Polski owczarek nizinny, przez wielu nazywany jest PON – od pierwszych liter swojej nazwy. Jest jedną z polskich ras, które zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). PON charakteryzuje przede wszystkim bujnym owłosieniem i wesołym usposobieniem. Chcesz poznać rasę lepiej lub zostać opiekunem takiego psa? Przeczytaj i się dowiedz jak długo żyje polski owczarek nizinny oraz jak dbać o jego zdrowie i wygląd.
- 1. Polski owczarek nizinny – opis ogólny rasy
- 2. Polski owczarek nizinny – wygląd
- 3. Polski owczarek nizinny – pielęgnacja
- 4. Polski owczarek nizinny – usposobienie
- 5. Polski owczarek nizinny – wychowanie i szkolenie
- 6. Polski owczarek nizinny – hodowla idealna
- 7. Polski owczarek nizinny – zdrowie
- 8. Polski owczarek nizinny – żywienie
- 9. Polski owczarek nizinny – cena i koszty utrzymania
- 10. Podsumowanie – czy to pies dla mnie?
Polski owczarek nizinny – opis ogólny rasy
PON – Polski owczarek nizinny jest przedstawicielem polskich ras psów. Został zakwalifikowany przez FCI do grupy 1 – owczarki i psy pasterskie (oprócz szwajcarskich psów pasterskich), w sekcji 1 – owczarki.
Historia rasy
PON wywodzi się od owczarków tybetańskich, a jego przodkiem był terier tybetański, który przywędrował wraz z najazdem Hunów w IV wieku na obszar Niziny Wschodnioeuropejskiej. W XVI wieku na terenach Podlasia i Lubelszczyzny występowały średniej wielkości polskie owczarki, które pełniły rolę psów gospodarskich i pasterskich. Za dnia, pomagały przy wypasie, zagarniając i strzegąc stad zwierząt hodowlanych. W nocy, strzegły gospodarstwa i dobytku. Istnieją przesłanki zgodnie, z którymi szkocka rasa bearded collie wywodzi się od kilku polskich owczarków nizinnych. Owe osobniki zostały sprzedane szkockiemu hodowcy owiec, który był oczarowany rasą i jej pracowitością. Sprzedaży dokonał gdański kupiec Kazimierz Grabski. Konsekwentna hodowla polskich owczarków nizinnych rozpoczęła się w latach 20-ych XX w. Podczas II Wojny Światowej hodowla została przerwana, a psy były zarekwirowane przez Niemców. Odtworzenie hodowli nastąpiło w latach 50-ych XX w, a rasa została uznana przez FCI w 1963 roku.
Zastosowanie i popularność
Owczarek nizinny polski wciąż jest wykorzystywany i ceniony, jako pies gospodarski. Polska rasa psów
zdobyła uznanie jako pies rodzinny i do towarzystwa. Rasa zyskała popularność w naszym kraju, a przede wszystkim za granicą, w następujących krajach:
- USA,
- Wielka Brytania,
- Francja,
- Niemcy,
- Belgia,
- Dania,
- Finlandia,
- Czechy.
Polski owczarek nizinny – wygląd
PON to rasa psów średnich o prostokątnej sylwetce. Charakteryzuje się kosmatym owłosieniem. Spod którego wystaje duży, ciemny nos oraz różowy jęzor. A co kryje się pod obfitą szatą polskiego owczarka?
Budowa ciała
Owczarek polski nizinny posiada średniej wielkości głowę, która wydaje się być o wiele większa przez jego owłosienie. Pod grzywką możemy zauważyć średniej wielkości, owalne oczy koloru orzechowego. Na głowie psa, są wysoko osadzone zwisające uszy. Szyja, grzbiet i kończyny są silne i umięśnione. Ogon może być różnej długości – może być szczątkowy od urodzenia, bądź długi i gęsto porośnięty sierścią.
