Shar pei – pies o tysiącu zmarszczkach

Shar pei to pies o wielu twarzach. Z jednej strony potrafi być oddany jednemu właścicielowi, z drugiej wykazuje się dużą niezależnością. Czasem jest skory do pieszczot, a innym razem spokojny i wycofany. Psy shar pei zdecydowanie wyróżnia nie tylko złożona osobowość, ale także oryginalny wygląd. Posiada on bowiem liczne fałdy skórne, które z całą pewnością wyróżniają go na tle innych psów. Jeśli lubisz wyzwania i masz doświadczenie w opiece nad tymi zwierzętami, być może ta rasa przeznaczona jest właśnie dla ciebie. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje szczeniak shar pei? Z jakimi wyzwaniami będziesz musiał się zmierzyć, chcąc dobrze go wychować? A także ile waży i jak wygląda dorosły shar pei? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule, przeczytaj i dowiedz się sam.

Shar pei

Shar pei – informacje ogólne

Psy shar pei według klasyfikacji FCI zaliczane są do 2 grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. Należą do sekcji 2.1 molosów typu mastyfa. Opis tej rasy można znaleźć we wzorcu pod numerem 309.

Inne organizacje kynologiczne

Shar pei to rasa uznana przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VII – Psy „niesportowe” (Non sporting),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 5.34 w grupie psów do towarzystwa.
  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów „niesportowe” (Non-Sporting Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VI-5 i został przypisany do grupy psów „niesportowych” (Non-Sporting Group)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów rasy północnej (Northern Breed Group)

Rys historyczny

Ich dokładna historia nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że rasa ta pochodzi z Chin. Kiedyś były wykorzystywane w walkach psów, polowaniach, a także do pilnowania gospodarstw i wypasającego się bydła. Chociaż dziś to typowe psy rodzinne, to silnie zakorzeniony w nich instynkt terytorialny czasem daje o sobie znać.

Z natury są łagodne i nie przejawiają agresji, pod warunkiem, że będą socjalizowane. Warto wiedzieć, że to psy bardzo uparte i niezależne – jeśli trafią w ręce doświadczonego opiekuna, będą wspaniałymi oddanymi czworonogami. Pielęgnacja ich szaty wymaga dużej systematyczności, jednak powinno się regularnie sprawdzać stan ich skóry, ponieważ między licznymi fałdami mogą pojawiać się odparzenia i stany zapalne. Utrzymanie ich w odpowiednim zdrowiu i kondycji to klucz do ich długiego, spokojnego życia. Wiele osób ciekawi ile żyją shar pei? Otóż psy te żyją średnio od 9 do 12 lat.

Shar pei – wygląd pomarszczonego psa z Chin

Shar pei to wyjątkowy czworonóg, wyróżniają go liczne fałdy na ciele. Szczenięta mają ich zdecydowanie więcej niż dorosłe osobniki. Jak dokładnie wyglądają te osobliwe psy? Opowiemy o ich najbardziej charakterystycznych cechach wyglądu.

Duży pies z fałdkami – jak wygląda naprawdę?

Pies shar pei ma mocną, zwartą sylwetkę. Jego głowa jest stosunkowo większa względem tułowia. Charakterystyczne zmarszczki występują na czole, policzkach i podgardlu, a także w okolicach kłębu i u nasady ogona. Niepożądana jest obecność fałd skórnych na tułowiu. Fałdy u szczeniąt shar pei występują bardzo obficie, dorosłe osobniki mają ich zdecydowanie mniej. Kolejną cechą wyróżniającą te psy jest kufa (przednia część głowy) – jest szeroka na całej długości. Na szczególną uwagę zasługuje także ich język, jest on niebieski. Ten nietypowy kolor występuje tylko u dwóch ras na świecie – drugą z nich jest chow chow. Oczy shar-pei są małe, ciemne i mają kształt migdała. Ma także małe uszy, które mają kształt trójkąta równobocznego, są mocno przylegające do głowy. Jego ogon jest gruby i osadzony bardzo wysoko. Dodatkowo posiada zwarte łapy średniej wielkości.

Jakie shar pei ma wymiary?

Shar-pei zaliczany jest do psów ras średnich. Według danych zatwierdzonych przez ZKwP jego wysokość w kłębie powinna wynosić od 44 do 51 cm. Informacja na temat odróżnienia wzrostu samców i samic nie jest oficjalnie podana. Zatem ile waży shar pei? Brak również wzmianek, co do wagi tego psa. Nieoficjalne źródła podają, że suki mogą ważyć od 18 do 25 kg, a samce od 25 do 30 kg.

