Pies jamnik krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy – jaki naprawdę jest borsuczy pies? Opis rasy

Jamnik to pies, który nigdy nie odmówi Ci spaceru. Będzie najszczęśliwszy na świecie, gdy będzie mógł biegać, tropić i przede wszystkim kopać w ziemi. Niewielkie rozmiary wcale nie czynią z niego psa kanapowego. Aktywny, odważny, ciekawski i zawsze chętny do poznawania świata – taki właśnie jest jamnik. Dla niego im dłuższy spacer, tym lepiej. Pies ten to niespożyty wulkan energii. Oto szczegółowe informacje i historia rasy!

Jamnik

Jamnik – wzorzec rasy

Jamnik to pies z długim rodowodem. Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony w 1879 roku. Obecnie pies ten uznawany jest przez wiele organizacji kynologicznych.

W Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) jamnik należy do grupy IV o numerze wzorca 148. Warto wspomnieć, że obowiązują go próby pracy (to testy oceniające umiejętności psów w dziedzinach związanych z ich rasą i przeznaczeniem).

Klasyfikacja jamnika w innych organizacjach wygląda tak:

  • American Kennel Club (AKC) – ogary, psy tropiące,
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 4 ogary, psy tropiące,
  • World Kennel Union (WKU) – psy myśliwskie,
  • Kennel Club in the united Kingdom (KC-UK) – ogary, psy tropiące (wszystkie odmiany oprócz króliczych),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – ogary, psy tropiące (brak króliczych),
  • United Kennel Club (UKC) – posokowce (brak króliczych).

Pies jamnik – skąd się wziął? Historia rasy

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wziął się jamnik? Pies ten, tuż obok owczarka niemieckiego, dobermana i sznaucera, obecnie kojarzony jest przede wszystkim z Niemcami. Wydawałoby się, że historia jamników nierozerwalnie będzie związana z tym krajem. Czy tak jest w rzeczywistości?

Niejasne początki

Nie jest do końca pewne skąd wzięły się jamniki. Niektórzy badacze skłaniają się do tego, by ich początków poszukiwać aż w Starożytnym Egipcie. Istnieją malowidła i płaskorzeźby, które przedstawiają psy o długich tułowiach i krótkich nogach. Najstarsze malowidło pochodzi sprzed przeszło 4000 lat i zostało znalezione w grobowcu faraona.

Większość naukowców jednak podchodzi do tego sceptycznie. Przeważa opinia, że jamniki nie mogą mieć aż tak długiego rodowodu. Bardziej prawdopodobne jest to, że tamte psy były tylko podobne do jamników.

Rozwój rasy

Bardziej prawdopodobne doniesienia na temat jamników pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. Powszechnie przyjmuje się, że ich bezpośrednimi przodkami są psy gończe zwane Dachsbracke, które dość pospolicie występowały na tych terenach. „Bracke” to słowo, którym określano wszelkiego rodzaju psy myśliwskie. „Dachs” to borsuk. Ten człon ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze nawiązywał do zwierzyny, na którą polowały te psy. Po drugie przypominał o fizycznym podobieństwie między nimi. Niemiecka nazwa jamnika to Dachshund, co oznacza „borsuczy pies”.

Najbardziej rozpowszechnioną teorią jest ta, która mówi, że jamniki, jak wszystkie psy krótkonogie, powstały dzięki krzyżowaniu psów obciążonych wadą genetyczną. Wada ta dotyczyła chrząstek. Kończyny nie rosły tak, jak powinny, a tułów rozwijał się normalnie. To pierwsza teoria, która tłumaczy skąd wziął się jamnik. Rasa ta mogła się jednak też pojawić przez połączenie pinczera z krótkonogim Bruno du Jura.

Upowszechnienie się rasy

Początkowo jamnika kojarzono głównie z wyższymi sferami. Wtedy traktowano go jako świetnego myśliwskiego psa, który pełnił również rolę wiernego towarzysza szlachty. To świetny norowiec, jego zadaniem było wypłaszanie borsuków i lisów ze swoich nor. Obecnie uznano, że borsuki są zbyt niebezpieczne dla jamników.

Do znanych posiadaczy jamników należy m.in. Cesarz Wilhelm II kazał wykuć pomnik swojego ulubionego jamnika. Z kolei Napoleon Bonaparte uwielbiał portretować się ze swoimi jamnikami. Królowa Elżbieta II, znana pasjonatka rasy corgi, również doceniała jamniki. Dzięki niej powstała krzyżówka jamnika z psem corgi. Jamniki w końcu przestały być przywilejem szlachty. Przeniknęły do innych warstw społecznych i natychmiast zdobyły tam ogromną popularność.

Pierwszy Angielski Klub Jamnika o nazwie The Dachshund Club powstał 1881 roku, natomiast Niemiecki Klub Jamnika utworzono w 1888 roku. Najwięcej miłośników jamników było, oczywiście, w Niemczech, ale szybko zostały docenione na terenie całej Europy.

jamnik lezacy na lozku

Jamnik krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy – wygląd od A do Z

Długie psy o krótkich nogach – tak powszechnie kojarzone są jamniki. Specyficzna budowa ciała sprawia, że nie można pomylić ich z żadnym innym psem. Czy wiesz, że pies tej rasy dzieli się, aż na 9 odmian? Odkryjemy przed Tobą wszystkie tajemnice wyglądu jamnika. Zapraszamy!

Wygląd ogólny jamnika

Jamnik ma wydłużony tułów, jego klatka piersiowa jest długa i dobrze ożebrowana. Na smukłej, umięśnionej szyi osadzona jest głowa z szeroką i mocną kufą. Oczy jamnika są szeroko rozstawione, mają kształt migdała – ich kolor może mieć barwy od ciemnoczerwonobrązowego do czarnobrązowego. Psy tej rasy mają przyjazne, mądre spojrzenie. Ich uszy natomiast są wysoko osadzone, a na końcach zaokrąglone. W przypadku jamników ogon noszony jest na linii grzbietu, a łapy dość krótkie.

Wzrost poszczególnych odmian jamników

Czasem zdarza się tak, że w jednym miocie jamników młode rodzą się różnej wielkości. Dopiero po ukończeniu 15 miesięcy możemy określić ich rozmiar przy pomocy pomiaru obwodu klatki piersiowej. Obwód klatki piersiowej należy mierzyć w jej najszerszym punkcie.

Jamnik dzieli się na trzy typy, generalnie możemy wyróżnić następujące odmiany:

  • standardowy – psy 37-47 cm, suki 35-45 cm,
  • miniaturowy – psy 32-37 cm, suki 30-35 cm,
  • króliczy – psy 27-32 cm, suki 25-30 cm.

Rodzaj sierści i umaszczenie jamnika

Wśród jamników możemy wyróżnić trzy odmiany sierści: krótkowłosą, długowłosą i szorstkowłosą. Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się krótką, przylegającą sierścią. W przypadku odmiany długowłosej włos jest prosty i lśniący z podszerstkiem. Również przylega do ciała, ale na szyi i podbrzuszu jest nieco dłuższy. Dłuższa sierść występuje również na uszach, kończynach i ogonie. Jamniki szorstkowłose mają szorstką sierść z podszerstkiem. Psy o takiej odmianie włosa posiadają brodę i krzaczaste brwi.

W jej obrębie każdej odmiany może występować inny kolor sierści. Oto umaszczenie, w jakim mogą występować jamniki:

  • jednobarwne,
  • dwubarwne (czarne lub brązowe z rdzawym podpalaniem, a w przypadku odmiany szorstkowłosej – dzicze, czekoladowo-dzicze, czarne podpalane, czekoladowo popalane, z rudym podpalaniem),
  • marmurkowe,
  • pręgowane na rudym (w przypadku odmiany szorstkowłosej – czerwonym) tle.

Mimo wszystko najczęściej możemy spotkać jamniki rudobrązowe lub czarne z podpalaniem.

Jamnik

Pielęgnacja rasy psa jamnik – wcale nie tak skomplikowana!

Pielęgnacja jamnika wcale nie jest taka trudna. Nie wymaga od Ciebie specjalnych umiejętności czy ogromnych nakładów czasu. Wystarczą tylko odpowiednie narzędzia i dbanie o regularność.

Jamnik krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy a szczotkowanie

Wszystkie jamniki, niezależnie od odmiany, trzeba regularnie szczotkować. To nieprawda, że czesania potrzebuje tylko jamnik długowłosy, po prostu jego pielęgnacja jest bardziej czasochłonna. Oto, jak powinna wyglądać pielęgnacja poszczególnych odmian sierści:

  • jamnik krótkowłosy – czesanie tej odmiany jamnika jest najmniej skomplikowane. Można przeczesywać jego sierść raz w tygodniu włosianą szczotką lub gumową rękawicą z wypustkami,
  • jamnik długowłosy – pielęgnacja sierści jamnika długowłosego nie jest skomplikowana, ale wymaga dużej regularności, by włos był lśniący i zachował zdrowy wygląd. Jamnika o takiej odmianie sierści najlepiej czesać mniej więcej dwa razy w tygodniu, dzięki temu unikniemy powstawania kołtunów i supłów. Do tego celu warto zainwestować w dobrej jakości szczotkę i grzebień,
  • jamnik szorstkowłosy – twarda, szorstka sierść jamnika wymaga systematycznego szczotkowania. W okresie linienia włos wypada intensywniej, obficie osadza się na tapicerkach, ubraniach i dywanach, potem trudno go usunąć. By sierść nie stała się matowa, warto zakupić dla swojego jamnika szczotkę włosianą. Do wyczesywania martwego włosa przyda się furminator (to narzędzie, które posiada metalowe ząbki położone blisko siebie. Są specjalnie zaprojektowane, aby delikatnie i skutecznie wchodzić pod górną warstwę sierści, by usunąć martwy podszerstek).

Pamiętajmy, że wszystkie jamniki uwielbiają szaleć na zewnątrz. Biegać, kopać w ziemi, eksplorować krzaki… to doskonałe warunki do tego, by złapały na przykład kleszcze lub inne pasożyty. Regularne szczotkowanie pozwoli wyczesać wszystkie zanieczyszczenia i na bieżąco kontrolować stan skóry i sierści. Warto używać również obroży owadobójczych, które ochronią naszego pupila przed atakiem kleszczy.

Kąpiel jamnika

Jamniki nie wymagają częstych kąpieli, zazwyczaj myje się je według indywidualnych potrzeb. Kiedy nasz pupil zacznie brzydko pachnieć lub na jego futerku pojawi się trudny do wyczesania brud, to jasny sygnał do tego, że potrzebuje kąpieli. Najlepiej myć go przy użyciu specjalnych szamponów dla psów, w zależności od rodzaju sierści. Pamiętajmy, by pieska dokładnie wysuszyć, by się nie przeziębił.

Czy jamnika trzeba strzyc?

Jamnika nie trzeba strzyc, regularnego trymowania wymaga jedynie odmiana szorstkowłosa. Najważniejsze, aby cały zabieg odbywał się dla psa bezboleśnie. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, najlepiej udać się ze swoim jamnikiem szorstkowłosym do psiego groomera, który profesjonalnie zajmie się Twoim pupilem.

O czym warto pamiętać przy pielęgnacji jamnika?

Niektóre jamniki, zwłaszcza te długowłose, mogą mieć problem z wentylacją uszu, przez co może tam zalegać nadmiar woskowiny, brud i zanieczyszczenia. Dlatego regularnie sprawdzaj jamnicze uszy i w razie konieczności czyść je lub zleć ich czyszczenie profesjonaliście.

Pielęgnacji wymagają także okolice oczu. Jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa zaczynają ropieć, a wokół nich tworzy się brzydko wyglądająca wydzielina, trzeba je przemyć specjalnymi preparatami. Jeśli problem nie ustępuje i się nasila, warto zabrać swojego jamnika do lekarza weterynarii.

Jamniki mają tendencję do powstawania kamienia nazębnego, dlatego warto dbać o higienę ich jamy ustnej, regularnie czyszcząc zęby z osadu za pomocą pasty i szczoteczki do zębów dla psów lub zakupić swojemu jamnikowi smaczki dentystyczne.

Jamnik – charakter psa myśliwskiego

Charakter jamników sprawia, że są nie tylko dobrymi psami myśliwskimi, ale również doskonałymi towarzyszami rodzin. Chcesz poznać ich stosunek do najbliższych członków rodziny oraz innych zwierząt? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

Jamnik wśród bliskich

Jamniki lubią przebywać z całą rodziną, są bardzo ciekawskie i uwielbiają towarzyszyć ludziom w codziennych czynnościach. Nie zawsze jednak bywają wylewne w okazywaniu uczuć. Mogą sobie wybrać jedną osobę, do której bardzo się przywiązują i będą czułe głównie względem niej. Nie mają też nic przeciwko dzieciom. Zabawa z nimi sprawia im dużą frajdę. Nie nadają się jednak dla zupełnie małych pociech. Będą doskonałymi dziecięcymi towarzyszami, pod warunkiem że nauczymy maluchy, jak postępować z psami.

Jak jamnik zachowuje się wobec innych zwierząt?

Jamniki są dość tolerancyjne względem innych psów, ale cechuje je również odwaga. Jeśli zostaną zaczepione na spacerze, na pewno zareagują. To psy, które potrafią „się odszczeknąć”. Ich myśliwskie instynkty mogą jednak sprawić, że będą gonić koty. Oczywiście jednak wszystko jest kwestią odpowiedniej socjalizacji. Jeśli zostanie przeprowadzona w sposób pomyślny, jamniki mogą nawet mieszkać z kotami pod jednym dachem.

Ulubione zajęcia jamnika

Jamnik to pies niezwykle energiczny. Zawsze gotowy do biegania, zabawy i poznawania świata. Ma dobrze rozwinięty węch, w związku z tym dużą frajdę sprawiają mu zabawy związane z tropieniem. Możemy zaproponować mu maty węchowe lub piłki, do których można schować smaczki.

biegnacy jamnik

Jamnik – czy ciężko go wychować?

Jamnik zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Chcesz wiedzieć, w jakim domu będzie najszczęśliwszy pies tej rasy? Podpowiadamy.

Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Jamnik ze względu na swoje rozmiary może być szczęśliwy zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Nie zapominajmy jednak, że to bardzo aktywny pies. Przebywanie w mieszkaniu i wychodzenie tylko na krótkie spacery, sprawi, że jamnik będzie bardzo nieszczęśliwy. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i stymulacji umysłowej, może stać się bardzo uciążliwy dla otoczenia.

Warto wiedzieć także, że jamniki nie przepadają za samotnością. Dlatego właśnie należy przyzwyczajać je do naszej nieobecności już od małego. Jeśli nie zostaną odpowiednio oswojone z tą sytuacją, pozostawiane same będą wyć i rozpaczać, a nawet niszczyć rzeczy. Powinniśmy zapewnić naszemu czworonogowi wcześniej odpowiednią dawkę ruchu, by mógł się zmęczyć oraz zabawki lub gryzaki, które zajmą go na jakiś czas. Nasza nieobecność jednak nigdy nie powinna być zbyt długa.

Akcesoria niezbędne w wychowaniu jamnika

Jamnik to pies, który lubi otaczać się ludźmi. Budowanie dobrych relacji z psem przekłada się na jego wychowanie. Pies, który dostrzeże w nas swój autorytet, będzie posłuszniejszy. Powinniśmy zatem zapewnić mu legowisko dostosowane do jego potrzeb. Powinno być odpowiednio długie, by jamnik mógł się w nim swobodnie rozciągnąć.

Dobrze zsocjalizowany pies nie będzie sprawiał problemów na spacerach. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu oraz szkolenie, jamnik nie będzie przejawiał skłonności do ucieczek. Pamiętajmy, że to pies, który ma silny instynkt myśliwski, więc mimo wszystko powinniśmy kupić mu solidną smycz dostosowaną do jego rozmiaru, by zapewnić mu bezpieczeństwo na spacerach.

Pieluchy i majtki dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie jamnika – jak powinno wyglądać?

Jamnik to mały pies obdarzony silnym charakterem. Przyda mu się solidne szkolenie z zasad posłuszeństwa.

Nauka posłuszeństwa jamnika

Jamnik jest inteligentny, ale dość uparty. Szybko wyczuje naszą słabość i nie zrobi nic, jeśli nie będzie widział sensu w wykonywaniu danego zadania. Potrzebuje zatem opiekuna, który konsekwentnie pokieruje jego szkoleniem i wychowaniem. Mimo że jamnik nigdy nie będzie mistrzem posłuszeństwa, to warto nauczyć go podstawowych komend – dzięki temu współegzystencja z psem tej rasy będzie zdecydowanie prostsza i przyjemniejsza.

Smaczki w szkoleniu jamnika

Przysmaki to atrybut, który może okazać się niezbędny w szkoleniu jamnika. Pies zachęcony aromatycznymi smaczkami chętniej będzie wykonywał dane komendy. Dlatego na początek będziemy potrzebowali ich w dużych ilościach, ale nie warto przesadzać. Pamiętajmy, że spożycie przysmaków nie może przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego naszego psa. Najlepiej, przynajmniej początkowo, można wybierać mniejsze smaczki. W przeciwnym razie nasz jamnik może nabawić się otyłości. Potem przysmaki możemy zamienić na pieszczoty lub pochwały słowne.

Zabierz swojego psa na spacer - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla jamnika

Jamniki to dość popularne psy, również w Polsce. Możemy znaleźć u nas wiele dobrych hodowli, które oferują nam nabycie szczeniąt jamnika. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje odnośnie hodowli psa tej rasy.

Znaczenie rodowodu i metryki w hodowli psa

Metryka i rodowód to dokumenty dotyczące pochodzenia, zdrowia i osiągnięć psa. Pomagają one w zachowaniu czystości rasowej i umożliwiają hodowcom planowanie parzeń w celu zachowania pożądanych cech i eliminowania potencjalnych problemów zdrowotnych. Dzięki rodowodowi można śledzić historię zdrowotną rodzin psów i unikać hodowli psów z dziedzicznymi chorobami. Poza tym, kupując psa z rodowodem, nabywca ma pewność co do jego pochodzenia, rasy i zdrowia.

Metryka to podstawowy dokument wydawany dla każdego szczeniaka urodzonego w zarejestrowanej hodowli. Zawiera informacje o szczeniaku, takie jak data urodzenia, płeć, kolor, oznaczenie mikroczipem itp.; oraz informacje o rodzicach szczeniaka i hodowcy. Metryka może być później wymieniona na pełen rodowód, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań stawianych przez związek kynologiczny (na przykład przeprowadzenie badań zdrowotnych, uzyskanie odpowiednich ocen na wystawach).

Rodowód to oficjalny dokument potwierdzający pochodzenie psa i jego przynależność do danej rasy. Zawiera genealogię psa, często do trzech lub czterech pokoleń wstecz, poza tym pokazuje tytuły i osiągnięcia przodków. Jest niezbędny dla psów, które mają brać udział w oficjalnych wystawach czy konkursach, a także dla tych, które mają być używane w hodowli.

Zanim kupisz jamnika…

Zanim zdecydujesz się na zakup jamnika, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które pomogą ci dokonać świadomego wyboru i przygotować się na posiadanie psa tej rasy. Pamiętaj, że jamniki to psy o silnym charakterze, które są znane z bycia pewnymi siebie i niezależnymi. Mogą być uparte, co może stanowić wyzwanie podczas szkolenia. Poza tym mogą być agresywne wobec innych psów, jeśli w porę nie poddamy ich właściwej socjalizacji.

Jamniki są podatne na problemy z kręgosłupem. Aby zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych, ważne jest, aby dbać o odpowiednią wagę psa i unikać sytuacji, w których mógłby się skaleczyć (np. skakanie z wysokich miejsc). Regularne badania weterynaryjne są kluczem do utrzymania jamnika w dobrej kondycji. Dodatkowo jamniki potrzebują różnej pielęgnacji sierści, w zależności od odmiany.

Pomimo swojego małego rozmiaru, jamniki są energiczne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej. Trzeba zatem zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ krótkie spacery i zabawy mogą być niewystarczające. Psy tej rasy mają też mocno rozwinięty instynkt łowiecki – mogą więc gonić za małymi zwierzętami.

Co może zaoferować Ci dobry hodowca?

Dla hodowcy zdrowie psów, które ma pod opieką powinno stanowić absolutny priorytet. Jamniki przebywające w hodowli powinny otrzymać komplet stosownych badań wykonywanych pod kątem występowania chorób genetycznych. Osobniki obciążone takimi wadami nie powinny być dopuszczone do rozmnażania.

Poza tym hodowcy dbają o odpowiednią socjalizację szczeniąt, młode jamniki wychowują się w otoczeniu ludzi, zapoznają się z różnymi miejscami i zwierzętami. Dla nich psy są jak członkowie rodziny, bowiem do swojej pracy podchodzą przede wszystkim z pasją. Poza tym szczeniaki opuszczające dobrą hodowlę zaopatrywane są w komplet stosownych szczepień oraz odpowiednią wyprawkę.

Najlepiej osobiście odwiedzić daną hodowlę, by przekonać się, jak żyją szczeniaki oraz ich rodzice. Będziemy mieli okazję poznać hodowcę i zadać mu kilka nurtujących nas pytań związanych z zakupem i wychowaniem jamnika. Taka osoba również chętnie nas pozna, sama na pewno też będzie chciała wiedzieć nieco więcej o naszym stylu życia. Z pewnością pomoże wybrać najlepsze dla nas szczenię z miotu.

Zdrowie rasy jamnik – uważaj na tułów!

Jamniki to psy dość odporne. Nie nadają się do ciągłego przebywania na zewnątrz. Nadal jednak są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Nic nie jest w stanie powstrzymać ich przed tropieniem i długimi spacerami. Średnia długość życia jamnika wynosi ok. 12-15 lat.

Słabym punktem jamników zdecydowanie jest ich długi tułów. U psów tej rasy często występują problemy z kręgosłupem. Dlatego najlepiej profilaktycznie ograniczyć wspinaczki po schodach – jeśli mieszkasz na wyższych piętrach bez windy, możesz nosić swojego jamnika na rękach. Dopilnuj też, by zbyt często nie musiał skakać. Nawet zbyt częste skoki z kanapy na podłogę mogą nadmiernie obciążać kręgosłup.

Jamniki mają zwisające uszy. I jak wszystkie psy tego rodzaju są też szczególnie narażone na zapalenie ucha. W ich uszach bardzo łatwo mogą zbierać się różne zanieczyszczenia. Dlatego zawsze kontroluj stan uszu, a jeśli wystąpi zapalenie – zadziałaj natychmiast i zabierz swojego psa do lekarza weterynarii. On wdroży odpowiednie leczenie.

Jamnik – wszystko o żywieniu

Jamniki mają skłonność do tycia ze względu na swoją charakterystyczną budowę ciała. Otyłość nie tylko obciąża układ krążenia i narządy wewnętrzne, ale przede wszystkim może prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem i kośćmi. Dlatego powinniśmy monitorować jego dietę.

Popularne sposoby żywienia

Jamnik potrzebuje zrównoważonej diety. Możemy żywić go np. karmą komercyjną lub dietą BARF. Karma jest łatwa w podawaniu i przechowywaniu. Poza tym wiele komercyjnych karm jest formułowanych tak, aby dostarczać psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mają stały skład, co może być korzystne dla jamników z wrażliwym układem trawiennym. Powinniśmy jednak wybierać karmy dobrej jakości, pozbawione konserwantów i sztucznych barwników.

Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) bazuje na surowych składnikach, które są bardziej naturalne dla psa. Opiekun ma pełną kontrolę nad tym, co pies je i może dostosować dietę do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. W BARF nie ma konserwantów, barwników ani innych dodatków chemicznych. Możemy mieć pełną kontrolę nad tym, co je nasz pies. Trzeba jednak poświęcić więcej czasu i wysiłku na jej przygotowanie. Poza tym trudniej jest zapewnić pełną zbilansowaną dietę, jeśli nie ma się wiedzy w temacie prawidłowego żywienia zwierząt tą metodą.

Co jest ważne w żywieniu jamnika?

Komponując dietę jamnika musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek, waga, poziom aktywności fizycznej oraz inne specjalne potrzeby, np. alergie pokarmowe, problemy z trawieniem lub choroby przewlekłe. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad specjalistyczną karmą, dostosowaną do potrzeb pupila. Konsultacja z weterynarzem może być tutaj bardzo pomocna.

Ważna jest również częstotliwość karmienia. Młode szczeniaki powinny być karmione kilka razy dziennie, ale dorosłe jamniki zwykle jedzą dwa posiłki dziennie. Istotnym składnikiem diety psów tej rasy jest białko. Wybieraj karmę o wysokiej zawartości białka zwierzęcego. Jest niezbędne dla utrzymania zdrowych mięśni i dobrej kondycji psa. Tłuszcze natomiast dostarczają niezbędnej energii. W pożywieniu jamnika powinny znaleźć się dobrze przyswajalne węglowodany. Unikaj karm z dużą ilością wypełniaczy, takich jak kukurydza czy soja. Ponadto witaminy i minerały zapewniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu. Wapń i fosfor są szczególnie ważne dla zdrowych kości.

Dodatkowe fakty z zakresu żywienia jamnika

Ze względu na tendencję jamników do przybierania na wadze, ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanych przez nich kalorii. Dbanie o to, by jamnik nie był otyły, to klucz do zapobiegania problemom z kręgosłupem i stawami. Warto wybierać karmy z dodatkiem glukozaminy i chondriony, które wspierają zdrowie stawów psa. Pamiętaj o zapewnieniu swojemu jamnikowi stałego dostępu do świeżej wody.

Jamnik – cena w hodowli i koszty utrzymania

Cena za szczeniaka jamnika może wynosić ok. 2000-4000 tysiące złotych. Poza wydatkami związanymi z nabyciem psa tej rasy warto wziąć pod uwagę również koszt wyprawki.

Koszty utrzymania jamnika, podobnie jak każdego innego psa, zależą od wielu czynników, takich jak miejsce zamieszkania, jakość karmy, której używasz oraz ewentualne wydatki weterynaryjne. Mogą się różnić w zależności od indywidualnych wyborów i sytuacji.

Miesięczne koszty utrzymania

Miesięczne koszty utrzymania jamnika mogą obejmować wydatki związane z karmą, przysmakami i workami na nieczystości. Za te produkty zapłacimy jednorazowo mniej więcej 250-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Do produktów, których nie będziemy musieli wymieniać co miesiąc zalicza się: legowisko, miski na pokarm i wodę, smycz, obroża, zabawki oraz artykuły higieniczne, czyli preparaty do czyszczenia uszu i oczu, obcinaczki do paznokci, pasta i szczoteczka do zębów. Łączny koszt tych produktów może wynosić mniej więcej 500-600 zł.

Pod uwagę musimy wziąć również dodatkowe wydatki związane z wizytami u lekarza weterynarii, treningami w psiej szkole oraz konsultacjami ze zwierzęcym dietetykiem. W tym przypadku cena jest determinowana przez indywidualne czynniki i może się różnić.

Jamnik – podsumowanie rasy

Nie jest pewne skąd dokładnie wzięły się jamniki. Jedne ze źródeł mówią o rodowodzie sięgającym 4000 lat, inne, bardziej prawdopodobne, łączą jamniki ze średniowiecznymi Niemcami. We wpisie krótko przybliżyliśmy ich historię. Psy te łatwo przywiązują się do ludzi i są niezwykle oddanymi, wesołymi przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że zyskały uznanie wśród sław, takich jak Pablo Picasso i Andy Warhol. Opowiedzieliśmy o charakterze jamnika oraz jego odmianach. Dzięki nam wiesz już, jak wygląda jamnik długowłosy, krótkowłosy i szorstkowłosy. To pies, który może ważyć nawet 9 kg i osiągnąć do 35 cm długości. Małe ciało skrywa jednak duży temperament. Opisaliśmy również, jak wygląda wychowanie i szkolenie psa tej rasy. Opowiedzieliśmy o najważniejszych kwestiach zdrowotnych, a także przedstawiliśmy zagadnienia związane z właściwą pielęgnacją i żywieniem jamnika. Wszystko po to, by dostarczyć Wam solidnej dawki wiedzy na temat rasy. Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się pomocny i znaleźliście w nim odpowiedź na wszystkie nurtujące Was pytania odnośnie jamnika.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Pies jamnik krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy – jaki naprawdę jest borsuczy pies? Opis rasy
  • Avatar

    Herman jest moim trzecim jamnikiem i nienawidzi spacerów, taki niego egzemplarz. Ma straszny lęk przez wychodzeniem z domu, za to nie ma lęku separacyjnego, jak poprzednik. Jest jamnikiem domatorem, taki się trafił. To niesamowite, jak tak podobne do siebie fizycznie zwierzaki miały kompletnie różne charaktery.

  • Avatar

    Witam. Mam jamnika Merle średniej wielkości 6,5 kg. 10 miesięczny pupil jest niesamowicie bystry inteligentny. Nie używam smyczy na spacerek oddala się dość daleko ale zawsze z wielką radością wraca po zwiedzeniu pobliskich terenów . Niesamowity pieszczoch. Bardzo sobie ceni moją obecność w pobliżu za co potrafi dziękować. Są to naprawdę mądre i oddane psy. Jeżeli ktoś posiada dużo wolnego czasu to on go wypełni radością i miłością.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.