Pierwsze wspólne chwile to wielka radość i ekscytacja, w których możesz zapomnieć o kwestiach praktycznych. Nauka czystości szczeniaka to jedno z tych zadań, do którego warto się przygotować jeszcze przed przywiezieniem malucha do nowego domu. Dowiedz się jak uczyć szczeniaka czystości, aby Waszych relacji nie psuły niechciane niespodzianki. Podpowiemy jaką matę wybrać, a także, czy da się odpowiedzieć na pytanie „ile trwa nauka czystości szczeniaka?”.
O treningu czystości już kiedyś wspominaliśmy, przeczytasz o tym w tym artykule: Jak nauczyć psa czystości? 3 kroki do sukcesu!
Skupiliśmy się wtedy na tym, co zrobić, aby nauczyć czworonoga załatwiać się na zewnątrz. Tym razem poszerzysz swoją wiedzę na temat tego, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę. Jeśli nie ma przeciwskazań ze strony lekarza weterynarii do wychodzenia na dwór, równolegle prowadź z psem trening czystości podczas spacerów.
Zadbaj o wyposażenie
Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Do nauki czystości szczeniaka warto przygotować się zanim nowy członek rodziny trafi do Twojego domu. Chociaż radość z pierwszego spotkania bierze górę, to uczyć małego psa czystości należy od samego początku.
Zanim przywieziesz szczeniaka do domu, zaopatrz się w maty, na które zwierzę ma się załatwiać. Kiedyś wybór był ograniczony, a nauka czystości szczeniaka odbywała się za pomocą gazet. Tego sposobu jednak nie polecam. Papier pod wpływem moczu nie tylko rozmięknie, ale również nie wchłonie zapachu. W efekcie przy dłuższym stosowaniu w mieszkaniu będzie czuć nieprzyjemną woń, a podłoga może ulec zniszczeniu. Z czasem jednak opiekunowie psów zaczęli mieć coraz większy wybór.
Na początek ważne jest, abyś zaopatrzył się w sporą ilość mat. Maluch będzie się załatwiał często, więc zapas szybko się skurczy. Najprostszym wyborem będzie zakup podkładów higienicznych w aptece. Zewnętrzna warstwa takiego podkładu wykonana jest z nieprzepuszczalnej, antypoślizgowej folii. Zapobiega to przeciekaniu wilgoci i przemieszczaniu się podkładu. Podkłady higieniczne występują w różnych rozmiarach, od 40 na 60 cm, aż po 90 na 170 cm.
Pamiętaj jednak, że największy rozmiar najczęściej ma mniejszy wkład chłonny, bowiem podkłady higieniczne z apteki z założenia stosowane są na łóżkach. Wśród mat dedykowanych psom znajdziesz np. podkłady o zapachu trawy. Z wyglądu przypominają podkłady higieniczne z apteki, ale wzbogacony jest o aromat wyczuwalny tylko dla czworonogów. Warstwa wewnętrza pochłania nawet do 100-krotnej obojętności płynu nie pozostawiając wilgotnych plam. Maty do nauki czystości dla psów są bardziej odporne na rozdarcie i zniszczenie. Składają się bowiem z większej liczby warstw.
Mniej popularnym rozwiązaniem stosowanym przez opiekunów psów są: kuweta dla kota oraz specjalna ubikacja. Pierwsze rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne. Niektórym szczeniakom, szczególnie małych ras, może być ciężko przejść przez boczne ścianki kuwety. Ubikacja dla psa wygląda z kolei jak kuweta dla kota bez ścianek. Wyściełana jest syntetyczną trawą, która nie wchłania zapachów i jest antybakteryjna. Podstawę ubikacji po wylaniu odchodów wystarczy umyć wodą z łagodnym środkiem czyszczącym. Ubikacja wcale nie jest drogą inwestycją, a co więcej, nie jest to wydatek jednorazowy.
