Owczarek podhalański – rodzimy pies pasterski

Owczarek podhalański to jedna z pięciu polskich ras psów oficjalnie zarejestrowanych w klasyfikacji FCI. Jest prawdziwą dumą narodową i jednym z symboli polskich gór. Pies tej rasy został przedstawiony w logo Związku Kynologicznego w Polsce. Mało tego – ten pies według WWF Polska jest skutecznym obrońcą ludzi przed wilkami, a także wilków przed ludźmi. Jak wygląda i jaki charakter ma owczarek podhalański? Czy istnieje owczarek podhalański czarny? Ile kosztuje owczarek podhalański?

Owczarek podhalański cena

Owczarek podhalański – podstawowe informacje, pochodzenie i historia rasy

Owczarek podhalański jest polską rasą psa, w typie psa pasterskiego. Inaczej też jest nazywany jako polski owczarek podhalański, lub potocznie – podhalan. Za granicą jest znany jako tatra shepherd dog. Jest rasą uznaną przez FCI.

Owczarek podhalański należy do grupy I owczarków i psów pasterskich (oprócz szwajcarskich psów pasterskich). Znajduje się w sekcji I, w której są owczarki. Rasa nie podlega próbom pracy. Otrzymał 252 nr wzorca w klasyfikacji FCI.

Inne organizacje kynologiczne

Owczarek podhalański został uznany przez inne większe organizacje kynologiczne:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy V – Psy pracujące (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 1.48 w grupie psów pracujących,
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VIIL-5 i został przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Dogs),
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group).

Organizacje American Kennel Club (AKC) oraz Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) nie uznały wzorca rasy.

Historia rasy

Pierwsze wzmianki o tej rasie sięgają XVII wieku i z nich wynika, że pierwotnie psy tej rasy były wykorzystywane do obrony stad przed wilkami i złodziejami. Przodkowie owczarka podhalańskiego przywędrowali wraz z wołochami, ludem pochodzącym z Półwyspu Bałkańskiego. Podhalan jest spokrewniony z węgierskim kuvaszem i słowackim czuwaczem.

Owczarek podhalański jest psem użytkowym, sprawdza się doskonale nie tylko jako pasterz przy wypasie bydła, ale także jako stróż i ratownik na przykład w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W przeszłości służył także w wojsku.

Obecnie największą popularnością owczarki podhalańskie cieszą się w Polsce, szczególnie w jej południowej – górzystej części. Stanowią narodową “maskotkę” dla turystów odwiedzających polskie góry, można je spotkać w ośrodkach wypoczynku i najpopularniejszych miejscach turystycznych podhala.

owczarek Podhalański problemy

Jak wygląda owczarek podhalański?

Owczarek podhalański to rasa psów dużych. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że pies jest obficie porośnięty sierścią, przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom.

Jaka jest sierść owczarka podhalańskiego?

Owczarek podhalański posiada gęstą szatę z podszerstkiem, która w dotyku jest twarda. Włos jest prosty lub lekko falisty. Pies posiada długie włosy na szyi, tułowiu i udach. Podhalan ma na szyi bogatą kryzę. Oznacza to, że sierść wyrastająca na szyi psa tworzy swojego rodzaju “kołnierz”. Ma puszysty i bogato owłosiony ogon.

Jakiej barwy może być szata owczarka podhalańskiego?

Owczarek podhalański to biały pies. Podhalan według wzorca FCI może mieć jedynie biały kolor. Przy tym musi być jednolity w całej okrywie psa. Nie może mieć żadnych przebarwień. Wzorzec podkreśla, że niedopuszczalny jest nawet kremowy nalot, na przykład w formie łat. Zatem jak to jest w przypadku ogłoszeń oferujących owczarka podhalańskiego w innym kolorze, na przykład owczarek podhalański czarny?

Czy istnieje owczarek podhalański czarny?

Owczarek podhalański czarny nie może być uznany za rasowego, gdyż jest niezgodny ze wzorcem FCI i innych organizacji kynologicznych. Gdy spotykamy ogłoszenia, w których oferowany jest owczarek podhalański czarny mamy do czynienia z oszustwem. Tak samo jest w przypadku innych kolorów umaszczenia, gdy nie jest ono jednolicie białe. A jakie cechy wyglądu powinien mieć jeszcze rasowy podhalan?

Jaka jest budowa ciała owczarka podhalańskiego?

