Gończy polski – nasz rodzimy pies myśliwski

Gończy polski to jedna z pięciu polskich ras zaakceptowanych przez FCI, mamy więc czym się poszczycić, ponieważ pies ten jest świetnym myśliwym. Nieustępliwy w pogoni za zwierzyną, może być też czułym i oddanym psem rodzinnym. Jest jedną z niewielu ras, której praktycznie nie dotykają choroby o podłożu genetycznym. W niniejszym wpisie poruszymy kwestię związane z życiem i usposobieniem tego zwierzęcia. Jeśli chcesz kupić psa tej rasy, zastanawiasz się pewnie ile żyje gończy polski, do kiedy rośnie, a także ile kosztuje gończy polski oraz jakie relacje panują między psem polski gończy a dziećmi. Postaramy się zaspokoić ciekawość każdego miłośnika czterech łap, zafascynowanych tą rasą.

Gończy polski hodowla

Podstawowe informacje na temat gończego polskiego

Gończy polski jest rasą dosyć starą, chociaż opisu we wzorcu doczekał się najpóźniej ze wszystkich pozostałych pięciu polskich psów rasowych. Został zaliczony do grupy 6 psów gończych i psów pokrewnych, sekcji 1.2 psów gończych średniej wielkości. Numer wzorca tego psa to 354. Tak prezentuje się w klasyfikacji FCI, opowiemy nieco więcej o historii naszego rodzimego gończego polskiego.

Pochodzenie gończego polskiego

Gończy polski nazywany jest inaczej ogarem Pawłusiewicza, pies ten pochodzi oczywiście z Polski. Zasiedla głównie tereny Bieszczad, Beskidu, Pienin i Podhala. Jego przodkami są psy św. Huberta, zostały one sprowadzone do Polski z Włoch i Francji i tym samym dały początek zarówno tej rasie, jak i wielu innym psom gończym. Znane były już w czasach średniowiecza, po II wojnie światowej ich populacja zmalała. Świetność rasy przywrócił pułkownik Józef Pawłusiewicz, który zajmował się hodowlą gończego polskiego. To właśnie on zapoczątkował hodowlę tych psów, odpowiadających obecnemu wzorcowi rasy. Jego założeniem było stworzenie szybkich i zwinnych psów myśliwskich.

Rola użytkowa ogarów Pawłusiewicza

Kiedyś gończego polskiego wykorzystywano do polowań, dziś również hoduje się go w tym celu. Dobrze radzi sobie głównie w polowaniach na dziki oraz drobniejszą zwierzynę taką, jak lisy i zające. Jego zadanie polega na wyszukiwaniu i wypłaszaniu zwierząt z ich nor. Przynosi także myśliwemu zabitą zwierzynę. Czasem bierze udział w konkursach pracy dzikarzy. Oprócz zacięcia myśliwskiego pies ten może być również dobrym towarzyszem rodzin.

Jak wygląda gończy polski?

Gończy polski to pies o lekkiej budowie ciała, jest dość zwinny i żwawy. Przedstawiamy ogólny zarys jego wyglądu, a także opowiemy, jakie wymiary ma gończy polski. Umaszczenie tego czworonoga (rodzaj i kolory) również opisaliśmy z przyjemnością.

Ogólny opis wyglądu ogarów Pawłusiewicza

Dumna, szlachetna postawa i umięśniona sylwetka to cechy charakterystyczne dla gończego polskiego. Widać u niego wyraźnie zaznaczony kłąb (najwyższy punkt tułowia, położony na szczycie łopatek). Psy te mają dość małe, ciemne oczy, a także trójkątne, oklapnięte uszy. Ich ogon umiejscowiony jest mniej więcej na wysokości stawu skokowego. Wyglądem przypomina nieco wygiętą szablę, dodatkowo jest bujnie pokryty sierścią. Kończyny psów Pawłusiewicza są proste i dobrze umięśnione.

Wzrost i waga gończego polskiego

Psy Pawłusiewicza to rasa średniej wielkości. Od 55 do 59 cm w kłębie – tyle standardowo mierzą gończe polskie, suki są trochę niższe, mają od 50 do 55 cm. Wzorzec nie ustala wagi tych zwierząt, umownie przyjmuje się, że mogą mieć one od ok. 22 do 26 kg.

