Wyżeł węgierski – krótkowłosy i szorstkowłosy na czym polegają podobieństwa i różnice

Wyżeł węgierski występuje w dwóch odmianach: wyżeł węgierski krótkowłosy (rövidszörü magyar vizsla) i szorstkowłosy (drotzörü magyar vizsla). Wyżły węgierskie uchodzą za doskonałą rasę psów myśliwskich, a w czasach obecnych są często wybieranymi psami rodzinnymi. W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie – ile żyje wyżeł węgierski, a nasze wskazówki pomogą Tobie zadbać o psa, by zachować go w zdrowiu przez wiele lat. Jeżeli poszukujesz informacji na temat zakupu i chcesz się dowiedzieć ile kosztuje wyżeł węgierski, podpowiadamy jak wybrać i kupić psa bez ryzyka.

Wyżeł węgierski

Wyżeł węgierski – opis przedstawiający rasę

Wyżeł węgierski to węgierska rasa psów myśliwskich. W klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej posiada dwa wzorce, które zostały przypisane do dwóch odmian:

  • krótkowłosy – 57 nr wzorca,
  • szorstkowłosy – 239 nr wzorca.

Obydwie odmiany znajdują się w grupie VII – wyżły, Sekcji 1 – wyżły kontynentalne, typ kontynentalny oraz podlegają polowym i wodnym próbom pracy.

Historia rasy

Wyżły węgierskie wywodzą się od psów, które przywędrowały z plemionami koczowniczymi z Karpat. Zdobyły uznanie, jako rasa psów myśliwskich. Ich profesjonalizacja ugruntowała się w XVIII- XIX wiekach, wtedy zaczęły wygrywać węgierskie konkursy dla wyżłów i ras psów myśliwskich. Ich sława szybko się rozpowszechniła, także na ziemiach polskich, a polskie słowo “wyżeł” ma pochodzenie węgierskie – od słowa “vizsla”. Rasa myśliwska została uznana w latach 20-ych XX wieku. Wyżeł węgierski szorstkowłosy powstał jako rasa w latach 30-ych XX wieku, w wyniku skrzyżowania wyżła węgierskiego krótkowłosego z wyżłem niemieckim ostrowłosym.

Popularność

Wyżły węgierskie wciąż często znajdują swoje zastosowanie, jako psy myśliwskie. Oprócz tego są cenione, jako psy rodzinne i do towarzystwa. Pozostają najbardziej popularne na swojej ojczyźnie w Węgrzech, ale są cenione w całej Europie, w tym i w Polsce.

Wyżeł węgierski – wygląd dwóch odmian

Wyżły węgierskie to eleganckie psy myśliwskie. Choć posiadają smukłą sylwetkę, są silne, dobrze zbudowane i krzepkie. Oprócz tego, obydwie odmiany różnią się od siebie typem owłosienia. Po za tym, są bardzo podobne do siebie i posiadają zbliżone wzorce.

Budowa ciała

Wyżły węgierskie posiadają szerokie proste nosy i owalne, brązowe oczy. Zarówno nos, jak i oczy odpowiadają kolorowi umaszczenia. Cienkie uszy w kształtach liter “V” wiszą blisko policzków. Dostojna szyja odznacza się umięśnionym, lekko wygiętym karkiem. Jego grzbiet i klatka piersiowa również są dobrze umięśnione. Długi ogon jest osadzony nisko, w czasie ruchu pies nosi go poziomo. Przednie kończyny są proste i równoległe, tylne są kątowane i mocne, zapewniają psu energiczny, lekki kłus, bądź niewyczerpujący galop.

Wielkość rasy

Wzorzec ogranicza wyłącznie wzrost tych wyżłów, przy czym zaznacza, że ważniejsze są właściwe proporcje i symetria. Dla psów i suk preferowana wysokość w kłębie, czyli od ziemi do najwyższego punktu grzbietu powinna wynosić:

  • psy: od 58 do 64 cm,
  • suki: od 54 do 60 cm.

Wyżły węgierskie ważą około od 20 do 30 kg.

