Wypadanie sierści u psa – kiedy należy się zaniepokoić?

Czarne, białe, rude, łaciate, długowłose i krótkowłose, kudłate lub gładkie – to dzięki sierści nasz pies wygląda wyjątkowo. Kiedy znajdujemy jej więcej niż zwykle na podłodze i kanapach, zaczynamy się martwić. Złe jedzenie, szampon, a może choroba? Jakie są przyczyny linienia? Kiedy wypadanie sierści u psa powinno nas zaniepokoić?

Wypadanie sierści u psa – przyczyny

Na początku zastanówmy się, co podajemy naszemu pupilowi do jedzenia. Jeżeli sami gotujemy psu – powinniśmy dodawać codziennie suplementy witaminowo-mineralne. To samo dotyczy karm niższej jakości. Czasem dobrze dobrany preparat wystarczy, by poprawić kondycję skóry i sierści psa.

Ważna jest też częstotliwość kąpieli i rodzaj szamponu jaki stosujemy. Bezwzględnie musi to być szampon dla psów, gdyż mają one inne pH skóry niż ludzie. Pamiętajmy też, że skóra codziennie pracuje, broni się i odżywia – stąd zbyt częste kąpiele, mogą usunąć warstwę ochronną, którą sobie wytworzyła. Stosujmy kąpiele tylko wtedy, kiedy psiak rzeczywiście tego potrzebuje – tzn. ma silny, nieprzyjemny zapach lub jeśli postanowił wytarzać się w czymś wyjątkowo aromatycznym.

KARMA NA WYPADANIE SIERŚCI U PSA

Wypadanie sierści u psa może też świadczyć o chorobie

Kiedy nasze zwierzę choruje, zwykle pogorszeniu ulega też kondycja skóry i sierści – organizm jest zajęty pokonywaniem problemu i nie ma już energii na utrzymanie skóry w należytym stanie. Także w stresie zwierzak zrzuca większe ilości sierści, co widać przy niemal każdej wizycie w gabinecie. Jeżeli poza nadmiernym wypadaniem sierści u psa widzimy zmiany na jego skórze, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii w celu dalszej diagnostyki. Krosty, obrzęki, zmiana koloru skóry na czerwony lub nawet czarny, a także jej sączenie – to ważne objawy wielu chorób. Istotne dla postawienia diagnozy są też miejsca przerzedzeń sierści, ich symetria oraz obecność lub brak świądu.

Część problemów o charakterze wyłysień może być wywołana przez pasożyty, infekcje bakteryjne lub grzybicze, a część jest powodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub alergiami. Niektóre zmiany są efektem samouszkodzeń psa, których przyczyna może tkwić w bólu, nudzie czy zaburzeniach psychiki.

Linienie psa – jak sobie z nim radzić?

Ponieważ w przypadku linienia przyczyn może być bardzo wiele, zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Te same objawy mogą mieć różną przyczynę, jednak leczenie każdej choroby jest inne – stąd konieczność wykonania badań diagnostycznych. W każdym przypadku warto poza leczeniem zadbać o odpowiednią dietę, a nawet dodać preparaty zawierające kwasy omega-3 i omega-6 lub mające w składzie witaminy i minerały takie jak: witaminy E, A, D3, witaminy z grupy B, biotyna, cynk.

Na wiele chorób nie mamy wpływu, niektórym jednak możemy zapobiec, np. stosując regularnie preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym czy podając zbilansowaną dietę. Głaszcząc i czesząc psa, łatwo zauważyć zwiększone wypadanie sierści. Warto być czujnym, bo może to być wstęp do poważnej choroby. Odpowiednio dobrane leki czy szampony, pomagają psu uwolnić się od dyskomfortu, a nam znów cieszyć się wspaniałym wyglądem naszego pupila.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
26 komentarzy do “Wypadanie sierści u psa – kiedy należy się zaniepokoić?
  • Avatar

    Mojemu psu wypada sierść wokół oczu trochę z pyska i z tylu na uszach. Pies dostał leki na nużeńca
    Dostał tez antybiotyki. Weterynarz kazał zmienić karmę na specjalna dla alergików. Niestety nic nie pomaga a każdy lekarz rozkłada ręce

      • Moderator ZooArt

        Zwiększone pragnienie i łysienie u psa 🐕 mogą być oznakami różnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem 🩺, aby ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
        Oto kilka potencjalnych przyczyn tych objawów:
        – Problemy skórne: 🌿 Takie jak alergie, infekcje skóry, pasożyty (np. pchły, świerzb) lub inne problemy dermatologiczne, które mogą powodować łysienie.
        – Zaburzenia endokrynologiczne: 🌡️ Na przykład niedoczynność tarczycy lub choroba Cushinga. Niedoczynność tarczycy może powodować zmiany w wyglądzie sierści i skóry oraz zwiększone pragnienie, podobnie jak choroba Cushinga.
        – Problemy z nerkami: 💧 Wzrost pragnienia może być oznaką choroby nerek, co może również wpływać na stan skóry i sierści.
        – Cukrzyca: 🍭 Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu są typowymi objawami cukrzycy, która może również wpływać na stan skóry.
        – Psychologiczne: 😟 Zmiany w zachowaniu i wyglądzie mogą być również spowodowane stresem lub lękiem.

