Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista

Kot pijący mleko tak mocno utkwił w naszej wyobraźni, że nie wyobrażamy sobie, aby mogło być inaczej. Kiedy znajdziemy ulicznego przybłędę u progu naszych drzwi, pierwsze, po co sięgamy to właśnie świeże mleko, które sami pijemy. Czy to jednak na pewno najlepsze rozwiązanie dla kotów? Czy koty mogą pić mleko, tak jak przekonują nas bajki i wieloletnie praktyki?

Niestety odpowiedź na pytanie, czy kot może pić mleko, nie jest prosta i jednoznaczna. Z pewnością mleko pochodzące od kociej matki stanowi główny element pokarmu małych kociąt. Zazwyczaj żywią się nim do 8 tygodnia życia, czasami trwa to dłużej, maksymalnie do 12 tygodnia.

Co się takiego dzieje, że po tym okresie koty z reguły nie powinny pić żadnego mleka? W ich organizmie zanika enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, która znajduje się w mleku zwierzęcym. Z tego powodu małe i duże koty zazwyczaj nie tolerują tego pokarmu, co może się objawiać wysypką, biegunką lub wymiotami. Objawy są podobne do tych ludzkich, które występują u osób nietolerujących laktozy.

Czy kot pije mleko dla zdrowia czy dla czystej przyjemności?

Zdarza się jednak, że u niektórych kotów nie występują żadne przykre objawy po wypiciu mleka. Jednak czy kot powinien pić mleko, nawet jeśli dobrze je toleruje? Na pewno nie powinno się go podawać tak często jak wody. Miska dla kota zawsze powinna być napełniona czystą wodą, którą należy zmieniać kilka razy dziennie. To podstawowy i najzdrowszy koci napój, zwłaszcza jeśli karmisz swojego pupila suchą karmą.

Jeśli Twój kot nie wykazuje żadnej alergicznej reakcji na mleko, możesz mu je podać, ale bardzo sporadycznie i w niewielkich ilościach. Jest to jednak ryzykowne, bo koty to z natury duże łakomczuchy, które lubią tłusty smak mleka. Przyzwyczajanie ich do tego pokarmu może być z czasem uciążliwe i odbić się na ich zdrowiu. Dlatego najbezpieczniej jest podawać im świeżą wodę i zamienić mleczny smakołyk na ulubione przekąski dedykowane kotom.

mleko dla kota

Jeśli jednak Twój kot tęsknie miauczy za porcją mleka, możesz wypróbować mleczne produkty przeznaczone dla kotów. Nie zawierają one laktozy ani innych szkodliwych składników. Niektóre z nich zawierają za to ważny składnik kociej diety, czyli taurynę, odpowiedzialną za zdrowy wzrok i kości. W tym wypadku trzeba dobrze poznać produkt, który chcesz podać swojemu kotu, bo niektóre mleka przeznaczone dla kotów mogą zawierać ciężkostrawną laktozę. Pamiętaj także, że brak apetytu u Twojego kota lub nieprzyjemne dolegliwości mogą wiązać się z chorobą, dlatego wszelkie wątpliwości od razu konsultuj z lekarzem weterynarii.

Czy kot może pić mleko kozie, owcze lub roślinne?

A co z innymi rodzajami mleka? Czy kot pije mleko kozie, owcze, albo to pochodzenia roślinnego? Kozie mleko co prawda nie zawiera laktozy, ale jest bardzo tłuste i kaloryczne. Znając łakomą naturę kota, lepiej nie przyzwyczajaj go do tego napoju. Mleko sojowe również pozbawione jest laktozy, jednak zawiera inne szkodliwe dla kota składniki, dlatego lepiej się go wystrzegać. Podobnie zresztą jak mleka owczego, które posiada więcej laktozy niż mleko krowie i może być bardzo szkodliwe dla wrażliwych kotów.