Umaszczenie i kolory sierści shar pei

W przypadku tego psa dopuszczalne są wszystkie jednolite kolory umaszczenia (oprócz białego). Dlatego też można spotkać shar pei niebieskiego, szarego, piaskowego, brązowego, a nawet płowego. Zwierzęta te nie posiadają podszerstka, a ich sierść jest krótka, szorstka i przylegająca. Istnieją dwa typy długości włosa:

  • horse coat, ma do 1,25 cm;
  • brush coat, ma od 1,25 do 2,5 cm.
Trzech dorosłych shar pei

Shar pei – jak pielęgnować jego skórę i sierść?

Pielęgnacja shar-pei zdecydowanie wymaga dużej systematyczności. Zadbany pies wygląda estetycznie i cieszy się dobrym zdrowiem – utrzymywanie go w higienie jest bardzo ważne. Podpowiemy, o czym trzeba pamiętać podczas codziennej pielęgnacji pupila.

Ochrona przed pchłami i kleszczami to podstawa!

Pchły i kleszcze to pasożyty, które niepostrzeżenie atakują ciało naszego czworonoga. Mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Aby uniknąć stresu i niespodziewanych wizyt u weterynarza, warto zainwestować w preparaty odstraszające nieprzyjazne stworzonka. Możemy wybierać spośród wielu kropli, sprayów i obroży przeznaczonych do tego celu. Skuteczne i najczęściej polecane są obroże Foresto – gwarantują długotrwały efekt, nasz pupil będzie chroniony nawet do 8 miesięcy.

Kąpiel i szczotkowanie chińskiego molosa

Pomimo iż sierść shar pei nie jest długa, to wymaga szczotkowania raz w tygodniu. Regularne szczotkowanie jest ważne, ponieważ suchy włos ma tendencję do wypadania. Aby uniknąć sierści wbijającej się w dywan, kanapę i ubrania, powinniśmy starannie wyczesywać pupila. Najlepiej robić to gumową lub włosianą szczotką o średniej twardości. 

Psy shar pei możemy kąpać raz lub dwa razy w miesiącu, w zależności od tego jak bardzo pies się ubrudzi. Jaki szampon wybrać dla shar pei? Najlepiej taki, który jest odpowiednio dostosowany do potrzeb sierści i skóry. Istnieją specjalne szampony przeznaczone dla psów krótkowłosych. Jeżeli pupil ma problemy skórne najlepiej wybrać szampon hipoalergiczny, który będzie chronił jego ciało przed podrażnieniami. Jeśli sierść nadmiernie się przesusza, możemy kupić szampon regenerujący. Musimy pamiętać, by po kąpieli dokładnie osuszać fałdy psa, aby zapobiec powstawaniu bakterii i drobnoustrojów. Zmarszczki shar pei’ a musimy systematycznie czyścić, zwłaszcza po spacerze w deszczowy dzień. Wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji skórnych. 

Shar pei, jakie to psy? – charakter

Shar pei to niezależny uparciuch czy wierny towarzysz? A może jedno i drugie? Chętnie odpowiemy na te pytania, a także opowiemy nieco więcej na temat jego usposobienia i unikalnych cech charakteru.

Jaki shar pei ma stosunek do najbliższych?

Psy shar pei to bardzo towarzyskie i oddane istoty. Jeśli poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi, stworzymy z nimi wyjątkową więź opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Wystarczy, że okażemy mu sporą dawkę zainteresowania Najlepszy kontakt będą mieć z jedną osobą, ale bliską relację są w stanie stworzyć także z pozostałymi członkami rodziny. Dobrze czują się w towarzystwie starszych dzieci, które są nauczone zasad postępowania ze zwierzętami.

Jak shar pei reaguje na obcych?

Psy te w stosunku do obcych są nieufne, ale nie przejawiają agresji. Nie przepadają za towarzystwem innych psów, chyba że znają je od małego. Dlatego kluczową rolę w wychowaniu maluchów odgrywa socjalizacja. Musimy przyzwyczajać go do towarzystwa różnych zwierząt, nie tylko tych, które mieszkają z nami w domu.

Samodzielność i przywiązanie do terytorium

Rasa psa shar pei charakteryzuje się dużą niezależnością, jej przedstawiciele lubią chodzić swoimi ścieżkami i nie zawsze bywają posłuszne. Przejawiają silny instynkt terytorialny, z reguły są spokojne i nie szczekają, jednak jeśli wyczują niebezpieczeństwo, z całą pewnością powiadomią o nim domowników.