Wielkość rasy
Wzorzec FCI polskiego owczarka nizinnego, jedynie ogranicza wysokość, mierzoną w kłębie, czyli od podstawy łapy do najwyższego punktu grzbietu w linii pionowej:
- dla psów – 45-50 cm,
- dla suk – 42-47 cm.
Wzorzec podkreśla użytkowy charakter rasy, dlatego wielkość PONów nie może być pomniejszona, a ciało powinno pozostawać mocne i wytrzymałe. Choć waga nie została określona, przedstawiciele rasy ważą przeważnie około 12 – 25 kg.
Sierść i umaszczenie
Jak już wspominaliśmy PON posiada długą i obfitą sierść, która porasta całe jego ciało, zasłaniając przy tym jego oczy. Podszerstek psa jest miękki. Dopuszczalne jest każde umaszczenie, najczęściej jest jednolite lub łaciate.
Polski owczarek nizinny – pielęgnacja
Żeby wyglądał efektownie, powinien być skrupulatnie pielęgnowany. Jeżeli nie mamy zamiaru zajmować się jego długowłosą sierścią, to możemy wybrać się do groomera, czyli psiego fryzjera. W przypadku rasy polski owczarek nizinny strzyżenie jest dopuszczalne. Specjalista może skrócić sierść psa – na krótko lub profesjonalnie zadbać o jego długowłosą szatę. Jeżeli myślimy o udziale w wystawach, warto zadbać by szczenię, które wybierzemy posiadało rodziców z dobrą sierścią. Sierść PONów bardzo długo odrasta, żeby miała twardą strukturę, która się nie plącze, trzeba cierpliwie i systematycznie pielęgnować jego szatę.
Czesanie
Polski owczarek nizinny ostrzyżony jest mniej wymagający w pielęgnacji. Wystarczy go co jakiś czas spryskać odżywką w aerozolu i następnie przeczesać włosianą szczotką. W przypadku długowłosej szaty przyda się:
- odżywka w aerozolu dla psów,
- szczotka włosiana dla psów,
- szczotka druciana z gładkimi zębami dla psów,
- grzebień metalowy o gęstym i średnim rozstawieniu zębów dla psów,
- klamry do podpinania sierści dla psów.
Psa rozczesujemy kosmyk po kosmyku, podążając od łap w stronę głowy. Każdy kosmyk spryskujemy odżywką w aerozolu, a następnie czeszemy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Rozpoczynamy od końcówki kosmyka i stopniowo podążamy w kierunku skóry. Czeszemy delikatnie, a napotkane supły rozplątujemy palcami. Zarówno ostrzyżony, jak i długowłosy powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu.
Jaki szampon wybrać do kąpieli?
Pies polski owczarek nizinny niezależnie od długości włosów powinien być kąpany raz w miesiącu. W zależności od potrzeby wybieramy rodzaj szamponu:
- proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść.
- regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
- intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.
Przed kąpielą, PON powinien być dobrze rozczesany. Psa kąpiemy dwukrotnie. Staramy się nie wytwarzać dużej ilości piany przy kąpieli, słuchawkę prysznica powinniśmy trzymać blisko skóry, a strumień wody nie może być duży. W ten sposób szampon lepiej dotrze do skóry psa. Po dokładnym opłukaniu i osuszeniu, nanosimy na sierść odżywkę w balsamie dla psa, którą spłukujemy po kilku minutach. Na sam koniec suszymy psa ręcznikami, a na końcu suszarką z niegorącym strumieniem powietrza.
Higiena pupila
Owczarek nizinny polski wymaga szczególnej higieny:
- oczu,
- uszu,
- miejsc intymnych,
- zębów,
- pazurów.
