Ciało lagotto romagnolo porastają gęste, bujne kędziorki – przez to przypomina małą owieczkę. Jego wygląd bez wątpienia skupia uwagę przechodniów spotykanych na spacerze. Ponadto to bardzo sprawny zwierzak, który lubi zabawy w wodzie. Ze względu na jego świetnie rozwinięty zmysł węchu niegdyś był wykorzystywany do znajdowania trufli. Jego przyjacielskie nastawienie do ludzi sprawia, że będzie świetnym towarzyszem rodziny.
Zanim zdecydujemy się na nabycie lagotto, powinniśmy dowiedzieć się co nieco na temat specyfiki tej rasy, by upewnić się, czy jest ona faktycznie dla nas. Musimy wziąć również pod uwagę jego potrzeby. Lagotto romagnolo – jak strzyc jego bujną sierść? Ile powinien jeść romagnolo? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
- 1. Charakterystyka rasy lagotto romagnolo
- 2. Jak wygląda lagotto romagnolo?
- 3. Charakter lagotto romagnolo
- 4. Wychowanie lagotto romagnolo
- 5. Gdzie kupić lagotto romagnolo? – hodowla i cena
- 6. Lagotto romagnolo – zdrowie
- 7. Lagotto romagnolo – żywienie
- 8. Pielęgnacja lagotto romagnolo
- 9. Podsumowanie
Charakterystyka rasy lagotto romagnolo
Lagotto romagnolo to biały włochaty pies – tak najprościej można opisać typowego przedstawiciela tej rasy. Wywodzi się z Włoch, psy te kiedyś były wykorzystywane do polowań, ich zadaniem było wyławianie ptaków z bagna. Kiedy mokradła wyschły, czworonóg ten zaczął pełnić rolę poszukiwacza trufli, to jedyny taki pies na świecie. Dzisiaj chętnie towarzyszy rodzinom w ich codzienności. Lagotto według klasyfikacji FCI zaliczany jest do grupy 8 aporterów, płochaczy, psów wodnych, należy do sekcji 3 psów wodnych. Jego numer wzorca to 298.
Organizacje kynologiczne
Lagotto romagnolo jako rasa został uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy III – Psy myśliwskie (Gundogs),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 4.95 w grupie psów myśliwskich.
Przez inne większe organizacje Kynologiczne:
- American Kennel Club – przypisany do grupy psów ”sportowych” (Sporting Group),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów myśliwskich (Gundog),
- Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec I-5 i został przypisany do grupy psów sportowych (Sporting Dogs)
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów aportujących (Gun Dog Group)
Jak wygląda lagotto romagnolo?
Lagotto romagnolo to psy średniego wzrostu, o kwadratowej sylwetce i mocnej, proporcjonalnej budowie ciała. Wysokość samców w kłębie wynosi od 43 do 48 cm, a samic od 41 do 46 cm. Waga tych czworonogów różni się ze względu płeć, psy ważą od 13 do 16 kg, a suki od 11 do 14 kg.
Oczy tych psów są okrągłe i szeroko rozstawione, mogą mieć kolor różnych odcieni brązowego. Ich uszy mają kształt trójkąta, generalnie zwisają swobodnie z głowy, jednak kiedy pies jest zaciekawiony, unoszą się delikatnie ku górze. Ogon romagnolo jest średniej długości, porasta go sztywna sierść, w żadnym wypadku nie powinien być zakręcony. Kończyny czworonogów są mocne i proste, poruszają się one bardzo żwawo i energicznie.
Lagotto romagnolo – szata i umaszczenie
Sierść jest szorstka i twarda, nie skręca się w loki, lecz pierścionki (kędziorki, które przypominają wełnę owcy). Włosy tego czworonoga są nieprzemakalne. Umaszczenie może mieć różne kolory, lagotto romagnolo jest biały – brudnobiały, biały z czekoladowymi lub pomarańczowymi łatami oraz czekoladowy i pomarańczowy z białym lub bez.
Umaszczenie lagotto romagnolo jest wyjątkowe, ponieważ może zmienia się wraz z osiągnięciem dorosłości przez szczeniaka. Przez pierwsze półtora roku ciężko określić jakiego koloru będzie nasz pupil. Przykładowo: szczeniak czekoladowy, jako dorosły może zmienić się w szaro-beżowego, pomarańczowy w brudno-białego, a biało-brązowy w ciemnobrązowego.
Charakter lagotto romagnolo
Ciężko jednoznacznie określić temperament romagnolo, charakter może się różnić w przypadku poszczególnych osobników, wszystko jest kwestią indywidualną. Na ogół są sympatyczne, przyjacielskie i lubią towarzystwo innych psów i ludzi, jednak niektórzy przedstawiciele tej rasy mogą być nieco wycofani w kontaktach z obcymi.