Ulubione formy aktywności shar pei

Shar pei są aktywne, ale nie do przesady. Standardowe trzy spacery dziennie w zupełności powinny im wystarczyć. Nadmierny wysiłek może pogłębiać ich problemy ze stawami. Szczególnie trzeba uważać na szczeniaki, nie powinno się zbytnio forsować ich delikatnego układu kostno-stawowego. Zwierzęta te nie będą dobrze czuły się w psich sportach ani zawodach z posłuszeństwa. Jeśli jest się fanem aktywności fizycznej, lepiej zdecydować się na inną rasę.

Jak wychować shar pei na dobrego pupila?

Zachowanie psa w dużej mierze wynika z jego odpowiedniego wychowania. Głównie to od nas zależy, jak shar pei będzie zachowywał się w stosunku do bliskich i obcych. Mówimy o tym, co zrobić, by czworonóg ten był dobrze ułożony.

Shar pei – mieszkanie czy dom z ogrodem?

Shar pei może mieszkać w bloku lub domu jednorodzinnym. Oczywiście każda z tych opcji ma swoje złe i dobre strony. Psy te lubią przebywać w zamkniętym pomieszczeniu i z reguły są spokojne dopóki nie zobaczą na swojej drodze intruza, który zechce wkroczyć na jego teren. Wtedy zaczną głośno szczekać, co może być uciążliwe dla sąsiadów. Czworonogi te nie nadają się do życia na dworze, ponieważ brak kontaktu z człowiekiem, może sprawić, że zdziczeją i staną się agresywne.

Jak spędzać czas ze swoim pupilem?

Shar pei to prawdziwy leniuch, od aktywnych spacerów zdecydowanie bardziej woli siedzenie na kanapie. Bliską relację z psem zbudujemy tylko i wyłącznie, jeśli będziemy spędzać z nim dużo czasu i poświęcać mu swoją uwagę. W upalne dni możemy zabrać go, np. na piknik, gdzie będzie mógł powylegiwać się na kocu. Powinniśmy się z nim dużo bawić, nawet w domu przy pomocy szarpaka lub gumowej zabawki. Wspólne pieszczoty także umocnią nasze więzi. 

Akcesoria polecane dla shar pei

Shar pei potrzebuje przede wszystkim wygodnego miejsca do odpoczynku. Ten psi flegmatyk na co dzień lubi poleżeć sobie na miękkim posłaniu. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć go w miękkie legowisko. Można postawić je w centralnym punkcie w domu, by widział, co się dzieje dookoła i mógł uczestniczyć w życiu domowników. Shar pei gubi sierść, więc dobrze, by dało się ściągnąć pokrowiec z legowiska, żeby móc uprać go w pralce.    

Socjalizacja przede wszystkim!

Psy shar pei mają silny instynkt obronny i stróżujący, dlatego już od szczeniaka warto je socjalizować, tak aby w przyszłości nie stały się agresywne względem obcych ludzi i zwierząt. Małe pieski najlepiej oswajać z towarzystwem innych psów i osób już od pierwszych miesięcy życia. W ten sposób dorosłe już osobniki nie będą stwarzały potencjalnego zagrożenia, gdy ktoś nieznajomy wkroczy na ich teren.

Sprawdź Akcesoria dla Twojego Pupila

Jak wyszkolić chińskiego psa bojowego?

Rasa psa shar pei należy do bardzo upartych i niezwykle niezależnych. Ich szkolenie jest bardzo ciężkie do realizacji, ponieważ zwierzęta te są bardzo oporne na wykonywanie jakichkolwiek poleceń. Jedynie zdeterminowany opiekun, który ma doświadczenie, jest w stanie zapanować nad ich buntowniczą naturą. Podpowiadamy, jak je wyszkolić na dobrego, wiernego stróża.

Nauka posłuszeństwa – ważny element szkolenia

Niełatwo zapanować nad temperamentem shar pei, to niepokorny psiak, dlatego w pierwszej kolejności trzeba pracować nad jego posłuszeństwem. Ważną rolę odgrywa tu czas i cierpliwość. Nie należy wydawać poleceń, jeśli jest się zdenerwowanym – może przynieść to odwrotny efekt. Jeśli piesek trafi na mądrego, konsekwentnego właściciela, to stanie się wspaniałym, oddanym czworonogiem. W codziennych treningach najlepiej wykorzystywać pozytywne metody szkoleniowe.