Najbardziej wrażliwe i podatne na zatarcia są okolice oczu, uszu, a także miejsc intymnych. Dlatego powinniśmy je doglądać regularnie i w razie potrzeby przecierać wacikami nasączonymi specjalnym preparatem pielęgnacyjnym dla psów. Zęby powinny być czyszczone z kamienia, który na nich się osadza. W tym celu możemy podawać psu przekąski dentystyczne dla psów, psie gryzaki, bądź czyścić je pastą do zębów dla psów. Pazury obcinamy wtedy, gdy są zbyt długie, a pies nie jest w stanie ich naturalnie zetrzeć. Do tego używamy wyłącznie odpowiednich obcinaczek dla psów. Gdy pies jest na zewnątrz warto jest mu zakładać obroże owadobójcze, dzięki nim ochronimy psa przed pasożytami takimi jak kleszcze i pchły. W przypadku PONa, po spacerze lepiej będzie zdjąć obrożę, by nie plątały się wokół niej włosy. Opiekunowie często wybierają obroże Foresto Bayer.
Polski owczarek nizinny – usposobienie
U psów tej rasy, usposobienie jest łagodne. Możemy to zauważyć szczególnie wtedy, gdy stróżujący pies do nas się przekona. Bezpieczeństwo rodziny jest dla niego najważniejsze, gdyż kocha ją całym swoim sercem. A co jeszcze charakteryzuje PONa?
Stosunek wobec bliskich
Psy rasy polski owczarek nizinny, ich usposobienie uchodzi za odpowiednie dla osób poszukujących dużego psa rodzinnego. PON potrafi być troskliwym towarzyszem dzieci, w dodatku jest bardzo wesoły i lubi się bawić. Dla osób starszych może okazać się zbyt aktywny. Z innymi zwierzętami żyje w zgodzie i może się opiekować zwierzętami hodowlanymi.
Zachowanie na zewnątrz
Owczarek polski nizinny ma silnie rozwinięty zmysł stróża. Wobec obcych ludzi i zwierząt jest nieufny. Nigdy nie opuści swojego terenu, na przykład w pogoni za tropem. Woli oddać się postawionemu przed nim zadaniem. Potrafi pracować samodzielnie, chociaż najbardziej ceni sobie możliwość współpracy ze swoim przewodnikiem. Na spacerach zachowuje się grzecznie.
Polski owczarek nizinny – wychowanie i szkolenie
Pies ten chętnie się uczy i w dodatku ma dobrą pamięć do przyswajania komend. PON potrzebuje codziennej stymulacji ruchowej, ale także intelektualnej. Jako pies, który pracował w gospodarstwie, lubi otrzymywać zadania, w których będzie mógł się wykazać. Bezczynność jest dla niego nieznośna.
Wychowanie bloku i w domu z ogrodem
Owczarek nizinny polski najlepiej będzie się czuł na wsi, gdzie może mieć pod swoją kontrolą większy teren. Niemniej jednak, potrafi odnaleźć się w miejskim mieszkaniu w bloku. Nie oznacza to, że może przekształcić swój charakter i stać się rozleniwionym kanapowcem. Opiekun powinien poświęcać psu mnóstwo uwagi i zaspokajać jego potrzeby związane z aktywnością. W innym razie, jego psychika może mocno ucierpieć, a w domu mogą pojawić się szkody. Jeżeli u psa przejawiają się oznaki stresu lub depresji możemy mu pomóc podając odpowiednie preparaty, na przykład preparat na stres Zylkene Vetoquinol. Jest to rozwiązanie, które powinno być zastosowane tylko. Jeżeli pies cierpi, powinniśmy dostosować jego środowisko tak, żeby było dla niego, jak najbardziej przyjazne.
Posłuszeństwo i nauka komend
Owczarek polski nizinny jest pojętny w nauce. Jeżeli zadania, które otrzymuje są dla niego banalne i powtarzalne, może zacząć marudzić. Dlatego lepiej jest mu wyznaczać bardziej ambitne zadania. Zanim pies dorośnie powinniśmy go odpowiednio przygotować. Polski owczarek nizinny szczeniak powinien być przyuczany do komend od samego początku wspólnego życia. Dobrą motywacją, która ułatwi proces przyswajania komend są czułości, które działają podobnie jak smakowite przekąski, z tym że nie wpływają na sylwetkę łasego PONa.