        Ważne jest, abyś jak najszybciej umówiła się na wizytę u weterynarza 🐾. Profesjonalna ocena, która może obejmować badania krwi i inne testy diagnostyczne, pomoże ustalić przyczynę i najlepszy sposób postępowania.

  • Avatar
    Adrianna pisze:

    Witam mam. Suczke która ma rok strasznie wypada jej sierść ma zmiany na brzuchu jakieś różowe plamy i krosty nie drapie tego co to może być ma tego dość sporo

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry,
      Niestety nie możemy odpowiedzieć na Pani pytanie jednoznacznie. Czy suczka w ostatnim czasie zaczęła jeść coś innego niż do tej pory? Przyczyn opisanych objawów może być wiele. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza weterynarii, który postawi diagnozę. Im szybciej Pani się do niego uda tym lepiej dla suczki 🙂

  • Avatar

    Moja sunia rasy pinczer 2 miesiące temu się oszczeniła. Nadal karmi. Od jakiegoś czasu zaczęła wypadać jej sierść. Stała się też matowa. Co może być powodem i jak temu zapobiegac

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      organizm suczki po ciąży jest osłabiony, więc to normalne, że stan jej sierści w tym może się pogorszyć. Wynika to prawdopodobnie ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie suczki. Jak Pani ją odżywia? Zazwyczaj wystarczy odpowiednia suplementacja. W diecie karmiącej samicy bardzo ważny jest wapń, a także witaminy A oraz D. Po porodzie zapotrzebowanie energetyczne karmiącej psiej mamy zwiększa się nawet 4-krotnie. W związku z tym suczka potrzebuje pełnowartościowej karmy dobrej jakości. Może Pani wybrać te z dodatkiem oleju z łososia – korzystnie wpływa na kondycję skóry i sierści. W naszym sklepie znajdzie Pani bogaty wybór preparatów: https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Zdrowie_Witaminy-odzywki_Podzial-ze-wzgledu-na-przeznaczenie-witamin_Witaminy-dla-psa-na-skore-i-siersc-2533.html. Należy także zwiększyć ilość podawanych posiłków, trzeba robić to z rozwagą, by nie doprowadzić do alergii szczeniąt. Szczegóły diety zawsze warto skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem.

      • Avatar

        Moja suczka ma 8 miesięcy i jest kundelkiem od małego bardzo gubi sierść sama gotuję kaszę i dodaję mięsko gotowane. Nie zauważyłam zmian na skórze. Jakie witaminy powinnam jej podawać myślę,że może to pomoże.

        • Moderator ZooArt
          Moderator ZooArt pisze:

          Utrata sierści u Twojej 8-miesięcznej kundelki może być związana z dietą. Ważne jest zapewnienie zbilansowanego pożywienia zawierającego wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto uwzględnić witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminę E, witaminę A oraz cynk, które są ważne dla zdrowia skóry i sierści. Zanim jednak dodasz jakiekolwiek suplementy, skonsultuj się z weterynarzem, który może zalecić odpowiednie witaminy i sprawdzić, czy utrata sierści nie wynika z problemów zdrowotnych. Weterynarz pomoże też zaplanować zrównoważoną dietę, która może być lepszym rozwiązaniem niż domowe posiłki.

    • Avatar

      Witam. Mam owczarka niemieckiego długo włosy od jakiegoś czasu wypadała mu delikatnie sierść teraz jest tragedia… Plus do tego ropieją mu oczy od dwóch dni .Je to co jadł zawsze a ma 3 lata. Co może by tego przyczyną ? No

      • Redakcja ZooArt
        Redakcja ZooArt pisze:

        Przyczyn nadmiernego wypadania sierści i ropienia oczu może być kilka:

        Alergie: Nadmierne wypadanie sierści i problemy z oczami mogą być spowodowane alergią pokarmową lub alergią na roztocza, pyłki lub inne alergeny. Lekarz weterynarii może przeprowadzić testy alergiczne i doradzić w kwestii odpowiedniej diety lub leków.

        Infekcje oczu: Ropienie oczu może wskazywać na infekcję oczu, taką jak zapalenie spojówek. Lekarz weterynarii będzie w stanie zdiagnozować i leczyć infekcję, często za pomocą kropli do oczu lub maści.

        Problemy dermatologiczne: Nadmierne wypadanie sierści może być spowodowane różnymi problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, grzybica lub infekcje skóry. Lekarz weterynarii może przeprowadzić badanie skóry i zalecić odpowiednie leczenie.

        Dieta: Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia skóry i sierści psa. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

        Pasożyty: Niektóre pasożyty, takie jak pchły i kleszcze, mogą powodować problemy skórne u psów. Regularna profilaktyka przeciw pasożytom jest kluczowa.

        Stres: Niepokój lub stres może wpływać na zdrowie skóry i sierści u psów. Spróbuj zapewnić swojemu owczarkowi niemieckiemu odpowiednią ilość ruchu, zabawy i uwagi.