Gończy polski – umaszczenie, przyjęte rodzaje i kolory

Sierść gończego polskiego jest dość sztywna i twarda. Włosy są krótkie, mocno przylegają do ciała psa. Posiada on również dość gęsty podszerstek, który latem się przerzedza. Józef Pawłusiewuicz hodował tę rasę głównie o barwie czarnej z czerwono-brązowym z podpaleniem i ten kolor stał się najpopularniejszy wśród psa gończy polski. Umaszczenie może występować także w kolorze czekoladowym (również z podpalaniem) oraz rudym, jednak zdecydowanie rzadziej niż czarne.

gończy polski

Jak zadbać o gończego polskiego przed wystawą?

Z dużą starannością musimy zadbać o ogara Pawłusiewicza, zanim wystawimy go do udziału w pokazach. Przede wszystkim warto uwydatnić mocne strony wyglądu pa, jakim jest gończy polski. Umaszczenie tego czworonoga zazwyczaj występuje w pięknym, czarnym kolorze. Warto je podkreślić, kąpiąc zwierzaka w szamponie dla psów z czarną sierścią. Przed wystawą warto go dokładnie wyszczotkować, a włosy można spryskać odżywką, by były piękne i lśniące. Musimy także zadbać o kondycję psa, ponieważ charakteryzuje się wysportowaną, umięśnioną sylwetką, którą warto podkreślić. Zwierzę musi wyglądać zdrowo, a jego wygląd powinien najwierniej odwzorowywać wzorcowy opis.

Dzień wystawy to bardzo stresujący okres dla naszego pupila. Musimy pamiętać, że przede wszystkim liczy się jego dobro. Oprócz nienagannej prezencji i nauki dobrych manier musimy pomyśleć o komforcie fizycznym i psychicznym psa. By dobrze prezentował się na wybiegu, powinien być najedzony, wypoczęty i zrelaksowany. Czasem jedyną skuteczną metodą wyciszenia zwierzęcia jest podanie środków uspokajających. Tabletki Zyklene od Vetoquinol nadają się dla psa gończy polski, suka ciężarna w stresujących sytuacjach również może z nich korzystać. Lek ten jest w 100% bezpieczny, ponieważ zawiera naturalne składniki, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy zwierzęcia. 

Pielęgnacja psa Pawłusiewicza

Gończe polskie to piękne psy myśliwskie, by wyeksponować ich urodę, warto poddawać je pielęgnacji. Takie zabiegi pozytywnie wpłyną nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale również na jego zdrowie. Podpowiemy, jak należy pielęgnować psa tej rasy.

Bezpieczeństwo to podstawa! Czyli kilka słów o ochronie przed kleszczami

Gończy polski to pies, którego często możemy spotkać w lesie podczas polowań. Po intensywnym wysiłku powinniśmy dokładnie sprawdzić sierść zwierzęcia. Ogary Pawłusiewicza mają krótką sierść, więc dostrzeżenie kleszcza będzie znacznie łatwiejsze, niż w przypadku psów długowłosych. Jeśli w skórę naszego pupila wbije się kleszcz, musimy go jak najszybciej usunąć. Aby zatroszczyć się o zdrowie czworonożnych przyjaciół, powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę. Skuteczne w odstraszaniu i zwalczaniu kleszczy są obroże Bayer Foresto. Są chętnie wybierane przez opiekunów czworonogów, ponieważ zapewniają długotrwałą i niezawodną ochronę psów każdego rozmiaru. 

Jak kąpać i czesać ogary Pawłusiewicza?

Polski gończy to pies, którego pielęgnacja nie jest skomplikowana, ani czasochłonna, chociaż jego sierść linieje dosyć intensywnie, zwłaszcza latem i zimą. Normalnie w zupełności wystarcza dokładne szczotkowanie dwa razy w tygodniu. W okresie linienia należy częściej czesać włosy rasie gończy polski, suka po cieczce lub w trakcie karmienia szczeniaków również wymaga intensywniejszego wyczesywania sierści. Martwe włosy możemy usuwać za pomocą trymera (specjalnej szczotki przeznaczonej do pozbywania się nadmiernej ilości podszerstka) dla psów. Na co dzień warto używać do tego celu gładko zakończonej, gumowej szczotki.