Wspólne spędzanie czasu
Owczarek polski nizinny świetnie sprawdzi się w roli, w której był wykorzystywane przez wieki – psa pracującego w gospodarstwie. Jeżeli nie mamy gospodarstwa, musimy znaleźć inne rozwiązania, które pozwolą się wyszaleć naszemu pupilowi. Trzy krótkie spacery dzienne są dla niego niewystarczające. Możemy z nim podróżować i eksplorować nowe miejsca. Innym sprawdzonym rozwiązaniem są sporty kynologiczne takie jak:
- agility – tor przeszkód dla psów,
- obedience – pokaz psiego posłuszeństwa,
- rally-o – połączenie agility i obedience,
- flyball – bieg sztafetowy z piłką przez przeszkody,
- zawody pasterskie – konkursy z pracy psów pasterskich.
Polski owczarek nizinny – hodowla idealna
W Polsce jest dużo hodowli rasy, szczeniaki są łatwo dostępne do zakupu. Ogłoszenia o sprzedaży możemy znaleźć w internecie. Podpowiadamy jak dokonać bezpiecznego zakupu.
Howczarek nizinny – hodowla FCI
Jeżeli chcemy otrzymać zdrowego szczeniaka, hodowla FCI (chociaż nie tylko) może nam to zagwarantować. Każdy polski owczarek nizinny szczeniak z takich hodowli jest wydawany wraz metryką, na podstawie, której będziemy mogli wyrobić mu rodowód w oddziale Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Oprócz tego możemy mieć gwarancję, że polski owczarek nizinny szczeniak przeszedł socjalizację i otrzymał należytą opiekę, a rodzice psa zostali przebadani pod kątem chorób dziedzicznych. Niemniej jednak przed zakupem warto wybrać się osobiście do hodowli rasy polski owczarek nizinny, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń. Hodowcy mogą nas przygotować do opieki i opowiedzieć wszystko o rasie, a także pomóc w doborze szczeniaka.
Olx i inne portale ogłoszeniowe
Bądźmy uważni gdy chcemy zakupić psa rasy polski owczarek nizinny, olx i inne portale mogą zawierać oferty psów, które nie są rasowe lub zdrowe. Musimy ostrożnie podchodzić do ogłoszeń typu “polski owczarek nizinny adopcja”, “polski owczarek nizinny sprzedam”, a szczególnie, gdy spotkamy się z ogłoszeniem “polski owczarek nizinny sprzedam tanio”. Polski owczarek nizinny, cena którego może być bardzo niska, może pochodzić z nierzetelnej hodowli, gdzie psy są traktowane nieodpowiedzialnie, a dobór osobników do rozrodu bywa prowadzony w sposób pochopny.
Często bywa, że w cenie hodowlanej jest sprzedawany szczeniak, którego rodzicami są psy jedynie w typie polski owczarek nizinny – bez rodowodu. Żeby uniknąć rozczarowania, polecamy korzystać ze sprawdzonych hodowli, które podlegają pod renomowane stowarzyszenia. Na szczęście, oferty dotyczące rasy polski owczarek nizinny, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia. Może też tak być, że w trakcie poszukiwań nasze serce skradnie pies w typie polski owczarek nizinny (bez rodowodu), albo zupełnie inny pies, jednak powinniśmy być świadomi konsekwencji, które mogą się z tym wiązać, w tym jego predyspozycji do chorób i zachowań.