W pierwszych dniach ciężko Ci będzie znaleźć jedno miejsce, w którym powinna znajdować się mata. Możesz rozłożyć kilka i z czasem zmniejszać ich liczbę, aż dojdziesz do jednej, która będzie leżała w stałym miejscu. Ważne jest, aby nie znajdowała się zbyt blisko miski oraz posłania. Czworonogi nie lubią załatwiać się blisko tych miejsc. Zwierzę musi mieć dostęp do maty przez całą dobę.
Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?
Nauka czystości szczeniaka to technicznie prosta sprawa. Istotne jest odczytywanie sygnałów, które wysyła Twój czworonożny przyjaciel, gdy szuka miejsca do załatwienia się. Jeśli przestaje reagować na przywołanie, a za to obwąchuje intensywnie wszystkie kąty w domu, prawdopodobnie za chwilę zdecyduje się na zrealizowanie swojej potrzeby. Przenieś go szybko na matę. Jeśli się załatwi, głośno go pochwal i nagrodź smakołykiem.
Najważniejsze jest wypracowanie pozytywnych skojarzeń. Siku na macie = nagroda. Czasami wystarczy kilka powtórzeń, żeby szczeniak zrozumiał, czego od niego wymagasz. Podobnie postępuj za każdym raz, gdy pies wstanie z drzemki, zje posiłek lub skończycie zabawę.
Nie zrażaj się wpadkami. To naturalne, że będą się zdarzać. Karanie go, szczególnie po jakimś czasie, może przynieść jedynie to, że proces nauki czystości szczeniaka będziesz musiał rozpoczynać od nowa. Jak często mały pies będzie musiał się załatwić? Maluchy mają małe pęcherze, więc przygotuj się, że może potrzebować wysikać się co dwie godziny. Oczywiście im zwierzę jest starsze, tym ten okres się wydłuża.
Jeśli nie macie zakazu wychodzenia na spacery z powodu kwarantanny, to oczywiście równolegle należy prowadzić naukę czystości na spacerach. Jednym ze sposobów wyeliminowania maty z domu, jest jej stopniowe przesuwanie w kierunku drzwi wyjściowych. Gdy zauważysz, że Twój czworonożny przyjaciel wytrzymuje bez sikania w domu kilka godzin, możesz spróbować usunąć matę.
Cierpliwość popłaca!
Na pewno zadajesz sobie pytanie „ile trwa nauka czystości szczeniaka?”. Niestety nie da się na to pytanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Ze szczeniakami sytuacja jest identyczna jak z dziećmi – jedne uczą się załatwiać na nocnik szybciej, a inne potrzebują więcej czasu. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji zwierzęcia, ale przede wszystkim od Twojej systematyczności i cierpliwości.
Pamiętaj, że psy uczą się kojarzenia przyczynowo-skutkowego dość szybko, gdy mają dodatkowe bodźce, np. w postaci smakołyków. Jeśli będziesz nagradzać swojego pupila za załatwianie się w odpowiednim miejscu, to możesz liczyć na dość szybki sukces. Przyjmuje się, że trzy, czteromiesięczny pies powinien wytrzymać bez sikania około 3 godziny.
Jak już wspominałam, im zwierzę jest starsze, tym ten okres się wydłuża. Roczny pupil powinien wytrzymać już całą noc. Niezależnie od ogólnie przyjętych norm, musisz dostosować regularność „wysadzania” psa na matę lub wychodzenia na spacery do jego potrzeb.
Jak NIE uczyć szczeniaka czystości
Popularne niegdyś tzw. tradycyjne metody szkoleniowe dopuszczały kilka sposobów karania psa za załatwienie się w niewłaściwym miejscu. Miało to na celu zniechęcenie zwierzęcia, ale tak naprawdę nie naprowadzało go w żaden sposób na pożądane zachowanie.