Polskiego gończego nie trzeba kąpać często, jednak ubłocony pies zdecydowanie potrzebuje szybkiej interwencji wody i szamponu. Kąpiemy go w letniej wodzie, trzymając końcówkę prysznica blisko skóry, aby dokładnie spłukać pianę. Jego sierść jest krótka, więc wystarczy wytrzeć go ręcznikiem, by szybko stał się suchy.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Warto raz na jakiś czas sprawdzać uszy i pazury naszego pupila. Kiedy zauważymy jakieś nieprawidłowości, należy je zlikwidować. Brzydka, śmierdząca wydzielina wydobywająca się z kanału słuchowego zwierzęcia, powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Dlatego w razie potrzeby uszy gończego polskiego trzeba przemyć kroplami dla psów, które są specjalnie przeznaczone do tego celu.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pazurów. Czasem ścierają się samoistnie z kontaktem o twarde podłoże, a innym razem wymagają obcięcia. Dodatkowo przyjęło się, że u szczeniąt tej rasy obcina się tzw. wilczy pazur, jest to dodatkowy, piąty paznokieć na tylnej łapie (powinno być ich cztery). Pazury powinniśmy odcinać cążkami dla psów, takich jak polski gończy. Cena za ten produkt nie jest zbytnio wygórowana.

Gończy polski – charakter żywotnego gończego polskiego

Gończe polskie są żywiołowe, przyjazne i niezależne. Te i wiele innych cech czynią z nich dobre psy myśliwskie. Opowiemy trochę o tym, jakie mają usposobienie i czy nadają się do mieszkania z dziećmi. Przybliżymy charakter psa gończy polski, opinie na temat to cenne źródło argumentów, czy nadaje się właśnie dla nas.

Gończy polski a dzieci – jego stosunek do maluchów i pozostałych członków rodziny

Gończy polski to czuły pies, pełen entuzjazmu i energii, zawsze jest chętny do spędzania czasu z najbliższymi. Jest to rasa typowo myśliwska, więc niektórzy zastanawiają się, jakie relacje panują między psem gończy polski a dziećmi. Zwierzak ten na co dzień ma przyjazny stosunek zarówno do starszych, jak i młodszych pociech. Oczywiście każdy kontakt z psem musi odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej, bowiem to opiekunowie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo podczas zabawy. Jednak należy pamiętać, że nie jest to rasa stworzona typowo do towarzystwa, posiada cechy właściwe psom myśliwskim i tak należy ją traktować.

Jak gończy polski reaguje na inne zwierzęta i obcych?

Ogary Pawłusiewicza na co dzień są spokojne, nie szczekają zbyt często, jednak mają doskonale rozwinięty zmysł węchu i wzroku, dlatego kiedy wyczują intruza, na pewno go obszczekają. Wyczulone zmysły czynią z nich świetnych stróży. Psy te są czujne i w razie konieczności zaalarmują opiekuna o intruzie, który wkroczył na posesję, ale generalnie nie powinny przejawiać agresji. Inne rasy psów oraz mniejsze zwierzęta domowe mogą odnaleźć w nich przyjaciela pod warunkiem, że odpowiedzialnie podejdziemy do procesu ich socjalizacji.

Jak bardzo niezależny jest gończy polski?

Ogar Pawłusiewicza, jak każdy pies to zwierzę stadne i nie może obejść się bez kontaktu z człowiekiem. Jednak możemy zostawić go na jakiś czas samemu w domu bez obaw, że popadnie w lęk separacyjny. Zwierzę to odznacza się dużą niezależnością i nie potrzebuje bezwzględnego kontaktu z człowiekiem przez 24 godziny na dobę. Musimy jednak pamiętać, że nudę może wyładowywać w niewłaściwy sposób. Jego ofiarą może paść para drogich pantofli lub nowa kanapa, dlatego dobrze jest zapewnić mu zabawki i dłuższy spacer przed naszym wyjściem z domu.