Owczarek podhalański pies powinien mieć wysokość od 65 do 70 cm. W przypadku suk odpowiedni wzrost będzie od 60 do 65 cm. Wzorzec nie ogranicza wagi zarówno dla psa, jak i suki. Budowa ciała psa jest mocna i zwarta. Posiada prostokątną sylwetkę, czyli jego długość jest większa od wysokości w kłębie. Suki posiadają dłuższy tułów od psów. Podhalan nosi średnio wysoko głowę, która jest masywna i posiada mocne szczęki. Średniej wielkości oczy owczarka podhalańskiego są ciemnobrązowe. Grube trójkątne uszy są zwisające i ściśle przylegają do głowy – osadzone na wysokości zewnętrznego kącika oka. Pod kryzą psa kryje się muskularna szyja. Tułów psa jest długi i również masywny. Kończyny muskularne, silne i proste. Owczarek nosi ogon poniżej linii grzbietu.

Owczarek podhalański problemy

Owczarek podhalański – pielęgnacja

Tatra shepherd dog może się poszczycić się dwuwarstwową szatą, która posiada właściwości samoczyszczące. Znajduje się w niej substancja zwaną lanoliną, która uodparnia psy przed zabrudzeniami i chłodnymi temperaturami. To bardzo ułatwia pielęgnację psów tej rasy.

Jak często należy czesać i myć owczarka podhalańskiego?

Owczarek podhalański powinien być czesany dwa razy w tygodniu. Czas linienia psa wypada na wiosnę, a także zimą gdy pies wymienia sierść, wtedy czeszemy go codziennie. Do tego przydadzą się nam takie akcesoria jak twarda włosiana szczotka, zgrzebło, pudlówka i filcak. Wszystkie te artykuły pielęgnacyjnie znajdziesz w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt.

Dodatkowo warto wiedzieć, że sierść owczarka nie wymaga strzyżenia. Kąpiele powinny odbywać się nie częściej niż raz na pół roku oraz wtedy gdy pies jest bardzo zabrudzony. Stosujemy wyłącznie szampony przeznaczone dla zwierząt, a konkretnie dla psów z białą sierścią. Pies powinien być dobrze rozczesany także po kąpielach.

Pielęgnacja owczarka podhalańskiego – więcej informacji

Owczarek podhalański wymaga regularnej kontroli stanu oczu, uszu i uzębienia, a także pazurów. Pamiętajmy także o tym, że pies jest narażony na insekty. Żeby maksymalnie ochronić go przed kleszczami i pasożytami stosujmy specjalne środki ochrony dla zwierząt. Dobrym rozwiązaniem są obroże przeciw pchłom i kleszczom, na przykład popularne obroże Foresto firmy Bayer. Dodatkowo możemy też wybrać krople na pchły.

Owczarek podhalański – charakter, opis rasy

Owczarek podhalański jest uznawany za inteligentnego i czujnego psa. Jego temperament jest spokojny, lecz w razie konieczności, podhalan jest na tyle odważny i zdecydowany by bronić swojego opiekuna oraz jego dobra.

Warunki bytowe dla rasy owczarek podhalański

Owczarek podhalański potrzebuje dużej otwartej przestrzeni. Źle się czuje w miejskim ścisku. W dodatku uchodzi za psa głośnego, co może przeszkadzać sąsiadom, w przypadku gdy chcemy trzymać podhalana w bloku mieszkalnym. Wobec obcych ludzi i zwierząt jest nieufny i może potraktować ich jako intruzów, wtedy gdy nie jest z nimi zaznajomiony. Inaczej jest w przypadku domowników i przyjaciół rodziny.

Jak zachowuje się owczarek podhalański w domu?

Owczarek podhalański mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest psem bardzo przyjaznym, także dla znajomych ludzi i zwierząt. Lubi dzieci i potrafi być wobec nich wyrozumiały, uwielbia wspólne zabawy i pieszczoty. Pomimo tego, pamiętajmy, że podhalan jest dużym psem, dlatego wspólne zabawy powinny być nadzorowane przez rodziców. A co jeszcze lubi robić ten pies?

Jaka aktywność jest dobra dla owczarka podhalańskiego?

Owczarek podhalański to pies, który uwielbia się bawić, ale także wiele frajdy sprawiają mu bardzo długie spokojne spacery. Intensywny wysiłek – w tym bieganie – nie są dla niego właściwe. Nie jest też amatorem uganiania się za piłką czy dyskiem. Nie zmuszajmy go do aktywności, próbując go czymś zainteresować. Pies nie będzie dążył do wspólnej aktywności za wszelką cenę. Przyjrzymy się jak bardzo samodzielnym psem potrafi być podhalan. W poszukiwaniu informacji na temat aktywności właściwych dla rasy owczarek podhalański forum miłośników rasy może się okazać cennym źródłem informacji.