Pod żadnym pozorem nie stosuj:
- sypania pieprzem w miejscu, w którym pies się załatwił – nasze czworonogi mają bardzo wyczulony węch. Są doskonałymi tropicielami i chętnie biorą udział w treningu węchowym. Zapach pieprzu jest dla nich nieprzyjemny i może wręcz wywołać podrażnienie śluzówki nosa;
- bicia, np. zwiniętą gazetą – w ten sposób możesz jedynie zrazić do siebie czworonoga;
- moczenia nosa w odchodach – ta metoda, podobnie jak sypanie pieprzem, miała zniechęcić psa do załatwiania się w danym miejscu. Niestety jedyne co dawała, to strach czworonoga przed opiekunem. W ten sposób na pewno nie zbudujesz sobie zaufania zwierzęcia.
Pamiętaj również, aby nie złościć się na psa, gdy zastaniesz odchody poza matą po powrocie do domu. Między załatwieniem się i Twoim przyjściem minęło trochę czasu i zwierzę już nie kojarzy, że jesteś zły z tego powodu. Będzie za to kojarzył powrót do domu z Twoim złym humorem. W efekcie zacznie się Ciebie bać.
Nauka czystości szczeniaka nie może się nie udać
Odpowiedź na pytanie „jak nauczyć szczeniaka czystości” już znasz. Realizacja tego zadania nie jest trudna, szczególnie jeśli się do niego dobrze przygotujesz. Kluczem do sukcesu są konsekwencja i cierpliwość. Nauczenie psa sikania na matę, to doskonały punkt wyjścia do treningu czystości również poza domem. Jestem przekonana, że Twój pupil będzie ufał Ci jeszcze bardziej, gdy odpowiednio zadbasz o to, aby mógł bez stresu realizować swoje potrzeby.
Nasz szczeniak (3,5msx) od pierwszego dnia się załatwiał Na matę. Bardzo sporadycznie u dzieci w pokoju, o ile jego i jest otwarty, na łóżku siusiu. Po 3 tygodniach coś mu się odwidziało i zaczął robić na środku pokoju kupę .. czym to może być spowodowane ?
Dzień dobry,
Zmiana w zachowaniu szczeniaka może być spowodowana kilkoma czynnikami, takimi jak: zmiana środowiska lub rutyny, stres lub lęk, problemy zdrowotne. Nowe dźwięki, zapachy, osoby lub zwierzęta w domu wywołują u szczeniaka stres, który prowadzi do załatwiania się w nietypowych miejscach. Młode psy uczą się i eksplorują swoje otoczenie – zdarza im się zapomnieć, gdzie powinny oddawać mocz. Infekcje układu moczowego lub problemy trawienne mogą również wpływać na jego zachowanie.
Aby temu zaradzić, wróć do podstaw szkolenia. Regularnie przypominaj szczeniakowi, gdzie powinien się załatwiać, używając komend i nagród. Upewnij się, że jego otoczenie jest spokojne i przewidywalne, aby zminimalizować stres. Jeśli zmiany w zachowaniu będą się utrzymywać, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problemy zdrowotne.
Mój 2 miesięczny maluch od samego początku był uczony siusiania na mate, rzeczywiście raz na dwa dni zdarza mu się wpadka, ale załatwianie na mate zawsze jest świętowane przez mate niemalże tańcem i okrzykiem „super piesek” 😛 wtedy on zaczyna „tańczyć” razem z nami. Na szczęście jak załatwi się o 22 wieczorem to potem wytrzyma nawet do 9 , choć to pewnie zasługa tego że spi wtulony we mnie i nie w głowie mi siku:P
Bardzo ciekawy artykuł. Ale mam pytanie: moja mama ma niespełna czteromiesięcznego szczeniaka shi tsu, który od niedawna jak załatwi się na macie, to drze ja potem na kawałki. Jak to wytłumaczyć? Zawsze był za to chwalony i dostawał smakołyki i nie było problemu. Ponieważ rodzice przemieszczają się między mieszkaniu w bloku a domkiem z ogrodem, to szczeniak będąc na wsi chętnie załatwia się na trawę.