Podczas spacerów bez smyczy zdarza mu się oddalić na znaczną odległość od swojego opiekuna. Kiedy zauważy interesujący go obiekt, odzywa się w nim instynkt łowiecki, który nakazuje mu podążać za potencjalnym celem bez względu na konsekwencje. Właśnie dlatego warto zainwestować w wygodne szelki, które z powodzeniem możemy dopasować do rozmiarów swojego pupila, przydatna tu może okazać się także adresówka – przyda się, kiedy pies niespodziewanie zniknie nam z oczu. Ułatwi ona znalezienie opiekuna uciekiniera, wystarczy wpisać adres i dane.

Gończy polski – zainteresowania psa pracującego

Pies Pawłusiewicza bardzo lubi pływać i aportować – na te formy aktywności warto postawić. Między innymi z również tego względu jest tak świetnym psem myśliwskim. Gończy polski będzie dobrym towarzyszem podczas biegania lub jazdy rowerem. Zwierzę to nie lubi być stale w jednym miejscu, aktywne spędzanie czasu to dla niego prawdziwa frajda.

gończy polski

Gończy polski – jak wychować psa myśliwskiego?

Doświadczony opiekun wie, jak postępować z psem, jakim jest gończy polski, charakter tego czworonoga może zaskoczyć – jest inteligentny, a zarazem niezależny. Ta cecha była bardzo ważna w kontekście polowań, ponieważ pies miał za zadanie samodzielnie wytropić zwierzynę. Dobrze prowadzony szczeniak może wyrosnąć na wiernego, oddanego towarzysza. Jednak, czy łatwo wychować psa gończy polski? Opinie odnośnie tego tematu są różne, podpowiemy, o czym trzeba pamiętać, by zwierzę tej rasy było dobrze ułożone.

Gończy polski – gdzie trzymać niewielkiego ogara?

Pies Pawłusiewicza może dostosować się do różnych warunków mieszkaniowych. Będzie dobrze mu się żyło w mieszkaniu w bloku i w domu z ogrodem, oczywiście pod pewnymi warunkami. Musimy pamiętać o tym, że pies ten potrzebuje dużej ilości ruchu, życie w bloku będzie mu doskwierać, jeśli nie zapewnimy mu długich, aktywnych spacerów. Ogar Pawłusiewicza jest dostosowany do życia w różnych warunkach i dość odporny, więc może mieszkać nawet na zewnątrz, ale musi mieć stały kontakt z opiekunem.

Gończy polski – jaka buda będzie dla niego najlepsza?

By gończy polski mógł wygodnie mieszkać na dworze, warto zapewnić mu odpowiednią budę. Musi być optymalnych rozmiarów – ważne, żeby była pojemna na tyle, by pies mógł się swobodnie do niej zmieścić, ale nie za duża, by w zimę nie odczuwał chłodu. Zamontowanie izolacji termicznej w budzie to dobre rozwiązanie – psu nie będzie zbyt chłodno w zimę i za gorąco w lecie. Najlepiej postawić ją w miejscu cichym, oddalonym od ulicy.

Jeżeli zdecydujemy, że gończy polski będzie mieszkał z nami w domu, możemy zainwestować w specjalny kojec dla psów i legowisko. Pies będzie mógł odpocząć po wysiłku i wyciszyć się, oczywiście nie powinien przebywać w nim cały czas, zwłaszcza podczas nieobecności swoich opiekunów.

Jak spędzać czas z psem myśliwskim?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad potrzebami rasy polski gończy, charakter tego psa najlepiej poznać poprzez wspólne spędzanie czasu. Będzie nam posłuszny, jeśli zdobędziemy jego pełne zaufanie. Warto umacniać więzi ze swoim czworonożnym pupilem już od jego wczesnych lat szczenięcych. Dobre relacje możemy budować np. poprzez wspólną zabawę. Ogar Pawłusiewicza, jak większość psów myśliwskich, uwielbia aportować. Do tego celu doskonale nadadzą się zabawki – gumowa piłeczka lub frisbee, wszystko zależy od naszej fantazji i preferencji psa. Polski gończy lubi także pływać, w gorące dni możemy zainwestować w basen dla psa – pupil będzie miał okazję popływać i ochłodzić się w wodzie. 

