Owczarek Belgijski Tervueren jak reszta przedstawicieli swojej rasy jest psem pasterskim i bardzo aktywnym. Jednocześnie, jest najlepszym kandydatem na psa domowego spośród nich wszystkich. Jaki charakter ma owczarek belgijski tervueren? Jakie hodowle zagwarantują zakup psa spełniającego oczekiwania? Jak żywić i szkolić Tervuerena? Odpowiadamy na te pytania i zachęcamy do poznania więcej ciekawostek na temat owczarka belgijskiego tervuerena.
Owczarek Belgijski Tervueren to pies o długiej sierści w kolorze szarym albo płowym. Podobnie do pozostałych owczarków belgijskich jest psem aktywnym. Ze wszystkich “belgów” jest najbardziej towarzyski. Bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna i angażuje się we wspólne spędzanie czasu. Do zalet Tervuerena można zaliczyć świetnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jest nieufny wobec nieznajomych, ale dobrze wychowany będzie przyjaźnie reagował na gości. Dzięki temu sprawdzi się jako stróż. Owczarek Belgijski Tervueren posiada cechę wyróżniającą go na tle pozostałych owczarków belgijskich. Jest to zdolność do błyskawicznej zmiany nastawienia. Pobudzony pies potrafi pohamować się w ułamku sekundy. Tak samo szybko może przejść ze stanu spokoju w pobudzenie. Jak wycisnąć z Tervuerena maksimum jego możliwości? Mamy dla was kilka porad.
- 1. Owczarek belgijski tervueren – informacje wstępne
- 2. Wygląd tervuerena
- 3. Pielęgnacja owczarka belgijskiego tervueren
- 4. Owczarek belgijski tervueren – charakter
- 5. Owczarek belgijski tervueren – wychowanie
- 6. Owczarek belgijski tervueren – szkolenie
- 7. Tervueren – zdrowie
- 8. Owczarek belgijski tervueren – hodowla
- 9. Owczarek belgijski tervueren – żywienie
- 10. Podsumowanie
Owczarek belgijski tervueren – informacje wstępne
Tervueren to bez wątpienia pies rasowy. Zyskał taki status wśród wielu organizacji kynologicznych. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) nadała mu wzorzec, w którym można znaleźć informacje na temat temperamentu, pochodzenia i wyglądu rasy. Klasyfikacja tervuerena wygląda tak:
- Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające.
- Sekcja 1 – Psy pasterskie.
- Próby pracy wymagane.
- Numer wzorca: 15
Inne organizacje kynologiczne
Owczarek belgijski tervueren został zaklasyfikowany także przez inne organizacje kynologiczne. Jego klasyfikacja wygląda następująco:
- American Kennel National Council (AKC) – psy pasterskie;
- Australian National Kennel Council (ANKC) – psy pracujące;
- World Kennel Union (WKU) – 1.8.4 psy pasterskie;
- Canadian Kennel Club (CKC) – VII-6 psy pasterskie;
- United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.
Krótka historia tervueren
Tervueren podobnie, jak inne owczarki belgijskie, pochodzi z Belgii. Pod koniec XIX wieku po tamtejszych terenach wałęsało się wiele psów pasterskich o różnym wyglądzie. Chciano ujednolicić ich typ, dlatego po wielu latach licznych sporów, w końcu udało się wyodrębnić pożądane cechy wyglądu i charakteru tej rasy. W efekcie powstały cztery rodzaje owczarków belgijskich, oprócz tervuerena możemy poznać jeszcze groenendaela, malinoisa i laekenoisa. Psy te różnią się od siebie kolorem i rodzajem szaty.
Użytkowość tervuerena
Owczarek belgijski tervueren pierwotnie był przeznaczony do pilnowania stad i strzeżenia ich przed niebezpieczeństwem. Świetnie pełnił funkcję stróża i psa zaganiającego. Dziś możemy poznać go, jako wszechstronną rasę użytkową – dobrze sprawdza się w roli psa stróżującego, obronnego, a nawet tropiącego. Spośród wszystkich czterech odmian tervuren jest najbardziej polecany na psa towarzyszącego.
Wygląd tervuerena
Owczarek belgijski tervueren to pies o pięknej, puszystej sierści. Prezentuje się nadzwyczaj dumnie i elegancko. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda, zapraszamy do przeczytania wpisu.
