Shiba inu, czyli pies-celebryta z memów

Shiba inu to pies należący do grupy psów pierwotnych. Pochodzi z Japonii i jest wykorzystywany jako pies myśliwski i do towarzystwa. Dużą popularność zyskał dzięki Kabou – sympatycznej suczce, której zdjęcia szybko zainspirowały internautów. Powstało wiele tzw. “memów z piesełem”, które w śmieszny sposób pokazywały shiba inu w codziennych (i niecodziennych) sytuacjach. My też uznaliśmy, że warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Specjalnie dla was odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania:

 • Czy shiba inu rzeczywiście jest tak przyjazny?
 • Komu poleca się psa tej rasy?
 • Jak zostać jego opiekunem?
 • Jak wychować i wyszkolić shiba inu?
 • W jaki sposób należy go pielęgnować?
 • Jak zadbać o zdrowie shiba inu?

Shiba inu – informacje ogólne

Shiba inu to japońska rasa psów, uważana za najstarszą w tamtym rejonie świata. Jego nazwę można przetłumaczyć dosłownie jako “mały pies”. Nie ma wątpliwości, że jest całkiem trafna. Zgodnie z klasyfikacją FCI, należy do grupy V – szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Co ciekawe, wyglądem bardzo przypomina pierwotnie występujących przedstawicieli swojej rasy. Klasyfikuje się je też jako psy pierwotne. Czasem jest mylony z akitą, ponieważ obie rasy są do siebie podobne i najpopularniejsze w swojej ojczyźnie.

Wygląd zewnętrzny shiba inu

Shiba inu to mały pies, od czego zresztą wzięła się jego nazwa. Wysokość tych psów w kłębie to 39,5 cm, u suk to 36.5 cm. Dopuszczalne jest odchylenie do 1,5 cm od tych wartości. Osiągają wagę do 14 kg, przy czym psy są standardowo cięższe niż suki. Są dobrze zbudowane, mają prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową i dobrze umięśnione lędźwie. Ogon jest skręcony, osadzony wysoko i noszony nad grzbietem.

Głowę utrzymuje gruba, krótka szyja. Jego uszy są małe, stojące i mają trójkątny kształt, podkreślający wrodzoną czujność psa. Oczy mają kolor ciemnobrązowy i również wyglądają, jakby były trójkątne. Trufla nosowa na końcu zwężającej się kufy ma kolor czarny.

Sierść shiba inu jest okrywowa, gęsta i krótka, tak jak podszerstek. Wyjątkiem są kłąb i zad, gdzie włos jest dłuższy. Najdłuższe włosy można zobaczyć na ogonie. Jego umaszczenie może mieć kolor:

 • rudy;
 • piaskowy;
 • biały;
 • czarny;
 • czarny podpalany;
 • sól i pieprz.

Niezależnie od koloru umaszczenia, na sierści shiba inu musi wystąpić tzw. “urajiro”. Są to charakterystyczne dla tej rasy rozjaśnienia sierści, występujące w określonych miejscach na ciele psa. Zaliczają się do nich:

 • szyja;
 • policzki, żuchwa, i boki kufy;
 • klatka piersiowa i brzuch;
 • wewnętrzna strona ud i spód ogona.

Charakter Shiba inu – za co można go pokochać?

Charakter Shiba inu wywołuje raczej pozytywne skojarzenia. To żywiołowy pies o łagodnym usposobieniu i dużej ciekawości świata. Zachowuje się w sposób zrównoważony, nie jest przesadnie hałaśliwy. Jest za to czujny, trochę uparty i bardzo niezależny. Jako pies pierwotny musiał przetrwać polegając bardziej na sobie, niż opiece ludzi. Na szczęście wystarczy mu udowodnić swoje zaangażowanie a stanie się bardzo przywiązany. Od opiekuna oczekuje jednocześnie zdecydowanej postawy i akceptacji swojej niezależności.