Porada behawiorysty – jak wybrać imię dla psów myśliwskich?

Wybór imienia dla psa myśliwskiego w szkoleniu i wychowaniu ma niebagatelne znaczenie. Nauka reagowania na imię to jeden z podstawowych elementów szkoleniowych. By psu było łatwiej je zapamiętać, nie powinno być za długie. Dobrze, żeby imię nie było podobne do nazwy danego polecenia – np. pies Sid może nie zrozumieć komendy “siad”. Łatwiej wychwytuje twarde litery, więc jego imię może zaczynać się na S, K, Z itp.

Wybór imienia, jakie nadamy, zależy od naszej kreatywności, musimy zastanowić się, jaka będzie najlepiej pasować do psa gończy polski, suka może nazywać się np. Sandie, Kira, Lola, Nimfa, Megan, natomiast dobre imię dla psa to: Zefir, Zeus, Kali, Pluto.

Gończy polski – jak szkolić niezależnego pupila?

Gończy polski to pies inteligentny, dobrze się go szkoli, lubi współpracować z człowiekiem, ale w pracy często wykazuje się również dużą niezależnością. Doskonale potrafi działać samodzielnie i doskonale wie, jak to osiągnąć. Usposobienie tej rasy może okazać się niejednoznaczne, doświadczenie to podstawowa cecha, którą powinien odznaczać się opiekun psa polski gończy, charakter tego psa poskromi osoba obyta z tą rasą. Opowiemy, co jest ważne w jego szkoleniu.

Gończy polski – jak tresować psa?

W parze z brawurową odwagą ogarów Pawłusiewicza idzie również spory upór. Z powodzeniem da się poskromić charakter psiego rozrabiaki, ale ważna jest nauka posłuszeństwa już od szczeniaka. Nie da się ukryć, że psy te potrzebują konsekwentnego opiekuna, który odpowiednio pokieruje ich wychowaniem. Już dwumiesięczne szczenię z powodzeniem może uczestniczyć w treningach. Warto zaczynać od podstaw – reagowania na imię, przywoływanie (co jest bardzo istotne w przypadku psa gończy polski, opinie na ten temat są jednoznaczne) oraz socjalizacja, czyli zapoznanie psa z różnymi zwierzętami, osobami i miejscami. Kiedy maluch opanuje najprostsze komendy, nauka trudniejszych nie będzie stanowiła dla niego problemu. Dobrą zachętą do wykonywania danych poleceń stanowią nagrody, mówimy o tym, jaką mogą przybierać formę i jak należy je stosować.

Nagradzanie psa, jako dobra forma motywacji

Przysmaki dla psów mogą okazać się dobrym motywatorem dla ogarów Pawłusiewicza. Przydadzą się bardzo wraz z rozpoczęciem przygody ze szkoleniem pupila. Osoby, które po raz pierwszy idą na trening z psem, zastanawiają się – gończy polski – jak karmić psiaka przysmakami? Otóż przede wszystkim najlepiej dostosować rozmiar przysmaków do wielkości psa, smaczki nie mogą być również za twarde – liczy się to, by pupil mógł szybko i wygodnie skonsumować swoją nagrodę. Dobrze, żebyśmy z czasem stopniowo wycofywali się z podawania smaczków i zaczęli wdrażać inne formy motywacji, nagrodą może być, np. zabawa, głaskanie lub miłe słowo. 

Psie sporty dla psów Pawłusiewicza

Każdy dobrze wyszkolony pies może brać udział w sportach, w tym polski gończy, opinie myśliwych są jednoznaczne, ogar Pawłusiewicza ma dobrze rozwinięty instynkt łowiecki i doskonale nadaje się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Z powodzeniem może brać udział np. w konkursach pracy tropowców, który polega na tym, że pies musi odnaleźć dzika po śladzie (oznaczany jest przy pomocy farby), psy te sprawdzą się również w tropieniu użytkowym. Ta dyscyplina sportowa polega na wytropieniu podstawionego człowieka (pozoranta) po zapachu, wcześniej daje mu się do powąchania przedmiot należący do danej osoby, następnie pies musi ją znaleźć. Cały czas porusza się na długiej lince, ma za zadanie doprowadzić opiekuna do celu.