Czy owczarek podhalański podlega próbom pracy?

Owczarek podhalański jest psem zdolnym do samodzielnej pracy. Został ukształtowany tak, żeby pilnować stad owiec przed drapieżnikami, dlatego potrafi przewodzić, a także jest czujny i bardzo sprytny. Wykazuje się inteligencją i wykonuje powierzone zadania z opanowaniem. Może przejawiać niezależny charakter i czasami stawiać opór w wychowaniu. Jest jednak bardzo lojalny wobec swojego opiekuna i nie powinien przysparzać problemów wychowawczych.

Owczarek podhalański

Wychowanie psa rasy owczarek podhalański

Podhalan to pies, w którym drzemie ogromny potencjał. Aby wykorzystać go w pełni należy podarować psu dom, w którym będzie czuł się dobrze. Dzięki temu będzie chętniej wykonywał polecenia i włoży całe serce w stróżowanie.

Jakim człowiekiem powinien być opiekun owczarka podhalańskiego?

Do wychowania owczarka podhalańskiego powinniśmy podchodzić konsekwentnie i cierpliwe. Pies wycofuje się, gdy na niego podnoszony jest głos, bądź jest stosowana agresja. Nauka komend jest konieczna, szczególnie gdy uwzględnimy jego wielkość i siłę. Pies powinien posłusznie reagować na nie, tym bardziej wtedy, gdy pojawiają się obcy ludzie i goście, których podhalan może potraktować jako intruzów.

Jak powinien być wychowywany owczarek podhalański szczeniak?

Owczarek podhalański szczeniak powinien być przyuczany do komend od samego początku wspólnego życia. Konieczna jest socjalizacja i szkolenie, aby zredukować lęki i niepożądane zachowania, na przykład owczarek podhalański szczeniak, może czynić szkody i dewastować przedmioty. Choć podhalany świetnie radzą sobie samodzielnie, powinny być stopniowo przygotowane do nieobecności opiekuna.

Jakie imię dla owczarka podhalańskiego wybrać?

Do owczarka podhalańskiego bardzo dobrze pasują imiona, które kojarzone są z Polskimi górami. Dla psa to może być: Giewont, Harnaś, Hal, Baca. Dla suk: Halka, Tatra, Śnieżka.

Transportery i torby dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Owczarek podhalański – szkolenie i tresowanie

Podhalan jest idealnym psem pasterskim i do stróżowania. Oznaczo to, że w tym zakresie szkolenie jest łatwiejsze, gdyż jego natura została tak ukształtowana, by realizował te zadania. Socjalizacja, a także szkolenie pomoże psu tworzyć dobre relacje z ludźmi i zwierzętami.

Po co owczarkowi podhalańskiemu szkolenie?

Owczarek podhalański szczeniak potrzebuje przejść socjalizację. W odpowiedzialnych hodowlach socjalizacja jest podstawą. Powinniśmy go oswajać z ludźmi i zwierzętami nawet wtedy, gdy pies już jest w domu. Rasa była kształtowana w przeszłości jako rasa obronna, obecnie nie musi stawiać czoła wilkom i niedźwiedziom by obronić rodzinę. Odpowiednie szkolenie pozwoli łatwiej odnaleźć się mu wśród samej rodziny i być jej szczęśliwym członkiem.

Jak nagradzać i czego oczekiwać od owczarka podhalańskiego?

Nauka posłuszeństwa powinna się opierać na nagrodach i pochwałach. Jako nagród możemy używać smaczków, dzięki temu pies będzie rozumiał, że dobre zachowanie jest gratyfikowane. Dobrą i mniej kaloryczną nagrodą są pieszczoty, które podhalan również uwielbia. Nie możemy oczekiwać od owczarka podhalańskiego za dużo, a także by wykonywał zadania ponad jego siły. Psy tej rasy są mądre i przestają wykonywać te same komendy po większej liczbie powtórzeń, ponieważ stają się nimi znudzone.

Owczarek podhalański z hodowli – gdzie go kupić podhalana?

Owczarek podhalański jest bardzo popularną rasą w Polsce. Nie powinniśmy mieć większych trudności by znaleźć ogłoszenia, w których będzie oferowany owczarek podhalański szczeniak.

Gdzie możemy znaleźć ogłoszenia dotyczące sprzedaży owczarka podhalańskiego?

