Zachwycająco piękny, żywy, energiczny i radosny, springer spaniel angielski to pies, który zwraca uwagę. Swoim wyglądem, zachowaniem i radosną chęcią do życia. To wspaniały pies i cudowny towarzysz wszystkich, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Czego potrzebuje ta rasa? Jak wygląda kwestia zdrowia? Skąd się wzięły te psy? Dowiedz się tego i wielu innych rzeczy!
- 1. Springer spaniel angielski – najstarszy pies myśliwski
- 2. Nazwa rasy – skąd się wzięła?
- 3. Springer spaniel angielski – wygląd, który zachwyca
- 4. Zdrowie – czy musisz się martwić?
- 5. Na czym polega pielęgnacja springer spaniela?
- 6. Springer spaniel – charakter pełen łagodności
- 7. Kto stworzy dobry dom angielskiemu springerowi?
- 8. Springer spaniel angielski – podsumowanie
Springer spaniel angielski – najstarszy pies myśliwski
Spaniele powszechnie uważane są za jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Ponoć używane były już w Walii w 948 roku. Choć pierwszy raz opisane dokładnie zostały w XIV wieku przez hrabiego Gastona de Foix, który napisał książkę na temat polowań. Wzmiankował tam o psach, które podczas polowań służyły jako wypłaszacze ptaków, a także po upolowaniu ich przez człowieka aportowały je z wody.
Właściwie przez bardzo długi czas nie można było mówić o konkretnych odmianach spaniela. Spaniel był po prostu spanielem. Podział nastąpił dopiero w XIX wieku. To od tego czasu można mówić o podziale na cockery i springery. Nadal jednak podział był bardzo umowny – szczeniaki z jednego miotu mogły być zakwalifikowane do różnych odmian, w zależności od ich wzrostu i koloru.
Celowa hodowla springerów rozpoczęła się w 1812 roku od rodziny Boughey. To im zależało na czystości tej konkretnej rasy i odmiany. Dziewięćdziesiąt lat później oficjalnie uznano, że springery i cockery są psami różnych ras. W 1903 roku po raz pierwszy na wystawie wystąpiły w osobnych kategoriach.
Pierwszy klub miłośników tych psów powstał w 1921 roku. Angielski springer spaniel cieszy się największym powodzeniem właśnie w Wielkiej Brytanii, a także w Kanadzie, krajach skandynawskich, Nowej Zelandii, USA i Australi
Również w Polsce można je bez problemu spotkać. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się jeszcze w okresie międzywojnia, za sprawą księżnej Izabelli Radziwiłłowej. Niestety, nie wiadomo, co się z nimi stało, gdy wybuchła II wojna światowa.
Ponownie w Polsce rasa została odkryta w latach 60 XX wieku, ale boom na nie, nie trwał zbyt długo i kolejne dekady znów cechuje spadek zainteresowania. Kolejny raz silniej w Polsce zauważone zostały w latach 90. i nadal cieszą się umiarkowaną popularnością. Bez problemu możesz kupić szczeniaka rasy springer spaniel angielski. Cena zależy od wielu czynników i waha się od dwóch tysięcy złotych w górę.
Nazwa rasy – skąd się wzięła?
Istnieją dwie najbardziej rozpowszechnione teorie na temat pochodzenia nazwy rasy. Według jednej słowo „spaniel” pochodzi od hiszpańskiego słowa „espagnol”, które oznacza „hiszpański”, ma to wskazywać na hiszpańskie korzenie tych psów, które miały przybyć do Wielkiej Brytanii z Półwyspu Iberyjskiego.
Druga z teorii wskazuje na francuski rodowód słowa „espanir” i ma odnosić się do umiejętności myśliwskich tych psów, które potrafią przypaść i wręcz „rozpłaszczyć się” płasko przy ziemi. To stara metoda wystawiania ptactwa przez psy myśliwskie.
„Springer” z kolei odnosi się do charakteru pracy tych psów, które podczas polowań służyły do wypłaszania zwierzyny. Angielski czasownik „to spring” oznacza właśnie „wypłaszać”.