Psy Pawłusiewicza mają dobrze rozwinięty zmysł węchu, jednak przed udziałem w zawodach warto poćwiczyć i rozwijać ich umiejętności. Można trenować nawet w domu przy pomocy specjalnych mat lub dywaników węchowych. Wystarczy umieścić kawałki suchej karmy w zakamarkach maty, by pies mógł je wywęszyć i zjeść.

Gończy polski – hodowla idealna, jak ją wybrać?

Ofert nabycia psa polski gończy jest w internecie całe mnóstwo. Wśród gąszczu ogłoszeń można trafić na te, które powinny wzbudzić naszą czujność. Warto pamiętać o kilku kwestiach, by mieć pewność, że kupimy psa zdrowego i odpowiednio zsocjalizowanego. Opowiemy, jak sprawdzić, czy polski gończy pochodzi z dobrej hodowli.

Czy metryka jest tym samym co rodowód?

Wiele osób mylnie twierdzi, że metryka i rodowód są tym samym, otóż nie. Metryka to najważniejszy dokument potwierdzający fakt, iż gończy polski jest rasowy. Każdy hodowca, którego działalność jest zarejestrowana w ZKwP ma obowiązek wydania tego dokumentu wraz ze szczeniakami. Gończy polski potrzebuje metryki również dlatego, że na jej podstawie wyrabia się rodowód, który jest potrzebny do założenia własnej hodowli lub startowania w wystawach psów rasowych.

Jak wybrać szczenię ogara Pawłusiewicza?

Przed zakupem psa warto zastanowić się, jaka powinna być nasza wymarzona rasa. Polski gończy lubi ruch, jest niezależny i bystry – szybko wyczuje, kiedy będzie mógł pozwolić sobie na więcej, więc potrzebuje dużo konsekwencji, a także ciepła i miłości. To rasa typowo myśliwska, przeznaczona jest do pracy, chociaż dobrze sprawdzi się w roli stróża. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie cechy jego charakteru i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby ogarowi Pawłusiewicza i zapewnić mu godne życie.

Kiedy odwiedzamy daną hodowlę, musimy sprawdzić, jakie warunki mają zapewnione szczeniaki, gończy polski nie może być agresywny. Pies ten jest bardzo dzielny, nieraz wykazuje się dużą odwagą i nieustępliwością, ale nigdy nie powinien być zbytnio gwałtowny. Warto poprosić o okazanie rodowodów rodziców szczeniaka, by mieć pewność, że jest on rasowy i posiada wszystkie cechy właściwe rasie gończy polski, suka musi być zadbana i zdrowa. Powinniśmy zwrócić także na postawę samego hodowcy – jeśli jest chętny do udzielania odpowiedzi na zadane pytania i zna charakter maluchów z danego miotu, oznacza to, że trafiliśmy na człowieka godnego zaufania. Niekiedy hodowca wydaje symboliczną wyprawkę dla szczeniaków psa gończy polski z hodowli oprócz umowy kupna-sprzedaży i książeczki zdrowia może podarować: karmę, smycz z obrożą i dwie miski.

Polski gończy – olx i inne portale ogłoszeniowe

Często po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła “olx, gończy polski” naszym oczom ukazuje się mnóstwo ogłoszeń oferujących oddanie szczeniaka tej rasy za darmo. Musimy dokładnie przeanalizować te oferty, ponieważ ludzie często oferują maluchy z mieszanych skojarzeń. Oczywiście może zdarzyć się tak, że uczciwy opiekun z jakichś powodów będzie chciał oddać za darmo szczeniaka lub dorosłego psa gończy polski. Trzeba być wytrwałym w poszukiwaniach i dokładnie weryfikować każdą ofertę.

