Chart perski – pupil arabskich szejków

Saluki, bo tak inaczej nazywany jest chart perski, od tysiącleci towarzyszył beduinom w ich wędrówkach po Północnej Afryce, Saharze, aż po Bliski Wschód. Charta perskiego nie można było kupić, mogł zostać jedynie ofiarowany w prezencie. Tamtejsze wierzenia mówią o tym, że sam Allach podarował ludziom dar, jakim jest chart perski. Dlatego też często znajdował się w posiadaniu szejków arabskich, którzy z lubością go hodowali. Dziś rasa ta nie występuje już tak często, uważana jest za rzadką i ekskluzywną. Osoby zainteresowane tym eleganckim, dostojnym psem zastanawiają się, ile kosztuje chart perski? W niniejszym artykule dowiesz się m.in., jakie ma usposobienie, jak należy go pielęgnować, a także, ile kosztuje jego utrzymanie.

Chart perski

Chart perski – opis ogólny

Saluki, podobnie jak inne rasy chartów, należy do jednej z najstarszych grup psów rasowych. Zwierzęta te powszechnie uważane są za szybkie i bardzo dystyngowane. Opowiemy więcej o tym, skąd w zasadzie wziął się chart perski oraz do jakiej organizacji kynologicznej został zaklasyfikowany.

Klasyfikacja charta perskiego w FCI

Chartowi perskiemu został nadany wzorzec przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Pies ten należy do grupy 10, zaklasyfikowany został do sekcji 1 chartów długowłosych lub z piórem (półdługowłosych). Rasa ta nie podlega próbom pracy. Jego wzorzec można odnaleźć w internecie, ma numer 269.

Użytkowość saluki kiedyś i dziś

Chart perski według oficjalnych danych pochodzi z Bliskiego Wschodu. Kiedyś pies ten towarzyszył ludności koczowniczej w polowaniach, nie był jednak uczony zabijania ofiary, ponieważ na tamtych terenach preferowano ubój rytualny, którym mógł zajmować się tylko myśliwy. Dawniej dążono do wyhodowania psów szybkich, silnych i wytrzymałych. Dziś zwierzęta te uznawane są za luksusowych kompanów szejków arabskich, chociaż czasem wykorzystuje się je też w coursingu (sporcie dla psów). W Polsce nie cieszą się dużą popularnością, rzadko można spotkać je na wystawach. Nie jest to jedyna mało znana rasa charta – przykładowo chart hiszpański również nie jest zbytnio popularny.

Wygląd dumnego charta perskiego

Wszystkie rodzaje chartów to bardzo szlachetne psy, tak jest również w przypadku saluki. Spośród innych ras psów wyróżnia go smukła sylwetka i dystyngowane rysy. Co jeszcze charakteryzuje tego psa? Opowiemy o wyglądzie charta perskiego.

Opis sylwetki i pierwsze wrażenie

Charta perskiego, podobnie, jak wszystkie inne rasy chartów, charakteryzuje smukła sylwetka. Jego opływowe kształty sprawiają, że pies jest szybki i wytrzymały – bez problemu może pokonywać długie dystanse. Charty to bardzo chude psy, rasa saluki również. Ich sylwetka zdecydowanie odwierciedla umiejętności – charty przede wszystkim są utożsamiane z dużą prędkością i energią. Pies saluki jest pełen wdzięku i uroku osobistego. Ma długą szyję, na której nosi dumnie uniesioną, wąską głowę. Jego oczy są brązowe w różnych odcieniach, od ciemnobrązowego, aż po orzechowe. Mają owalny kształt o łagodnym spojrzeniu pełnym godności. Uszy saluki są długie, wysoko osadzone i obficie porośnięte gęstym włosem. Ogon tego psa jest nisko osadzony, dość długi i zakręcony. Na wewnętrznej stronie ma włosy, które tworzą długie frędzle. Jego kończyny są szczupłe i dobrze umięśnione.

