Owczarek belgijski laekenois – szorstkowłosy unikat

Owczarek belgijski laekenois jest pełen energii, uwielbia uczyć się nowych rzeczy oraz spędzać czas ze swoim opiekunem. Jako jedyny ze swojej rasy, jest psem szorstkowłosym. Ze wszystkich owczarków belgijskich, laekenois jest najrzadziej spotykany. Czy różnic jest więcej? Czy hodowla, szkolenie i wychowanie laekenois wygląda tak samo, jak w przypadku pozostałych owczarków belgijskich? Odpowiadamy na te i inne pytania. Zachęcamy też do zadawania własnych w komentarzach.

Owczarek belgijski laekenois

Owczarek belgijski laekenois – Opis ogólny

Owczarek belgijski laekenois to belgijska rasa psów, uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Otrzymała wzorzec nr 15 i została umieszczona w:

  • I grupie – Psy pasterskie i zaganiające.
  • sekcji 1 – Psy pasterskie.

Owczarek belgijski laekenois – a inne organizacje kynologiczne

Owczarek belgijski laekenois jest rasą, która jest uznawana przez największe światowe organizacje kynologiczne, takie jak:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy psów pracujących (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 1.8.2 i umieściło w grupie psów pasterskich,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Pastoral),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VII-6 i umieściło w grupie psów pasterskich
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów pasterskich (Herding Dog Group).

Owczarek belgijski laekenois – rys historyczny

Początki hodowli owczarków belgijskich sięgają XIV wieku, kiedy w Antwerpii zostało wydane polecenie pozbycia się bezpańskich psów. Miały zostać zachowane jedynie psy pasterskie, myśliwskie i ozdobne. Pasterskie psy, które ocalały są przodkami owczarków belgijskich. W XIX wieku został wystawiony wzorzec owczarka belgijskiego, w którym wyszczególniono cztery odmiany, wśród których znalazł się laekenois.

Owczarek belgijski laekenois – charakterystyka rasy i popularność

Owczarek belgijski laekenois, czyli “najbardziej pasterski” spośród owczarków belgijskich. Podobnie do pozostałych “belgów”, posiada wysoko rozwinięty instynkt obronno-terytorialny. Dzięki temu jest doskonałym kandydatem na stróża. Szybko przyswaja dużą ilość wiedzy, jeśli zostanie właściwie przekazana. Przywiązuje się do opiekuna, chętnie spędza z nim czas.

Różnice między laekenois, a pozostałymi rasami można zauważyć w wyglądzie, ale także i w charakterze. Owczarki belgijskie laekenois są najbardziej nieufne i lękliwe, dlatego stanowią największe wyzwanie w hodowaniu i szkoleniu. Laekenois jest najmniej popularną odmianą owczarka belgijskiego. Rasa jest rzadka w naszym kraju, największym popularnością cieszy się w Belgii, Holandii i Francji.

LAEKENOIS

Owczarek belgijski laekenois – Wygląd

Między laekenois a pozostałymi owczarkami belgijskimi występują pewne różnice. Polegają one przede wszystkim na typie sierści, która u laekenoisa jest szorstka. Posiada też mocniejszą budowę niż jego kuzyni.

Owczarek belgijski laekenois – budowa ciala

Owczarek belgijski laekenois ma kwadratową sylwetkę, a proporcje jego ciała są harmonijne i wyważone. Na wysoko noszonej głowie możemy zauważyć parę średniej wielkości, migdałowatych oczu w kolorze brązowym. Oprócz nich jest też czarny nos i stojące spiczaste uszy w kształcie trójkąta. Szyja psa jest długa, umięśniona i lekko łukowato wygięta. Tułów odznacza się głęboką klatką piersiową i prostym, niezbyt długim grzbietem. Kończyny są mocne i lekkie. Pies nosi średniej długości ogon, który jest lekko zagięty, gdy pies jest w ruchu.

Owczarek belgijski laekenois – wielkość

Wzorzec FCI określa dokładnie idealną wagę oraz wysokość mierzoną w kłębie – czyli do najwyższego punktu grzbietu, który znajduje się na szczycie łopatek.

Waga:

  • psy – 25-30 kg,
  • suki – 20-25 kg.

Wzrost:

  • psy – 58 – 64 cm, (idealny 62 cm)
  • suki – 54 – 60 cm, (idealny 58 cm)

Owczarek belgijski laekenois – szata i umaszczenie

Laekenois to jedyna odmiana owczarka belgijskiego, która jest szorstkowłosa. Zmierzwione suche włosy gęsto porastają ciało psa. Podszerstek, tak jak w przypadku wszystkich odmian, jest wełnisty. Włosy okrywowe mają długość około 6 cm, są krótsze jedynie na pysku, czole oraz na kończynach. Umaszczenie psa jest płowe ze śladowym czarnym nalotem, który jest bardziej wyraźny na pysku i na ogonie.

OWCZAREK BELGIJSKI LAEKENOIS

Owczarek belgijski laekenois – Pielęgnacja

Owczarek belgijski laekenois, jako jedyna odmiana sposród innych “belgów” wymaga trymowania sierści, czyli ręcznego usuwania obumarłych włosów. A jakim jeszcze zabiegom pielęgnacyjnym podlega laekenois oraz jak zadbać o higienę psa? Odpowiedzi znajdziemy poniżej.

Owczarek belgijski laekenois – trymowanie

Częstotliwość trymowania sierści laekenoisa jest zależna od potrzeby, zazwyczaj to będzie raz na kwartał. Powinniśmy obserwować stan szaty, na przykład podczas głaskania. Jeżeli włosy pozostają na ręce oznacza to, że pies nosi obumarłe włosy, które wymagają usunięcia. Pomocny może się okazać nożyk trymerski dla psa.

Owczarek belgijski laekenois – szczotkowanie

Laekenois powinien być szczotkowany co tydzień. Dzięki temu pies będzie dobrze wyglądał, a włosy nie będą plątać się w supły. Przed rozpoczęciem, spryskujemy sierść odżywką w aerozolu, przez co jego włosy nie będą się elektryzować. Do szczotkowania przyda się nam:

  • włosiana szczotka dla psa – do rozczesania okrywy,
  • gęsty metalowy grzebień dla psa – do rozczesania podszerstka.

Owczarek belgijski laekenois – kąpiel

Laekenois może być kąpany co trzy miesiące. Przed rozpoczęciem, jego sierść powinna być porządnie wyszczotkowana. Do kąpieli używamy szamponu dla psów szorstkowłosych zgodny z potrzebą:

  • proteinowy szampon dla psów – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla poprawy stanu przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor szampon dla psów – dla poprawienia barwy sierści.

Po kąpieli nanosimy na osuszone włosy odżywkę w formie balsamu, którą spłukujemy po paru minutach. Sierść psa suszymy ręcznikami i suszarką. Suszyć możemy tylko z niegorącym strumieniem powietrza.

Owczarek belgijski laekenois – higiena

Podstawowa higiena psa, to jest to o czym nie możemy zapominać. Powinniśmy szczególnie doglądać:

  • uszy,
  • okolice oczu,
  • okolice intymne,
  • zęby,
  • pazury,
  • skórę.

W uszach oraz okolicach intymnych najczęściej dochodzi do infekcji. Powinny one pozostawać w czystości, możemy się w tym celu posłużyć chusteczkami nasączonymi odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym dla psów. Możemy je użyć również do przecierania zacieków pod oczami. Nalot z kamienia na zębach mogą usunąć przysmaki dentystyczne lub pasta do zębów dla psów. Pazury obcinamy tylko wtedy, gdy są długie (wystają poza opuszki palców) używając obcinaczek dla psów. Na skórze mogą pojawić się rany, które wymagają opatrzenia. Możemy także zauważyć zmiany alergiczne, wtedy musimy skorygować odżywianie psa. Po to by uchronić ciało przed działaniem groźnych pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły i kleszcze możemy zakładać psu obroże owadobójcze.

Owczarek belgijski laekenois – Charakter

Charakter owczarka belgijskiego laekenois jest podobny, jak u innych psów tej rasy. Żywiołowe, nastawione na pracę z człowiekiem, przywiązane do opiekuna. Kochają wysiłek, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Posiadają duży temperament, nie pozostają obojętne na bodźce. Charakterystyczne dla laekenois jest to, że niektóre osobniki mogą być bardziej nieufne albo lękliwe. Dlatego właśnie tak duży nacisk należy postawić na socjalizację psa w wieku szczenięcym. Profesjonalny hodowca poradzi sobie w takiej sytuacji. W porę zauważy problem i zadba o to, by charakter laekenois został wykształcony prawidłowo.

Owczarek belgijski laekenois – w domu i w gospodarstwie

Jako pies pasterski, laekenois jest bardzo czujny, chętnie sprawdzi każdy kąt na terenie, który uważa za swój. Wobec obcych ludzi jest nieufny, jednak nie można powiedzieć, że jest agresywny. Na pewno w hałaśliwy sposób ostrzeże gospodarza, że w pobliżu znajdują się obcy. Nie ma problemu z tolerowaniem zwierząt gospodarskich, dobrze wychowany pies nie zrobi im krzywdy. Jedynie obce samce tej samej rasy nie są mile widziane. Jeśli laekenois jako szczenię przeszedł właściwą socjalizację, nie będzie stwarzał zagrożenia dla dzieci, nawet tych bardziej hałaśliwych.

