Amstaff – jakim psem jest american staffordshire terrier?

Amstaff – jakie skojarzenie przywołuje u Ciebie ta rasa? Wokół american staffordshire terriera krąży wiele mitów, które mają swoje źródło w jego krwawej przeszłości. Czy popularny amstaff blue naprawdę może być pociesznym towarzyszem? Czy amstaffy innej maści są trudniejsze w wychowaniu? Jeśli zastanawiasz się nad powiększeniem swojej rodziny o amstaffa, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Poznajcie amstaffa

Amstaff (dokładniej american staffordshire terrier) to dobrze wszystkim znany, krótkowłosy pies-mięśniak. Jego muskulatura jest dobrze widoczna gołym okiem. Imponuje też wielkością zębów i siłą szczęki, zapewniającej mu stalowy uścisk. Co ciekawe, mimo posiadania takiego “uzbrojenia”, amstaff z sympatią spogląda na świat i raczej nie ma zamiaru go podbijać. Czy amstaff to rasa niebezpieczna? Zdecydowanie nie! Przynajmniej w dobrych rękach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, skąd wziął się stereotypowy obraz american staffordshire terriera.

Historia rasy amstaff – od wojownika do opiekunki

Przodkiem amstaffa jest staffordshire bull terrier, a ojczyzną Stany Zjednoczone. Staffordshire bull terrier został stworzony do walki, do bardzo krwawej walki. Celem było stworzenie psa, który będzie silny, wytrzymały, zawzięty i waleczny. Można powiedzieć, że cel został zrealizowany z niesamowitą skutecznością. Na szczęście, walki psów przestały cieszyć publiczność a same walki zostały zakazane. Długotrwałe wysiłki hodowców opłaciły się i udało się zmienić bezwzględnego wojownika w sympatycznego, opiekuńczego pieszczocha. Nie można jednak zapominać o korzeniach amstaffa, który nadal ma wolę walki we krwi. Tylko właściwe postępowanie z amstaffem gwarantuje oglądanie jego dobrej strony. Tak dobrej, że niektórzy nazywają amstaffa nianią na czterech łapach.

Charakter amstaffa, czyli jakim psem jest amstaff?

Amstaff to pies, który nie zna strachu. Protoplasta jego rasy został stworzony, by walczyć do upadłego i pokonywać swoich przeciwników. Wprawdzie lata pracy hodowców sprawiły, że american staffordshire terrier bardzo złagodniał, jednak pierwotne instynkty nadal mogą się pojawić. Szczególnie podczas zabawy, gdy zostanie pobudzony do gonienia czy szarpania. Nadal potrafi szybko reagować, dlatego w jego obecności lepiej zachowywać się spokojnie. Wprawdzie nie jest bardziej niebezpieczny dla ludzi niż inne psy, jednak zdecydowanie nie polecamy opieki nad amstaffem osobom, które nie potrafią właściwie interpretować zachowania psa. Właściwie socjalizowany jako szczenię, amstaff nauczy się pozytywnej reakcji na inne zwierzęta. Niestety, w rękach nieodpowiedzialnego opiekuna może stać się niebezpieczny.

Przeznaczenie amstaffa – komu polecamy tą rasę?

Amstaff z założenia jest sympatycznym psem, kochającym ludzi. Z powodzeniem może pełnić rolę psa obronnego. Wobec własnej rodziny, amstaffy są bardzo opiekuńcze, lubią też dzieci. Dobrze radzą sobie ze sportem i ewidentnie go lubią – to zdecydowanie psy dla osób aktywnych, lubiących ruch na świeżym powietrzu. Kluczowym wymogiem wobec opiekuna jest stanowcza postawa pozbawiona szorstkości. American staffordshire terrier to pies dla osoby, która umiejętnie wprowadzi dyscyplinę, jednak nie będzie bronić się przed okazywaniem psiej miłości, której w amstaffach jest całkiem dużo. Podobnie jak siły, z którą amstaff może ciągnąć smycz, dlatego osoby o delikatnej budowie ciała mogą mieć problem z psem, który nie przeszedł właściwej socjalizacji i treningu, chociażby chodzenia na smyczy.