Wymiary szybkiego charta

Chart perski saluki jest dość wysoki, samce mają zazwyczaj od 58 do 71 cm wysokości w kłębie, samice oczywiście są drobniejsze i mniejsze, jednak wzorzec nie podaje konkretnych wymiarów dla płci żeńskiej. Nieoficjalne źródła podają, że zwierzęta te ważą zazwyczaj ok. 25 kg – ich waga jest umowna.

Umaszczenie i kolory sierści

Włosy charta perskiego w dotyku są miękkie i jedwabiste. Oprócz spodu ogona frędzle występują również z tyłu kończyn, a także pod gardłem u dorosłych chartów perskich, szczeniaki są ich pozbawione w tym miejscu. Ta rasa psa występuje również w odmianie krótkowłosej, która jest całkowicie pozbawiona charakterystycznych frędzli. Sierść saluki może mieć różne kolory i odcienie, nie dopuszcza się jego występowania jedynie w wersji pręgowanej.

dorosły chart perski

Przygotowanie smukłego charta perskiego do wystawy

Przed wystawą warto zadbać o naukę dobrych manier, komfort psychiczny psa oraz jego nieskazitelny wygląd. Kilka dni przed konkursem powinniśmy wykąpać naszego charta perskiego. By sierść saluki była gładka i delikatna, warto wykąpać go w szamponie wygładzającym, który zapewni dobre nawilżenie i odżywienie sierści. Bogatą ofertę produktów tego typu ma marka BOTANIQA. Ponadto musimy dokładnie wyczesać frędzle i delikatnie wyrównać je nożyczkami.

Przed pokazem pies musi być wypoczęty, najedzony i spokojny. Czasem udział w tak dużych przedsięwzięciach może wywołać stres u naszego pupila. Warto wtedy sięgnąć po preparaty pomagające mu uporać się z uczuciem lęku i niepokoju wywołanymi niekomfortową sytuacją. Jednym z nich są tabletki Zylkene od Vetoquinol. Produkt ten jest tak skuteczny, ponieważ w składzie zawiera alfa-kazozepinę; składnik, występujący naturalnie w mleku matki – nie otumania, a jedynie uspokaja. To dobre rozwiązanie w momencie, gdy pupil stresuje się występem. Na ringu wybiegowym będzie zrelaksowany i z całą pewnością zachwyci sędziów. 

podkreśl piękno swojego psa - chart perski

Pielęgnacja charciego eleganta

Chart perski saluki to pies o bardzo szlachetnym wyglądzie, na co dzień odznacza się nienaganną prezencją. Aby dobrze zadbać o sierść arabskiego arystokraty, musimy poddawać ją regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Podpowiemy, jak dbać o zdrowy wygląd psa tej rasy.

Co podczas pielęgnacji trzeba brać pod uwagę w pierwszej kolejności?

Czesanie i kąpiel to dwa podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które powinniśmy wdrażać w życie naszego charta perskiego. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej regularności. By sierść była lśniąca i zachowała zdrowy wygląd, trzeba ją przeczesywać minimum dwa razy w tygodniu. Saluki ma delikatną skórę, dlatego ząbki szczotki powinny być miękkie i mieć gładko zakończone końce.

Chart perski nie wymaga częstych kąpieli, jego sierść można odświeżyć od czasu do czasu, wtedy, kiedy jest wyraźnie zabrudzona. Należy go umyć w szamponie dla psów, nie powinno się kąpać charta perskiego (ani żadnego innego psa – rasowego czy nie) w szamponach przeznaczonych dla ludzi, ponieważ psy mają inne pH skóry. Następnie jego sierść trzeba dokładnie wysuszyć, na przykład ręcznikiem. Po kąpieli sierść psa można spryskać odżywką nawilżającą dla psów.

Co dodatkowo jest ważne w pielęgnacji?