Ogłoszenia dotyczące sprzedaży owczarka podhalańskiego możemy znaleźć na stronach hodowli, których jest w naszym kraju bardzo dużo, a także na popularnych portalach społecznościowych i ogłoszeniowych. Pytanie – co świadczy o profesjonalnym charakterze hodowli sprzedającej szczeniaki owczarka podhalańskiego?

Jak powinna wyglądać idealna hodowla owczarka podhalańskiego?

Hodowle, które odpowiedzialnie podchodzą do swojej misji używają do rozrodu zdrowych i rasowych psów, o czym świadczy metryka, którą otrzymujemy razem z psem. Na jej podstawie możemy wyrobić psu rodowód. Zwierzęta są trzymane w najlepszych warunkach i mają zapewnioną profesjonalną opiekę, w tym lekarską. Hodowcy potrafią pomóc w wyborze odpowiedniego szczeniaka oraz udzielają cennych porad, a często wręczają dostosowaną do psa wyprawkę. Zakup psa pochodzącego z renomowanej hodowli jest dość kosztowny. Zawsze można zdecydować się na adopcję ze schroniska.

Owczarek podhalański – a może adopcja ze schroniska?

Warto również jest sprawdzić lokalne i krajowe schroniska. Możliwe, że to właśnie tam znajdzie się nasz owczarek podhalański, adopcja jest szansą dla każdego psa. Jest to możliwe, choć musimy mieć dużo szczęścia by znaleźć psa z rodowodem. Może też tak być, że nasze serce skradnie pies typu owczarek podhalański bez rodowodu, albo zupełnie inny pies. Każde zwierzę w schronisku potrzebuje ciepłego kąta i dobrego serca.

Jak nie paść ofiarą oszustwa, gdy chcemy zakupić psa rasy owczarek podhalański?

Oszuści wykorzystują popularność owczarków podhalańskich w naszym kraju i na niej żerują. Często w cenie hodowlanej jest sprzedawane szczenię, którego rodzicami są psy w typie owczarek podhalański bez rodowodu. Jeżeli ktoś nie jest wystarczająco wnikliwy, łatwo może dać się nabrać. Jawnym oszustwem są oferty, w których oferowany jest rasowy owczarek podhalański czarny, lub w każdym innym kolorze niż biały. Sprawdzajmy hodowle i warunki, w których są trzymane psy.

Owczarek podhalański szczenię

Owczarek podhalański – zdrowie rasy i typowe dolegliwości

Owczarek podhalański to rasa psów, która może poszczycić się mocnym zdrowiem i wytrzymałością. Psy tej rasy rzadko chorują i na ogół nie cierpią na żadne dolegliwości.

Ile żyje owczarek podhalański?

Długość życia owczarka podhalańskiego wynosi średnio 10 – 14 lat. Jest to typowy przedział wiekowy, właściwy dla psów ras dużych. Owczarki podhalańskie swoją odporność zawdzięczają mocnej budowie ciała i okrywie, która chroni je przed wysokimi i niskimi temperaturami. Jeżeli pies jest odpowiednio zadbany, jego zdrowie nie powinno generować większych kosztów u weterynarza. Szczególnie ważna jest wcześniej wspomniana obserwacja stanu oczu i uszu, gdyż w tych miejscach mogą pojawiać się infekcje.

Na jakie choroby są podatne psy rasy owczarek podhalański?

Owczarki podhalańskie są podatne na choroby typowe dla psów ras dużych:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • dysplazja stawów łokciowych,
  • skręt żołądka,
  • zawijanie się powiek – ektropium/entropium,
  • zapalenie ucha,
  • alergie.

Jeżeli monitorujemy stan naszego psa na bieżąco, jesteśmy w stanie przeciwdziałać i zapobiec dolegliwościom, które mogą być spowodowane tymi schorzeniami. Regularne kontrolne wizyty lekarskie powinny być wystarczające, by w odpowiednim czasie zastosować leczenie, bądź określić dietę, która będzie służyła zdrowiu owczarka podhalańskiego.

Higiena jamy ustnej dla psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Owczarek podhalański – żywienie dużych ras psów

Podhalan jest mało wymagający w żywieniu. Ważne jest aby odpowiednio dostosować pokarm do zapotrzebowania konkretnego osobnika. Możemy wybrać między samodzielnie przygotowanymi posiłkami a gotową karmą bytową dla psów ras dużych albo uniwersalną.