Owczarek belgijski laekenois – jakiego opiekuna potrzebuje?

Owczarek belgijski laekenois ma ludzkie towarzystwo w swojej naturze. Pozbawienie go obecności człowieka zawsze będzie miało na niego zły wpływ. Podobnie, jak pozbawienie go wyzwań i bodźców. Potrzebuje autorytetu, który będzie wyznaczał jego granice. Charakter owczarka belgijskiego laekenois sprawia, że warto angażować go do sportu, chętnie podejmie wyzwania. Dobrze współpracuje z partnerem podczas aktywności. Nie nadaje się do bezproduktywnego siedzenia. Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy!

LAEKENOIS HODOWLA

Owczarek belgijski laekenois – Wychowanie

Po opuszczeniu hodowli, owczarki belgijskie laekenois nadal wymagają wychowywania. Jako bardzo inteligentne psy, uczą się przez całe życie. Przez cały ten czas może się też zmienić ich charakter. Szczególnie, gdy w życiu psa pojawią się jakieś znaczące przeżycia. Każdy pies potrzebuje odpowiedniego otoczenia, żeby czuł się dobrze. Jeżeli zapewnimy mu komfortowe warunki, to będzie się mógł prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Owczarek belgijski laekenois – czy może żyć w mieszkaniu?

Laekenois może żyć w mieszkaniu, jeżeli codziennie będzie się dużo ruszał. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem lub na gospodarstwie. Jako przykładny i pracowity pies gospodarski będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby intelektualne i fizyczne.

Owczarek belgijski laekenois – aktywność i ruch

Laekenois swoje potrzeby może zaspokajać zostając psem ratowniczym, pasterskim lub obronnym. Razem z nim możemy uprawiać także wiele sportów kynologicznych:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dog dance – taniec z psem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.
Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Owczarek belgijski laekenois – Szkolenie

Szkolenie owczarków belgijskich laekenois jest bardzo czasochłonnym zajęciem dla doświadczonych opiekunów. Są to psy o ogromnej inteligencji, żywiołowe i bardzo sprawne fizycznie. Wymagają stałego kontaktu z opiekunem, źle znoszą odizolowanie od niego. Do właściwego wychowania, pies potrzebuje dyscypliny i poczucia stabilności. Musi wiedzieć, że obowiązują go zasady, nie może się jednak czuć zmuszany do czegokolwiek, a tym bardziej zastraszony. Warto pamiętać, że pomocne okazuje się utrzymywanie kontaktu wzrokowego z psem. Zaniedbanie szkolenia zazwyczaj skutkuje wyrobieniem przez psa złych nawyków, które później bardzo trudno jest zwalczyć.

Owczarek belgijski laekenois – postawa opiekuna podczas szkolenia

Owczarki belgijskie laekenois, podobnie jak pozostałe psy tej rasy, należy szkolić poprzez wspólnie spędzony czas i wynagradzane aktywności. Pies musi stale widzieć w zachowaniu opiekuna postawę zdecydowaną a jednocześnie budzącą zaufanie. W jego naturze jest współpraca z opiekunem, więc trzeba mu wskazać, w jaki sposób powinna się ona odbywać. Warto pamiętać, że ciągłe powtarzanie jednego ćwiczenia może zostać uznane przez psa za nudne, dlatego polecamy urozmaicanie zabaw.

Owczarek belgijski laekenois – nagradzanie w szkoleniu

Podczas szkolenia owczarków belgijskich laekenois warto wykorzystywać przysmaki i zabawki. Przekąski w ulubionym przez psa smaku na pewno będą doskonałą zachętą do dalszych ćwiczeń. Laekenois bardzo dobrze radzą sobie ze sportem, co również można wykorzystać podczas szkolenia. Odpowiednio dobrane zabawki pozwolą upewnić się, że pies nie będzie się nudził wtedy, gdy opiekun nie będzie mógł mu poświęcić wystarczająco dużo czasu. Szczególnie polecamy te zabawki, które wymagają od psa myślenia – w końcu owczarki belgijskie kochają łamigłówki!