Uważa się, że lagotto romagnolo to wrażliwe, a także spokojne zwierzęta. Nie oznacza to, że są typowymi “pieskami kanapowymi”, wręcz przeciwnie, kochają ruch i aktywne spacery. W domu najbardziej cenią sobie odpoczynek, nie muszą chodzić za opiekunem krok w krok, ale nie lubią być ignorowane. Doskonale wyczuwają nastrój swojego właściciela i potrafią się do niego dostosować, wiedzą kiedy lepiej się nie narzucać. Dodatkowo czworonogi te są bardzo inteligentne, chętnie uczą się nowych komend i szybko je zapamiętują.
Ich charakter sprawia, że sprawdzą się lepiej jako psy do towarzystwa dla dzieci niż osób starszych. Nie możemy przy tym zapominać, że dzieci trzeba nauczyć właściwego obchodzenia się z psem.
Wychowanie lagotto romagnolo
Romagnolo to łagodny pies, jak zostało wspomniane wyżej, nie ma problemu z przyswajaniem komend, dlatego jego szkolenie nie wymaga dużego wysiłku. Mimo wszystko, tak jak w przypadku innych ras, podczas treningów musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Szczeniaki lagotto romagnolo w pełni dojrzewają dopiero około trzeciego roku życia, w tym czasie ich psychika jest krucha. Musimy być wobec nich delikatni, jednak powinniśmy jasno wyznaczać zasady oraz konsekwentnie ich przestrzegać. Stanowczość i opanowanie to klucz do sukcesu. Nerwy i podnoszenie głosu podczas szkolenia jest stanowczo niewskazane – w przeciwnym razie wrażliwy pies stanie się lękliwy, strach natomiast może przerodzić się w agresję. Tylko od nas zależy, jak wychowamy swojego pupila.
Szkolenie
Szczeniak lagotto romagnolo potrzebuje socjalizacji i szkolenia dostosowanego do jego potrzeb, tu pomocne mogą się okazać psie przedszkola, które dbają o rozwój behawioralny swoich podopiecznych. Ta rasa psów niekiedy jest wykorzystywana w roli pomocnika osób niepełnosprawnych, a dzięki dobrze rozwiniętemu zmysłowi węchu pomaga też w akcjach policyjnych przy szukaniu narkotyków. Chętnie biorze udział także w psich sportach, takich jak agility (zawody w pokonywaniu przeszkód) lub obedience (treningi z posłuszeństwa).
Gdzie kupić lagotto romagnolo? – hodowla i cena
Lagotto romagnolo możemy nabyć od 5000 do 7000 tysięcy złotych. Taka cena za szczeniaki lagotto potrafi zwalić z nóg, dlatego wzięcie pod swój dach psa tej rasy powinno być przemyślaną decyzją. Wcześniej warto zaczerpnąć informacji na temat lagotto romagnolo, forum albo blog poświęcony tym zwierzętom może okazać się cennym źródłem informacji. Przy wyborze nie kierujmy się wyłącznie wyglądem lagotto romagnolo, opinie innych ludzi, którzy mają doświadczenie z tymi psami, mogą być bardzo pomocne.
O sprzedaży szczeniąt lagotto
Hodowcy chętnie podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat charakteru i sposobu bycia romagnolo lagotto. Psy te w Polsce są obecne znacznie częściej, hodowla tych zwierząt cieszy się coraz większą popularnością, więc znalezienie tej dobrej nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Wiele ofert sprzedaży lagotto możemy znaleźć na OLX. Zanim jednak zobaczymy ogłoszenia typu: “lagotto romagnolo szczeniaki – sprzedam” lub “lagotto romagnolo – oddam”, upewnijmy się, że sprzedawca jest uczciwy, a oferowane szczeniaki mają metryki, które są podstawą do wyrobienia rodowodu.
Na rynku funkcjonują pseudohodowle, które rozmnażają psy w złych warunkach. Szczeniaki lagotto romagnolo stanowią dla nich cenne źródło utrzymania, jednak zazwyczaj nie zapewniają im podstawowej opieki medycznej, maluchy często rodzą się chore i mają problemy ze zdrowiem w dorosłym życiu. Dobra hodowla lagotto romagnolo zapewnia komplet szczepień i badań, dba o socjalizację szczeniaków i organizuje im godne warunki.
