Norfolk terrier – dzielny, mały piesek, dla którego wzorzec dopuszcza blizny po walkach

Norfolk terrier to rasa psów, która jest mało rozpowszechniona. Psy rasy terier norfolk słyną ze swojego przyjaznego charakteru. Są odpowiednie dla dzieci oraz osób starszych, którzy lubią wybierać się na codzienne przechadzki. A jakie jeszcze cechy posiada ta rasa? Przedstawiamy i wyjaśniamy wszystkie z nich. Oprócz tego, dowiesz się ile kosztuje norfolk terrier i jak odpowiednio się nim opiekować.

Norfolk terrier

Norfolk terrier – opis rasy

Norfolk terrier to brytyjska rasa małych psów. Została sklasyfikowana przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną do grupy III – teriery, w sekcji 2 – teriery małe.

Historia wyodrębnienia się rasy

Rasa terierów z norfolk wywodzi się bezpośrenio od norwich terriera. Tak, jak i większość terierów obydwie rasy pochodzą z Anglii, a konkretnie hrabstwa Norfolk, które znajduje się we wschodniej części kraju, gdzie największym miastem jest Norwich. Jest to kraina o charakterze wiejskim, a przodkowie tych psów w przeszłości byli użytkowymi psami wiejskimi, polującymi na lisy i borsuki, a także zajmowali się tępieniem szczurów. Pochodzili oni od ras:

  • dandie dinmont terrier,
  • cairn terrier,
  • glen of imaal terrier.

Rasa norwich terrier została zarejestrowana w latach 30. XX wieku, w dwóch odmianach rasy:

  • odmiana terierów ze stojącymi uszami,
  • odmiana terierów z oklapniętymi uszami.

W latach 60. XX wieku w hodowlach przeważnie rodziła się odmiana terierów z oklapniętymi uszami. Wkrótce wyodrębniono ją, jako odmienną rasę i nadano jej swoją nazwę – norfolk terrier.

Popularność psa do towarzystwa

Norfolk terrier obecnie swoje zastosowanie znajduje jako pies do towarzystwa. Pozostaje mało popularną rasą, najwięcej osobników można znaleźć w Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce jest trudno dostępny. Osoby, które odkryły rasę i ją pokochały często sprowadzały swoje psy zza granicy.

Norfolk terrier – wygląd jednego z najmniejszy terierów

Norfolk terrier jest jedną z najmniejszych ras terierów. Chociaż jest mały, to jego ciało jest silne, a kości mocne. Jego przodkowie zdobyli sławę norowców radzących sobie z wyjątkowo butnymi borsukami. Wzorzec wciąż dopuszcza “chlubne blizny po potyczkach”.

Budowa ciała norowca

Psy rasy terier norfolk posiadają głowę z zaokrąglonym czołem, owalnymi, głęboko osadzonymi, ciemnymi oczami i zwisającymi uszami w kształcie litery “V”, które opadają do przodu. Mocna szyja jest średniej długości. Tułów odznacza się krótkim i prostym grzbietem. Ogon psa tej rasy jest średniej długości, gruby u nasady, a krótkie kończyny są zgrabne i dobrze umięśnione.

Wielkość

Wzorzec FCI ogranicza jedynie wzrost. Zarówno u psów, jak i u suk nie może przekraczać 25 cm. Przedstawiciele rasy ważą średnio około 5 kg.

Szata i umaszczenie

Norfolk terrier posiada szatę charakteryzującą się twardym i drucianym włosem. Barwy umaszczenia, które przewiduje wzorzec, to wszystkie odcienie:

  • rudego,
  • pszenicznego,
  • czarnego z podpaleniem,
  • siwo-rudego (grizzle).
norfolk terrier - para

Norfolk terrier – pielęgnacja sierści szorstkowłosej

Norfolk terrier potrzebuje pielęgnacji właściwej dla terierów szorstkowłosych. To znaczy, że nie obejdzie się bez regularnego szczotkowania i trymowania – ręcznego pozbywania się obumarłych włosów. O czym jeszcze należy pamiętać? Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia na temat pielęgnacji rasy.

Szczotkowanie i trymowanie

Norfolk terrier powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu. Do tego przyda nam się:

  • odżywka w aerozolu,
  • druciana szczotka dla psów,
  • włosiana szczotka dla psów,
  • metalowy grzebień dla psa,
  • nożyk trymerski dla psów szorstkowłosych.

Na samym początku szata norfolk terriera powinna być spryskana odżywką w aerozolu. Drucianą szczotką rozczeszemy podszerstek. Do trymowania, czyli wyskubania martwych włosów użyjemy nożyka trymerskiego. Należy kosmyk po kosmyku przebrać nożykiem i delikatnie usunąć wydzielające się włosy, które bez trudu możemy wyskubać. Nie możemy wyrywać zdrowych włosów. Włosianą szczotką rozczeszemy włos okrywowy. Na końcu warto jeszcze przeczesać włosy grzebieniem.