Shiba inu

Charakterystyczne dla Shiba inu jest to, że jest czyściochem z natury, sam z siebie odczuwa potrzebę utrzymywania czystości. Niektórzy porównują go przez to do kota. Zazwyczaj nie ma problemu z akceptacją innych zwierząt ani dzieci. Szczególnie, jeśli też należą do rodziny. Jest jedynie lekko wycofany w stosunku do obcych. Na szczęście, nie wszczyna alarmów bezpodstawnie. Nie lubi przebywać sam, izolacja przysparza mu cierpienia i pogarsza jego zachowanie. Przywiązuje się mocno do wybranej osoby, w której widzi swojego lidera i opiekuna.

Jak każdy pies myśliwski, shiba inu jest mocno przywiązany do swojego terytorium. Raczej nie ufa obcym ludziom, chociaż nie szczeka bez powodu. Lubi też zabawy, w trakcie których może poczuć się jak na polowaniu. Dużą zaletą jest fakt, że nie narzuca się otoczeniu, ale zachęcony daje się wciągnąć w zabawę. Niestety, ma też wady. Jedną z nich jest to, że przez swój instynkt myśliwski może stwarzać zagrożenie dla małych zwierząt. Mimo swojego wyglądu nie nadaje się na domową przytulankę.

Jak wychować shiba inu?

Wychowanie shiba inu zaczynamy, gdy jest jeszcze szczenięciem. Jako pies pierwotny ma skłonność do samodzielności w decydowaniu o sobie. Rozpoczęcie nauki na tym etapie daje możliwość narzucenia właściwych psu granic. W tym czasie musi też zostać zbudowane u psa poczucie bezpieczeństwa. Tylko pies, który czuje się bezpiecznie zrezygnuje z samodzielnego dbania o siebie i zda się na człowieka. Z tego powodu należy poświęcać psu możliwie najwięcej czasu i uwagi. To pozwoli poznać się wzajemnie i sobie zaufać.

Shiba inu okazuje posłuszeństwo osobie, w której zobaczy przywódcę. Brak takiego autorytetu zazwyczaj doprowadza do przejawiania przez psa niepożądanej postawy. Wrodzona samodzielność sprawi, że pies zacznie próbować “sprawować władzę” po swojemu. Może się to objawiać próbami dominacji nad innymi zwierzętami. Znacznie lepiej jest wykorzystać we właściwy sposób lojalność psa, który najchętniej wybiera jedną osobę jako swojego pana. Wiele problemów wywołuje u tych psów osamotnienie, zwłaszcza długie.

Bez właściwego traktowania, shiba inu nie będzie wykonywać poleceń opiekuna czy reagować na jego nawoływania. Może za to przysporzyć problemów, chociażby przesadnie interesując się cudzym psem. Nadrobienie braków staje się z wiekiem coraz trudniejsze, dlatego zachęcamy do rozpoczęcia nauki możliwie najwcześniej. Zbyt długie zaniedbanie może sprawić, że nie obejdzie się bez pomocy behawiorysty. Polecamy skorzystanie z konsultacji ze specjalistami przed przyjęciem psa do swojego domu. Szczególnie, jeśli jest to nasz pierwszy pies o tak specyficznym charakterze.

Szkolenie shiba inu

Jako pies myśliwski, shiba inu posiada wysoką inteligencję i samodzielność. Wymaga podejścia nieco innego, niż większość psów. Największą trudnością dla opiekunów jest pogodzenie szacunku do wrodzonej niezależności pupila oraz dyscypliny, którą opiekun musi konsekwentnie utrzymywać. Treningi muszą być przeplatane z zabawą, by pies nie znudził się ani nie zraził. Możemy zaproponować kilka zabaw, które zachwycą Twojego shibę. Polecamy sprawdzić wszystkie, być może któraś z nich stanie się Waszą ulubioną.

 • Standardowe psie sporty – spacery, bieganie, rower, aportowanie
 • Trudniejsze psie sporty – dogdiving, agility, frisbee

Oczywiście, to tylko propozycje, możliwości jest wiele a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Producenci zabawek dla psów zauważają tą różnorodność gustów i oferują produkty bardzo zróżnicowane pod względem zastosowania, przystosowane do cech psów różnych ras. Dla psów takich jak shiba inu również znajdzie się wiele ciekawych propozycji. Sugerujemy, by wypróbować różne możliwości. Szczególnie, jeśli kolejne próby zainteresowania psa konkretną zabawką nie przynoszą efektu. W końcu chodzi o to, by zabawa mu się podobała.

Shiba inu na pewno nie różni się od innych psów w jednej kwestii – na pewno bardzo lubi przysmaki. Podczas szkolenia powinniśmy podawać je psu by podkreślić, że jego aktualna postawa jest tą, której oczekujemy. Psie przysmaki są produkowane w różnych smakach. Tutaj również proponujemy sprawdzenie większej liczby możliwości. Im bardziej posmakuje psu, tym większą nagrodę będzie stanowił. Nie zapominajmy jednak, że nie można ich podawać bez umiaru, ponieważ tak jak karma zawierają kalorie. Przysmaki nie mogą też zastąpić postawy opiekuna, który powinien chwalić psa za dobre zachowanie.

Pielęgnacja i zdrowie i żywienie shiba inu

Pod względem pielęgnacji, shiba inu jest psem idealnym dla osób leniwych. Dokładniej, jego krótkiej sierści nie trzeba szczotkować zbyt często. Wystarczy sporadyczne czesanie grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów. Jedynie raz na pół roku ma miejsce intensywne linienie, trwające 2-4 tygodnie. Na szczęście, jego sierść nie wczepia się w meble i jest łatwa do usunięcia. Kąpiele też mogą odbywać się według potrzeb, ponieważ jego sierść nie wydziela nieprzyjemnego zapachu mokrego psa. Wystarczy jeszcze kontrolować długość pazurów i sprawdzać czystość uszu. Prawda, że to proste?

Zdrowie shiba inu również stanowi jego zaletę. Nie posiadają wrodzonych skłonności do zapadania na określone choroby. Wyjątkiem mogą być psy wywodzące się od tych samych przodków (chów wsobny). Odpowiednia dieta w połączeniu z wystarczającą ilością ruchu pozwoli uchronić psa przed otyłością, która zagraża wszystkim psom (i nie tylko). Co prawda, jak inne psy, mogą zachorować na dysplazję stawu biodrowego albo zaćmę, jednak ryzyko nie jest większe niż w przypadku innych ras.

Karmienie shiba inu również opiera się na zasadach dotyczących wszystkich psów. Ilość dostarczanych w pożywieniu kalorii musi odpowiadać rasie psa, jego aktywności, wiekowi i innym, związanym ze zdrowiem kwestiom. Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa nie jest zabronione. Po prostu wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu żywienia zwierząt. Co więcej, wymaga czasu i musi być przygotowywane na bieżąco. Prostszym i pewniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowej karmy. Ważne jest to, aby jej rodzaj dobrać do potrzeb zwierzaka. Obecny wybór różnorodnych produktów sprawia, że dla każdego psa znajdzie się karma dla niego idealna. Wystarczy zapoznać się z informacjami o produkcie. W tym przypadku polecamy sprawdzać karmy dla małych (small) i średnich (medium) psów.

Shiba inu i ja – czy jest dla mnie psem idealnym?

Shiba inu to pies, który potrzebuje prawdziwego lidera. Jeśli chcesz zaopiekować się tym niezwykle uroczym psiakiem, musisz zrozumieć, że wymaga właściwego wyszkolenia. Jeśli nie upewnisz się, że umie zachowywać się odpowiednio do sytuacji, może dostarczyć Ci stresu. Działa to też w drugą stronę. Jeśli nie masz pewności co do swojej cierpliwości a przede wszystkim rozumienia psa, lepiej się wstrzymaj. Niewłaściwa praca z psem może zaburzyć jego wrodzony charakter, wyciągając z niego te mniej pożądane cechy.