gończy polski

Gończy polski – ile żyje i jakie ma zdrowie

Podstawowym pytaniem zadawanym przez wielu zainteresowanych tą rasą, jest: ile lat żyje gończy polski? Psy te należą do długowiecznych, standardowo żyją od 12 do 15 lat. Są niezwykle odporne, dzięki dwuwarstowowej szacie (głównie gęstemu podszerstkowi, który przerzedza się w lecie) niestraszny im mróz, spokojnie można jechać w Bieszczady z psem tej rasy, wszak właśnie z tych terenów się wywodzi. Warto jedynie zwracać szczególną uwagę na uszy polskiego gończego, ponieważ mają tendencję do infekcji. Regularne kontrole (zwłaszcza po spacerach w lesie) i czyszczenie w razie potrzeby, powinny rozwiązać ten problem.

Psy te stworzone są do pracy na terenie leśnym, w związku z tym mogą przytrafiać się różne wypadki, czy urazy mechaniczne, takie jak złamania, czy skaleczenia. Jednak rasa ta nie jest obciążona chorobami genetycznymi, jednak raz na jakiś czas warto udać się z polskim gończym do gabinetu lekarza weterynarii na wizytę kontrolną, a także pilnować, by szczepienia odbywały się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Gończy polski – żywienie psa pracującego

Psy myśliwskie, takie jak gończy polski, są na co dzień bardzo aktywne. W związku z tym potrzebują pożywienia, które je nasyci i dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę różne czynniki w kwestii żywienia psa gończy polski, suka ciężarna musi mieć wdrożoną inną dietę, niż np. szczeniak. Opowiemy o tym, co jest ważne w żywieniu tej rasy.

Gończy polski – co jedzą psy tej rasy?

Gończy polski nie jest wybredny w kwestiach żywienia. Możemy podawać mu gotowe karmy, które z łatwością znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym, czy to internetowym, czy stacjonarnym. To wygodna forma podawania posiłków, smaczne kąski zadowolą podniebienie pupila i dostarczą mu wszystkich potrzebnych mu witamin i minerałów. Niektóre karmy komercyjne w składzie zawierają środki konserwujące i barwniki. Należy się ich wystrzegać i wybierać te, które są tworzone w oparciu o naturalne składniki.

Alternatywnym rozwiązaniem jest serwowanie diety BARF (którego podstawą jest surowe mięso), to dobre rozwiązanie, jeśli nasz pupil jest alergikiem. Jest pomocna w szybkim wyeliminowaniu szkodliwego alergenu, ponieważ od razu możemy zorientować się, jaki konkretnie produkt uczula psa i przestać mu go podawać w każdej chwili. Musimy jednak pamiętać, by serwowane mięso było zawsze świeże i odpowiednio przechowywane. Niewłaściwe wdrożenie tego rodzaju diety może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu zwierzęcia, dlatego warto wcześniej zaznajomić się z tematem lub sięgnąć po radę psiego dietetyka.

Gończy polski – jaka karma będzie dobra dla szczeniaka, a jaka dla dorosłego psa?

Dietę naszego pupila komponujemy m.in. w oparciu o jego wiek, właśnie dlatego warto wiedzieć, jak długo rośnie gończy polski. Maluchy osiągają dorosłość mniej więcej między 12 a 18 miesiącem życia. Wcześniej powinny jeść karmę dostosowaną do ich szczenięcych żołądków. Warto zwrócić uwagę na to, co jedzą szczeniaki, gończy polski w fazie wzrostu potrzebuje łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych, omega-3 i omega-6, które znajdują się w rybach. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż maluchy mają dwukrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy. Karma do nich dostosowana musi być lekkostrawna i uwzględniać ich potrzeby. Oprócz tego szczeniaki potrzebują także odpowiedniej ilości wapnia i witamin.

Gończego polskiego często wykorzystuje się w polowaniach, jest typowym przykładem psa pracującego, dlatego potrzebuje więcej wartości odżywczych niż inny przeciętny pies. Ponieważ przebywa w ciągłym ruchu, ma duże zapotrzebowanie na węglowodany i tłuszcze. Dobra karma powinna zawierać wysokojakościowe mięso, np. jagnięcinę. Każdy pies potrzebuje karmy dobrej jakości, w tym gończy polski, cena za opakowanie może okazać się wysoka. Mimo wszystko, w trosce o dobro zwierzęcia, warto wybierać klasę premium.