Co więc powinien pić kot? Mleko z pewnością nie należy do niezbędnych produktów w jego diecie. Zamiast niego dużo zdrowiej jest podawać mu świeżą wodę, którą zawsze powinien mieć w kociej miseczce.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
10 komentarzy do “Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista
  • Avatar

    Niedawno przejęłam opiekę nad dwoma kotami, one bardzo lubią mleko… Mam pytanie,czy nie szkodzę im jeśli będę dawać do picia mleko ale bez laktozy?

    • Moderator ZooArt

      To super, że masz teraz dwa koty pod swoją opieką! 🐱💕 Wiem, że koty często wydają się uwielbiać mleko, a scena kota pijącego mleko to klasyk. Ale dobrze, że pytasz, bo to ważne, aby wiedzieć, co jest najlepsze dla ich zdrowia.

      Większość kotów dorosłych jest nietolerancyjna na laktozę, co oznacza, że zwykłe mleko może sprawiać im problemy z brzuszkiem, takie jak biegunka czy bóle brzucha. 🥛😖 Ale masz rację, mleko bez laktozy jest znacznie lepszym wyborem, jeśli już chcesz im coś takiego podać. Nie zawiera laktozy, więc jest łatwiejsze do strawienia dla kotów, które nie mogą sobie poradzić z laktozą.

      Jednak pamiętaj, że nawet mleko bez laktozy nie powinno być głównym napojem dla kotów – zawsze na pierwszym miejscu powinna być czysta, świeża woda. 🚰 Mleko, nawet to bez laktozy, może być traktowane jako przysmak, czyli coś, co podajesz tylko od czasu do czasu, a nie jako codzienny dodatek do diety.

      I oczywiście, każdy kot jest inny, więc warto obserwować, jak na to reagują. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu mleka bez laktozy, najlepiej byłoby się skonsultować z weterynarzem. Ale jeśli Twoje futrzaki wydają się być szczęśliwe i zdrowe po jego spożyciu, to okazjonalna miseczka może być miłym dodatkiem do ich rutyny. 🐾💖

  • Avatar

    Ja od czasu do czasu daję kotom mleko (takie sklepowe 3%) ale rozcieńczone wodą i nic się nie dzieje , ale dla mnie jest to dziwna sprawa , mojej koleżanki rodzice mieli gospodarstwo i było tam dużo kotów i dawali im świeżo wydojone mleko ,koty same sobie pożywienie zdobywały i dożywały sędziwego wieku.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Panie Arturze,

      Ryż jest dobrym źródłem energii dla psów. Biały ryż biały jest łatwiejszy do strawienia, brązowy zawiera w sobie wiele błonnika, a także witaminy z grupy B, ale nie jest zalecany dla psów z pewnymi problemami żołądkowymi. Z kolei biały ryż może podnosić poziom cukru we krwi u psów z cukrzycą. Najlepiej będzie wcześniej skonsultować jego podawanie z lekarzem weterynarii.

      Ryż podajemy psu ugotowanym bez żadnych przypraw, wcześniej go dobrze płukamy. Nie możemy go podawać często i w dużej ilości.

  • Avatar

    Mój kot też pije dużo piwa bo tata ciągle mu daje, chodzi wtedy smiesznie i patrzy sie dlugo na sciany i wszyscy sie smiejemy, czasem rzyga

  • Avatar

    mój kot pije czasem pepsi nie lubi pic wody ani mleka jak mu daje mleko to odrazu ucieka woli słodkie napoje jak np pepsi czy sok ze swiezo wyciskanych pomarańczy czasem tata daje kotu piwo do miski i on tak później śmiesznie chodzi wtedy cała rodzina się śmieje a później mu przechodzi i idzie spać

    • Avatar

      Pewnie tata rankiem wypija ze sześć.
      Jeśli karmi kota piwem,to jest nieodpowiedzialnym pustakiem.
      Wracając do mleka,sądzę,że to jakaś walka różnych lobby. /Pomidory raz były rakotwórcze, a raz najzdrowsze na świecie/.
      Daję moim kotom mleko bez laktozy. Jedne lubią,drugie nie, ale wszystkie mają się świetnie.
      Moja kotka dożyła na tym mleku dwudziestu lat !!!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.