Mój 11tygidni wciąż go uczą załatwiać na mapę ale ciężko mu to budzie raz dwa załatwia się na mapę reszta gdzie popadnie
Witam
mam yorka ma 4 miesiące od miesiąca u mnie. jest pojętym szczeniakiem ale polecenia sikania na mate nie może skumać. czasami mu się uda i oczywiście jak zrobi na mate to dostaje prezent ale on wogóle nie rozumie trego że sadzam go jak on zaczyna sikać
Dzien dobry, mój szczenuak ma 12 tygodni. Uczę go czystosci. Podobno można psa nauczyć czystosci poprzez kojec. Ktoś mi polecił zeby też zamykac go na noc i czasami na dzień jak wychodze. Zostawic mu maty legowiskoi jedzenie w nim. Szczerze mówiąc nie wiem jak się di tego zabrać. Kojec ma 1.9mx 1,3 m. Czy ma Pani jakieś wskazówki? Serdecznie dziękuję
Mam chihuahua, ma 6 msc, u nas od paru dni, kiedy go obserwuję i widzę że coś chce zaprowadzam go na matę to się załatwi, ale problem jest z legowiskiem, bo wchodzi na nie i się załatwia 🤷 po nocy również jest mokre, pies cały czas śmierdzi moczem.
Dzień dobry,
Pierwszą i chyba najważniejszą zasadą przy nauce załatwiania się pupila na matę, jest okazywanie mu cierpliwości. Stosuje Pani dobrą metodę, jeśli konsekwentnie będzie Pani za każdym razem zaprowadzać pieska, kiedy ten będzie chciał zrobić siku, na pewno z czasem zrozumie i sam będzie załatwiał się na macie. Warto nagradzać pupila za dobre zachowanie, np. smaczkiem lub pochwałą słowną. Dobrym pomysłem jest wyłożenie jednej części legowiska matą higieniczną.
jak nauczyć psa sikać na matę? próbuje wszystkich możliwości ale nic nie pomaga.
Pani Julio,
Musi okazać Pani dużą cierpliwość. Czy stosowała Pani nasze porady opisane w artykule? Może uda się nauczyć psa sikać na matę nagradzając go przysmakiem.
Witam co zrobić kiedy mata dla psa tylko interesuje do gryzienia 🤔🤔🤔 idzie sika i w to wchodzi , i tak w kółko. Na dworze się turla a w domu wróci i sika
Dzień dobry Pani Aniu,
Przede wszystkim proszę się nie zrażać, najbardziej kluczowe w wychowaniu szczeniaka jest cierpliwość, czujność, konsekwentne działanie oraz dawanie jasnych sygnałów. Przede wszystkim powinniśmy obserwować zachowanie psa i wyłapywać przesłanki chęci załatwienia potrzeb fizjologicznych. Może o tym świadczyć: niepokój, piszczenie, kręcenie się, wąchanie podłogi. Wtedy możemy psa przenieść na matę. Jeżeli pies zacznie oddawać mocz zanim uda nam się go przenieść, możemy klasnąć lub tupnąć, by pies przerwał czynność i wtedy przenosimy go na matę, gdzie już dokończy swoją potrzebę. Po „udanej misji” psa powinniśmy nagrodzić smakołykiem i pochwałą.
Więcej pomocnych informacji może Pani znaleźć w naszym artykule, dotyczącym nauki psa czystości: https://zooart.com.pl/blog/jak-nauczyc-psa-czystosci-3-kroki-do-sukcesu
Co się tyczy gryzienia – szczeniak ma wiele powodów do gryzienia. Obok chęci zabawy i walki z nudą, takie zachowanie może wynikać z wymiany uzębienia na nowe, bądź próbą zwrócenia na siebie uwagi. W trakcie gryzienia, matę powinniśmy zastąpić zabawką, najlepiej gryzakiem, bądź uwielbianym wśród wielu psów – kongiem wypełnionym mokrą karmą lub smakołykami. W takich sytuacjach możemy uczyć psa komend, takich jak „zostaw”, „puść”. Gdy pies wybierze gryzak możemy go pochwalić, dzięki temu pies zrozumie, że postępuje dobrze, a także tego co oznaczają te komendy.