Sierść i umaszczenie

Węgierski wyżeł występuje w dwóch odmianach:

  • krótkowłosy – posiada krótką, błyszczącą, ściśle przylegającą sierść bez podszerstka.
  • szorstkowłosy – posiada przylegającą, matową okrywę o długości od 2 do 3 cm oraz gęsty wodoodporny podszerstek. Wyżeł węgierski szorstkowłosy często jest postrzegany błędnie jako wyżeł węgierski długowłosy.

Zarówno wyżeł węgierski krótkowłosy, jak i szorstkowłosy mogą mieć umaszczenie w różnych odcieniach:

  • rudego,
  • piaszczystego złota.

Inne kolory są niepożądane, w szczególności:

  • rozjaśnione barwy umaszczenia.
  • czerwony,
  • brązowy.

Skóra tych psów jest tego samego koloru co umaszczenie lub jest nieco ciemniejsza.

Wyżeł węgierski – pielęgnacja sierści krótkiej i szorstkiej

Powinien mieć pielęgnację dostosowaną do swojej odmiany. Wyżeł węgierski krótkowłosy jest mniej wymagający, wystarczą mu podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i odpowiednie odżywianie włosów. W przypadku wyżła szorstkowłosego konieczne jest trymowanie – ręczne usuwanie martwych włosów. O czym jeszcze należy pamiętać pielęgnując wyżła węgierskiego, zarówno w odmianie krótkowłosej, jak i szorstkowłosej?

Szczotkowanie i czesanie

Wyżeł węgierski krótkowłosy powinien być szczotkowany włosianą szczotką, parę razy w ciągu tygodnia. Wcześniej powinien zostać spryskany odżywką dla psów w aerozolu z olejkami, które wzmocnią jego włosy. Dzięki częstemu szczotkowaniu i odżywianiu włosów, pies będzie gubił znacznie mniej sierści.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy powinien być szczotkowany regularnie 2 razy w tygodniu, do tego będą potrzebne:

  • szczotka włosiana dla psa – do rozczesywania okrywy wierzchniej,
  • pudlówka dla psów szorstkowłosych – do rozczesywania podszerstka,
  • nożyk trymerski – do wydzielania i ręcznego usuwania obumarłych włosów,
  • grzebień o średnim rozstawieniu zębów – do wyczesywania pozostałych martwych włosów po trymowaniu.

Wyżeł węgierski szorstkowłosy również powinien być spryskany odżywką w aerozolu przed rozpoczęciem jego pielęgnacji. W jego przypadku, odżywka nie może zmiękczać sierści i nie może zawierać olejków.

Kąpiele

Wyżeł węgierski w obydwu odmianach nie może być często kąpany, raz na trzy miesiące w zupełności wystarczy. W zależności od odmiany używamy środków pielęgnacyjnych dostosowanych do rodzaju sierści. Nie zapominamy przy tym, by psa wykąpać dwukrotnie, a po spłukaniu szamponu i osuszeniu, nanieść odżywkę w balsamie. Po paru minutach opłukujemy psa i dokładnie go suszymy ręcznikami. Możemy także użyć suszarki z niegorącym strumieniem powietrza.

Higiena

Wyżeł węgierski powinien mieć zadbane całe ciało, a przede wszystkim:

  • oczy,
  • uszy,
  • okolice intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Pielęgnując psa powinniśmy sprawdzać oczy, uszy i okolice intymne, w tych miejscach może dochodzić do infekcji i podrażnień, szczególnie podatne na to są uszy. Okolice tych miejsc możemy przecierać wacikiami nawilżonymi środkiem pielęgnacyjnym dla psów. Czystość zębów jest ważna, tak jak i w przypadku ludzi, zęby możemy czyścić pastą do zębów dla psów lub możemy mu podawać przysmaki dentystyczne. Pazury przycinamy wtedy, gdy są zbyt długie, wyłącznie obcinaczkami dla psów. Nie możemy też zapominać o tym, że pies jest narażony na działanie pasożytów, takich jak pchły i kleszcze. Możemy im przeciwdziałać zakładając psu obrożę owadobójczą. Opiekunowie często wybierają obroże od Bayer – Foresto.