Amstaf blue

Wychowanie amstaffa i wymagania wobec opiekuna

Jak osiągnąć sukces w wychowaniu amstaffa? Przede wszystkim, warto wziąć szczeniaka z hodowli gwarantującej czystość rasy i właściwą socjalizację młodego psa. Tylko wtedy można będzie oczekiwać, że charakter psa będzie zgodny z opisywanym we wzorcach. Właściwie wychowany american staffordshire terrier jest wiernym psem, który beztrosko okazuje miłość opiekunowi, z którym czuje więź. Aby mogło być tak pięknie, trzeba poświęcić małemu amstaffowi dużo czasu i cierpliwości. Dobrze jest stawiać go jak najwcześniej w sytuacjach, które później będą dla niego codziennością. Dzięki temu wyrobi sobie właściwe nawyki i w przyszłości będzie umiał właściwie się zachować. Popularną zabawą wśród opiekunów amstaffów jest aportowanie, w którym te psy radzą sobie bardzo dobrze. Na pewno też świetnie się przy tym bawią. Pomocne w szkoleniu mogą się okazać przysmaki, które można podawać jako nagrodę za dobrze wykonane ćwiczenie. Nagradzać trzeba też inne sytuacje, w których pies zachował się prawidłowo. Pozwala to budować prawidłową postawę, jaką powinien zachowywać amstaff.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Amstaff a inne zwierzęta domowe i dzieci

Amerykańskie staffordshire terriery mogą zostać wyszkolone w taki sposób, by zarówno inni pupile jak i nasze własne pociechy mogły być przy nich bezpieczne. W jaki sposób wyszkolić amstaffa by tak było? Przede wszystkim, stosując się do wskazówek zamieszczonych powyżej. Pies od najmłodszych lat powinien poznawać zarówno swojego opiekuna jak i pozostałych domowników, w tym dzieci i inne zwierzaki. Jako pies stróżująco-obronny może zadbać o ich bezpieczeństwo, jeśli czuje się do nich przywiązany. Nie budzi wątpliwości, że byłaby to naprawdę skuteczna ochrona.

Jakie zabawki dla amstaffa będą najlepsze?

Amstaff, jako duży, żywiołowy pies potrzebuje zabawek, które wytrzymają jego szaleństwa. Posiada potężną szczękę, która z łatwością kruszy nawet bardzo twarde materiały. Zabawki dla amstaffa powinny być wykonane w taki sposób, by ich nagłe pęknięcie nie poskutkowało skaleczeniami w jamie ustnej psa, ani co gorsza zadławieniem odłamkami. Z tego powodu nie powinno się dawać im zwykłych przedmiotów codziennego użytku. Poza tym, pies może zacząć bawić się również tym, czego wziąć mu nie pozwoliliśmy. Lepiej jest zakupić zabawkę opracowaną z myślą o psach w rodzaju amstaffa. Nie polecamy również maskotek, ponieważ raczej nie są w stanie przetrwać szaleństw american staffordshire terriera.

Umaszczenie i wygląd amstaffa

Amstaff może, zgodnie ze wzorcem, mieć umaszczenie dowolnego koloru. Niepożądane jest jednak, by sierść była biała w ponad 80%, a tym bardziej całkowicie. Podobnie, kolor czarny podpalany albo wątrobowy też są uznane za najmniej atrakcyjne. Najbardziej popularny jest błękitny American staffordshire terrier (amstaff blue). Inne, popularne umaszczenia amstaffa mogą mieć kolor płowy, czerwony albo czarny. Dopuszczalne są pręgowania w każdym odcieniu oraz pręgowania z białym. Amstaff ma krótki, nisko osadzony ogon, który nosi poniżej linii grzbietu. Jego głowa ma średnią wielkość. Na ciele amstaffa nie ma podszerstka, nie posiada więc dobrej ochrony przed deszczem albo zimnem. Na rynku dostępne są specjalne ubranka, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

