Ogar polski – szlachetna polska rasa

Ogar polski to pies, o którym już w średniowieczu wspominał Gall Anonim w swoich kronikach. Znalazł on także miejsce w “Żywocie człowieka poczciwego” autorstwa Mikołaja Reja. Niewiele osób wie, że w dawnej Polsce psy te wybierano po barwie głosu, ponieważ uważano, że zwierzę inaczej szczeka, jak zobaczy dzika, lisa lub jelenia. Ta stara rasa myśliwska była popularna w Polsce aż do rozbiorów, a jak sytuacja wygląda dziś? Czy ogar polski obecnie jest równie popularny, jak kiedyś? Jak wygląda i ile żyje ogar polski? Przedstawimy interesujące fakty z życia tego psa i odpowiemy na każde nurtujące pytanie naszych czytelników.

Ogar polski - pies myśliwski

Ogar polski – informacje wstępne

Ogar polski to pies rasowy, którego Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna zaklasyfikowała do grupy 6 psów gończych i ras pokrewnych, zwierzę to należy do sekcji 1.1 dużych psów gończych. Pełny opis tej rasy można znaleźć pod numerem 52/01.

Skąd pochodzi ogar polski i jaka była jego rola użytkowa kiedyś?

Pierwsze wzmianki o ogarze polskim zaczęły pojawiać się już w okresie średniowiecza. W 1618 roku spod ręki Krzysztofa Kulka wyszła książka pt. “Myślistwo z ogary”, którą można uznać za pierwszy polski podręcznik kynologiczny. W XVIII i XIX w. psy te cieszyły się dużą popularnością, stąd też powszechnie występowały w malarstwie, ich podobizny można było znaleźć nawet na godłach rodowych i pieczęciach. Ogary polskie z powodzeniem wykorzystywano w polowaniach. Były znakomite w tropieniu lisów, saren, dzików, zajęcy i dzikich kaczek. Po drugiej wojnie światowej i utracie części ziem populacja ogarów na terenie Polski znacznie zmalała. Dopiero w 1959 roku płk. Kartawik przywiózł do kraju kilka osobników i tym samym przyczynił się do odnowienia popularności tej rasy na terenach ziem polskich.

Popularność ogarów dziś

Mimo upływu czasu, zwłaszcza w środowiskach myśliwskich, ogar polski wciąż cieszy się niegasnącą popularnością. Wprawdzie dziś polowanie na zające z psami gończymi jest zabronione, jednak psy te nadal mogą brać udział w tropieniu dzików i lisów. Może nadawać się również do towarzystwa ze względu na swoje łagodne usposobienie, nadaje się do życia wśród rodzin, ale podobnie, jak gończy polski wychowanie tego zwierzęcia musi iść w parze z konsekwencją i uporem.

Jak wygląda ogar polski?

Ogar polski to pies, którego budowa świadczy o dużej odporności i wytrzymałości, wszak stworzony jest on do polowań. Chętnie szerzej opowiemy o tym, jak właściwie wygląda pies tej rasy.

Sylwetka i ogólna prezencja polskiego ogara

Ogar polski jest dobrze zbudowanym i mocno umięśnionym psem. Duży nos ułatwia mu podążanie za świeżym śladem tropionej zwierzyny. Jego oczy są lekko skośne, zazwyczaj mają ciemnobrązowy kolor. Uszy ogara polskiego są dość nisko osadzone, zwisają ściśle, przylegając do policzków. Ogon również jest nisko osadzony, delikatnie wygina się ku końcowi, sięga mniej więcej do połowy stawu skokowego. Kończyny ogara tej rasy są silne, mają mocną budowę.

Podstawowe wymiary ogara polskiego

Ogara polskiego zalicza się do psów średniej wielkości. Samce mierzą od 56 do 65 cm w kłębie, natomiast samice od 55 do 60 cm. Wzorzec nie określa dokładnego przedziału wagowego dla psów tej rasy, niektóre źródła podają, że optymalny przedział wagowy dla samców wynosi od 25 do 32 kg, analogicznie suki są lżejsze, ważą od 20 do 26 kg.