Owczarek belgijski laekenois – Hodowla

Hodowla owczarków belgijskich laekenois jest zadaniem trudnym od samego początku. Pierwszą trudnością jest fakt, że jest to najmniej liczna odmiana owczarka belgijskiego. W związku z tym ograniczona jest liczba szczeniąt, a więc dostępność nowych psów. Poza tym, krzyżowanie różnych odmian nie jest dozwolone (wyjątki są dopuszczalne tylko w szczególnych sytuacjach). Z tych powodów, laekenois są dostępne jedynie za granicą.

Owczarek belgijski laekenois – rodowód i metryka

Fakt czystości rasowej jest niezwykle ważny z punktu widzenia hodowli owczarków belgijskich. Osoby decydujące się na zakup albo adopcję zarówno laekenoisów jak i malinoisów, groenendaeli i tervuerenów liczą na to, że pies będzie posiadał zestaw cech zgodnych z obowiązującym wzorcem. Pewność co do wspomnianej zgodności można mieć jedynie, gdy pies posiada rodowód albo metrykę. Po raz kolejny przypominamy, że zakup psa “w okazjonalnej cenie” może okazać się nietrafioną inwestycją. Dzikie hodowle nie gwarantują też właściwej socjalizacji szczenięcia.

Owczarek belgijski laekenois – socjalizacja w hodowli

Hodowla owczarków belgijskich laekenois to nie tylko dążenie do rodzenia się kolejnych młodych. To trudny i złożony proces, na początku którego szczenięta zostają przygotowane do dalszej pracy z człowiekiem. Ten okres służy m.in. zbudowaniu zaufania młodych psów do ludzi. Dzięki temu, będą mogły odnaleźć się w nowym domu, po opuszczeniu hodowli w której przyszły na świat. To w tym czasie budowany jest fundament, na którym oprze się dalsze szkolenie laekenois.

OWCZAREK BELGIJSKI LAEKENOIS HODOWLA

Owczarek belgijski laekenois – Zdrowie

Owczarki belgijskie żyją około 12-14 lat. To jest dobry wiek dla dużych psów pracujących. Są zahartowane i nie boją się niedogodności pogodowych. Mogą żyć na zewnątrz. Ale czy to znaczy, że nie są im straszne żadne dolegliwości?

Owczarek belgijski laekenois – choroby

Owczarki belgijskie, w tym laekenois cieszą się dobrym zdrowiem i chorują bardzo rzadko. Niemniej jednak choroby, które najczęściej się powtarzają to:

  • dysplazje stawów biodrowych oraz łokciowych – choroby typowe dla psów ras dużych i olbrzymich, polegające na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych, bądź łokciowych.
  • postępujący zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • zaćma – choroba wzroku, która polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadzi do utraty wzroku,
  • alergie skórne – głównie występują na tle pokarmowym, objawami są wypadanie włosa, stany zapalne uszu, częste drapanie się psa
  • rak – powstanie w organizmie nowotworów, które prowadzą do śmierci,
  • nadczynność tarczycy – najczęściej jest spowodowana rakiem tarczycy,
  • epilepsje – rodzaj zaburzeń neurologicznych, prowadzące do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości napady padaczkowe spowodowane nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu.

Owczarek belgijski laekenois – Żywienie

Żywienie owczarka belgijskiego laekenois musi być dostosowane do jego potrzeb żywieniowych. Jako duży, pracujący pies potrzebuje większej liczby kalorii i składników odżywczych. Szczególnie ważne są te, które wpływają na regenerację mięśni i układu ruchu.

Owczarek belgijski laekenois – żywienie posiłkami domowymi

Nie ma przeciwwskazań, by karmić owczarka belgijskiego samodzielnie, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia zwierząt. Nieumiejętnie przygotowany posiłek nie będzie zawierał w sobie wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach. Ich braki mogą prowadzić do problemów zdrowotnych zwierzęcia. Dietę dla swojego psa możemy ułożyć używając specjalistycznej wiedzy, bądź konsultując się z lekarzem weterynarii albo dietetykiem zwierzęcym.

Owczarek belgijski laekenois – żywienie gotową karmą

Owczarek belgijski laekenois to pies pracujący, dlatego jego dieta powinna zawierać więcej wody, niż pożywienie psów niepracujących tej samej wielkości. Z tego powodu rekomendujemy stosowanie karmy mokrej, która zawiera w sobie dużą ilość wody i pomaga uzupełnić płyny w organizmie psa. Podawanie owczarkom belgijskim karmy suchej również ma swoje zalety. Jedną z nich jest to, że chrupiąc suchą karmę, pies czyści swoje zęby. To często stosowany sposób na zapewnienie psu higieny jamy ustnej. Sposób mieszany również jest właściwy po wymieszaniu karmy we właściwych proporcjach. Najważniejsze jest to, by dostarczyć psu właściwą dla niego ilość kalorii i składników odżywczych.