Opis ogólny wyglądu
Wygląd tervuerena nie różni się zbyt wiele od aparycji innych rodzajów owczarków belgijskich. To pies silny i dobrze zbudowany o proporcjonalnej budowie ciała. Ma kwadratową sylwetkę, lecz w żadnym wypadku nie może sprawiać wrażenia ociężałego. Posiada mocną szyję, na której nosi zawsze dumnie uniesioną głowę. Jego oczy mają kształt migdała, powinny być brązowe, najlepiej ciemnobrązowe. Uszy są osadzone wysoko, są trójkątne i spiczaste. Ogon porasta długa, puszysta sierść – dodatkowo jest on lekko wygięty.
Wzrost i waga rasy
Jeśli chodzi o samców, to tervueren mierzy 62 cm. Samice są naturalnie trochę niższe – mają 58 cm w kłębie. W przypadku obu płci dopuszczalna jest tolerancja 2 cm w dół i 4 cm w górę. Waga również jest określona – psy ważą ok. 25-30 kg, a suki ok. 20-25 kg.
Umaszczenie owczarka belgijskiego tervueren
Tervueren ma gruby podszerstek i długi, prosty włos okrywowy. Bardziej obfity jest pod ogonem, z tyłu przednich łap oraz przede wszystkim wokół szyi i piersi. Może on występować w intensywnym szarym lub płowym kolorze. Pies ten obowiązkowo musi mieć czarną maskę, a także ciemny nalot na sierści.
Pielęgnacja owczarka belgijskiego tervueren
Owczarek belgijski tervueren to urodziwy zwierzak, który potrzebuje systematycznej pielęgnacji. Chętnie podpowiemy miłośnikom tego czworonoga, jak należy dbać o tervuerena.
Czesanie sierści tervuerena
By sierść tervuerena była lśniąca pozbawiona kołtunów, warto rozczesywać ją przynajmniej dwa razy w tygodniu. Do tego celu możemy użyć szczotki dwustronnej – z jednej strony wyposażona jest we włosie, z drugiej zaś druciki, które dobrze rozczesują splątaną sierść. Dodatkowo do usuwania martwego włosa przyda się szczotka typu pudlówka lub furminator.
Kąpiel owczarka belgijskiego tervuerena
Tervuren nie wymaga częstych kąpieli, możemy umyć go dopiero wtedy, gdy będzie brudny. Pies ten ma woodoodporną sierść, dlatego, by dobrze ją zmoczyć należy trzymać końcówkę prysznica blisko ciała zwierzęcia. Do tego rodzaju włosa można użyć szamponu dla psów długowłosych. Psiaka można osuszyć przy pomocy ręczników lub suszarki. By sierść po kąpieli łatwiej się rozczesywała, można spryskać ją odżywką.
Owczarek belgijski tervueren – charakter
Charakter owczarka belgijskiego tervueren jest zbliżony do pozostałych owczarków belgijskich. Chętnie przedstawimy zbiór cech charakterystycznych dla tej rasy. Odpowiemy także na pytanie, jaki jest owczarek belgijski tervueren.
Owczarek belgijski tervueren – jak zachowuje się w domu i na zewnątrz?
Wykazuje ogromne przywiązanie do opiekuna, jest silnie związany z terytorium na którym mieszka. Charakterystyczna dla owczarków belgijskich jest przyjazna postawa wobec osób i zwierząt, które zna. Może okazać się zbyt impulsywny by przebywać z małymi dziećmi ale nie stanowi dla nich zagrożenia. Wszystko zależy od tego, czego został nauczony jako szczenię, w procesie socjalizacji. Osoba doświadczona przygotuje małego psa w taki sposób, by właściwie odbierał zachowania, które obserwuje w otoczeniu. Nie należy zapominać, że charakter owczarka belgijskiego tervueren kształtuje się przez całe jego życie i cały czas może ulec zmianie.
Co tervueren lubi robić na co dzień?
Uwielbia wszelkie formy aktywności. Ćwiczenia i zabawy powinny być różnorodne, każde z nich powinno trwać dosyć krótko. Poziom trudności powinien być podnoszony, jednak nie zbyt szybko. Jeśli owczarek belgijski nie potrafi wykonać zadania zaczyna się zachowywać niespokojnie. Trzeba wtedy zacząć od czegoś prostszego. Owczarek belgijski tervueren nie toleruje nakazów i zakazów, za to chętnie się uczy przebywając z opiekunem. Niestety, jego zaufanie buduje się długo i łatwo jest je stracić.