Kolory umaszczenia i rodzaje sierści

Szata ogara polskiego składa się z gęstego podszerstka i włosa okrywowego. Na głowie, uszach i nogach sierść jest gładka i krótka, natomiast na reszcie ciała trochę dłuższa i twarda. Korpus, jaki ma ogar polski, jest czarny, przypomina nieco końskie siodło. W obrębie pozostałych części ciała, czyli na uszach, głowie, nogach, podbrzuszu i spodzie ogona, występuje podpalanie w kolorze od ciemnożółtego do mahoniowego. Dopuszczalne jest występowanie niewielkiej białej plamki na piersi, nosie lub ogonie. Białe znaczenia występują też w dolnej części kończyn.

ogar polski

Przygotowanie do wystawy ogara polskiego

Pies ogar polski to nasza szlachetna, rodzima rasa, dlatego mamy czym się szczycić. Dumni posiadacze tych psów często wystawiają swoje ogary w pokazach, i nie ma się czemu dziwić – to piękne psy, które warto podziwiać. Przed wystawą należy odpowiednio zadbać o ogary, by dobrze prezentowały się na ringu. Trzeba uwydatniać jego atuty i dobrze umięśnioną sylwetkę. Przede wszystkim warto zadbać o sierść psa, by była lśniąca i utrzymana w dobrej kondycji.  W tym celu warto porządnie wyszczotkować psa i go wykąpać. Najlepiej zadbamy o sierść, stosując podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla psa, jakim jest ogar polski, czarny kolor najlepiej wyeksponować poprzez użycie szamponu, który pięknie podkreśli czerń. 

Pielęgnacja polskiej rasy myśliwskiej

Ogar polski to pies, którego szata nie wymaga zbyt inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy ograniczyć się do regularnego szczotkowania i kąpieli raz na jakiś czas. Podpowiemy, jak należy pielęgnować psy tej rasy.

Ochrona ogara polskiego przed pasożytami

Po powrocie z dworu warto sprawdzać sierść psa i usuwać przyczepione rzepy i źdźbła trawy. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy w skóry zwierzęcia nie zaatakowały nieprzyjazne pajęczaki – kleszcze, bo o nich tu mowa, mogą przenosić groźne choroby takie jak borelioza. Powikłania są nieprzyjemne, a objawy ciężkie do wyleczenia. Właśnie dlatego należy zapobiegać trudnym sytuacjom i podarować swojemu psu obroże przeciwkleszczowe. Produkty Bayer Foresto bardzo dobrze sprawdzają się w walce z kleszczami i innymi insektami. 

Mycie i czesanie ogara polskiego

Wypadający, martwy włos ogara polskiego osadza się na tapicerkach i meblach. Twarda sierść jest ciężka do usunięcia, zatem dwa, trzy razy w tygodniu warto przeczesać psa gumową lub włosianą szczotką. Sierść należy szczotkować z włosem, by jej nie poniszczyć. Wypadający podszerstek najlepiej usunąć przy pomocy trymera.

Ilość kąpieli w ciągu roku to kwestia indywidualna, podczas intensywnego wysiłku w lesie, psiak może się ubrudzić. Wtedy kąpiel jest niezbędna, dla ogara polskiego najlepiej nada się szampon, który jest dostosowany do aktualnych potrzeb jego sierści. Szampon należy wcześniej rozcieńczyć, by nie pienił się zbytnio na ciele psa. Następnie trzeba go dokładnie spłukać i wysuszyć ręcznikiem lub suszarką nastawioną nie na niezbyt gorący podmuch powietrza.

Pielęgnacja uszu ogara

Ogary polskie to psy, które mają oklapnięte uszy. Większość ras z taką budową ma problemy z infekcjami atakującymi narząd słuchu. Regularne kontrole stanu uszu powinny zminimalizować ryzyko powstawania stanów zapalnych. Jeśli zauważymy brzydką, śmierdzącą wydzielinę wydobywającą się z uszu zwierzęcia, trzeba ją natychmiast usunąć. Krople do uszu dla psa powinny rozwiązać ten problem. Wystarczy delikatnie zapuścić kilka kropel do ucha pupila i delikatnie je rozmasować. Następnie musimy wytrzeć wacikiem wypływający nadmiar płynu. Oczywiście oprócz uszu systematycznej kontroli wymagają także oczy i pazury ogara.

Ogar polski – charakter przyjacielskiego psa myśliwskiego

Miłośnicy czterech łap często zastanawiają się, jakie usposobienie ma ogar polski, wady i zalety posiada, jak każdy pies. Chętnie wypunktujemy każdą z nich, a także opowiemy o tym, jaki jest ogar polski i przybliżymy charakter tej rasy.