Charty perskie posiadają długie, zwisające uszy, które nie mają zapewnionej dobrej wentylacji. W związku z tym, w przeciwieństwie do psów z krótkimi uszami, są bardziej narażone na powstawanie infekcji i stanów zapalnych narządu słuchu. Czarna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu powinna wzbudzić nasz niepokój, powinniśmy ją usunąć przy pomocy kropli do uszu dla psów i wacika kosmetycznego. Musimy być delikatni i uważać, by nie zrazić psa do tego zabiegu. Produkt należy aplikować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. W razie wątpliwości możemy zapytać o radę lekarza weterynarii. Nie zapominajmy także o pielęgnacji pazurów naszego pupila. Trzeba je przyciąć specjalnymi cążkami, wtedy kiedy nie ścierają się samoistnie o podłoże. Powinniśmy robić to w momencie, gdy stukają o podłogę i pies ma przez to wyraźnie problemy z chodzeniem.

Jakie usposobienie ma chart perski?

Chart perski saluki jest zrównoważony, szlachetny i dumny, odznacza się też dużą niezależnością. To arystokrata wśród psów, a jak zachowuje się w stosunku do ludzi? Na pierwszy rzut oka wydaje się być oschły i niedostępny, jak jest w rzeczywistości? Odpowiemy na te pytania, a także opowiemy o charakterze tej rasy,

Chart perski w stosunku do bliskich

Saluki generalnie do ludzi podchodzi dość wyniośle. Mimo że nie jest na co dzień przesadnie wylewny, to swoich opiekunów kocha całym sercem. Nie skacze radośnie za każdym razem, kiedy ich widzi, ale potrafi okazać czułość. Nie należy jednak zmuszać go do pieszczot, ponieważ może go to zrazić do podejmowania dalszych interakcji. Chart perski chętnie będzie bawił się z dziećmi, jednak musimy pamiętać, że ta rasa jest bardzo wrażliwa i źle reaguje na niedelikatne traktowanie – nasze pociechy muszą mieć tego świadomość i dobrze traktować psa.

Jaki saluki jest dla obcych?

Chart perski podchodzi nieufnie do nowo poznanych osób. Zauważy każdy niepokojący ruch i powiadomi o nim domowników. To pies, który podchodzi do ludzi z dużą wyniosłością i pewnością siebie, na co dzień jest spokojny i nigdy nie szczeka bez powodu. Akceptuje inne psy w swoim otoczeniu, ale obecność kotów i innych mniejszych zwierząt może obudzić instynkt łowiecki w charcie perskim. Szczeniaki muszą być uczone dobrych manier już od początku pobytu w naszym domu.

Czy chart perski jest samodzielny?

Chart perski, wbrew powszechnie utartej opinii, jest przywiązany do właścicieli. Można przyzwyczaić go do zostawania samego na parę godzin, jednak dłuższą rozłąkę pies będzie bardzo przeżywał i narazimy go tym samym na duży stres. Chart tej rasy to dobry stróż, pewny siebie i zrównoważony, zawsze stoi w pogotowiu, by powiadomić o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Na spacerze, jednak musimy mieć się na baczności – kiedy coś odwróci uwagę naszego sprintera, bez chwili wahania rzuci się za tym w pogoń. Podczas wspólnych przechadzek lepiej trzymać go na smyczy.

Ulubione aktywności saluki

Saluki, podobnie, jak inne rodzaje chartów, jest urodzonym biegaczem. Przestrzeni do biegania potrzebuje niemal tak samo, jak tlenu, dlatego trzeba mu zapewnić bezpieczne miejsce, z dala od ruchliwych ulic i zgiełku miasta. Psy te lubią aktywnie spędzać czas, bieganie jest ich prawdziwą pasją, za to niechętnie będą wykonywać psie sztuczki, które wymagają od zwierzęcia dużego zaangażowania i posłuszeństwa.

chart perski w ruchu

Wychowanie niezależnego saluki

Chart perski może by dobrze ułożonym psem, jednak wcześniej musimy włożyć trochę wysiłku w jego wychowanie. Podpowiemy, co zrobić, by czuł się dobrze w naszym towarzystwie i jakich warunków potrzebuje do pełni szczęścia.