Wyżeł węgierski – charakter psa myśliwskiego w domu i na zewnątrz

Wyżeł węgierski jest rasą psów myśliwskich. Jej przedstawiciele, jeżeli mają zaspokojoną potrzebę ruchu, w domu okazują oblicze spokojnych i przyjaznych psów rodzinnych.

Stosunek wobec bliskich

Pies wyżeł węgierski uwielbia swojego przewodnika, z którym mógłby nie tylko polować, ale i podbić cały świat. W domu jest przyjacielem całej rodziny. Uwielbia bawić się z dziećmi, lecz dla osób starszych jest zbyt żywiołowy. Wymaga spożycia dużej ilości energii, same zabawy i krótkie spacery nie są wystarczające. Wobec innych zwierząt w domu zachowuje się grzecznie, pod warunkiem, że przeszedł socjalizację i jest dobrze prowadzony.

Zachowanie na zewnątrz

Jest przyjaźnie nastawiony wobec obcych ludzi, nie jest dobrym kandydatem do roli stróża. W przypadku zwierząt spotkanych na zewnątrz, górę może przejąć jego instynkt myśliwski, może udać się w pogoń za zwierzęciem lub jego tropem. Przy tym nie jest agresywny i nigdy nie zaczepia innych psów.

Wyżeł węgierski w ruchu

Wyżeł węgierski wychowanie i szkolenie

Wyżeł węgierski, zdecydowanie – jest psem dla aktywnych. Wśród opiekunów psów rasy, opinie pozytywne są dość powszechne. Często chwali się psy tej rasy za posłuszeństwo i rozwagę. Możemy z nim nie tylko polować, ale także uprawiać rozmaite sporty kynologiczne.

Mieszkanie w bloku, czy dom z ogrodem

Pies myśliwski z grupy wyżłów będzie czuł się najlepiej w domu z ogrodem, w którym będzie mógł swobodnie biegać. Nie będzie dla niego jednak uciążliwe życie w bloku mieszkalnym, jeżeli jesteśmy w stanie urozmaicić jego dzień długimi spacerami. Możemy z nim podróżować w różne miejsca i wspólnie je odkrywać. Pies znosi dobrze podróże. W przypadku zmiany stałego miejsca zamieszkania, pies może odczuwać stres, ale możemy mu pomóc podając preparat, który pomoże mu poradzić ze stresującymi przeprowadzkami. Opiekunowie często sięgają po preparat od Vetoquinol – Zylkene.

Nauka posłuszeństwa

Wyżeł węgierski nie powinien sprawiać problemów wychowawczych. Jest posłuszny, rozważny i dąży do współpracy z człowiekiem. Przede wszystkim psa należy nauczyć chodzenia przy nodze i rezygnowania z pogoni za tropem, gdy padnie taka komenda. Taka nauka wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, gdyż trudno jest okiełznać instynkt myśliwski u psów. Musimy przy tym wyrażać spokój i stanowczość. Niedopuszczalna jest agresja, czy chociażby podniesiony ton. O wiele lepiej sprawdza się motywacja w postaci pochwał i nagród – przysmaki i pieszczoty.

Formy aktywności

Wraz z wyżłem węgierskim możemy uprawiać dyscypliny myśliwskie takie jak:

  • tropienie,
  • płoszenie,
  • aportowanie.

Wyżły węgierskie mogą uczestniczyć w konkursach myśliwskich przewidzianych dla tej rasy. Potrafią dać popis w różnych konkurencjach, ponieważ potrafią pracować w każdym środowisku – w wodzie, w lesie i w polu.

Oprócz myślistwa mogą brać udział w sportach kynologicznych, takich jak:

  • agility – tor przeszkód dla psów,
  • obedience – popis psiego posłuszeństwa,
  • flyball – bieg sztafetowy z piłką,
  • canicross – bieg z psem, który nas ciągnie,
  • mantrailing – sportowe tropienie człowieka.
Sprawdź Akcesoria dla Twojego Pupila - wyżeł węgierski

Wyżeł węgierski – hodowla i ogłoszenia w sieci

Hodowla wyżłów węgierskich w Polsce jest popularna. Bez większego kłopotu możemy znaleźć psa dla siebie. Podpowiadamy jak to uczynić w sposób bezpieczny.