Komu polecamy przyjęcie shiba inu do swojego domu? Na pewno musi to być osoba chętnie przebywająca na zewnątrz, lubiąca aktywność fizyczną. Potencjalny opiekun musi dysponować codziennie czasem, który będzie mógł poświęcić psu. Do tego musi posiadać bardzo dużo cierpliwości, by nie popełnić błędów, które zniweczą szkolenie. Chodzi głównie o nerwową postawę, którą wiele osób przybiera w obliczu niepowodzeń. Ten pies musi wiedzieć, że osoba, którą ma uznać za swojego “szefa” panuje zawsze nad sytuacją. Opanowanie i wyważone próby są kluczem do sukcesu.

Jaka jest cena shiba inu w hodowlach?

Każda hodowla shiba inu posiada własne standardy, dlatego ceny potrafią się mocno różnić. Nie jest to nic dziwnego, w przypadku hodowli psów innych ras wygląda to podobnie. Duże znaczenie ma tutaj renoma hodowli. Jeśli działa od wielu lat a doświadczenia kupujących są dobre, cena psa będzie wysoka. Można powiedzieć, że dopłacamy za pewność, że szczenię posiada cechy zgodne z klasyfikacją FCI orab będzie właściwie zsocjalizowane i zdrowe. Zazwyczaj, wraz ze spadkiem ceny szczeniaka w hodowli ta pewność spada. Oczywiście tylko do pewnego momentu. Hodowle psów rasowych, w tym również hodowle shiba inu ponoszą koszty z tytułu swojej działalności, dlatego nie zmniejszą ceny poniżej pewnego progu. Jeśli cena jest “wyjątkowo kusząca”, jest duża szansa, że hodowla jest “dzika” a pies obok rasowego nawet nie stał. Nawet jeśli będzie posiadał rodowód czy metrykę, na pewno nie będzie właściwie przygotowany do dorosłego życia, ponieważ to wymaga czasu i środków. Niezbędne badania również mogą zostać zignorowane w ramach oszczędności.

Cena shiba inu w hodowlach z prawdziwego zdarzenia to około 4000-6000 złotych. Co prawda cena nie jest głównym wyznacznikiem rzetelności, jednak jeśli jest zbyt niska nie powinniśmy spodziewać się wzorcowych efektów. Nie mylmy też kosztu zakupu szczeniaka z kosztem przyjęcia psa do domu. W tym drugim przypadku trzeba doliczyć też wyprawkę dla psa, pierwsze wizyty u weterynarza, ewentualne konsultacje z behawiorystą i rzecz jasna koszty pożywienia.

Podsumowanie

Shiba inu – sympatyczna suczka z memów. Bardzo miła i ani trochę nie niebezpieczna. Chyba większość z Nas ma takie skojarzenie na widok psa tej rasy. Okazuje się, że to wrażenie nie zawsze jest zgodne z prawdą. Shiba inu mogą być tak samo wierne i posłuszne jak samodzielne, tak łagodne jak i niebezpieczne. Podobnie jak w przypadku wszystkich psów rasowych, sukces wynika z zakupu psa w renomowanej hodowli oraz wychowania i wyszkolenia go we właściwy sposób.

Wychowanie psa tej rasy nie jest zadaniem dla osób bez doświadczenia w pracy z psami. Potrzebna jest do tego osoba, która rozumie zachowania zwierząt. Nawet najdroższy szczeniak w niewłaściwych rękach nie wyrośnie na psa z marzeń. Niemniej jednak, opiekun potrafiący zachować właściwą postawę jest w stanie wykorzystać pełny potencjał shiba inu a ten, z pewnością jest ogromny.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Rasy psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.