Własny kąt dla charta perskiego – jednorodzinny dom czy blok?

Chart perski saluki może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w większym mieszkaniu w bloku. Byleby był wyprowadzany na długie, regularne spacery, trwające minimum dwie godziny dziennie. Ważne jest zapewnienie mu przestrzeni, w której mógłby się swobodnie poruszać. Zdecydowanie nie zadowoli go życie w miejskiej kawalerce, gdzie jest ciasno. Pies ten potrzebuje dużo miejsca, by czuć się dobrze.

Akcesoria przydatne w wychowaniu charta perskiego

Chart perski to dostojny uciekinier, podobnie, jak każde rasy chartów, jest bardzo szybki i ciężko go dogonić.   Dlatego warto zakupić porządną smycz dla psa, która udaremni mu wyprawę. Do smyczy oczywiście potrzebna jest obroża, najlepiej wybierać te cieńsze, ponieważ ładnie uwydatniają smukłą szyję saluki. Dodatkowo warto zaopatrzyć go w wygodne posłanie – miękka poducha, a może komfortowe legowisko? Wybór jest duży i można dostosować go do osobistych preferencji psa, tak samo jak do wystroju domu, dzięki czemu możemy zyskać ciekawą dekorację. Charty perskie to chude psy, rasa ta jednak nie należy do najmniejszych – to jego przewożenia przyda się duży transporter. Trzeba jednak pamiętać, że to wrażliwe czworonogi i każda gwałtowna zmiana może wywołać u nich stres, jak sobie z tym radzić?

Stres u charta perskiego – jak radzić sobie z wrażliwym pupilem?

Saluki to wrażliwy pies, dlatego musimy być delikatni i ostrożnie podchodzić do jego wychowania. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich czynników stresogennych. Przyczyn wywołania napięcia u psa może być dużo. Zdarza się, że pupil musi zostać sam w domu na kilka godzin lub będziemy musieli zabrać go w dłuższą podróż. Wszystkie zmiany powinny zostać wprowadzane stopniowo, ponieważ nigdy nie wiemy, jak zareaguje na nie nasz chart perski, szczeniak musi być od początku przyzwyczajany do sytuacji, które mogłyby wywołać u niego uczucie dyskomfortu. Opanowanie i stanowczość są w tym przypadku kluczowe – w trudnych sytuacjach to opiekun musi być oparciem dla swojego psa. Wyczuje on naszą pewność siebie i spokój, który z pewnością mu się udzieli.

W kryzysowych sytuacjach warto sięgać po sprawdzone środki, wiele sklepów oferuje tabletki uspokajające dla zwierząt. Warto wybierać te, które skutecznie wprawią psa w błogi stan relaksu. Kapsułki Zylkene firmy Vetoquinol to skuteczny lek, który został wyprodukowany w oparciu o unikatową formułę. W jego składzie znajduje się alfa-kazozepina to naturalny peptyd. Co ciekawe, mogą z niego korzystać psy w każdym wieku, a nawet ciężarne suki. Lek ten jest całkowicie bezpieczny, pomaga uporać się ze stresem, by każdy pupil mógł wkroczyć w nowy dzień bez uczucia lęku i niepokoju.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Szkolenie niepokornego charta

Ciężko w stu procentach poskromić charakter saluki, pies ten z natury jest spokojny i zrównoważony, jednak wykazuje się też niezależnością. Nigdy nie będzie mistrzem w wykonywaniu skomplikowanych psich sztuczek, ale możemy wyszkolić go na dobrze ułożonego psa. Opowiemy, co trzeba zrobić, by tego dokonać.