Ogar polski pośród domowników

Ogar polski to czuły psiak, który obdarza miłością wszystkich członków rodziny. Nie bez powodu coraz częściej jest wybierany na psa towarzyszącego. Na co dzień można uznać go za spokojne zwierzę o przyjacielskim usposobieniu. Należy jednak pamiętać, że to urodzony myśliwy, dlatego do jego wychowania trzeba podchodzić odpowiedzialnie. Ogar polski nie nadaje się na maskotkę do towarzystwa, potrzebuje dużo miłości i konsekwencji w wychowaniu, a z całą pewnością odpłaci tym samym. Lubi spędzać czas z dziećmi, a we wspólnej zabawie wykazuje się dużą dozą łagodności. Na co dzień to zrównoważony pies i, jeśli spełni się jego wszystkie potrzeby, w domu nie będzie sprawiał większych problemów.

Jak ogar polski zachowuje się w kontakcie z obcymi?

Pies ogar polski w stosunku do obcych nie powinien wykazywać lęku, ani agresji. Jest raczej obojętny i zachowuje dystans, jedynie osoby, które są czestymi gosćmi w naszym domu mogą liczyć na ciepłe przywitanie z jego strony. Ogar polski nie jest typowym psem stróżującym, jednak niektóre osobniki faktycznie dobrze mogą ostrzegać przed intruzem.

Ogar polski nie będzie miał problemu z zaprzyjaźnieniem się z innymi psami. Mimo iż jest to pies myśliwski, koty też mogą odnaleźć w nim dobrego kompana we wspólnych harcach. Stały kontakt z różnymi zwierzętami i przebywanie w nowych miejscach, znacznie ułatwią psu zaakceptowanie innego zwierzęcia. Oczywiście wszystkie nowości powinny być wprowadzane stopniowo dla psa, jakim jest ogar polski, szczeniaki nie mogą być szybko wrzucane w totalnie obce dla nich otoczenie.

Jak bardzo samodzielny jest polski ogar?

Ogara polskiego w terenie naturalnym śmiało możemy spuścić ze smyczy bez obaw, że nam ucieknie. Pies ten bowiem nie wykazuje tendencji do ucieczek. W pracy wykazuje się dużą niezależnością, dlatego mimo wszystko podczas jego szkolenia powinniśmy ćwiczyć komendę przywoływania. Natomiast podczas spacerów w terenie zabudowanym musimy zachować szczególną ostrożność i prowadzić psa na smyczy.

Ogar polski stosunkowo dobrze znosi krótką rozłąkę z opiekunem, więc nie będzie miał problemu z samotnym spędzeniem kilku godzin. Mimo wszystko musi być dotego od małego stopniowo przyzwyczajany. Dłuższa nieobecność właściciela może budzić stres w zwierzęciu, dlatego w sytuacjach kryzysowych można podać mu tabletki uspokajające. Kapsułki Zylkene od producenta Vetoquinol to polecany lek, który skutecznie pomaga zwalczać stres u zwierzęcia. Tabletki te mogą zażywać nawet szczeniaki, ponieważ zawierają naturalny składnik (aktywny biopeptyd alfa-kazozepiny) pozyskiwany z mleka matki.   

Ulubione formy aktywności polskiego psa myśliwskiego

Ogar polski to pies, który na co dzień wymaga dużo ruchu. Lubi sport i aktywność fizyczną, dlatego długie spacery są dla niego jak najbardziej wskazane. Z tego względu nie będzie najlepszym towarzyszem dla ludzi starszych i schorowanych. Nie jest to także pies dla zapracowanych.Trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności na dworze, by w domu zachowywał się dobrze, był spokojny i nie szczekliwy.

ogar polski

Ogar polski – czy jego wychowanie jest trudne?

Każdy pies myśliwski taki, jak ogar polski potrzebuje opiekuna, który zna specyfikę tych psów i potrafi się z nimi obchodzić. Ogar polski to bardzo inteligentny pies i we właściwych rękach stanie się posłusznym, dobrze ułożonym pupilem. Jego wychowanie nie będzie sprawiało większego problemu, jeśli zapewni się mu właściwe warunki. Podpowiemy, o czym należy pamiętać przy wychowaniu ogara polskiego.