Hodowla FCI

Rasowy wyżeł jest dostępny w hodowlach współpracujących z FCI. Przynależność szczeniaka do rasy wyżeł węgierski, hodowla musi zawsze poświadczyć metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód FCI. Oprócz tego Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który podlega pod FCI kontroluje hodowle pod kątem warunków. Zanim zdecydujemy się na konkretną hodowlę, warto jest poczytać na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy opinie o hodowlach, a także wybrać się do nich osobiście. Musimy zwrócić uwagę w jakich warunkach są hodowane psy rasy wyżeł węgierski, szczeniaki wraz z matką powinny otrzymywać odpowiednią, zadowalającą nas opiekę.

Olx i inne portale ogłoszeniowe

Na olx możemy znaleźć dużo ogłoszeń zatytułowanych jako “wyżeł węgierski sprzedam” oraz “wyżeł węgierski oddam”. Bądźmy uważni, gdy chcemy zakupić psa rasy wyżeł węgierski, olx i inne portale mogą zawierać oferty psów, które nie są rasowe lub zdrowe. Możemy znaleźć ogłoszenia o tytule ‘wyżeł węgierski sprzedam’, w których oferowany jest wyżeł węgierski szary, bądź wyżeł węgierski czarny. Takie psy z całą pewnością nie będą węgierską rasą myśliwską, ponieważ wyżeł węgierski szary tak samo jak wyżeł węgierski czarny są niezgodne ze wzorcem FCI. Jeżeli spotkamy się z ogłoszeniem, w którym oferowany jest wyżeł węgierski szary, najprawdopodobniej będzie to wyżeł weimarski.

W innym przypadku możemy natrafić na ogłoszenia o tytule ‘wyżeł węgierski sprzedam’, w których oferowany pies jest jedynie w typie tej rasy. Żeby uniknąć rozczarowania powinniśmy sprawdzać do jakiego stowarzyszenia przynależy hodowla i wybierać spośród renomowanych stowarzyszeń, na portalu olx taka informacja jest dostępna w ogłoszeniu. Musimy być wnikliwi nie tylko przy ogłoszeniach “wyżeł węgierski sprzedam”, ale również przy “wyżeł węgierski oddam”. Powinniśmy zwrócić uwagę na stan zdrowia psa, a także przyczynę oddania.

Wyżeł węgierski - szczeniak

Wyżeł węgierski – zdrowie rasy i odporność

Żyje średnio 12 – 14 lat. Jest dosyć odporny na zimno i ciepło. Jeżeli będziemy o niego odpowiednio dbać i regularnie badać stan zdrowia u lekarza weterynarii, to możemy mieć psa na długie lata.

Odporność rasy na pogodę

Wyżeł węgierski jest przystosowany do pracy w terenie, a także w wodzie. Nie sprawia mu kłopotu znoszenie chłodu lub deszczu. Psy mogą mieszkać na zewnątrz. Odmiana szorstkowłosa gorzej znosi gorące dni. Jej przedstawiciele powinni mieć ograniczoną aktywność latem i spędzać więcej czasu w zacienionych miejscach.

Pies ten rzadko choruje, ale posiada predyspozycje do następujących chorób:

  • dysplazja stawów biodrowych – choroba typowa dla ras średnich i dużych,
  • epilepsja – napady padaczkowe spowodowane nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu,
  • zapalenie gruczołów łojowych – gruczoły mogą ulec zniszczeniu, a pies może wyłysieć.

Wyżeł węgierski – żywienie i wybór sposobu żywienia

Rasa nie posiada skłonności do tycia, szczególnie wtedy, gdy spędza swoje dni aktywnie. Sami możemy wybrać sposób żywienia – czy to będzie karma sklepowa, czy będziemy przygotowywać posiłki samodzielnie.

Karma sklepowa

Wyżeł węgierski może spożywać karmę komercyjną, która zaspokoi zapotrzebowanie na wszystkie wymagane składniki spożywcze. Wybierając karmę powinniśmy ją dostosować do wagi, poziomu aktywności i etapu życia. Dzienną dawkę zalecaną przez producenta karmy podajemy raz w ciągu. Taki podział jest właściwy dla dorosłych osobników rasy, szczenięta powinny spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Posiłki nie powinny być podawane bezpośrednio przed lub po spacerach i treningach, gdyż to grozi skrętem żołądka. W bilans energetyczny powinniśmy także wliczyć podawane przysmaki i odpowiednio zmniejszyć dzienną dawkę pokarmu.