Niektórzy producenci karm oferują produkty dostosowane do potrzeb psów aktywnych. Sprzedawane przez nich karmy posiadają dodatkowe składniki wzbogacające skład, dodane z myślą o psach pracujących. Aby właściwie dobrać karmę dla psa, musimy uwzględnić nie tylko poziom jego aktywności, ale także wagę, etap rozwoju (szczeniak, senior) i stan zdrowia psa. Ilość karmy podajemy zgodnie z zaleceniami producentów karmy. Mieszając pokarmy również musimy zachować właściwą ilość kalorii. Pokarm podajemy w dwóch porcjach – rano i wieczorem. W przypadku szczeniaków, pokarm dzielimy na cztery lub pięć porcji. Pies nie może spożywać posiłku tuż przed aktywnością, najlepiej jest podawać mu pokarm wtedy, gdy wysiłek ma za sobą.

Owczarek belgijski laekenois – przysmaki w żywieniu psa

Jak wspomniano w poprzedniej części artykułu, ważnym elementem szkolenia owczarka belgijskiego laekenois są przysmaki. Służą one nie tylko jako sygnał, prawidłowego wykonania zadania. Podobnie jak sucha karma, mogą wspomóc usuwanie płytki nazębnej albo dostarczyć dodatkowych składników odżywczych. Dodatkowe kalorie podane psu w ten sposób powinniśmy odliczyć od jego dziennego posiłku, przy czym nie może to być więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Owczarek belgijski laekenois – Cena i koszty utrzymania

Owczarek belgijski laekenois z rodowodem europejskiej hodowli może kosztować nas około 700-1000 euro. Sprawdźmy, jak się przedstawiają koszty innych zakupów, które wiążą się z opiekę nad laekenoisem.

Owczarek belgijski laekenois – miesięczne koszty utrzymania

Koszt karmy najbardziej wpływa na wydatki związane z opieką nad psem. Im większy pies, tym większej ilości karmy będzie potrzebował. W kosztach miesięcznych uwzględniamy:

  • karmę dla psa,
  • przysmaki dla psa,
  • worki na nieczystości.

W przypadku rasy owczarek belgijski laekenois koszt miesięcznych będzie wynosił około od 250 zł do 350 zł miesięcznie.

Owczarek belgijski laekenois – roczne koszty utrzymania

Środki pielęgnacyjne zużywają się wolniej niż, produkty, które kupujemy psu co miesiąc. Tutaj możemy wymienić takie środki i kosmetyki, jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Opiekując się owczarkiem belgijskim laekenoisem, w ciągu roku zapłacimy w sumie około od 3500 zł do 4500 zł.

Owczarek belgijski laekenois – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać akcesoria, które są przeznaczone dla psa. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie i pozostają bezpieczne dla naszego pupila. Akcesoria, które pasują do owczarka belgijskiego laekenois to:

  • miski dla psa,
  • obroże dla psa,
  • smycz dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • grzebień dla psa metalowy,
  • nożyk do trymowania psa,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Łączny koszt zakupów związanych z opieką nad psem rasy owczarek belgijski laekenois w ciągu dwóch lat, będzie wynosił około od 7500 zł do 9500 zł.

Owczarek belgijski – inne koszty utrzymania związane z opieką

Opiekując się psem, zapewne będziemy korzystać z usług, które są z tym związane. Ich wysokość trudno jest określić nawet w przybliżeniu, gdyż od naszych potrzeb będzie zależało z czego i jak często będziemy korzystać. Do takich usług możemy zaliczyć:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • szkolenie dla psów rasy owczarek belgijski.

Podusmowanie

Podsumowując, owczarek belgijski laekenois jest psem, którego z łatwością można pokochać. Jako jedyny ze swojej rady posiada szorstką sierść. Dwoje dumnych, mądrych oczu zawsze z uwagą patrzą na opiekuna, który jest dla psa wzorem do naśladowania. Z całych sił stara się spełnić stawiane przed nim wymagania. Czujnie wypatruje zagrożenia, przed którym mógłby ostrzec lub obronić swojego opiekuna. Chętnie podejmuje wszelką aktywność, bardzo dobrze radzi sobie ze sportem. Do życia z człowiekiem musi być przygotowywany już jako szczenię. W starszym wieku jego zdolności do poznawania świata nie zmniejszają się. Cały czas potrzebuje nowych wyzwań, zarówno fizycznych jak i intelektualnych. Aby jednak móc wymagać od psa wzorcowej postawy, należy zadbać o jego rasowe pochodzenie, potwierdzone rodowodem lub przynajmniej metryką.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.