        Pamiętaj, że tylko lekarz weterynarii może dokładnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie dla psa. Zalecamy skontaktowanie się z lekarzem, który pomoże w zwalczeniu problemu.

    • Avatar

      Moja czteroletnia suczka od około półtora miesiąca traci sierść na grzbiecie i po bokach i pod pachami .weterynarz zlecił rozszerzone badania krwi tzn,pod kątem tarczycy i inne .badania są w normie.wykluczono chorobę tarczycę .poza tym ,że więcej pije jest żywotna i nic się nie dzieje .dostałam leki do wchłaniania w skórę ,witaminy .czy powinnam dalej diagnozować i w jakim kierunku . pozdrawiam

      • Moderator ZooArt

        Tak, warto dalej diagnozować 🕵️‍♂️. Skoro problemy z tarczycą zostały wykluczone, a leczenie nie przynosi poprawy, rozważ konsultację z dermatologiem weterynaryjnym 🐕‍🔬. Może chodzić o alergie, problemy hormonalne czy skórne. Utrzymujące się objawy wymagają specjalistycznej uwagi.

  • Avatar

    Ja bym nie liczyl na wielką pomoc za free.
    Mój pies ma 7 lat nigdy nie liniał teraz sierść wychodzi garściami. Jemy ryby tłuste. Jedzenie gotowane takie siakie dobre puszki. Suche lepsze i to nie raczej od diety. Do weterynarzy chodzimy już 3 … pies ma jeszcze problem urologiczny do tego nie je zabardzo nie pije . Boi się mnie jak nigdy chowa pod łóżko. Jakby gorzej widział na oczy … trzecia powieka czarna . Krople srople … czyszczenie gruczołów przyodbytniczych itp. Do tego drogoe suplementy. Krew badania ok. Profil tarczycowy dobry … Pies wygląda marnie sierść ręką całe pęli wyciągam. 1500pln psu na budę.

  • Avatar

    Witam.Od tygodnia mój pies rasy Akita Inu. zaczął bardzo liniec i gryźć się w rożnych miejscach nie wiem co może być przyczyną.Dostaje tabletki na odrobaczanie na pchły i kleszcze i pokarm suchy Brit pupi z cielęciną . Pozdrawiam.

    • Izabela Stachyra
      Izabela Stachyra pisze:

      W takich przypadkach polecamy kontakt z lekarzem weterynarii. Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o alergii, ale niewykluczone są też inne schorzenia. Lekarz weterynarii postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

  • Avatar

    Mój roczny spaniel od 1,5 m to jakiś dramat z sierścią. Codziennie go wyczesuje (czasem nawet kilka razy dziennie) mieszkanie całe w sierści odkurzacza nie chowam🙈.
    Zastanawiam się czy to okresowe czy tak to będzie zawsze wyglądać🙈🙈🙈 czy jednak oznaka choroby. Dolewam mu olej z kwasami omega do karmy ale zero rezultatów.

  • Avatar

    Mój piesek też od ok 2 tygodni gubi podszerstek, ma rok i jeden miesiąc. Dużo przebywa na podwórku więc mnie to dziwi, ale może to znak, że wiosna coraz bliżej i nie będzie już mrozów?

    • Avatar

      Mela, sunia trzyletnia, rasy Shih-TZU o czarnym umaszczeniu. Przed ukończeniem trzeciego roku czyli około marca zaczęły pojawiać się dziwne czerwone krostki w okolicach obu stron lędźwi, czyli obu stron kręgosłupa. Wygryzła się na lędźwiach do gołej skóry tak masywnie że teraz nawet włosy nie chcą w tym miejscu urosnąć. Poszliśmy do weterynarza. Dgn – AZS…. Wiem co to jest , tylko jak sobie poradzić u psa . Jedzenie – odstawiony kurczak i wszystko, ci się z nim wiąże( jaja), pszenica . Każda karma kupowana – najpierw sprawdzany skład, czy nie ma nawet tłuszczu z kurczaka pszenicy. No już dobrze, dieta ustawiona. Ale, ale – okazała się że to nie atopia lecz alergia na obrożę Foresto. Zdjęłam obrożę zakraplam kropelki. A pies nadal ma łysiejące boki. Fakt , że nie drapie się już.to jest wielki sukces….. Ale włosy nie chcą odrastać. Co robić? Czym smarować? Co wcierac? Jakie leki stosować? Zupełnie ręce opadają, a to jest naprawdę kochana psia dziewczynka. Co zrobić?

  • Avatar

    Mój owczarek niemiecki długowłosy również od 2 tygodni gubi dużo sierści. Wyczesuję całą masę sierści. Jestem zaniepokojona i zastanawiam się nad wizytą u weterynarza chociaż nie zauważyłam innych dolegliwości.

    • Avatar

      Od 2 tygodni mój pies traci duże ilości sierści teraz przez ostatni tydzień gdy temperatura oscyluje w granicach 8 do 11 stopni jest jeszcze gorzej. Co robić?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.