Posłuszeństwo, jako ważny aspekt szkolenia

Trening z posłuszeństwa warto zaczynać z młodymi psami, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że uda nam się wypracować pożądane zachowania u naszego charta. Szczeniaki zdecydowanie uczą się szybciej, niż dorosłe psy. Na początek powinniśmy zacząć od prostych komend, później można przejść do bardziej zaawansowanych. Saluki to pies, którego warto nauczyć przywoływania i reagowania na hasło “zostań”, ponieważ ma tendencję do uciekania, gdy zobaczy ruchomy cel, za którym można rzucić się w pogoń. Ważne są regularne ćwiczenia, które można wykonywać zarówno na dworze, jak i w domu. Nie warto przemęczać psa długimi sesjami treningowymi. Tu liczy się przede wszystkim wytrwałość i cierpliwość.

Saluka – pies, który lubi być nagradzany

Metody, w których straszenie i wymuszanie posłuszeństwa na psie było na porządku dziennym, już dawno odeszły do lamusa. Zdecydowanie skuteczniejszy jest trening, który polega na motywowaniu psa pochwałami za prawidłowo wykonaną komendę. Przysmaki treningowe to dobra forma nagradzania swojego pupila. 

Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, więc zabierzemy je ze sobą wszędzie, nawet na spacer, gdzie można ćwiczyć komendy poza sesją treningową. Nie mogą stanowić więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto wybierać smakołyki lekkostrawne, ponieważ początkowo będą potrzebne w dużych ilościach. Z czasem warto ograniczać psu ich spożycie i zastępować je innymi nagrodami – dobrym słowem, wspólną zabawą, głaskaniem lub ulubioną aktywnością pupila.

Psie sporty dla charta perskiego

Chart perski to aktywny pies, który nie znosi nudy. To urodzony sportowiec, dobrze sprawdzi się w dyscyplinach, w których dużo się biega. Będzie świetnym kompanem podczas wycieczek rowerowych, wiernie towarzyszy opiekunowi podczas jazdy. Saluki może brać udział w psich sportach, jednym z nich jest coursing. To sport, który polega na ściganiu się chartów, gonią one za imitacją zająca (najczęściej są to pocięte gazety ciągnięte na żyłce). Tu ważna jest determinacja, kondycja i inteligencja do wypracowania dobrej techniki. Wszystkie rasy chartów, które biorą udział w coursingu, podczas zawodów muszą mieć założony kaganiec i czaprak (specjalne ubranie zakładane psu podczas wyścigu).

Chart perski – hodowla

Nie wszystkie rodzaje chartów cieszą się w Polsce dużą popularnością, jednym z takich przykładów może być chart hiszpański, czy omawiany przez nas chart perski. Istnieje kilka hodowli saluki, które są zarejestrowane w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tej najlepszej.

Dokumenty niezbędne przy posiadaniu rasowego saluki

Hodowca musi wydać metrykę w przypadku każdej rasy psa w tym charta, szczeniaki saluki obowiązkowo dostają ją razem z dokumentami takimi, jak książeczka zdrowia i umowa kupna-sprzedaży. Metryka zawiera informacje na temat urodzenia szczenięcia. Jest podstawą do wyrobienia rodowodu, który jest potrzebny w przypadku zakładania własnej hodowli lub wystawiania psa w pokazach. Dokumentu tego, w przeciwieństwie do metryki, nie trzeba wyrabiać obowiązkowo – zawiera on dane odnośnie przodków malucha i jest najlepszym świadectwem przynależności psa do konkretnej rasy.

Jak dobrze wybrać szczeniaka charta perskiego?

Decyzja o nabyciu psa powinna być przemyślana, ponieważ wiąże się z długoterminową odpowiedzialnością. Rasę musimy dopasować do naszego charakteru i stylu życia. Chart perski to pies bardzo aktywny, łagodny w stosunku do dzieci, ale też niezależny. Powinniśmy wziąć pod uwagę te i inne cechy jego charakteru i podjąć decyzję, czy faktycznie jesteśmy osobami, które będą w stanie się nim zająć. Jeśli będziemy całkowicie przekonani, że pies ten jest dla nas, musimy wybrać odpowiednią hodowlę.

