Dlaczego pies wymiotuje?

Schorzenia przewodu pokarmowego to często występujący objaw, którego skutkiem są wizyty psów u lekarza weterynarii. Objawy w postaci wymiotów mogą być łagodne, krótkotrwałe i samoistnie ustępujące, ale również ciężkie oraz w wysokim stopniu zagrażające zdrowiu i życiu zwierzęcia. Częstymi powikłaniami wymiotów jest odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenie gospodarki kwasowo-zasadowej, zachłystowe zapalenie płuc, postępujące niedożywienie, wyniszczenie organizmu, które w szybkim tempie doprowadzi do śmierci. Dlatego warto wiedzieć, co je powoduje oraz jak sobie z nimi radzić, by w razie konieczności móc pomóc pupilowi, a tym samym uratować jego życie. Opowiemy więcej na ten temat w niniejszym artykule.

Wymioty u psa

Wymioty u psa – najczęstsze przyczyny

Diagnostycznie przyczyny wymiotów można podzielić na dwie grupy:

Związane z układem pokarmowym

Wśród nich wyróżnia się te o podłożu zapalnym, a mogą być to, np.:

  • choroby jelit,
  • zatrucia,
  • wrzody,
  • krwotoczne zapalenie żołądka i jelit,
  • przyczyny zakaźne wywołane czynnikiem wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym.

Do przyczyn związanych z układem pokarmowym zaliczyć można jeszcze mechaniczne takie jak, np.:

  • zjedzenie ciała obcego przez naszego pupila,
  • rozszerzenie i skręt żołądka lub jelit, a także ich wgłobienie,
  • zwężenie odźwiernika, a nawet nowotwory.

Do ostatniej grupy zaliczają się przyczyny czynnościowe, czyli:

  • zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego, mogą być pierwotne albo wywołane zapaleniem przewodu pokarmowego lub otrzewnej.

Niezwiązane z układem pokarmowym

Do przyczyn wymiotów, które nie są związane z układem pokarmowym zalicza się schorzenia narządów wewnętrznych, a więc:

  • choroby nerek,
  • wątroby i dróg żółciowych,
  • trzustki (np.ostre zapalenie trzustki)
  • górnych dróg oddechowych (np. angina).

Kolejnymi są zaburzenia hormonalne, np.:

  • niedoczynność kory nadnerczy lub kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy.

A także zaburzenia, które dotyczą układu rozrodczego zarówno u samic, jak i samców. A może być to:

  • ropomacicze,
  • zapalenie gruczołu krokowego/prostaty
  • zapalenie lub skręt jąder.

Wyróżnić można dodatkowo zaburzenia mieszane, czyli:

  • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • leki,
  • toksyny.

W przypadku psów istnieją sytuacje, kiedy wymioty wywołane są zbyt łapczywym pobieraniem pokarmu w dużych ilościach. Po krótkim czasie od przyjęcia pokarmu następuje przeciążenie i rozciągniecie żołądka, a zaraz za tym jedzenie usuwane jest z powrotem. Dlatego jego odpowiednie dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta oraz ilość posiłków dostosowana do wieku i stanu zdrowia psa jest istotna dla prawidłowego przyswojenia pożywienia. Dodatkowo dokarmianie psa resztkami ze stołu również nie jest wskazane przy żywieniu zwierząt domowych. Przyczyną wymiotów połączonych wraz z biegunką może być silne zarobaczenie, zakażenia bakteryjne i/lub wirusowe.

pies wymiotuje

Kiedy należy się zaniepokoić i szukać pomocy u lekarza weterynarii?

Przyczyny wymiotów u psów mogą być dużo poważniejsze, kiedy poza jednorazowymi wymiotami pojawią się następujące objawy:

  1. Dłużej trwające wymioty w krótkich odstępach czasu.
  2. Wymioty niezwłocznie po każdym przyjętym kęsie pokarmu.
  3. W wymiotach zawarta jest krew, żółć, ślina, czy piana.
  4. Wymiociny przyjęły barwę brązową, wykazują nieprzyjemny zapach.
  5. Wraz z pojawieniem się wymiotów występuje biegunka oraz podwyższona ciepłota ciała.
  6. Wymiotom towarzyszy patologiczny wypływ ropny z zewnętrznych narządów rodnych samicy.
  7. Wymioty wraz z objawami braku oddawania moczu i kału.
  8. Wymioty z zawartymi w wymiocinach pasożytami.
  9. Powiększenie wielkości jamy brzusznej oraz stopniowa utrata masy ciała.
  10. Silnie napięta i twarda oraz bolesna jama brzuszna.

Niezwykle niebezpieczne dla zdrowia psów są trujące pokarmy, rośliny oraz inne substancje wywołujące wymioty. Stopień zatrucia oraz objawów niestrawności zależy od ilości połkniętej substancji, masy ciała i wieku zwierzęcia, rodzaju zjedzonej substancji.

W przypadku roślin często trujące są wszystkie jej części, czyli kwiaty, korzenie, liście czy soki roślinne. Po spożyciu trującej rośliny pierwszymi pojawiającymi się objawami są nadmierne ślinienie się, wymioty, a dalej biegunka, ale także zaczerwienienie skóry, obrzęki, drżenia, napady padaczkowe, martwica wątroby, żółtaczka, niedokrwistość, a w konsekwencji śpiączka i śmierć.

Sprawdź bezpieczne leki i witaminy dla psa

Pies wymiotuje – czego NIE należy robić

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest próba leczenia swoich psów lekami przeznaczonymi dla ludzi. Do tych najczęściej podawanych zaliczamy leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy popularna aspiryna. Nieświadome podanie, ale i brak kontroli nad lekami, powoduje przypadkowe zjedzenie takich „smakołyków” i pełne konsekwencje dla zdrowia i życia zwierzęcia. Substancje te wywołują silne bóle jamy brzusznej, wzrost temperatury wewnętrznej ciała, przyspieszenie oddechów, anemię, zapalenie wątroby, żółtaczkę, sinicę, a w najgorszej sytuacji śmierć zwierzęcia.

Jakich produktów w diecie psa należy unikać?

Wśród trujących pokarmów należy wymienić: cebulę, czosnek, czekoladę, winogrona, rodzynki, kawę, awokado, spleśniałe produkty spożywcze, drożdże piekarskie, silnie przyprawione produkty spożywcze, ziemniaki podawane z lodówki na drugi dzień, gałkę muszkatołową, grzyby oraz owoce cytrusowe. Cebula zawiera silnie toksyczną substancję, która w pierwszej kolejności wywołuje wymioty i biegunkę, a po kilku dniach dochodzi do apatii, wzrostu temperatury wewnętrznej ciała, niedokrwistości, ciemnego zabarwienia moczu i do śmierci. W przeciągu 4-5 godzin od zjedzenia czekolady dochodzi do wymiotów i biegunki, kolejno pojawia się duszność, trudności w utrzymanie moczu, drżenie mięśni, objawy padaczkowe i śmierć. Inne substancje toksyczne dla zwierząt to np. insektycydy, rodentycydy, herbicydy czy nawet płyn do chłodnic, jako glikol etylenowy. Objawem zatrucia płynem do chłodnic są wymioty, biegunka, a w dalszej konsekwencji ciężka niewydolność nerek.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.