Miejsce do życia dla ogara polskiego

Ogar polski potrafi dobrze dostosować się do różnych warunków, może mieszkać w bloku i domu jednorodzinnym, będzie dobrze się czuł blisko swojego opiekuna. Nie jest idealnym psem stróżującym, więc trzymanie go na dworze nie ma większego sensu. Bez względu na miejsce, w którym będzie mieszkał, ważne jest wyprowadzanie go na regularne spacery. Oczywiście do tego celu przydadzą się odpowiednie akcesoria, które i jak wybrać wśród gąszczu dostępnych artykułów?

Akcesoria niezbędne ogarowi polskiemu

Ogar polski podczas codziennych wypraw (zwłaszcza w mieście) dla bezpieczeństwa będzie potrzebował smyczy i wygodnych szelek, które nie uwierają podczas chodzenia. Dodatkowo ważnym aspektem w życiu psa jest skomponowanie mu komfortowego posłania, które sprawi, że będzie czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny. Ze względu na doskonały węch ogarów tej rasy, dobrą formą rozrywki może okazać się dla nich szukanie smakołyków w macie węchowej – taka aktywność z pewnością zajmie zwierzę na dłużej.

Jak wypracować współpracę z ogarem polskim?

Z każdym psem warto tworzyć dobre relacje już od początku wspólnego życia. Aby wypracować wzajemny szacunek ze swoim pupilem, najpierw musimy nauczyć się właściwej komunikacji. Z psem najprościej komunikować się gestem i słowem, bliską więź stworzymy z nim w momencie, gdy pies będzie towarzyszył nam nawet przy zwykłych, domowych czynnościach. Zabawa to również dobra forma budowania mocnych więzi oraz dobrej komunikacji. Uczy zwierzę zasad panujących w relacji człowiek-pies, najwięcej miłości i zrozumienia możemy mu dać poprzez ofiarowanie swojego czasu. Aportowanie, tory przeszkód, czy szukanie przedmiotów ukrytych w pobliżu domu, to dla psiaka prawdziwa frajda. Do tego celu przydadzą się frisbee lub gumowe piłeczki, które można rzucać.

Imiona dla psów myśliwskich – jak wybrać te najlepsze?

Dla właścicieli psów myśliwskich ważne jest, by nauczyć zwierzaka reagowania na imię. Podczas spacerów po lesie, pies może się oddalić na znaczną odległość, w takich sytuacjach dobrze, gdyby znał swoje imię, byśmy mogli go łatwo przywołać. Ważne by było krótkie i pasowało do jego charakteru lub wyglądu. Przedstawiamy propozycję imion dobrych dla psa, jakim jest ogar polski: Czarny, Pumba, Wiking, Niuchacz, natomiast samicę można nazwać, np. Ruda, Wrona, Werwa, Proca. Niełatwo wybrać chwytliwe imię dla psa myśliwskiego, jednak tych kilka prostych propozycji powinno znacznie ułatwić zadanie.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Ogar polski – szkolenie

Większość psów myśliwskich potrzebuje konsekwentnego opiekuna, nawet takie jak ogar polski, czy gończy polski. Wychowanie tych zwierząt wymaga wiele zaangażowania ale jest bardzo opłacalne. Jego inteligencja idzie w parze z uporem, dlatego właściciel powinien wykazać się dużą dozą cierpliwości, by w szkoleniu osiągnąć zamierzony efekt. Opowiemy, co jest ważne w szkoleniu psów tej rasy.

Posłuszeństwo, jako podstawa szkolenia

Wyszkolenie ogara polskiego nie jest trudne, jeśli pies jest posłuszny. Właśnie dlatego posłuszeństwo należy traktować, jako priorytet w szkoleniu. Posłuszeństwo należy tu rozumieć, jako rozumienie przez psa zasad obowiązujących w domu i poza nim. Ważne tu jest wpajanie właściwych zachowań i ich konsekwentne egzekwowanie. Oczywiście cały proces nauki powinien bazować na wzajemnym zrozumieniu swoich potrzeb, bliskich więziach i zaufaniu. Ćwiczenia z posłuszeństwa najlepiej okraszać pozytywnymi metodami szkoleniowymi, dzięki temu trening będzie przebiegał łatwo i przyjemnie nie tylko dla psa, ale również jego opiekuna. Co się kryje pod hasłem “pozytywne metody szkoleniowe”?

Co to są pozytywne metody szkoleniowe i jak je stosować w treningu z psem?