Warto zwrócić uwagę na warunki, jakie mają zapewnione charty, szczeniaki w pierwszym kontakcie powinny być towarzyskie i chętne do zabawy. Odpowiedzialnemu hodowcy zależy na tym, by maluchy trafiły do dobrych domów, więc będzie chciał wiedzieć, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. Opowie nam trochę o szczeniętach i pomoże wybrać najlepszego dla nas.

Chart perski a hodowla – co powinno znaleźć się w wyprawce malucha?

Hodowca może (ale nie musi) zaopatrzyć w symboliczną wyprawkę nasze małe charty, szczeniaki zaopatruje zazwyczaj w: 

Podarowanie takiego ekwipunku to bardzo miły gest ze strony życzliwego hodowcy. Z pewnością pomaga maluchowi pomyślnie przejść przez proces adaptacji w nowym miejscu. Niektórzy hodowcy dołączają dodatkowo broszurki informacyjne odnośnie żywienia, pielęgnacji i wychowania danej rasy.

Co dodatkowo warto wiedzieć na temat zakupu charta perskiego?

Bez znaczenia, czy mówimy o charcie hiszpańskim, czy perskim – na posiadanie każdego z nich potrzebne jest specjalne zezwolenie. Ich hodowla i trzymanie bez stosownego dokumentu jest karalne. By zdobyć pozwolenie, trzeba wcześniej złożyć wniosek do właściwego starosty, a także uiścić opłatę w wysokości 82 zł. Ponadto musimy pamiętać, że polowania z udziałem chartów są w obecnych czasach kategorycznie zabronione.

Chart perski - szczeniak

Zdrowie charta perskiego

Chart perski to pies odporny, nie jest przesadnie chorowity. Chociaż dobrze znosi działanie wysokich temperatur, nie powinniśmy wystawiać go na największe upały w środku lata. W gorące dni lepiej zapewnić mu miejsce do odpoczynku w cieniu. Zimą warto skrócić ich codzienne spacery, ponieważ nie lubią chłodu, można zakupić im specjalne ubranka dla psów lub zdecydować się na krótkie i intensywne spacery, by miały okazję się rozgrzać. Charty perskie to chude psy, rasa ta nie ma tendencji do tycia, ale nie możemy ich przekarmiać, ponieważ to niekorzystnie wpływa na ich układ trawienny.

Nowotwory

U chartów perskich najczęściej występują nowotwory skóry, są to zazwyczaj duże czerwone guzy, które mogą przemieszczać się w obrębie skóry. Wszystkie zmiany skórne powinien zbadać lekarz weterynarii. To on diagnozuje i proponuje adekwatne leczenie. Nowotwory mogą występować w łagodnej i złośliwej postaci. W początkowym stadium da się je wyleczyć, jednak rokowania w bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju nie są dobre. Jedyne, co możemy zrobić, by przeciwdziałać nowotworowi skóry, to chronić swojego pupila przed mocnym działaniem promieni słonecznych i pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych.

Choroby oczu

Zdarza się, że nasz saluki może cierpieć na choroby związane ze wzrokiem, np. zaćma. Choroba ta objawia się zmętnieniem soczewki oka. Przyczyn jej występowania jest kilka, czasem jest dziedziczona, a innym razem może być efektem współistnienia innych schorzeń lub dolegliwości. W początkowym stadium jest niemal niezauważalna, jednak nieleczona może prowadzić do ślepoty. Zaćmę można usunąć operacyjnie.

