Papryka pochodzi z Ameryki Południowej i Centralnej, choć bardzo szybko, za sprawą konkwistadorów, rozpowszechniła się praktycznie po całym świecie. Dzisiaj już mało kto wyobraża sobie kuchnię pozbawioną papryki. Ceniona jest nie tylko za smak, tak różny, w zależności od odmiany, ale też za właściwości zdrowotne – pełna jest witamin i minerałów. Jest też niskokaloryczna, co czyni z niej właściwie idealną przekąskę dla ludzi. A jak to jest z psami? Czy pies może jeść paprykę, czy lepiej zostawić ją na swoim talerzu?
Co się kryje w papryce?
Papryka to naprawdę cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów. Powszechnie lubiana i stosowana w kuchni, jest smacznym i zdrowym… Owocem. Z botanicznego punktu widzenia papryka jest owocem, a dokładniej, jagodą. Kulturowo jednak zaliczana jest dla warzyw. Bez względu na to, jak ją nazywamy, papryka często gości na talerzach, również w formie przyprawy. Co się dokładnie w niej kryje? Czy psy mogą jeść paprykę?
Witaminy
Papryka to cenne źródło witamin. Zwłaszcza C, E i tych z grupy B. Wszystkie one bardzo dobrze wpływają na kondycję psa i są wręcz niezbędne dla zachowania pełni zdrowia.
Witamina C działa dobrze na wzmocnienie odporności organizmu, ma swój udział w procesie krzepnięcia krwi, a przy tym również jest silnym przeciwutleniaczem. Nie bez znaczenia jest też jej udział w walce ze starzeniem się organizmu.
Witaminy z grupy B doskonale działają z kolei na układ nerwowy psów. Mają też wpływ na kondycję skóry i sierści – to między innymi dzięki nim skóra jest zdrowa, a sierść mocna i lśniąca.
Żelazo
Żelazo jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym. Jego niedobór może powodować bardzo groźną anemię. Pies jest wtedy osłabiony i pozbawiony apetytu. Częstymi objawami są też wymioty i biegunka.
Pies przyswaja żelazo wraz z mięsem, podrobami i mączką kostną, jednak jeśli to niewystarczające przyda mu się dodatkowe źródło tego cennego minerału.
Magnez
Magnez dba o prawidłowe napięcie mięśni i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto ma swój udział w budowie kości i pomaga sercu działać w prawidłowy sposób. Jest również bardzo ważny dla zachowania odpowiedniego poziomu energii u psa.
Jego niedobór może między innymi źle wpłynąć na poziom psiej aktywności, zaburzyć wzrost u szczeniąt, a także znacząco osłabić kości oraz upośledzić napięcie mięśni.
Kapsaicyna
Kapsaicyna znana jest od dawna. Stosuje się ją w celach przeciwbólowych i rozgrzewających. Występuje w maściach, żelach i plastrach. Ma też działanie przeciwzapalne.
Istnieją badania nad udziałem kapsaicyny w leczeniu nowotworów u psów, wedle których u części psów, którym podawano suplementy z zawartością kapsaicyny, zmniejszył się rozmiar guza. Dlatego istnieje szansa, że kiedyś będzie ona wykorzystywana do leczenia psich nowotworów. Występuje tylko w ostrych odmianach papryki.
Czy pies może jeść paprykę?
Bez wątpienia jest bardzo wartościowa, ale czy tak naprawdę skorzystają na niej właśnie psy? Papryka występuje w wielu odmianach i stopniach ostrości. Różni się też kolorami – zielona, żółta, czerwona – czy to bogactwo odmian wpływa na to, czy mogą ją dostawać psy? Tak, ale nie każdy jej rodzaj nadaje się dla tych czworonogów.
Papryka słodka
Zielona, żółta, czerwona – każda papryka słodka może być podawana Twojemu psu. Jednak nie w całości! Papryka dla psa musi być pozbawiona gniazd nasiennych i białych części. W takiej formie jest bezpieczna dla psa, dlatego, jeśli Twój czworonóg ją lubi, możesz mu ją od czasu do czasu podawać.