Pozytywne metody szkoleniowe to nic innego, jak stosowanie smaczków dla psa oraz pochwał słownych lub werbalnych podczas ćwiczeń. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. To dobra forma zachęty, dzięki przysmakom zwierzę chętniej będzie wykonywało dane komendy. Musimy pamiętać, że mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa. Przekroczenie dziennej porcji spożycia może skutkować otyłością. Ogary polskie mają bardzo wyczulony zmysł węchu, więc dobrze podawać im przysmaki w ich ulubionym smaku. Muszą być także dopasowane rozmiarem do pyska zwierzęcia – nie mogą być za duże, ani zbyt twarde, żeby ogar mógł je z łatwością przełknąć. Na szczęście pies wielkości ogara polskiego nie powinien mieć problemów z większością dostępnych na rynku przysmaków. 

Sport dla ogara polskiego

Ruch na świeżym powietrzu to aktywność, która zdecydowanie przypadnie do gustu czworonogowi, jakim jest ogar polski, pies ten dobrze sprawdzi się w zawodach z tropienia. Jedną z dyscyplin sportowych związanych z tropieniem jest mantrailing, który polega na tym, że pies za pomocą węchu ma znaleźć ukrytego pozoranta, podążając po jego śladzie zapachowym. Za znalezienie danej osoby czeka go smakowita nagroda.

Ogar polski – hodowla, jak mądrze ją wybrać?

Ogar polski jest chętnie wybieranym psem, nie tylko ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności łowieckie – to spokojny, zrównoważony towarzysz rodzin. Obecnie powstaje coraz więcej hodowli tej wspaniałej rasy. Podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze tej właściwej.

Jakie dokumenty są ważne przy zakupie psa?

Rodowód to dokument, o którego okazanie możemy poprosić w przypadku, gdy chcemy się dowiedzieć, czy rodzice szczeniaka są psami rasowymi, co jest bardzo ważne nie tylko w przypadku psa, jakim jest ogar polski. Hodowla zarejestrowana w ZKwP ma obowiązek posiadania psów reproduktorów i suk z wyrobionymi rodowodami – bez tego założenie hodowli jest niemożliwe. Rodowód wyrabiamy na podstawie metryki. Pamiętajmy, że są to dwa osobne dokumenty, które trzeba umieć rozróżniać. Metryka to dokument, który każdy hodowca ma obowiązek dać nowemu opiekunowi rasy ogar polski. Szczeniak powinien wyjść z hodowli z metryką, książeczką zdrowia i umową kupna-sprzedaży.

Jak wybrać rasowego psa dla siebie?

Decydując się na daną rasę, musimy brać pod uwagę charakterystyczne dla niej cechy. Zwłaszcza w przypadku rasy ogar polski, pies ten wymaga dużo ruchu każdego dnia. Zdecydowanie nie odnajdą w nim dobrego towarzysza ludzie, którzy nie lubią wysiłku fizycznego. Nie jest to pies dla zapracowanych, w jego wychowanie trzeba włożyć trochę wysiłku i dużo uwagi. Trzeba brać to pod uwagę w podejmując decyzję o zakupie psa, jakim jest ogar polski. Hodowla musi zapewniać dobre warunki szczeniakom, dobry hodowca dba o maluchy, dostarcza im karmę dobrej jakości, dba o ich zdrowie, a także odpowiednią socjalizację. Każda zauważona przez nas nieprawidłowość (np. zlęknione zwierzę, złe warunki bytowe, brak stosownej dokumentacji) powinna być powodem do jak najszybszego opuszczenia hodowli i kontynuowania poszukiwań hodowli idealnej.

Wyprawka z hodowli

Powinniśmy zwrócić również na postawę samego hodowcy. Ten dobry jest w stanie rzetelnie poinformować nas o specyfice danej rasy. Będzie interesowało go, jakie mamy doświadczenie w zakresie pracy z psami myśliwskimi, takimi jak ogar polski lub gończy polski. Wychowanie tych ras to nie lada wyzwanie, dlatego hodowca będzie chciał się upewnić, czy pies trafi we właściwe ręce. Może dorzucić także małą wyprawkę na start, znaleźć się w niej może:

  • miska x2 (na wodę i jedzenie),
  • małe opakowanie karmy,
  • smycz z obrożą dostosowana do rozmiarów szczenięcia
  • ulubiona zabawka.