Springer spaniel angielski – wygląd, który zachwyca
Springer spaniel angielski od bardzo dawna zachwyca swoim wyglądem i zwraca uwagę na ulicach. Ma miękką, wodoodporną sierść, która przylega do ciała. Dozwolona jest właściwie każda maść, jednak najbardziej pożądana jest ta dwu- lub trzykolorowa. Biało-wątrobiana, czarno-biała lub z podpaleniami.
Najbardziej przykuwają wzrok oczy spanieli – duże, łagodne i o kształcie migdałów. To one nadają im bardzo przyjazny, łagodny i nieco melancholijny wygląd. Zazwyczaj mają kolor orzechowy.
To psy średniej wielkości, suki są nieco mniejsze od psów i osiągają wielkość około 45-51 cm w kłębie, podczas gdy psy w kłębie mają od 48 do 54 cm.
Niegdyś tradycją było przycinanie ogonów springer spanieli. W dzisiejszych czasach na szczęście nie praktykuje się już tej przykrej dla psów i bolesnej praktyki. Teraz ich ogony są długie, mocno owłosione, nisko osadzony i noszony przez psa najczęściej poziomo.
Zdrowie – czy musisz się martwić?
Springer spaniel angielski słynie jako pies bardzo odporny i zdrowy. Sierść zapewnia mu ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, psy są przez to wytrzymałe – chętnie i długo zażywają aktywności poza domem. W dodatku ich sierść jest wodoodporna, więc nawet spore zamoczenie im niestraszne. Z tego też powodu te psy naprawdę lubią zabawę w wodzie i musisz być na to przygotowany, gdy decydujesz się przygarnąć go pod swój dach.
Wśród przedstawicieli tej rasy też bardzo rzadko pojawiają się choroby genetyczne. Chociaż, niestety, zdarzają się, dlatego – jak zawsze – najbezpieczniej jest wziąć psa z dobrej, renomowanej hodowli po rodzicach, którzy mają aktualny komplet wszystkich badań.
Dziedziczna u spanieli może być dysplazja, fukozydoza lub choroby oczu. Nie lekceważ ich i w razie konieczności zabieraj psa na regularne wizyty do lekarza weterynarii, by wykluczyć występowanie chorób lub przedsięwziąć przeciwko nim odpowiednie kroki.
Na czym polega pielęgnacja springer spaniela?
Springer spaniele angielskie nie są też zbyt wymagające pod względem pielęgnacyjnym. Choć, oczywiście, nie znaczy to, że można je zostawić samym sobie i same sobie poradzą. Nadal potrzebują Twojej opieki.
Nie linieją zbyt mocno, choć nadal wymagają regularnego wyczesywania sierści, przynajmniej raz-dwa razy w tygodniu. Specjalnej opieki potrzebują ich uszy – jak u każdego psa z długimi uszami, należy zadbać o to, by zawsze były czyste i żeby w środku nie rosły włosy, bo to zaburzy swobodną wentylację i może doprowadzić do rozwoju grzybicy i roztoczy. Również przy jedzeniu warto takiemu psu zakładać na uszy specjalną opaskę, by nie brudził ich w misce z jedzeniem.
Regularnie sprawdzaj nie tylko uszy, ale też oczy spaniela i zabieraj go na kontrole u lekarza weterynarii. Warto też przebadać psa pod kątem występowania ewentualnych chorób genetycznych i ich nosicielstwa – te zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak mają miejsce. Nie jest zbyt wymagający żywieniowo, wymaga po prostu karmy wysokiej jakości. Możesz mu podawać karmę tak suchą, jak i mokrą lub przygotowywać zdrowe posiłki samodzielnie.
Jeśli pies będzie uczęszczał na wystawy, potrzebuje wcześniej specjalnego przygotowania sierści. Najczęściej chodzi po prostu o kąpiel, wyczesanie i odpowiednie strzyżenie. Polega ono na łapach i z przodu szyi, by utworzyć kształt, zwany w kręgach hodowców „stópkami”. Od czasu do czasu także, niezależnie od wystaw, warto trymować martwy włos.