Papryka ostra
Słodka jest bezpieczna, a czy pies może paprykę ostrą zjeść bez żadnych obaw? Niestety nie. Taka papryka może być dla niego groźna, mimo potencjalnie dobrego wpływu kapsaicyny. Może podrażnić przewód pokarmowy i doprowadzić do wystąpienia wymiotów lub biegunki. Pies może też zacząć odczuwać nieprzyjemne pieczenie pod ogonem. Zwierzaka może również zacząć dręczyć uporczywy kaszel, zacząć kichać lub bardzo mocno się ślinić. Może też pić bardzo duże ilości wody, by spróbować złagodzić nieprzyjemne odczucia.
Jak i w jakiej ilości podawać psu paprykę?
Papryka nie traci zbyt wiele swoich wartości odżywczych, gdy poddana jest obróbce termicznej. Dlatego możesz psu podawać paprykę duszoną, podpieczoną lub surową. Oczywiście, niezależnie od sposobu przygotowania, zadbaj o to, by pozbawiona była nasion, białych części i gniazda nasiennego – taką najbardziej doceni Twój pies.
Papryka nadal nie powinna być ważną częścią psiego jadłospisu. Jeśli Twój czworonóg ją lubi, traktuj ją jak smakołyk i przekąskę i podawaj mu ją okazjonalnie, w ilości, która nie przekroczy około 5% jego dziennego wyżywienia.
Jeśli chcesz urozmaicić psią dietę owocami, bezpieczniej jest dać mu na przykład jabłko. Więcej o owocach dla psa przeczytasz w innym naszym artykule.
Nie podawaj jej też codziennie. Tak, papryka jest bardzo zdrowa, ale podstawą psiego wyżywienia jest jednak mięso, a zbyt dużo innych składników, w tym właśnie papryki, może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego i pogorszenia stanu zdrowia.
Otyły pies? Papryka może okazać się pomocna. Przy problemach z nadwagą, psiak nadal może dostać paprykę, jeśli ją lubi – ma bardzo mało kalorii, przez co nie zaburzysz psiej diety.
Jeśli Twój pies za nią nie przepada, nie zmuszaj go do jedzenia papryki. Możesz podawać mu dużo innych, smacznych i zdrowych warzyw i owoców, do których być może zapała większą miłością. Pamiętaj też, by nigdy nie podawać psu papryki ostrej – ta, w odróżnieniu od słodkiej, może być dla niego szkodliwa.
Papryka dla psa – podsumowanie
Papryka jest doceniana od wieków, a jej uprawa rozpowszechniła się prawie na całym świecie, właśnie dzięki jej zdrowotnym właściwościom. Doceniają ją ludzie, skorzystają też psy. To cenne źródło witamin – w tym witaminy C czy tych z grupy B, a także żelaza, magnezu i innych niezbędnych dla organizmu makro- i mikroelementów.
Czy pies może jeść paprykę? Tak, pod warunkiem, że będzie to słodka odmiana i zostanie starannie oczyszczona z gniazd nasiennych i wszystkich białych części. Możesz mu ją podawać w formie surowej lub poddanej obróbce termicznej.
Nie podawaj jej też codziennie. Tak, papryka jest bardzo zdrowa, ale podstawą psiego wyżywienia jest jednak mięso, a zbyt dużo innych składników, w tym właśnie papryki, może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego i pogorszenia stanu zdrowia.
Nie rób z papryki podstawy wyżywienia Twojego psa, nawet jeśli zwierzak za nią przepada. To może być dla niego wyłącznie smaczna przekąska, podawana okazjonalnie i w niezbyt dużej ilości. Całkowicie wyłącz z jadłospisu zwierzęcia ostre odmiany papryki, mogą mu bardzo zaszkodzić i spowodować sporo bólu przez zawartość kapsaicyny.