Pozytywne szkolenie

W szkoleniu pozytywnymi metodami bardzo ważne jest zrozumienie potrzeb psa – musimy wiedzieć, kiedy pies jest zmęczony, bądź znudzony, a kiedy chętny do współpracy. Za dobrze wykonane polecenie trzeba nagradzać swojego pupila. Możemy zaserwować mu jego ulubiony przysmak – na rynku dostępnych jest wiele smaków, więc z pewnością znajdziemy ten najlepszy. Oprócz smaczków w późniejszych etapach szkolenia warto nagradzać shar pei pieszczotami lub pochwałami słownymi.  

Sprawdź akcesoria do treningu dla Twojego pupila

Pies shar pei – cena i hodowla

Cena uzależniona jest od jego wieku, pochodzenia i renomy hodowli. Za szczeniaki shar pei z rodowodem możemy zapłacić od 4000 do 7000 tysięcy złotych. Zatem ile kosztuje utrzymanie shar pei? Koszt utrzymania tych psów może wynosić średnio od 200 do 250 złotych.

Metryka i rodowód psów rasowych

Metryka musi być wydawana w hodowli razem ze szczeniakiem. Ten dokument stanowi coś w rodzaju ludzkiego aktu urodzenia. Zawarte w nim są dane na temat urodzenia malucha. Rodowód natomiast wyrabiany jest w momencie, gdy dana osoba zdecyduje się założyć własną hodowlę. Jeśli chcemy upewnić się, że szczeniak jest rasowy, możemy poprosić o pokazanie rodowodów jego rodziców.

Po czym poznać dobrego hodowcę?

Najlepiej zdecydować się na nabycie psa ze sprawdzonej hodowli. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie przejawiał cechy charakteru typowe dla swojej rasy. Przed zdecydowaniem się na zaproszenie szczeniaka shar pei do naszego domu, możemy poprosić hodowcę o pokazanie jego rodziców – zyskamy pewność, że pies jest rasowy. Ponadto hodowca udzieli wszelkich niezbędnych informacji na jego temat, pomoże wybrać najlepsze dla nas szczenię z miotu, a także zainteresuje się jego losem po opuszczeniu hodowli.

Wystrzegaj się pseudohodowców

Jeżeli natkniemy się na ogłoszenie o treści “shar pei miniaturka” lub “shar pei, sprzedam tanio”, możemy być pewni, że są to zwierzęta z nielegalnej hodowli. Rasa tych psów nie istnieje w miniaturowej wersji; sprzedawca, który oferuje takie to najprawdopodobniej oszust – wystrzegajmy się go. Natomiast, jeśli spotkamy się z informacją “shar pei oddam” oznacza to, że pies nie ma odpowiedniej dokumentacji, ale dany opiekun chce, by trafił w dobre ręce.

Wyprawka dla szczeniaka

Zdarza się czasem, że szczeniak, wychodząc z hodowli dostaje od hodowcy wyprawkę, która pomoże mu oswoić się z nowym miejscem zamieszkania. Oprócz podstawowych dokumentów takich jak książeczka zdrowia i metryka możemy otrzymać także:

Shar pei szczeniak i dorosły

Shar pei – zdrowie

Psy rasy shar pei nie mają większych predyspozycji do chorób niż inne psy. Jednak istnieje kilka schorzeń, które mogą (ale nie muszą) wystąpić u tych zwierząt, m.in:

  • problemy dermatologiczne – miejsce pomiędzy fałdami skórnymi u shar pei to idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Nieodpowiednia pielęgnacja może skutkować tym, że pies będzie się nadmiernie drapał, jego skóra może być zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej strupki. Aby tego uniknąć, należy regularnie kontrolować stan zdrowia skóry u shar pei. Nie można dopuścić, by między “zmarszczki” dostała się wilgoć. Po kąpieli powinno się dokładnie osuszać skórę psa i od czasu do czasu przecierać fałdy specjalnymi chusteczkami nawilżanymi dla psów, najlepiej z dodatkiem chlorhexydyny lub fitosfingozyny (dobrze regulują mikroflorę skóry);
  • alergie o podłożu pokarmowym – objawia się występowaniem świądu i pokrzywki u psa, może mieć on również biegunkę. Schorzenie to eliminuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, włączenie do codziennego menu psa karmy antyalergicznej, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii;
  • entropium – choroba ta polega na podwinięciu się powieki do środka oka. Wtedy rzęsy ocierają się o gałkę oczną, co może skutkować podrażnieniem, a także wywoływać dyskomfort u psa. Jeżeli oko jego jest zaczerwienione, często je mruży i próbuje podrapać, należy udać się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Na miejscu lekarz dokładnie zdiagnozuje zwierzę i wdroży odpowiednie leczenie;
  • gorączka rodzinna – to choroba o podłożu genetycznym, która może dotknąć niektórych przedstawicieli rasy shar pei. Głównym objawem jest temperatura podwyższona powyżej 39’C, a także obrzęk stawów, ból brzucha i ogólna apatia. Jeśli pojawią się takie symptomy, należy stale monitorować temperaturę ciała czworonoga i udać się z nim do lekarza weterynarii, który przeprowadzi szereg niezbędnych badań i zastosuje adekwatne leczenie.
Sprawdź suplementy, które pomogą zadbać Ci o zdrowie Twojego psa