Springer spaniel – charakter pełen łagodności
Jaki jest springer spaniel angielski? Charakter niekoniecznie współgra z wyglądem tego psa. Gdy spojrzysz w jego oczy ujrzysz w nich morze łagodności i pewną melancholię. Łagodne faktycznie są, ale nie mają nic wspólnego ze statecznym, melancholijnym i spokojnym psiakiem. To prawdziwe wulkany energii!
Jako psy z gruntu myśliwskie uwielbiają biegać, tropić i aktywnie spędzać czas na zewnątrz. Są przeciwieństwem psów kanapowych i wymagają zapewniania im angażującej i zajmującej rozrywki. Są doskonałymi tropicielami, świetnie też aportują.
Oczywiście, żaden z tych psów nie rodzi się z tymi umiejętnościami, tylko wymaga odpowiedniej nauki. Na szczęście są to zwierzęta bardzo podatne na szkolenie. Lubią spędzać czas z ludźmi i uczyć się nowych rzeczy, zwłaszcza, jeśli w zamian dostaną coś smacznego.
Łagodne, cierpliwe i posłuszne są doskonałymi psami rodzinnymi. Dobrze dogadają się z nieco starszymi dziećmi, dla których będą wspaniałymi i niezmordowanymi towarzyszami zabaw. Zawsze wcześniej wytłumacz dziecku, jak powinno obchodzić się z psem. Cierpliwie zniesie też zabawy z młodszym dzieckiem, choć dla niego może być nieco zbyt energiczny.
Pozostawiony samemu sobie i bez możliwości wyładowania energii może być sfrustrowany i szukać sobie rozrywek na własną rękę, co może skończyć się wyciem, piszczeniem i niszczeniem mebli, butów i wszystkiego, co tylko wpadnie takiemu psu w zęby.
Możesz go jednak nauczyć cierpliwego oczekiwania na to, aż wrócisz z pracy.
Kto stworzy dobry dom angielskiemu springerowi?
Nie każdy stworzy dobry dom temu psu. Dla kogo będzie odpowiedni springer spaniel? Charakter tego psa sprawia, że nadaje się dla osób bardzo aktywnych i takich, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu.
Ten pies potrzebuje długich, wyczerpujących spacerów i zabaw. Możesz go nauczyć, żeby zostawał sam w domu, w czasie, w którym jesteś w pracy, ale potem będziesz musiał mu to wynagrodzić poświęceniem mu całej swojej uwagi i wybieganiem go tak, by się zmęczył.
Z tego powodu nie nadaje się na towarzysza osób starszych i ludzi zapracowanych. Musisz poświęcać mu dość czasu i energii, by poczuł się zmęczony, a jego instynkty łowcze zaspokojone. Nie oznacza to, że musisz go zabierać na polowania. Musisz też uważać, jeśli postanowisz spuścić takiego psa ze smyczy – jego myśliwskie skłonności mogą wziąć górę i może pognać przed siebie. Ma też tendencje do gonienia ptactwa i innych zwierząt. Z tego powodu dobrze jest, by przeszedł choć podstawowy trening posłuszeństwa.
Springer spaniel angielski – podsumowanie
Springer spaniel angielski to pies łagodny i oddany, choć bardzo energiczny pies. Potrzebuje mnóstwa miłości, zainteresowania i ruchu. Przede wszystkim ruchu, bo jest naprawdę niezwykle aktywny. Najlepiej czuje się podczas długich spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Niestraszne mu żadne warunki atmosferyczne, dlatego o każdej porze dnia i o każdej porze roku, bez względu na okoliczności, gotowy jest do spacerów i zabawy.
To pies odporny na choroby i z reguły nieobciążony genetycznie, choć zdarzają się wśród psów tej rasy przypadki chorób genetycznych – na przykład dysplazji lub fukozydozy. Zdarzają się też choroby oczu, a widoczna trzecia powieka jest uważana powszechnie za wadę tych psów.
Nadaje się na psa rodzinnego, choć idealny będzie dopiero dla rodziny, która większość czasu spędza na aktywności fizycznej poza domem. Będzie wspaniałym towarzyszem zabaw starszych dzieci i nie pozwoli się tak łatwo zmęczyć.
Sprawdź również nasz