Choroby układu moczowego

Mogą wystąpić u niektórych saluki, jedną z nich jest zapalenie pęcherza moczowego. Do typowych objawów tej choroby jest, m.in. częste oddawanie moczu, podczas wydalania może pojawić się krew, pies często popuszcza mocz nawet w domu (mimo dojrzałego wieku), pupil oddaje mocz małymi ilościami, podczas wypróżniania widać, że sikanie sprawia mu ból. Te objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i natychmiast powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który poda psu antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Dysplazja stawów biodrowych

To choroba, która występuje najczęściej w obrębie dużych ras. Często ma podłoże genetyczne i jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Pies ma problemy ze swobodnym chodzeniem i wstawaniem, kuleje, ciężko mu wspiąć się nawet na niewielki stopień. Właśnie dlatego musimy dbać o jego prawidłowe żywienie i serwować odpowiednio zbilansowane posiłki, dodatkowo powinniśmy nie przeciążać stawów nadmierną ilością ćwiczeń, ponieważ może to prowadzić do urazów u psa, jakim jest chart perski, szczeniak ma delikatne kości i stawy, które dopiero się rozwijają, dlatego nie możemy pozwolić, by je nadwyrężał.

Chart perski – żywienie psiego sprintera

Wszystkie psy, w tym charty perskie, muszą spożywać każdego dnia posiłki dostosowane do ich stanu zdrowia, wieku i poziomu aktywności fizycznej. W ich codziennej diecie nie może zabraknąć jedzenia bogatego w witaminy i inne składniki odżywcze. Podpowiemy, jak należy karmić psy tej rasy.

Karmy komercyjne, czy dieta BARF?

Każdy kochający opiekun pragnie dać swojemu pupilowi to, co najlepsze, dlatego pierwszą rzeczą, o której myśli się przy żywieniu psa jest wybór odpowiedniej metody. W zasadzie wszystko zależy od preferencji – niektórzy właściciele wolą przygotowywać posiłki samodzielnie w domu lub korzystać z dobrodziejstw diety BARF – ma zbawienny wpływ na zdrowie psa, ponieważ jest naturalna i uwalnia w zwierzęciu pierwotne instynkty. Polega na podawaniu mu surowego mięsa, w takiej diecie warto pamiętać o zróżnicowaniu i odpowiednim przechowywaniu posiłku, ponieważ surowe mięso szybko się psuje. Dieta taka zawiera duże ilości białka, które jest potrzebne psu. Przy jej stosowaniu trzeba stosować odpowiednią suplementację i mieć wiedzę na temat prawidłowego żywienia tą metodą.

Możemy oczywiście zdecydować się na podawanie psu wysokogatunkowych karm komercyjnych. To prostszy i mniej czasochłonny sposób zapełnienia żołądka psiego pupila. Musimy wtedy patrzeć na składy i pilnować tego, by karma zawierała jak najmniej zbóż. Dodatkowo pupil musi mieć stały dostęp do świeżej wody (przy serwowaniu suchych karm będzie potrzebował jej więcej). 

Szczeniak a dorosły pies – różnice w żywieniu

Nieco innych składników odżywczych będzie potrzebował dorosły chart perski, szczeniak ma zdecydowanie większe zapotrzebowanie energetyczne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje również kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, który zawarty jest w rybach. Dla maluchów dobre będą karmy z dodatkiem łososia lub lekkostrawnego indyka. Szczenięta muszą być karmione częściej, serwowane porcje powinny być niewielkie. Karmy przeznaczone dla szczeniąt są nie tylko odpowiednio zbilansowane, dodatkowo niewielkie rozmiary granulek dobrze wpasowują się w małe pyszczki, ułatwiając gryzienie i połykanie. 

Wraz ze wzrostem charta perskiego powinniśmy stopniowo przestawiać go na karmy dla dojrzałych psów. Ilość spożywanych posiłków możemy ograniczyć do 2-3 dziennie. Charty, które są wystawiane do wyścigów w sezonie sportowym, powinny dostawać dietę wysokowęglowodanową oraz preparaty witaminowo-mineralne usprawniające pracę mięśni. Przed i po posiłku należy zapewnić im pół godziny odpoczynku, by nie nabawiły się skrętu żołądka. 