Gończy polski – jak karmić psa średniej wielkości?

Gończy polski to pies rasy średniej, na rynku istnieją karmy dostosowane specjalnie do wieku naszego pupila. Przy podawaniu posiłków, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim należy zapewnić psu możliwość odpoczynku po jedzeniu – nie powinniśmy narażać go na duży wysiłek zaraz po spożyciu posiłku. Bez względu czy wybierzemy dla naszego czworonożnego przyjaciela wołowinę, drób, czy ryby, musimy zadbać również o odpowiednią ilość podawania karmy w ciągu dnia. Dorosły gończy polski może jeść ok. 2-3 razy dziennie.

Gończy polski – cena w hodowli i inne koszty

Wielu miłośników psów zastanawia się, ile kosztuje gończy polski, hodowla tych zwierząt musi być dokładnie wybrana. Za psa z hodowli FCI zapłacimy ok. od 2000 do 3000 tysięcy złotych. Dużo zależy od tego, jaki ma kolor gończy polski, umaszczenie rude występuje znacznie rzadziej, więc automatycznie cena może być wyższa. To nie jedynie wydatki, z jakimi musimy się liczyć, opowiemy o nich nieco więcej.

Gończy polski – cena artykułów w ujęciu miesięcznym

Karma, worki na nieczystości i przysmaki to produkty, które zużywają się szybko, zatem warto je wliczyć w miesięczne koszty. Za wszystkie te artykuły zapłacimy ok. od 300 do 400 zł.

Gończy polski – cena artykułów w ujęciu dwuletnim

W koszty długofalowe musimy zaliczyć różne produkty i usługi. Do tych bardziej kosztownych wydatków należy m.in. buda, jej cena dla psa średniej wielkości może wynosić od ok. 500 do 900 zł. Warto pamiętać, że to inwestycja na dłużej, dlatego warto wybierać solidne budy. Oprócz tego gończemu polskiemu przyda się jeszcze: legowisko, dwie miski, wygodne szelki, obroża, adresówka, zabawki, szczotka, szampon dla psa gończy polski – umaszczenie koloru czarnego potrzebuje takiego szamponu, który intensyfikuje ciemną barwę. Łącznie zapłacimy za to wszystko ok. od 600 do 700 zł.

Nie zapominajmy także o wizytach u weterynarza oraz usługach nieobowiązkowych takiej jak: ubezpieczenie lub korzystanie z usług psiego trenera, czy dietetyka.

Podsumowanie

Teraz już wiemy, jaki jest gończy polski, opinię po przeczytaniu wpisu możemy wyrobić sobie sami i na tej podstawie stwierdzić, czy pies tej rasy nadaje się do życia w naszym domu. Nie da się ukryć, że nie każdy może pozwolić sobie na psa gończy polski, charakter tego zwierzęcia jest niepowtarzalny, ale jednocześnie ciężki do poskromienia. Pies ten posiada wszystkie cechy dobrego psa stróżującego i myśliwskiego.

Napisaliśmy co nieco o charakterze tego zwierzęcia, a także poruszyliśmy kwestie związane z jego odpowiednim wychowaniem. Opisaliśmy, jakie stosunki panują między psem gończy polski a dziećmi. Ponadto opowiedzieliśmy o jego zdrowiu – polski gończy jest bardzo odporny, więc bez problemu możemy jechać w Bieszczady z psem tej rasy, zwłaszcza że z tamtych terenów pochodzi. Odpowiedzieliśmy na mnóstwo pytań (m.in. gończy polski- ile żyje ten pies). Powiedzieliśmy także, jakie są najpopularniejsze imiona dla psów myśliwskich. Dodatkowo poruszyliśmy temat hodowli tych zwierząt, zanim wpiszecie w wyszukiwarkę frazę “polski gończy olx” będziecie wiedzieli, o czym pamiętać i na co zwracać uwagę.

Sprawdź również:

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.