Kąpiel

Norfolk terrier nie wymaga regularnej kąpieli, wystarczy około raz na 1-2 miesiące. Psa kąpiemy dwukrotnie używając szamponu przeznaczonego dla psów szorstkowłosych. Kąpiąc psa starajmy się nie wytwarzać dużej ilości piany. Po opłukaniu i osuszeniu, nanosimy odżywkę dla psa. Spłukujemy ją po paru minutach i ostatecznie delikatnie suszymy jego sierść. ręcznikami. Dosuszyć możemy suszarką, ustawioną na niegorący strumień powietrza.

Więcej informacji na temat pielęgnacji psa

Norfolk terrier powinien mieć zdrowe i zadbane całe ciało, przede wszystkim powinniśmy zatroszczyć się o jego:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • łapy i pazury,
  • odporność na pasożyty.

Oczy, uszy i miejsca intymne powinniśmy doglądać na bieżąco. Jeżeli trzeba je oczyścić możemy przetrzeć je zwilżonymi wacikami z preparatem do pielęgnacji psa. Sprawdzajmy, czy nie pojawiły się w ich okolicach infekcje, otarcia i zmiany skórne. Zadbać o zęby możemy podając norfolk terrierowi przekąski dentystyczne dla psów lub je czyszcząc pastą do zębów dla psów. Na łapach obcinamy nadmiar włosów jeżeli wystają poza opuszki. Pazury przycinamy obcinaczkami dla psów wtedy, gdy są zbyt długie, o ile umiemy zrobić to sami prawidłowo. Ochronić psa przed pasożytami – w tym pchłami i kleszczami – możemy zakładając mu obrożę owadobójczą lub stosując specjalne preparaty, na przykład krople na pchły i kleszcze od VETOQUINOL.

Norfolk terrier – charakter przyjaznego terriera

Norfolk terrier to bardzo odważny i oddany pies. Nie próbuje dominować, czy wchodzić w konflikty, dla niego najważniejsza jest uwaga i zadowolenie swojego opiekuna, lecz czasem za ważniejszy uznaje wywęszony trop.

Stosunek do rodziny

Norfolk terrier nie lubi przebywać samotnie i potrafi temu dać wyraz wtedy, gdy się nudzi. Towarzystwo ludzi i innych psów bardzo go uszczęśliwia. Jeżeli terrier norfolk nie będzie starannie oswojony z kotami, górę weźmie jego łowczy charakter wtedy, może im dokuczać i je ścigać. Radosna i przyjazna rasa teriera norfolk jest odpowiednia dla dzieci. Pies tej rasy będzie także dobrym kompanem seniorów, którzy mogą i lubią dużo spacerować. Pies nie ma potrzeby zażywania intensywnej aktywności fizycznej, lecz jeden spacer w ciągu dnia to dla niego zbyt mało.

Zachowanie na spacerze i wobec obcych

Norfolk terrier jest odważny, lecz nie “zgrywa kozaka”. Potrafi odpowiedzieć na zaczepki nawet tych większych psów i zaalarmować o obecności obcej osoby. Po za tym, nie jest zbyt szczekliwy. Gdy zauważy inne zwierzę lub zwietrzy ślad, jego instynkt łowiecki może go oderwać od roli posłusznego pieska, który idzie blisko opiekuna wtedy.. Do obcych ludzi podchodzi z odpowiednią rezerwą, zamiast warczeć, będzie ostrożnie obserwował.

norfolk terrier

Norfolk Terrier – wychowanie i szkolenie

Norfolk terrier jest posłusznym psem, który lubi być chwalony. Chętnie wykonuje polecenia i lubi się ruszać. Wspólna aktywność niewątpliwie będzie cementować relację opiekuna z psem. A jak zadbać o potrzeby życiowe psa takiej rasy?

Czy może mieszkać w miejskim bloku?

Niewielki norfolk terrier będzie czuł się dobrze zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem. Najważniejsze jest to, że potrzebuje paru spacerów dziennie, im będą dłuższe tym lepiej. To nie tylko zaspokoi jego potrzebę ruchu, ale także chęć przeczesywania okolicy. Eksploracja jest dla niego niczym czytanie wiadomości. Warto więc jest się zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria spacerowe. Smycz automatyczna i szelki dopasowane do ciała psa rasy teriera norfolk, sprawią, że spacery będą bardziej komfortowe zarówno dla psa, jak i dla nas.