Chart perski – karmienie dużych ras

Naturalnie dużym rasom niezbędne jest pożywienie, które zawiera glukozaminę i kolagen, który wzmacnia stawy – zwierzęta te mają tendencję do chorowania na dysplazję stawów biodrowych. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie. Zawartość białka w karmie powinna być nieco niższa niż w przypadku małych ras. Zwierzęta takie będą wolniej przybierać na wadze i dzięki temu unikniemy problemów związanych z otyłością.

Chart perski – cena w hodowli i podsumowanie wydatków

Nabycie każdego psa rasowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Zakup charta perskiego z hodowli FCI kosztuje zazwyczaj od 3000 do nawet 5000 tysięcy złotych. Cena w prestiżowych hodowlach jest wysoka, ale kupując tam przynajmniej mamy pewność, że szczeniak jest zdrowy i dobrze socjalizowany. Opowiemy, ile dokładnie będziemy musieli wydać, by utrzymać charta perskiego.

Chart perski – cena w ujęciu miesiąca

Na charta perskiego w ciągu miesiąca wydamy ok. od 250 do 300 zł. Do bieżących wydatków należy zaliczyć przede wszystkim karmę, przysmaki treningowe i worki na nieczystości. Cena za karmę zależy od jej jakości. Warto wybierać produkty znanych producentów, mimo dużego wyboru szczególnie polecane są karmy od ROYAL CANIN

Ile wydamy na charta perskiego w ciągu kilku lat?

Na przestrzeni maksymalnie dwóch lat zużyją się akcesoria takie, jak: miski, smycz, obroża, legowisko, transporter, suplementy, szczotki, szampon, odżywka, a także obroża przeciwpchelna do ochrony przed pasożytami, dużą renomą cieszą się obroże BAYER. Za taki zestaw zapłacimy od 500 do 700 zł jednorazowo. Artykuły takie nie zużywają się szybko, więc ich wymiana może odbywać się raz na jakiś czas.

Oprócz wizyt w gabinecie weterynaryjnym (koszt wizyty to ok. 100 zł) i pozwolenia na charta (82 zł) do wydatków warto doliczyć nieobowiązkowe usługi dodatkowe takie jak: psi fryzjer, szkolenie z profesjonalnym treserem oraz ubezpieczenie dla psa.

Czy każdy może zostać opiekunem charta perskiego?

W artykule opisaliśmy charakter charta perskiego, tak, by każdy mógł zdecydować, czy pies ten nadaje się właśnie dla niego. To aktywne psy, które zachwycą sportowców, są także łagodne w stosunku do dzieci. Jednak nie nadają się dla seniorów, ponieważ potrzebują dużej ilości intensywnego ruchu na co dzień. Większość osób utożsamia charty z szybkością, i słusznie. Poza tym saluki są spokojne i niezależne, dlatego powiedzieliśmy, jak podchodzić do ich wychowania oraz szkolenia. Osoby zdecydowane i zainteresowane nabyciem muszą liczyć się z wadami i zaletami tej rasy. Kolejnym krokiem jest wybór miejsca, skąd można nabyć rasę chart perski. Hodowla, którą wybierzemy, musi zostać przez nas dokładnie sprawdzona. Opowiedzieliśmy także, jak należy dbać o sierść saluki i jak prawidłowo go żywić. Przedstawiliśmy choroby najpopularniejsze dla tej rasy i powiedzieliśmy, jak sobie z nimi radzić. Na koniec przedstawiliśmy podsumowanie miesięcznych i kilkuletnich kosztów, by przyszły opiekun wiedział, z jakimi kosztami musi się liczyć. 

Sprawdź również ranking najszybszych psów na świecie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.