Shar pei – jak żywić dużego, chińskiego psa?

Psy shar pei nie są specjalnie wybredne, co do serwowanych posiłków. Lubią dużo jeść, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie ilości spożywanego przez nie jedzenia. Dieta tego psa powinna być uzależniona od wieku, wagi i chorób, na które cierpi w danym momencie.

Dostępne sposoby żywienia

Wiele osób zastanawia się jaka karma będzie najlepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto wybierać takie o obniżonej wartości białka, jego nadmiar może skutkować pojawieniem się alergii. Jeśli czworonóg ma problemy skórne, warto zaopatrzyć się w specjalną karmę weterynaryjną lub antyalergiczną. W przypadku szczeniąt shar pei (i dorosłych psów oczywiście także) należy szczególnie unikać karm, które zawierają sztuczne barwniki i ulepszacze. Na rynku istnieje wiele takich, które są dobre jakościowo, przeznaczone są specjalnie dla juniorów. 

Można zdecydować się też na samodzielne gotowanie w domu. Ich dietę warto wzbogacić o kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są obecne w rybach. Dobrze byłoby również stosować odpowiednią suplementację i wzbogacać posiłki owocami i warzywami. Szczegółowe menu najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii lub specjalnym dietetykiem zwierzęcym, który dokładnie objaśni zasady żywienia dla psów tej rasy.

Jak karmić dorosłego, a jak szczeniaka?

Bardzo ważne jest dostosowanie posiłków do wieku psa. Dawkowanie jedzenia w przypadku szczeniąt będzie różniło się od dorosłych psów – 4-5 posiłków dziennie jest dla nich wystarczające. Maluchy mają również inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniąt uwzględnia ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto korzystnie wpływa na ich układ pokarmowy i prawidłowo reguluje proces przemiany materii. Dla maluchów najczęściej poleca się karmy z  kurczakiem lub cielęciną. Oczywiście wraz ze wzrostem psa należy zmienić karmę dostosowaną do jego wieku.

Żywienie ras średnich

Shar pei to średniej wielkości czworonóg, jego dieta będzie różniła się od jadłospisu psa rasy dużej lub miniaturowej. Najważniejsze jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów i witamin dostosowanych do wagi oraz poziomu wzrostu. Psom ras średnich warto podawać karmy, które zawierają substancje wspomagające ich stawy (czyli z dodatkiem glukozaminy i chondroityny), a także poprawiają kondycję skóry i sierści. Właśnie dlatego dobrym wyborem może okazać się przykładowo karma z łososiem.

Podsumowanie

Shar pei to pies, który potrafi być wierny i oddany swojemu właścicielowi. Jednak, jeśli chcesz, by ten czworonóg zagościł w twoim domu, musisz mieć w sobie dużo samozaparcia. Jego szkolenie to trudne i mozolne zadanie. Psy tej rasy nie należą do pokornych istot, są bardzo uparte i niezależne. Jeżeli nie jesteś typem sportowca, ten czworonóg jest wprost stworzony dla ciebie. Bardzo aktywne, długie wyprawy nie należą do jego ulubionych zajęć. Zwierzęta te za to doskonale sprawdzą się w roli psa stróżującego, są bowiem bardzo czujne i nieufne wobec niespodziewanych przybyszy. Musisz jednak pamiętać, że nie nadają się one do ciągłego przebywania na zewnątrz – źle znoszą zimno i wilgoć. Wygląd tych czworonogów z całą pewnością przykuwa wzrok – ich ciało pokryte jest licznymi fałdami, o które musisz regularnie dbać. Pomimo że psy te nie należą do długowiecznych, to odpowiednia profilaktyka zdrowotna sprawi, że będą mieć spokojne, szczęśliwe życie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.