Ogar polski – oddam za darmo / sprzedam rasowego psa- Jak reagować na ogłoszenia typu ”ogar polski olx?

Czasem na różnych portalach ogłoszeniowych po wpisaniu frazy “ogar polski olx”, możemy znaleźć oferty nabycia psa za darmo. Właściciele psów mogą chcieć oddać rasowe psy, zatem możemy mieć ogara polskiego bez nadszarpnięcia domowego budżetu, musimy jednak upewnić się, że pies jest zdrowy, warto również zapytać o powód oddania zwierzaka. Wszystkie ogłoszenia zawierające hasła “olx, ogar polski, sprzedam” powinny być przez nas dokładnie weryfikowane.

ogar polski - szczeniaki

Kilka słów o zdrowiu ogara polskiego

Pies ogar polski to nasza rodzima rasa, która dostosowała się do życia w polskim klimacie. Zwierzę to jest odporne i wytrzymałe, przystosowane zostało do życia w różnych warunkach atmosferycznych. To rasa zaliczana do długowiecznych, zatem ile żyje ogar polski? Średnia długość ich życia wynosi od ok.12 do 14 lat. Ogarowi polskiemu niestraszne upały i srogie zimy, mimo wszystko warto pamiętać o tym, by latem zapewnić mu miejsce do odpoczynku w cieniu (oraz zawsze obowiązkowo świeżą wodę), a zimę nie narażać go na spędzanie długich godzin na mrozie.

Schorzeniem, które może zagrażać ogarowi polskiemu jest entropium. Wtedy górna lub dolna powieka podwija się w stronę gałki ocznej. Rzęsy ciągle stykają się z okiem i podrażniają gałkę oczną, co może wywoływać stan zapalny. Nieleczona wada w miarę upływu czasu zaczyna się pogłębiać, a nawet doprowadzić do utraty wzroku. Oko zaczyna łzawić, więc pies, by ulżyć sobie w bólu, próbuje je podrapać, prowadzi to niestety jedynie do pogłębienia problemu. Wadę wykrytą we wczesnym stadium można leczyć środkami farmakologicznymi, później konieczna jest niestety interwencja chirurgiczna.

Ogar polski może być narażony także na występowanie infekcji uszu. Już opisaliśmy wyżej, jak należy dbać o uszy tego psa. Można zastosować dodatkową profilaktykę – trzeba pilnować tego, by do jego uszu nie dostawała się wilgoć. Po kąpieli lub spacerze w deszczowy dzień powinniśmy dokładnie osuszać jego uszy i raz na jakiś czas kontrolować ich stan oraz dokładnie je czyścić.

Z kącika ciekawostek – jak rozpoznać płeć szczeniaka?

Trudno odróżnić płeć psów zaraz po urodzeniu, zatem wiele osób zastanawia się jak rozpoznać płeć szczeniaka. Otóż samca można rozpoznać po tym, że kilka centymetrów od jego brzucha będzie znajdować się wyraźna wypustka, która jest znacznie oddalona od odbytu. Natomiast wypustka u suczek będzie bardziej płaska, jest umiejscowiona zdecydowanie bliżej odbytu. Po sprawdzeniu tych kilku prostych rzeczy każdy będzie wiedział już, jak rozpoznać płeć szczeniaka.

Żywienie ogara polskiego – od szczeniaka, aż po dorosłego psa

Warto wiedzieć, że żywienie ogara polskiego należy dostosować do jego aktualnych potrzeb takich jak: wiek, poziom aktywności fizycznej oraz stanu fizjologicznego. Pies ten nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, zatem dobór odpowiedniej dla niego karmy nie będzie stanowił większego problemu. Opowiemy, jak karmić psy tej rasy.

Karma komercyjna czy dieta BARF?

Wybór metody żywienia to kwestia wysoce indywidualna – nie ma jednego dobrego sposobu, wszystko zależy od preferencji żywieniowych psa i gustu jego opiekuna. Gotowe karmy są dostępne od ręki w każdym sklepie zoologicznym, więc właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila. Jeśli chodzi o karmy, warto wybierać produkty premium, ponieważ nie zawierają dużej ilości zbóż, a ich składzie możemy znaleźć wysoko przyswajalne źródło białka.