Adopcja
Jeśli w nabyciu psa tej rasy cena stoi na przeszkodzie, możemy go zaadoptować. Takie rozwiązanie polecamy jak najbardziej. Należy przy tym uwzględnić kilka kwestii. Na portalach ogłoszeniowych często oprócz ogłoszeń zatytułowanych “polski owczarek nizinny sprzedam” możemy znaleźć również “polski owczarek nizinny oddam” czy “polski owczarek nizinny adopcja”. Spośród wszystkich ofert dotyczących oddania psa rasy polski owczarek nizinny, schronisko psów będzie najbardziej wiarygodnym ogłoszeniodawcą. Psy oferowane do adopcji często są w sędziwym wieku lub posiadają schorzenia oraz traumatyczne przeżycia. W niektórych ogłoszeniach “polski owczarek nizinny oddam” wystawianych przez prywatne osoby, takie informacje mogą być zatajone. Nie każdy jest w stanie odpowiednio zająć się psem, który posiada problemy. Tak może być i w przypadku przedstawiciela stosunkowo zdrowej rasy, schronisko powinno udzielić nam pełnych informacji, a także odpowiednio przygotować psa do życia w nowym domu oraz doradzić nam w opiece nad psem.
Polski owczarek nizinny – zdrowie
Żyje średnio 12-15 lat. Uchodzi za rasę zdrową, która jest odporna na różne warunki pogodowe. Na co należy zwrócić szczególną uwagę troszcząc się o zdrowie PONa?
Odporność na warunki pogodowe
PON Polski owczarek nizinny dzięki swojej obfitej sierści jest odporny na zimno i deszcze. Gorzej znosi upały, wtedy powinniśmy trzymać go w chłodnym miejscu, a jego aktywność powinna być ograniczona. Nie możemy też zapominać o stałym dostępie do świeżej pitnej wody.
Predyspozycje do chorób
Psy rasy owczarek polski nizinny chorują bardzo rzadko. Najbardziej jest podatna na choroby:
- oczu – szczególnie narażony jest na choroby, które prawdopodobnie są przekazywane dziedzicznie, czyli – centralny postępujący zanik siatkówki (CPRA) oraz dystrofia barwnikowego nabłonka siatkówki (RPED)
- ucha – najczęściej jest to zapalenie ucha, a także infekcje, na które są podatne psy ze zwisającymi uszami,
- serca – przetrwały przewód tętniczy, Botalla (PDA) jest pozostałością krążenia płodowego,
- niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu,biegunki, zaparcia,
- cukrzyca – objawia się wzmożonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu,
- alergie – głównie występują na tle pokarmowym, objawami są wypadanie włosa, stany zapalne uszu, biegunka wymioty, częste drapanie się psa
- dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na .
- otyłość – zagraża psom, których aktywność fizyczna jest niewystarczająca.
Dysplazji stawów biodrowych możemy uniknąć, decydując się na zakup psa ze sprawdzonej hodowli, która bada osobniki przed ich reprodukcją. Otyłości możemy zaradzić dbając o to by pies odpowiednio dużo się ruszał, a także nie przekarmiając go. W następnym dziale opowiadamy jak odpowiednio karmić polskiego owczarka nizinnego.
Polski owczarek nizinny – żywienie
Pies, który odpowiednio dużo się rusza może zachować dobrą linię ciała. Ponieważ pies jest bardzo łakomy, może próbować wykorzystać swój urok by zdobyć trochę więcej jedzenia. Musimy zatem wykazać się nie lada opanowaniem, by do tego nie dopuścić. Możemy sami wybrać sposób żywienia – czy to będzie karma sklepowa, czy żywienie tradycyjne.
Żywienie karmą komercyjną
Stosując karmę sklepową zapewnimy psu wszystkie niezbędne składniki, a także możemy łatwiej kontrolować ilość podawanego pokarmu. Żeby wybrać odpowiednią karmę powinniśmy uwzględnić jego etap życia, wagę i poziom aktywności. Warto jest wybierać karmę wysokiej jakości, w której nie znajdziemy zbóż. Porcje podajemy zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu. Zalecaną porcję dzielimy na dwie i podajemy je o stałych porach. Polski owczarek nizinny jako szczeniak powinien spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Karmienie nie może odbywać się przed aktywnością lub po niej, gdyż to może grozić skrętem żołądka.