Nauka posłuszeństwa

Norfolk terrier chętnie przyswaja komendy, jednak charakter teriera może czasami sprawiać pewien opór w procesie nauki. Wtedy pies potrzebuje zachęty. Czułości i przysmaki sprawdzają się jako nagrody i sygnał, że jesteśmy zadowoleni z jego zachowania. Warto jest nauczyć norfolk terriera chodzenia przy nodze i rezygnowania z pogoni. Musimy być przy tym cierpliwi i wyrozumiali, gdyż instynkt myśliwski jest w nim głęboko zakorzeniony.

Proponowane aktywności

Terrier norfolk oprócz spacerów będzie chętnie uczestniczył w różnych zabawach i sportach kynologicznych. Pies lubi przyjmować wyzwania i dostrzegać satysfakcję opiekuna, gdy je pokonuje. Wspólnie z nim możemy uprawiać następujące dyscypliny:

  • agility – tor przeszkód dla psów,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa,
  • tropienie sportowe – pies odnajduje przy użyciu węchu ukryte przedmioty,
  • konkurs norowców – pies poszukuje jenota w sztucznej norze.
Sprawdź Akcesoria do Picia dla norfolk terrier

Norfolk terrier – hodowla i ogłoszenia w sieci

Nie jest rasą popularną. W Polsce możemy znaleźć jedną hodowlę. Nie oznacza to, że szczeniaki są zawsze w niej dostępne. Psy rasy terier z norfolk posiadają nieliczne mioty, popyt na psa jest zawsze większy niż podaż. Czasami na zdrowego szczeniaka trzeba długo poczekać lub sprowadzić z go zagranicy. Czym kierować się poszukując szczeniaka rasy norfolk terrier?

Gdzie kupić bezpiecznie rasowego psa?

Kupując psa w hodowlach zrzeszonych w FCI otrzymujemy metrykę, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. Oprócz tego, możemy być pewni warunków i opieki, jakie otrzymał norfolk terrier, hodowla podlega ścisłym kontrolom ZKwP. Żeby zagwarantować zdrowie szczeniaków rasy norfolk terrier, hodowla dobiera do rozrodu, tylko przebadanych osobników. Warto także skorzystać z wiedzy hodowców. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy mogą nam opowiedzieć wszystko na temat rasy norfolk terrier, hodowla pomoże dobrać szczeniaka dla nas, a także może wydać wyprawkę.

Olx i inne portale ogłoszeniowe

W internetowych ogłoszeniach oferujących psy rasy norfolk terrier, cena w niektórych przypadkach może wydawać się wyjątkowo atrakcyjna. Nie oznacza to, że zakup będzie bezpieczny, szczeniak może pochodzić z miejsca, gdzie nie był trzymany w odpowiednich warunkach lub jego rodzice zostali dobrani nieodpowiedzialnie. Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy norfolk terrier, olx może zawierać wiele ofert, jednak polecamy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach. Oferty dotyczące rasy norfolk terrier, olx podaje wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia.

norfolk terrier - szczeniaki

Norfolk terrier – zdrowie i dolegliwości charakterystyczne dla rasy

Norfolk terrier żyje średnio 8-14 lat, ale potrafi osiągnąć wiek 17 lat. Żeby osiągnąć taki wynik, kluczowa jest troska opiekuna. Przedstawiamy informacje na temat zdrowia rasy, a także podatności na schorzenia.

Odporność na temperatury

Norfolk terrier łagodnie znosi zmiany temperatur na zewnątrz, jednak nie jest na nie zupełnie odporny. Nie może być psem podwórkowym, gdyż może łatwo się przechłodzić, szczególnie poza latem. Natomiast latem, spacery powinny odbywać się w miejscach pełnych cienia, skwar jest dla niego uciążliwy.

Choroby

Rasa terierów z norfolk jest podatna na następujące choroby:

  • choroba zastawki mitralnej – jest to choroba serca, w której zastawka mitralna nie zamyka się w sposób prawidłowy,
  • nieprawidłowy zgryz – wada związana z pozycją dolnej linii zębów względem górnej, jeżeli jest wysunięta przed nią to jest przodozgryz, gdy jest wysunięta za nią to tyłozgryz,
  • zwichnięcie rzepki – jest to choroba typowa dla ras psów małych, związana z przemieszczeniem rzepki z jej prawidłowej pozycji.
  • dysplazja stawu biodrowego – choć jest to choroba typowa dla ras psów dużych, to u tej rasy również jest bardzo powszechna.

Jeżeli będziemy regularnie sprawdzać stan zdrowia naszego pupila podczas wizyt u lekarza weterynarii, to będziemy mogli przeciwdziałać schorzeniom, zanim się rozwiną.

Norfolk terrier – żywienie karmą komercyjną i domowe posiłki

Może spożywać karmę sklepową, lub sami możemy przygotowywać dla niego posiłki, na przykład stosując dietę BARF – która składa się przede wszystkim z surowego mięsa i kości oraz niewielkiej ilości warzyw i owoców.