Żywienie domowe

Pies wyżeł węgierski może spożywać posiłki przygotowane przez nas. Wielu opiekunów decyduje się na dietę BARF, która składa się w większości z surowego mięsa i kości. Taki sposób żywienia jest bardziej czasochłonny i powinien być suplementowany witaminami oraz dodatkami żywieniowymi. Preparaty uzupełniające są dostępne w ofercie firmy Vetoquinol i cieszą się dużym powodzeniem. Oprócz czasu i suplementów będziemy potrzebować także wiedzy, jak odpowiednio porcjonować posiłki. W tym może nam pomóc lekarz weterynarii lub psi dietetyk. Możemy także skorzystać z fachowej literatury dotyczącej żywienia psów. Warto przy tym jest badać co pewien czas krew psa i sprawdzać czy występuje niedobór składników lub ich nadmiar.

Wyżeł węgierski – cena i koszty utrzymania

Jeżeli rozważamy zakup psa tej rasy cena, którą będziemy musieli zapłacić wynosi średnio około od 3000 do 6000 złotych. A jakie jeszcze wydatki należy uwzględnić opiekując się przedstawicielem rasy wyżeł węgierski?

Miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca zapłacimy około 200 – 300 złotych za. Są to koszty bieżące, które są związane z uzupełeniem zapasów, takich produktów jak:

  • karma dla psów,
  • przysmaki dla psów,
  • worki na nieczystości.

Roczny koszt utrzymania

W ciągu roku zapłacimy około 2500 – 3500 złotych, oprócz kosztów miesięcznych, tu uwzględniamy środki pielęgnacyjne, które nie zużywają się tak szybko. Wśród nich znajdują się:

  • szampony dla psów,
  • odżywki dla psów,
  • obroże owadobójcze.

Koszt utrzymania w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat przeznaczymy łącznie około 5500 – 7500 złotych. W tym przypadku dochodzą koszty psich akcesoriów, które warto jest wymieniać co pewien czas – około dwóch lat użytkowania, takie jak:

  • miski dla psów – na wodę i pokarm,
  • obroża dla psa,
  • smycz na spacer dla psa,
  • szczotka włosiana dla psów,
  • szczotka druciana pudlówka dla psów szorstkowłosych,
  • grzebień metalowy o średnim rozstawieniu zębów dla psów,
  • nożyk trymerski,
  • obcinaczki dla psów,
  • legowisko dla dużego psa,
  • zabawki dla psa.

Koszy usług dla psa

Oprócz przedstawionych wydatków należy też uwzględnić usługi przeznaczone dla psów myśliwskich rasy wyżeł węgierski, cena takich usług jest bardzo zróżnicowana, a od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Spośród nich możemy wyróżnić:

  • ubezpieczenie na psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii,
  • wizyty u groomera – psiego fryzjera,
  • szkolenia dla rasy.

Podsumowanie

Wyżeł węgierski to pies myśliwski, który potrzebuje dużo ruchu, ale także i miłości. Czy myślisz, że jesteś w stanie mu to zapewnić? Jeżeli tak, to przygotuj się na spotkanie i przyjęcie w domu psa tej rasy.

Pies wygląda dostojnie, a jego historia obrazuje go jako psa, który zdobył chwałę w licznych konkursach dla ras myśliwskich. Jeżeli poszukujemy psa rodzinnego, to wśród psów rasy wyżeł węgierski, charakter stanowi ich największy atut i argument . Potrafią żyć w zgodzie z domownikami, a także są posłuszne i chętnie uczą się nowych komend. Jakie formy aktywności chcesz uprawiać ze swoim psem?

Pamiętaj, poszukując psa rasy wyżeł węgierski, olx i inne portale ogłoszeniowe nie mogą zagwarantować ofert od rzetelnych sprzedawców. Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka, olx może zawierać wiele ofert, jednak polecamy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach.

Sprawdź również ranking najszybszych psów na świecie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.