Ciekawą różnicą między tervuerenem a pozostałymi owczarkami belgijskimi jest jego zdolność do błyskawicznej zmiany nastawienia. Potrafi momentalnie się zatrzymać, mimo dużego pobudzenia. Równie szybko potrafi podjąć działanie, mimo, że chwilę wcześniej pozostawał bierny. Dzięki takiej czujności i opanowaniu bardzo dobrze spełnia funkcję psa obronnego. Tervueren radzi sobie też ponadprzeciętnie w sporcie.
Owczarek belgijski tervueren – wychowanie
Tervueren to pies, który świetnie nadaje się na towarzysza rodziny. By tak się stało, trzeba włożyć trochę wysiłku w jego odpowiednie wychowanie, a także dbać o zaspokojenie potrzeb. Podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę.
Tervueren – dom z ogrodem, czy mieszkanie w bloku?
Owczarek belgijski tervueren uwielbia przestrzeń, dobrze czuje się na terenie, który mógłby pilnować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygarnięcie go do domu z dużym ogrodem. Również ze względu na swoje rozmiary i ciągłą potrzebę ruchu, owczarek belgijski zdecydowanie lepiej odnajdzie się na większych przestrzeniach.
Legowisko dla dużego belga
Owczarek belgijski będzie najszczęśliwszy, jeśli spełnimy szereg jego najważniejszych potrzeb – belg do szczęścia potrzebuje oczywiście pełnego żołądka, codziennej dawki aktywności (psychicznej i fizycznej), a także snu. Dlatego jednym z podstawowych elementów wyposażenia tervuerena jest legowisko. Ważne, by materac zapewniał zwierzęciu komfortowy odpoczynek – musi być wykonany z trwałych materiałów, które można bez obaw uprać w pralce. Powinien być na tyle duży, by bez problemu móc pomieścić psa. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zmierzyć swojego pupila.
Porady na temat wychowania rasy
Po osiągnięciu dorosłości, owczarki belgijskie nie są łatwiejsze w hodowli. Wymagają stałego kontaktu z opiekunem i cały czas się uczą. Oznacza to, że w nieodpowiednich warunkach nawet dobrze wychowany tervueren może zmienić swoje zachowanie na niepożądane. Szczególnie, gdy pies zostanie nagle poddany izolacji. Opiekun owczarka belgijskiego tervueren musi być osobą zdecydowaną i konsekwentną. Jednocześnie, musi stale zapewniać psu poczucie stabilności, bezpieczeństwa i przynależności do rodziny.
Owczarek belgijski tervueren – szkolenie
Owczarek belgijski tervueren jest psem wymagającym wiele czasu i uwagi podczas szkolenia. Może jednak przyswoić dużą ilość wiedzy w stosunkowo krótkim czasie. Efekt końcowy szkolenia zależy od tego, czy jego opiekun właściwie do niego trafi. A ty potrafisz wyszkolić tervuerena? Podpowiadamy, jak powinien wyglądać trening tej rasy.
Co warto wiedzieć o nauce posłuszeństwa tervurena?
Owczarek belgijski tervueren potrzebuje stałego kontaktu z opiekunem. Trzeba pamiętać, że jeśli nie otrzyma wystarczających wyzwań, zacznie ich poszukiwać samodzielnie. Wtedy może zacząć niszczyć rzeczy, których nie powinien ruszać. Jeśli poczuje się urażony albo odtrącony, może zacząć się buntować. W końcu, to pies, który śmiało manifestuje swoje uczucia. Zachowania dopasowuje do postawy opiekuna. Przebywając z osobą niezdecydowaną może spróbować przejąć dominację i narzucać własne zasady. Podobnie, pozbawiony kontaktu z człowiekiem również nie będzie zachowywał się w sposób, jakiego się od niego wymaga.
Metody pozytywnych wzmocnień w szkoleniu
Trudność szkolenia tervuerena polega na tym, że pies uczy się nie tylko pożądanych, ale też niechcianych zachowań. Jeszcze bardziej utrudnia sytuację fakt, że zakazy i nakazy nie odnoszą skutku. Podczas szkolenia tervuerena, warto stosować przekąski dla psa. Ich otrzymanie uzna za nagrodę, szczególnie, gdy oprócz przysmaków dostaje pochwały. Polecamy również stosowanie zabawek, którymi pies może bawić się sam lub z opiekunem. Świetną propozycją są zabawki, w których można ukryć karmę. Żaden pies się im nie oprze!