amstaf

Pielęgnacja, zdrowie i choroby amstaffa

American staffordshire terrier, pod względem pielęgnacji, jest psem bardzo wygodnym dla swojego opiekuna. Pielęgnacja amstaffa wymaga jedynie sprawdzania stanu uszu oraz szczotkowania. Kąpiele powinny odbywać się na miarę potrzeb. Amstaffy to zdrowe psy, odporne na większość chorób. Z racji braku podszerstka, amstaffy są wrażliwe na niskie temperatury, szczególnie w czasie opadów śniegu i deszczu. Długotrwałe wystawianie na tak niesprzyjające warunki może obniżyć odporność amstaffa. Skutkiem będzie podatność na katar i inne dolegliwości towarzyszące przeziębieniu. Czasem u amstaffów spotyka się nowotwory albo wady serca. Chorobą, która najczęściej dotyka amstaffy jest dysplazja stawów biodrowych.

Jakich warunków wymaga amstaff?

Przyjęcie amstaffa do domu wymaga wcześniejszych przygotowań. Podobnie jak w przypadku psów innych ras albo innych zwierzaków, trzeba zapewnić mu miejsce do odpoczynku, akcesoria do jedzenia i na spacer oraz do pielęgnacji. Jak już wspomnieliśmy, amstaffy nie są odporne na zimno, dlatego najlepiej jest, gdy mieszkają w domu. Mają krótką sierść, którą wystarczy wyczesać, więc nie będą powodowały bałaganu. Amstaff powinien mieć miękkie, odpowiednio duże leże. Popularnym rozwiązaniem są klatki, które można wstawić do mieszkania. W razie potrzeby można zamknąć w niej psa, który może potraktować klatkę, jak swoją strefę komfortu. W żadnym razie nie traktujmy jej jak kary!

Amstaff na spacerze

Ze względu na swoją siłę, amstaff jest psem, którego nie wyprowadza się na spacer na smyczy przypiętej do obroży a do szelek. Szczególnie opiekunowie o drobnej budowie ciała mogliby mieć problem z utrzymaniem energicznego psiaka. Zwłaszcza, gdy pies jeszcze nie został nauczony właściwego chodzenia na smyczy. Z kolei odpowiednio silna osoba mogłaby uszkodzić przy mocniejszym szarpnięciu szyję amstaffa. Szelki zapewniają komfort rozłożenia siły w taki sposób, że odczuwalne szarpnięcia psa są o wiele słabsze. Wystarczy właściwie dobrać rozmiar i gotowe! Smycz dla amstaffa koniecznie musi być wytrzymała. Popularne są smycze wykonane ze stalowego łańcucha. Na pewno się nie zniszczy, do tego pasuje do amstaffa. Na spacerze przyda się też kaganiec. Najlepiej taki, w którym pies będzie mógł bez przeszkód pić czy oddychać.

Jak bawić się z amstaffem?

Wiemy już, jak spacerować z amstaffem. Teraz przyszła pora na większe sportowe szaleństwa. Mamy dla Was kilka propozycji, które obowiązkowo trzeba wypróbować. Każdy amstaff będzie zachwycony!

Bieg przy rowerze – trzymając biegnącego psa na smyczy, opiekun jedzie rowerem. To trudniejsze niż zwykły spacer, jednak dobre na początek.

Aportowanie – klasyka gatunku. Który pies nie lubi pobiec za piłką czy patykiem? Aportowanie to świetna zabawa, szczególnie na początku współpracy z nowym psem. Nauka aportowania jest względnie prosta i może stanowić świetne podłoże do dalszej nauki.