Drugim sposobem żywienia jest dieta BARF, jej filozofia opiera się na podawaniu psu posiłku złożonego głównie z mięsa uzupełnianego kośćmi oraz wybranymi warzywami i owocami. Stosując tę dietę, mamy pewność, że serwujemy zwierzęciu posiłek bez dodatku zbóż. Oczywiście mięso musi być zawsze świeże i odpowiednio przechowywane. Posiłek należy przygotować tuż przed podaniem, co jest nieco czasochłonne. Dodatkowo dietę zwierzęcia należy wzbogacać o suplementy mineralno-witaminowe.

Dorosły ogar polski a szczeniak – żywienie na różnych etapach życia

W okresie, kiedy maluch rośnie i przybiera na masie, warto zapewnić mu zbilansowaną dietę, by prawidłowo się rozwijał. Oczywiście musimy w tym przypadku uwzględnić potrzeby żywieniowe maluchów psa, jakim jest ogar polski, szczeniaki mogą jeść suchą karmę już po ukończeniu drugiego miesiąca życia. Pamiętajmy, że szczenięta potrzebują więcej białka w diecie i mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosły pies. Powinniśmy czytać składy karm i wybierać te, które zawierają wapń w odpowiednich ilościach dla małego organizmu. Producenci karm przeznaczonych dla szczeniaków dbają o to, by zawierały odpowiednie ilości witamin i minerałów.

Dorosłym psom myśliwskim warto podawać karmy dostosowane do ich poziomu aktywności fizycznej. Psy pracujące, będące w ciągłym ruchu mają zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz i białko. W ich diecie nie może zabraknąć także witamin, np. E i C, ponieważ korzystnie wpływają na odporność. U psów pracujących ważna jest prawidłowa praca serca i rozwój mięśni – karmy komercyjne mają odpowiednio zbilansowany poziom mikro i makroelementów, który korzystnie wpływa na ich wytrzymałość i kondycję.

Ogar polski – cena za pracowitego psa myśliwskiego

Coraz większa popularność ras myśliwskich skłania do pytań, m.in. ile kosztuje ogar polski? Od ok. 2500 do 4000 tysięcy złotych – tyle będziemy musieli zapłacić za ogara polskiego z hodowli FCI. Taka kwota za psa może dla niektórych okazać się porażająca, jednak warto nabywać psy ze sprawdzonych źródeł. Musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami związanymi z posiadaniem ogara polskiego. Opowiemy, ile wynosi koszt jego utrzymania.

Ogar polski – cena w ujęciu miesięcznym

Planując podstawowe wydatki, musimy wziąć pod uwagę artykuły pierwszej potrzeby, które zawsze są potrzebne pod ręką. Przede wszystkim warto zainwestować w karmę dla psa, jakim jest ogar polski, cena w dużej mierze zależy od jakości produktu. Większe worki będą kosztować więcej (ok. 200 zł), ale wystarczą na dłużej. Do miesięcznych wydatków należy doliczyć dodatkowo psie przysmaki i worki na nieczystości. Zapłacimy ok. 30 zł jednorazowo za obie te rzeczy.

Ogar polski – cena w ujęciu dwuletnim

Pies ogar polski potrzebuje takich akcesoriów, jak: legowisko, miski, smycz, szelki, szampon, szczotka, zabawki, obroża Foresto, krople do uszu dla psa – cena za te produkty może wynosić od ok. 500 do 700 zł. Musimy wziąć pod uwagę koszt usług, takich jak wizyty u weterynarza (100 zł jednorazowo). Możemy korzystać także z usług dodatkowych, takich, jak psie przedszkole, ubezpieczenie, czy dietetyk.

Podsumowanie – czy polski ogar jest dla mnie?

Ogar polski to wierny i oddany towarzysz myśliwych, jednak potrzebuje doświadczonego opiekuna. Zdecydowanie nie jest to pies dla zapracowanych. Opowiedzieliśmy o tym, co należy robić, zanim zobaczymy ogłoszenie “olx ogar polski” lub “ogar polski oddam”. Opisaliśmy też trochę na temat hodowli psów myśliwskich taki, jak ogar polski, czy gończy polski, hodowla taka musi być przede wszystkim dokładnie przez nas zweryfikowana. Omówiliśmy także wygląd psa gończy polski, czarny kolor w jego umaszczeniu jest jak najbardziej wskazany. Powiedzieliśmy, jaki ma charakter oraz jakie imiona dla psów myśliwskich będą najodpowiedniejsze.

Sprawdź również słynne rasy psów polskich.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.