Co może robić dobrze wyszkolony belg?
Możliwe jest szkolenie owczarków belgijskich tervueren do pracy w służbach mundurowych, jednak krótkowłosy malinois albo czarny groenendael nadają się do tego lepiej. Jak już wspomniano, z czwórki owczarków belgijskich, tervueren jest najlepszym kandydatem na psa domowego.
Tervueren – zdrowie
Tervueren uważany jest za psa wytrzymałego i odpornego na choroby. Mimo wszystko sporadycznie w obrębie tej tasy mogą pojawiać się niektóre schorzenia. Ten rodzaj owczarka belgijskiego jest szczególnie narażony na występowanie takich chorób, jak:
- epilepsja – to nagły napad drgawek podczas, którego następują ciągłe omdlenia – taki stan utrzymuje się zazwyczaj powyżej 5 minut. Niestety epilepsja (inaczej padaczka) to choroba nieuleczalna o różnych stopniach nasilenia. W zależności od stopnia zaawansowania podaje się odpowiednie środki zmniejszające natężenie napadów.
- zaćma – to choroba narządu oka, która polega na stopniowym zmętnieniu soczewki. Trzeba na nią uważać, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do ślepoty. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem weterynarii. Na szczęście można ją usunąć poprzez zabieg chirurgiczny.
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to popularna wada układu ruchu, która spotykana jest zwłaszcza u ras dużych i olbrzymich. Może być nabyta lub wrodzona, dlatego najlepiej przed zakupem szczeniąt zapytać hodowcę o wyniki badań rodziców malucha w tym właśnie zakresie.
Owczarek belgijski tervueren – hodowla
Tervueren jest nie jest popularnym psem w Polsce, mimo wszystko w naszym kraju można znaleźć dobre hodowle tej rasy. Wcześniej trzeba jednak dokładnie sprawdzić hodowcę. Przedstawiamy kilka faktów na temat hodowli owczarków belgijskich.
Metryka i rodowód – dokumenty dla psów rasowych
Hodowanie owczarków belgijskich tervueren jest możliwe tylko, gdy rodzice szczeniąt są psami z rodowodem lub metryką. Jeśli nie ma pewności co do czystości rasy rodziców, nie ma podstaw by oczekiwać, że pies będzie idealnym reprezentantem oficjalnego wzorca. Z tego powodu sugerujemy zakup psa z legalnej hodowli, która jest uprawniona do wystawienia właściwych dokumentów.
Po czym poznać dobrą hodowlę?
Przed przekazaniem szczeniąt z hodowli, młode owczarki belgijskie są socjalizowane przez specjalistę. Musimy pamiętać, że w tym okresie pies wyrabia sobie najwięcej nawyków, które mają wpływ na jego zachowanie w dorosłym życiu. Szczeniak, który nie zostanie poddany socjalizacji już w hodowli może przejawiać agresywne zachowania. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się maluchom i warunkom, w jakich żyją. Jeśli zauważymy osobniki przerażone lub zbyt nerwowe, powinniśmy poszukać innej hodowli.
Porady na temat rasy
Hodując owczarka belgijskiego długowłosego trzeba pamiętać, że jego bujna sierść wymaga regularnego czesania. Nie tylko w okresie linienia, ale również na co dzień. Nie ma potrzeby zbyt częstego kąpania psa, należy to robić w miarę potrzeby. Niezależnie od wieku, tervueren powinien mieć do dyspozycji zabawki. Jeśli opiekun nie będzie miał czasu by zająć się psem, ten będzie mógł znaleźć sobie nieszkodliwe zajęcie. Znudzony owczarek belgijski tervueren może zacząć szukać zajęcia, przysparzając opiekunowi dodatkowej pracy, na przykład sprzątania.
Wyprawka z hodowli
Szczeniak czasami dostaje od hodowcy wyprawkę na dobry start w nowym domu. Dzięki temu łatwiej przechodzi proces adaptacji do nowego miejsca. Hodowlę opuszcza zaopatrzony w:
- karmę, którą dotychczas jadł;
- dwie miski;
- mała obrożę ze smyczą;
- ulubioną zabawkę;
- kocyk z zapachem matki (czasem).