Weight pulling – przeciąganie ciężarów. Aby można było uprawiać ten sport, pies musi umieć chodzić w szelkach. W przypadku amstaffów to nie problem, ponieważ uczy się ich noszenia szelek od najmłodszego wieku. To doskonały sposób na wyrobienie dyscypliny i uspokojenie psa. Zacząć należy od samych szelek, później można dodać niewielki ciężar, zwiększany w miarę postępów w treningach. To idealny sport dla amstaffów, zważywszy na ich muskulaturę.

Agility – tor przeszkód. Wymaga ścisłej współpracy między opiekunem a psem. Po przygotowanym wcześniej torze, opiekun prowadzi psa za pomocą komend i gestów. Może do tego używać głowu i ruchów ciała. Zadaniem psa jest zaliczenie wszystkich przeszkód w sposób zgodny z zasadami. Na przykład musi przejść przez całą równię pochyłą i nie może przeskoczyć z końca na koniec. Przeszkody na torze powinny być dobrane do wielkości psa.

Karmienie amstaffa na co dzień

Amstaffa, jak każdego czworonoga, można karmić samodzielnie, jeśli posiada się właściwą wiedzę z zakresu żywienia psa. Wykorzystywane produkty powinny być świeże i dobrej jakości. Stosowaną samodzielnie dietę warto omawiać z lekarzem weterynarii albo zwierzęcym dietetykiem. Inną, szybszą i wygodniejszą opcją jest zakup gotowej karmy, dobranej do potrzeb pupila. Masa ciała american staffordshire terriera może wynosić 25-50 kg, zależnie od płci. Przyjmuje się, że suki osiągają wagę 25-33 kg a psy 27-40 kg. Zdarzają się wyjątki, gdy masa ciała psa dochodzi do 50 kg. To ważna informacja przy wyborze karmy dla psa, ponieważ razem z masą ciała rośnie zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Ważna jest też aktualna faza życia zwierzęcia, ponieważ na różnych etapach zapotrzebowanie jest zmienne.

Przysmaki dla amstaffa

Amstaff to chętny do nauki i zdolny uczeń, dlatego warto poświęcić czas na jego szkolenie. Gdy wykona zadanie “na piątkę”, warto go nagrodzić. Najlepiej przysmakiem o ulubionym smaku naszego pupila. Większość przysmaków ma kształt, który powoduje ścieranie kamienia nazębnego. Dzięki temu wspiera higienę jamy ustnej. Przysmak można podać również wtedy, gdy pies zachowuje się grzecznie i chcemy, by taka postawę przyjmował jak najczęściej. Stosując przysmaki należy pamiętać, że zawierają kalorie i inne składniki odżywcze, podobnie jak karma. Oznacza to, że wartość odżywczą, zawartą w przysmaku, musimy odliczyć od kolejnego posiłku. Podawane przysmaki nie powinny dostarczyć więcej, niż 10% dobowego zapotrzebowania psa.

Amstaff – podsumowanie

Amstaffy to bardzo ciekawe psy, o których z pewnością warto opowiedzieć. Opieka nad nimi wymaga mnóstwa czasu i energii, ale chyba udowodniliśmy, że warto. Wokół tej rasy krąży dużo krzywdzących mitów, w które czasem łatwo jest uwierzyć. Mamy nadzieję, że niektóre z nich udało się definitywnie obalić. Naszym zdaniem, amstaff to uroczy łobuz w skórze wojownika. Nieliczne przypadki niewłaściwego zachowania nie powinny go przekreślać. Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić sukces hodowców, którzy zmienili psiego wojownika w dzisiejszego pupila. Niezależnie od maści, wszystkie amstaffy są jednocześnie imponujące i urocze. Naszym faworytem jest amstaff blue. A wam, który spodobał się najbardziej?

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
1 komentarz do “Amstaff – jakim psem jest american staffordshire terrier?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.