Cudze chwalicie, swego nie znacie. To uniwersalne powiedzenie, dotyczy także polskich psów. Czy wiedziałeś, że polskie psy to rasy, które robią całkiem niezłą karierę za granicą? Są nie tylko piękne, ale mają też wieloletnią historię, która sprawia, że stają się jeszcze bardziej wyjątkowe.
Psy polskie to zazwyczaj sporej wielkości czworonogi, które używane były na polowaniach lub do pilnowania owiec. Nie bez znaczenia jest to, że Polska posiada właśnie takie tradycje — myśliwską i pasterską. Miało to wpływ na wyhodowanie pomocników, którzy w znaczący sposób ułatwiali ludzką pracę.
Dzisiaj charty polskie, czy owczarki podhalańskie należą do popularnych polskich ras psów stróżujących i pasterskich. Pięć ras polskich psów zostało nawet zapisane na listę psów rasowych. Są to: chart polski, owczarek podhalański, polski owczarek nizinny, ogar polski oraz gończy polski.
Smutna wiadomość jest jednak taka, że z racji zachodzących zmian regionalnych, rasy te stają się coraz większą rzadkością i prawdopodobnie w niedługim czasie wyginą. Jak wyglądają te rasy, skąd dokładnie wzięły się na polskich ziemiach i jakie są ich cechy szczególne?
1. Owczarek podhalański, czyli polski pies stróż
Jak sama nazwa wskazuje, owczarki podhalańskie to psy polskie, które występują w polskich górach. Skąd wzięły się na Podhalu? Do Europy przywędrowały z Azji, a w poszczególnych regionach wykształciły się ich lokalne, nieco różne odmiany. Na Podhalu pomagają człowiekowi od XV wieku i już od samego początku tresowane były na prawdziwe psy pasterskie.
To one sprawiają, że stado owiec nie tylko może czuć się bezpiecznie, ale też łatwiej jest je zagonić do zagrody lub przemieścić na inne pastwisko. Ich wygląd być może nie jest groźny dla człowieka, ale spore rozmiary skutecznie potrafią odstraszyć potencjalną zwierzynę, polującą na owce. Owczarki podhalańskie mają piękne białe umaszczenie i sierść, która wymaga dosyć częstej pielęgnacji i wyczesywania.
Czym jeszcze charakteryzuje się ten polski pies? Owczarki charakteryzują się dużym przywiązaniem do swojego właściciela i rodziny. Są inteligentnymi psami, podatnymi na tresurę. Z racji wieloletniej tradycji pasterskiej, mają zapisane w genach predyspozycje do stróżowania i potrafią w pełni skupić się na tym zadaniu. To psy, na których naprawdę można polegać.
2. Chart polski i polskie psy myśliwskie
Charty polskie pojawiły się na ziemiach Królestwa Polskiego jeszcze wcześniej niż owczarki podhalańskie, bo już w XII wieku. To prawdziwie arystokratyczne psy, które wychowały się na polskich dworach i były wiernymi kompanami podczas polowań. Historia tej rasy jest jednak dosyć burzliwa, bo w XX wieku przestała być popularna i automatycznie zanikła.
Została jednak odtworzona całkiem niedawno, bo w latach 70. Dzisiaj charty rzadko kiedy służą do polowania, są raczej ozdobnymi pieskami, stąd ich liczba w Polsce nadal jest bardzo niewielka.
Chart polski jest smukły i dosyć wysokiej budowy. Jego sierść może być krótsza lub dłuższa w zależności od odmiany. Niech Cię jednak nie zwiedzie ich sylwetka, wbrew pozorom to bardzo silne i umięśnione psy, które zaskoczą Cię swoją zwinnością i refleksem.
3. Gończy polski – pupil polskiej arystokracji
Jak sama nazwa wskazuje, gończy polski również zalicza się do rasy psów polskich, które mają myśliwską tradycję. Podobnie jak charty, gończe psy były częstymi mieszkańcami polskich dworów i również niemal całkowicie wyginęły w czasach II Wojny Światowej.
Jak wygląda gończy polski? W przeciwieństwie do charta jest bardziej masywny i nieco niższy. Przez to jest bardziej krępy i wydaje się bardzo umięśniony. Rzeczywiście te psy mają bardzo rozwinięte mięśnie, przystosowane do szybkich sprintów za zwierzyną. Jeśli chodzi o umaszczenie, to najczęściej można spotkać psa gończego o czarnym umaszczeniu z czerwono-brązowym lub rudym podpalaniem.
Te psy charakteryzują się dużym temperamentem i sporą wytrzymałością. Są przyjaźnie nastawione do swojego właściciela, ale do obcych zachowują spory dystans. Często kupuje się je jako psy stróżujące do domu czy gospodarstwa, ponieważ świetnie sprawdzają się w tym zadaniu.
4. Ogar polski – polski pies, który podbija zagranicę
Kolejny myśliwski polski pies to ogar polski. W Polsce pojawił się już w średniowieczu i podobnie jak poprzednie psy towarzyszył arystokracji w czasie polowań. Ogar polski był jedną z popularniejszych ras, która cieszyła się dużym zainteresowaniem na dworach, stąd też ich liczba była większa niż chartów czy gończych.
Podczas zaborów jednak liczba polowań znacznie się zmniejszyła i tym samym spadła liczba hodowców. Rasa ogarów polskich została odtworzona w latach 60. XX wieku i teraz zauważalne jest przywrócenie popularności tej rasy.
Ogary polskie dobrze sprawdzają się w terenach poza miastem, gdzie mają dużo przestrzeni do biegania i włóczenia się, za czym z resztą bardzo przepadają. Są bardzo inteligentnymi psami, które podatne są na tresurę i przystosowanie do polowania, a także czuwania nad bezpieczeństwem domowników. Oprócz Polski popularne są także we Francji i w Niemczech.
5. Polski owczarek nizinny – polskie psy z inteligentnym błyskiem w oku
To ostatnia z polskich ras, która oficjalnie wpisana jest na listę psów rasowych. Chociaż pies ten zaliczany jest do rodziny owczarków, daleko mu do wyglądu owczarka podhalańskiego czy innych owczarków, które przypominają wilczury. Zaliczane są do rasy średniej, mają też charakterystyczne gęste i długie futro, a także przydługawą grzywkę, która mocno zachodzi im na oczy. To jeden ze znaków szczególnych tej właśnie rasy.
Podobnie jak owczarki podhalańskie były i nadal są wykorzystywane jako stróże na pastwiskach czy domowych gospodarstwach. Owczarki nizinne zaliczane są do energicznych ras. W przeciwieństwie do poprzednio wymienionych psów bardzo lubią kontakt z człowiekiem, nawet z obcymi. Są radosne i pełne temperamentu. Łatwo można je wyszkolić, bo nie brakuje im bystrości i inteligencji. Ich sierść wymaga jednak sporej pielęgnacji, ponieważ łatwo może się kołtunić i plątać.
Jak widać, polskie psy to przede wszystkim psy o charakterze myśliwych i stróżów. Ich historia zazwyczaj sięga czasów średniowiecza i przede wszystkim złotego okresu polskiej arystokracji. To wtedy cieszyły się największą popularnością. Dzisiaj, chociaż rzadziej spotykane, również przyciągają wzrok pięknym wyglądem i bystrością, która aż bije z ich oczu.
Polskie psy sa CUDOWNE 🇵🇱❤🇵🇱