Czasami hodowcy dorzucają także broszurkę z informacjami na temat pielęgnacji i wychowania psa danej rasy. Jednak nie zapominajmy, że przede wszystkim od hodowcy powinniśmy otrzymać metrykę, umowę kupna-sprzedaży oraz książeczkę zdrowia szczeniaka.
Owczarek belgijski tervueren – żywienie
Tervueren, jak każdy psiak, by być zdrowym i pełnym sił, potrzebuje zbilansowanej diety. Przy komponowaniu posiłku dla swojego pupila łatwo popełnić błąd. Dlatego podpowiemy, jak powinno wyglądać żywienie psa tej rasy.
Różne metody żywienie tervuerena
Żywienie tervuerena może się odbywać w oparciu o przygotowane samodzielnie posiłki, jednak bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie ma gwarancji, że będą właściwie zbilansowane. Znacznie wygodniejsze jest stosowanie gotowych karm. Wystarczy wtedy dobrać właściwą dawkę pokarmu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, zróżnicowanych pod względem składu. Dla owczarka belgijskiego tervueren najbardziej odpowiednia będzie karma dla średnich albo dużych ras psów aktywnych. Taki pokarm uwzględnia dodatkowe zapotrzebowanie na składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu.
W żywieniu owczarka belgijskiego tervuerena warto wykorzystywać pokarmy mokre jako dodatkowe źródło wody i suche jako środek do pielęgnacji jamy ustnej. Twarde przysmaki w odpowiednim kształcie również się sprawdzą.
Specjalne potrzeby żywieniowe ras dużych
Owczarek belgijski tervueren jest psem kwalifikowanym do ras średnich albo dużych. Jego żywienie powinno być dostosowane do wieku i wielkości konkretnego psa. Pokarm musi zawierać składniki właściwe dla psów aktywnych, to znaczy takie, które przyspieszają regenerację i poprawiają kondycję stawów i ścięgien. Jako pies aktywny, tervueren ma też większe zapotrzebowanie na kalorie, składniki odżywcze i wodę. Może otrzymywać wybrane owoce i warzywa w rozsądnych ilościach.
Smaczki, jako ważny element szkolenia
Podczas szkolenia tervuerena należy go motywować, nie karać. Pomocne w nagradzaniu właściwego zachowania mogą okazać się przysmaki. Szeroki wybór pozwoli znaleźć smak, który najbardziej przypadnie psu do gustu. Ważne jest to, by składniki w nich zawarte zostały odliczone od dziennej porcji pokarmu. Ich ilość nie powinna przekroczyć 10% dziennego zapotrzebowania.
Podsumowanie
Podsumowując, owczarek belgijski tervueren jest wyjątkowo ciekawym psem, którego charakter sprawia, że można mu zaufać. Oczywiście, jeśli jest właściwie wychowany i traktowany. Aby móc być pewnym, że w dorosłości będzie posiadał wszystkie cechy swojej rasy, należy wziąć szczeniaka z hodowli posiadającej właściwe uprawnienia. Opieka nad nim jest wymagająca i czasochłonna, jednak przynosi widoczne efekty. Tervueren to wulkan energii, który nie znosi nudy ani samotności. Wymaga karmienia z uwzględnieniem potrzeb psów aktywnych. Nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani innych zwierząt. Jest idealnym kompanem dla osób kochających ruch, chętnie bierze udział w zabawie i ćwiczeniach. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że tylko doświadczony opiekun może wydobyć pełnię jego zalet. Nie powinny się nim zajmować dzieci ani osoby bez konsekwentnego podejścia.
Sprawdź również ranking najładniejszych ras psów.
Czy owczarka belgijskiego długowłosego można strzyc i jak? Dziękuję za odpowiedź
Tak, owczarka belgijskiego długowłosego można strzyc, ale istnieje kilka ważnych czynników do rozważenia przed podjęciem decyzji o strzyżeniu tego psa.
Owczarki belgijskie długowłose mają gęsty, dwuwarstwowy włos, który chroni ich przed warunkami atmosferycznymi. Ich sierść jest również naturalnym izolatorem termicznym, zapewniającym chłodzenie w ciepłych warunkach i ciepło w zimnych warunkach. Dlatego usuwanie całkowitej warstwy włosa może zakłócić ich naturalne zdolności termoregulacyjne.
Jednakże, jeśli decydujesz się na strzyżenie owczarka belgijskiego długowłosego ze względu na wygodę lub inne powody zleć strzyżenie profesjonalnemu groomerowi😃