Żywienie karmą komercyjną

Norfolk terrier spożywając karmę komercyjną otrzymuje wszystkie wymagane składniki odżywcze. Najlepiej się sprawdzi karma sucha wysokiej jakości. Opiekunowie często wybierają karmę marki DOLINA NOTECI. Wybierając odpowiednią karmę powinniśmy zwrócić uwagę na etap życia psa, jego wagę i poziom aktywności. Posiłki podajemy raz dziennie zgodnie zaleceniami producenta, a w przypadku szczeniaków dzielimy na kilka mniejszych porcji, które podajemy o stałych porach, nigdy bezpośrednio przed, czy po aktywności. Dawkę zalecaną przez producenta powinniśmy odpowiednio zmniejszyć o ilość przysmaków, które podajemy.

Żywienie domowe

Terrier norfolk może otrzymywać posiłki, które przygotowujemy sami, na przykład stosując dietę BARF. Taki sposób żywienia jest bardziej angażujący. Potrzebujemy czasu, a także wiedzy na temat prawidłowego żywienia psów. W tym może nam pomóc lekarz weterynarii lub dietetyk zwierząt. Oprócz produktów, które użyjemy musimy także odpowiednio suplementować dietę. W dodatku należy sprawdzać co jakiś czas, czy pies czasem nie ma nadmiaru lub niedoboru jakiegoś składniku, wykonując badania krwi.

Norfolk terrier – cena i koszty opieki

W przypadku psa rasy norfolk terrier, cena zakupu szczeniaka wyniesie około 1500 euro. W Polsce cena terriera, może wynosić około 6000-7000 złotych. A z jakimi kosztami jeszcze powinniśmy się liczyć, gdy mamy na utrzymaniu norfolk terriera?

Miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca powinniśmy stale uzupełniać:

  • karmę dla psa,
  • przysmaki dla psa,
  • worki na nieczystości.

W przypadku norfolk terriera, cena ich zakupu wyniesie około 150-200 złotych

Roczny koszt utrzymania

W ciągu roku, łączny koszt wydatków wyniesie około 2000-3000 złotych. Oprócz kosztów miesięcznych, powinniśmy uwzględnić, też środki pielęgnacyjne takie jak:

  • szampon dla psów szorstkowłosych,
  • odżywka w aerozolu dla sierści szorstkowłosej,
  • odżywka balsam do kąpieli dla psów,
  • obroża owadobójcza.

Koszt utrzymania w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch lat, oprócz przedstawionych kosztów, dodatkowo zapłacimy za akcesoria właściwe dla rasy norfolk terrier, cena ich zakup oraz przedstawione wcześniej koszty łącznie wyniosą 4500-6500 złotych. Wśród tych akcesoriów powinny się znaleźć:

  • dwie miski dla psa – na wodę i pożywienie,
  • szelki na spacer rozmiar S,
  • druciana szczotka dla psów,
  • włosiana szczotka dla psów,
  • metalowy grzebień dla psa,
  • nożyk trymerski dla psów szorstkowłosych,
  • obcinacz dla psów,
  • legowisko dla psów małych,
  • zabawki dla psa.

Pozostałe koszty utrzymania

Oprócz przedstawionych wydatków, powinniśmy się też liczyć z usługami, z których będzie korzystał norfolk terrier, cena takich usług może znacząco wpłynąć na łączny koszt wydatków. Wśród tych usług, możemy wymienić:

  • wizyty u lekarza weterynarii,
  • wizyty u groomera, czyli psiego fryzjera,
  • szkolenia dla psa rasy norfolk terrier,
  • ubezpieczenie psa.

Podsumowanie – czy to pies dla mnie?

Norfolk terrier to rasa, która zasługuje na większą popularność. Jeżeli chciałbyś zostać jego opiekunem, przemyśl czy podołasz opiece.

Przedstawiliśmy historię wyodrębnienia rasy psów terier norfolk z odmiany rasy norwich terrier, poznałeś jego przeszłość. Ona niewątpliwie wpłynęła na jego charakter. Czy jesteś w stanie wychować małego psa z instynktem myśliwskim?

Nie zapominaj, że tak jak o każdego psa należy odpowiednio zadbać. Gdy będziesz się kierował naszymi wskazówkami na temat zdrowia, żywienia i pielęgnacji rasy norfolk terrier, Twój pies będzie mógł osiągnąć wiek nawet 17 lat.

Przygotuj się odpowiednio na przyjęcie do domu psa rasy norfolk terrier, cena i koszty utrzymania dokładnie opisaliśmy. Pamiętaj by psa kupić wyłącznie z hodowli, która jest zrzeszona w wiarygodnym stowarzyszeniu.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.