Lagotto romagnolo – zdrowie
Pies lagotto romagnolo na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Długość życia rasy szacuje się na ok. 12-15 lat. Mimo wszystko istnieje kilka chorób, na które mogą wystąpić u tych zwierząt. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się:
- choroba spichrzeniowa lagotto – to przypadłość o podłożu genetycznym, która może wystąpić u niektórych przedstawicieli tej rasy. Objawia się zaburzeniami koordynacji ruchowej i oczopląsem. Pojawia się zazwyczaj między 4 miesiącem a 4 rokiem życia psa. Szczeniak lagotto romagnolo cierpiący na tę chorobę może stać się nagle, bez wyraźnego powodu, agresywny. Przypadłość tą odkryto stosunkowo niedawno i wciąż trwają badania na jej temat;
- młodzieńcza padaczka – to również choroba genetyczna, do tej pory wykryto jedynie kilka przypadków, występuje pomiędzy 5 a 12 tygodniem życia. U szczeniaków lagotto romagnolo, u których wykryto tę przypadłość, wystąpiły drżenia ciała, miały chwiejny chód, a na końcu paraliż;
Oprócz tego w sporadycznych przypadkach u psów tej rasy może wystąpić dysplazja stawów biodrowych, zaćma, zwichnięcie rzepki, a także furnishing, czyli tzw. gen krótkiego włosa – sierść psów będzie wtedy dłuższa jedynie na uszach ogonie i klatce piersiowej, włosy na reszcie ciała będą krótkie.
Lagotto romagnolo – żywienie
Romagnolo to prawdziwy łakomczuch, zjada prawie wszystko i wcale nie jest wybredny. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, by go nie przekarmiać, posiłki serwujemy najlepiej 3 razy dziennie o stałych porach. Lagotto romagnolo puppy może jeść częściej, ok. 4-5 razy na dzień. Pamiętajmy także o rozsądnym podawaniu smaczków – oczywiście dla naszego pupila mogą być świetną nagrodą podczas szkolenia, jednak podawane ich w nadmiernych ilościach może prowadzić do otyłości. Najlepiej nie przekraczajmy dziennej porcji zalecanej przez producenta. Unikajmy też dokarmiania psa resztkami ze stołu.
W żywieniu lagotto możemy korzystać z karm komercyjnych lub diety BARF. Najważniejsze, abyśmy dostarczali pupilowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli zdecydujemy się na podawanie gotowych karm, musimy zwracać uwagę na skład, najlepiej wybierajmy takie, które zawierają mało zboża i dużo białka. Przy wdrażaniu diety BARF powinniśmy sięgnąć po radę specjalisty od żywienia psów i wspólnie ustalić najlepszy jadłospis. Menu psa warto wtedy dodatkowo wspomagać suplementami.
Pielęgnacja lagotto romagnolo
Sierść lagotto romagnolo szybko rośnie, dlatego powinniśmy ją strzyc co najmniej raz w roku (samodzielnie lub przy pomocy psiego fryzjera). Według wzorca FCI długość włosów nie powinna przekraczać 4 cm. Sierść na głowie możemy zostawiać nieco dłuższą. Nie zapominajmy także o regularnym usuwaniu włosów z uszu, w przeciwnym razie może wdać się stan zapalny.
Pomimo, że pies romagnolo nie linieje, jego szczotkowanie jest ważne – musimy pamiętać o regularności, by włosy się nie plątały. Najlepiej robić to raz na tydzień, metalową szczotką lub grzebieniem. Cały proces powinien być jak najmniej stresujący dla psa. Do kontaktu ze szczotką musimy przyzwyczajać lagotto romagnolo puppy już od pierwszych miesięcy życia. Musimy być delikatni i uważać, by go nie ciągnąć, aby się nie zraził do tej czynności.
Sierść lagotto romagnolo jest nieprzemakalna, psy te na ogół uwielbiają kąpiele i chętnie w nich uczestniczą. Najpierw dokładnie musimy zmoczyć jego włosy – nie jest to łatwe zadanie, dlatego słuchawkę prysznica musimy trzymać przy ciele psa. Następnie nakładamy szampon i starannie go spłukujemy i suszymy ręcznikiem, by zachować jego naturalne “kędziorki”. Wysuszenie sierści suszarką może spowodować, że się wyprostuje i straci swój urok.
Podsumowanie
Psy lagotto kiedyś były wykorzystywane do szukania trufli. W Polsce występują w charakterze uroczych czworonogów do towarzystwa. Nie są to jednak pieski typowo kanapowe. Uwielbiają sport i różnego rodzaju aktywności w wodzie, a ich dobry zmysł węchu sprawia, że niektóre osobniki pomagają w akcjach policji (występują w charakterze psów tropiących). To czułe i delikatne stworzenia, dlatego wykorzystuje się je niekiedy do dogoterapii (terapii z psami). Nie sposób oderwać wzroku od uroczych szczeniaków lagotto romagnolo. Ich sierść przypomina wełnę owcy, zwierzęta te nie linieją, dlatego mogą nadać się również dla alergików.
Sprawdź również: