nie mają instynktu regularnego picia. Woda stojąca instynktownie kojarzy im się z czymś starym i stęchłym, od czego lepiej trzymać się z daleka. Żeby zapobiec takim skojarzeniom, warto wprowadzić wodę w ruch i zamiast miseczki zastosować specjalną fontannę dla kota.
  3. Prawidłowa temperatura pożywienia jest dla mruczków bardzo ważna. Ze względu na wrażliwy układ pokarmowy zwierzęta te nie jedzą zbyt zimnych ani zbyt ciepłych posiłków. Ma to znaczenie głównie w przypadku pokarmów mokrych, które należy podawać w temperaturze pokojowej.
  4. Inną ważną wskazówką, wyjaśniającą, jak karmić kota domowego, jest zapewnienie mu spokoju przy jedzeniu. Naczynia z pokarmem i wodą należy ustawić w zacisznym miejscu, z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy ruchliwych korytarzy. Najlepiej umieścić je na meblu, np. kocim domku-drzewku, z którego zwierzę będzie mogło obserwować otoczenie. Miseczki z jedzeniem i piciem muszą też znajdować się w odległości ok. 50 cm od siebie i w dużym oddaleniu od kuwety.
  5. Oprócz pokarmów pełnoporcjowych istnieją też pokarmy uzupełniające. Są to tzw. przysmaki dla kotów, doskonale sprawdzające się jako nagroda lub sposób na sprawienie pupilowi drobnej przyjemności. Niektóre smaczki mają dodatkowe właściwości, np. wspomagają higienę jamy ustnej lub pomagają pozbywać się bezoarów. Należy pamiętać, że suma przekąsek podawanych w ciągu dnia powinna pokrywać maksymalnie 10% zalecanej dawki energii, a jej wartość kaloryczną odlicza się od posiłków głównych.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.