BARF dla owczarka podhalańskiego

Psy, które żyją przy gospodarstwie często otrzymują posiłki, które są oparte na mięsie, a także produktach mlecznych i pszennych. Zalecana jest dieta BARF polegająca na podawaniu psu surowego mięsa, kości, oraz niektórych warzyw i owoców. Takie żywienie może bardzo korzystnie wpływać na zdrowie naszego psa. Musimy jednak pamiętać, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być suplementowane tak, by dostarczyć psu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Potrzebna do tego jest specjalistyczna wiedza na temat żywienia psów i czas na przygotowywanie takich posiłków. Alternatywnie możemy podawać gotową karmę.

Jak odpowiednio stosować karmę komercyjną dla owczarka podhalańskiego?

W przypadku psa rasy owczarek podhalański, żywienie można oprzeć na karmie mokrej i/lub suchej. Możemy także stosować przysmaki, w tym przysmaki dentystyczne pozwalające zadbać o zdrowie zębów psa. Taki sposób żywienia jest o wiele prostszy i zapewnia psu pokarm bogaty w składniki odżywcze. Ważne by owczarek podhalański żywienie otrzymywał dostosowane do etapu życia, wagi i poziomu aktywności. Posiłki powinny być dostarczane o stałych porach, nie bezpośrednio po, lub przed aktywnością fizyczną, gdyż jako duże psy są narażone na skręt żołądka.

Owczarek podhalański – cena i koszty utrzymania

Za szczeniaka rasy owczarek podhalański z hodowli możemy zapłacić od około 2000 do 6000 zł. Cena wynika z kosztów należytego wyhodowania psa, a także rodowodu jego rodziców oraz renomy hodowli.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie owczarka podhalańskiego?

Na owczarka podhalańskiego powinniśmy przeznaczyć około 200 – 400 złotych miesięcznie. W tę kwotę wliczają się produkty, w które powinniśmy zaopatrywać na bieżąco. Są to: karma, przysmaki, worki na odchody i ewentualne suplementy diety dla psów.

Ile kosztuje roczne utrzymanie owczarka podhalańskiego?

W ujęciu rocznym na utrzymanie psa dochodzą usługi. Nie wszystkie są obowiązkowe, możemy sami wybrać, z których chcemy skorzystać. Takie usługi to: wizyta lekarska, szkolenia, ubezpieczenie. Oczywiście w zależności od rodzaju, kosztu i ilości usług przeznaczonych dla psów rasy owczarek podhalański cena może znacząco się różnić. Średni koszt takich usług wyniesie 750 zł. Oprócz tego około 100 złotych powinniśmy przeznaczyć na środki pielęgnacyjne, takie jak szampon, odżywka, obroża przeciw insektom.

Ile przeznaczymy pieniędzy w ciągu dwóch lat na utrzymanie owczarka podhalańskiego?

Oprócz przedstawionych wydatków, nasz owczarek będzie potrzebował podstawowego wyposażenia w takie przedmioty jak: miski, obroże, smycz, obcinacz, szczotki, legowisko albo buda. Takie zaopatrzenie może wynosić w przypadku owczarka podhalańskiego około 400 złotych. Te rzeczy z czasem ulegają zużyciu i warto jest je wymieniać co jakiś czas. Sumując wszystkie koszty na dwa lata utrzymania psa, będziemy musieli przeznaczyć około 6000-8000 złotych.

Dla kogo owczarek podhalański będzie odpowiedni? – podsumowanie

Owczarek podhalański jest jedną z pięciu polskich ras uznanych przez FCI. Przybliżyliśmy informacje na jej temat na tyle, abyś mógł samodzielnie podjąć decyzję, czy podhalan jest psem dla Ciebie.

Przedstawiliśmy historię rasy, jej użytkowość i popularność. Wiadomo, gdzie możesz się z nią spotkać i do jakiego rodzaju prac jest wykorzystywany podhalan.

Czy będziesz w stanie utrzymać swojego owczarka podhalańskiego? Odpowiedzieć na to pytanie możesz po przeczytaniu informacji na temat pielęgnacji, żywienia oraz kosztów utrzymania psa.

Bardzo ważne żebyś wiedział, czy jesteś w stanie poradzić sobie z charakterem owczarka podhalańskiego. Wyjaśniliśmy czego możesz od niego się spodziewać, a także jak z nim pracować w ramach wychowania i szkolenia.

Po zapoznaniu się z informacjami na temat zdrowia rasy, będziesz wiedział na co zwracać uwagę u swojego psa, tak żeby nie cierpiał na dolegliwości, do których posiada predyspozycje. Ta wiedza również jest ważna gdy znalazłeś psa rasy owczarek podhalański do adopcji, lub planujesz dokonać zakupu psa w hodowli. Pomogą w tym także rady dotyczące wyboru hodowli.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.