Żywienie tradycyjne
Owczarek nizinny polski może odżywiać się pokarmem, który sami mu przygotujemy. Nie możemy jednak przygotowywać posiłków, wedle naszego uznania. Koniecznie musimy zasięgnąć wiedzy specjalistycznej. Dzięki niej będziemy mogli ustalić jakie produkty i w jakiej ilości należy podawać, żeby nie zaszkodzić sylwetce i zdrowiu psa. Oprócz tego należy regularnie sprawdzać, czy pies otrzymuje wszystkie niezbędne składniki, w odpowiednich proporcjach. Wiąże się to z badaniami krwi i wizytami w gabinecie weterynarii.
Polski owczarek nizinny – cena i koszty utrzymania
Z hodowli FCI kosztuje około 4500-5500 złotych. A jakie wydatki należy uwzględnić opiekując się PONem?
Miesięczne koszty opieki
W ciągu każdego miesiąca na psa rasy polski owczarek nizinny przeznaczymy około 150-200 zł. To koszt, który będzie pokrywał miesięczne zapotrzebowanie na:
- karmę dla psa,
- worki na nieczystości,
- przekąski dla psa.
Roczne koszty opieki
W ciągu roku wydamy około 2000-3000 zł, w tym przypadku doliczamy środki pielęgnacyjne, takie jak:
- szampon dla psa,
- obroża owadobójcza,
- odżywka w aerozolu dla psa,
- odżywka w balsamie dla psa,
- preparat pielęgnacyjny dla psa.
Koszty opieki w ujęciu dwuletnim
W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria właściwe dla przedstawicieli rasy polski owczarek nizinny, cena ich zakup oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą 4500-6500 złotych. Akcesoria te należy wymieniać co pewien czas – do dwóch lat użytkowania, dzięki temu będziemy pewni, żę działają niezawodnie i są bezpieczne, do nich się zaliczają się:
- miski dla psów,
- obroża dla psa,
- smycz na spacer
- szczotka włosiana dla psów,
- szczotka druciana z gładkimi zębami dla psów,
- grzebień metalowy o gęstym i średnim rozstawieniu zębów dla psów,
- klamry do podpinania sierści dla psów,
- obcinaczki dla psów,
- legowisko dla psa średniej wielkości,
- zabawki dla psa.
Podsumowanie – czy to pies dla mnie?
Polski owczarek nizinny jest rodzimą rasą psów pasterskich, które podbijają serca wielu europejskich rodzin. Jeżeli ta rasa Ciebie zainteresowała, to pomyśl, czy nadajesz się na opiekuna takiego psa.
Wiesz już jaki jest PON, usposobienie wesołego, kudłatego psa od razu rzuca się w oczy. Pies ten jest łagodny wobec dzieci i przyjazny dla innych zwierząt. Wychowanie go, nie powinno sprawić Tobie większego problemu. Pytanie, czy Ty jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią dozę ruchu. Pamiętaj, że musisz zadbać nie tylko o jego samopoczucie, ale także o wygląd i zdrowie. Pielęgnacja jego sierści jest dosyć skomplikowana, jeżeli nie jesteś w stanie regularnie się nią zajmować, to lepiej będzie przyciąć mu włosy. Jeżeli sami nie czujemy się pewnie by ostrzyc psa rasy polski owczarek nizinny, strzyżenie możemy powierzyć groomerowi. Obserwuj zdrowie psa, a także nie bądź obojętny na objawy, które mogą świadczyć o chorobach. Wybierz sposób żywienia pupila i staraj się go nie przekarmiać.
Jeżeli już rozważyłeś przyjęcie PONa do swojej rodziny, to przygotuj dom do wspólnego życia i znajdź swojego szczeniaka. Psa możesz pozyskać bezpiecznie z dwóch miejsc. Pierwszą jest sprawdzona hodowla, adopcja ze schroniska jest drugim rozwiązaniem.
Sprawdź również słynne rasy psów polskich.