Pomocny może się okazać artykuł dotyczących oduczenia szczeniaków gryzienia: https://zooart.com.pl/blog/niesforny-szczeniak-zobacz-jak-oduczyc-szczeniaka-gryzc-nogi-i-rece
Także warto sprawdzić artykuł, jak odpowiednio wybrać gryzak dla swojego psa: https://zooart.com.pl/blog/jak-wybrac-gryzak-dla-psa-oto-nasze-porady
W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór gryzaków, w tym także konga: https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Zabawki-dla-psow_Gryzaki-1350.html
Odnośnie załatwiania się na zewnątrz, tak jak wspomnieliśmy w przywołanym artykule dotyczącym nauki czystości – pies może początkowo nie rozumieć, że może sikać na zewnątrz, szczególnie wtedy, gdy uda mu się przyswoić matę, jako swoją toaletę.
Jest i na to metoda!
Możemy nauczyć psa załatwiania potrzeb na zawołanie. Gdy pies będzie „załatwiał się” (w sposób pożądany, ze smakołykiem po wszystkim) możemy użyć pewnych słów, które pies zakoduje wraz z tą czynnością. Później zacznijmy wypowiadać te słowa, gdy wyjdziemy z psem na zewnątrz, najlepiej rano, po śnie, wtedy szczeniak na pewno będzie odczuwał „potrzebę”. Takie słowa mogą zadziałać, jak „zaklęcie”, które dla psa będą jasnym sygnałem i wyrazem naszego przyzwolenia. Po wykonanej „akcji” nie możemy zapomnieć o pochwale i smakołyku.
Gdy będziemy postępować konsekwentnie, to z biegiem czasu szczeniak nie będzie chciał gryźć maty, którą zacznie traktować, jako swoją toaletę, a także zrozumie, że można swoje potrzeby fizjologiczne załatwić na zewnątrz. W międzyczasie proszę nie dawać wyrazu niezadowolenia, gdy przytrafi się kolejna mokra plama na podłodze. Taka nauka może okazać się czasochłonna, lecz w pies w końcu zrozumie zasady tej „gry”.
Mój piesek ma 11 tygodni…ze mną jest od trzech.Załatwia się ładnie na matę,w nocy biegnie też załatwić swoje potrzeby.W dzień wychodzimy na dwœr…chodzimy godzinę …i nic….wraca do domu i biegiem na matę i czeka na cukierka.Jak mu pomóc zrozumieć poco idziemy na trawkę?
Mam dokładnie ten sam problem. Udało się go Państwu rozwiązać?
A ja mam jesz ze inny problem. Mój pies ma 5 miesięcy był już nauczyony na mate robić i robił to pięknie nawet jak szlam z nim do kogoś brałam mate i też tylko mata nie sikanie po kątach. Nie dawno przyszedł do mnie inny szczeniak Cziko zobaczył ze on się zsikal na podłogę to teraz mój Cziko nie robi wcale na mate tylko wszędzie na podłogę…. Ja jestem tym fantem załamana. Mój pies bardzo naśladuje i często te źle nawyki od innych psow….
Moj pies ma skonczone juz 12 miesiecy i nadal sika w domu.co najgorsze na łozko to dopiero masakra.
Ja terz mam problem z pieskiem 9 tygodniowym biegam zanim żeby nie sikał na podłoge biorę go na mate a on na niej siada i siedzi nie wiem co robić
U nas było to samo. Pieski są różne. U nas pomogła obserwacja gdzie najczęściej sika (w obrębie jakiego miejsca). Sika w różnych miejscach ale zawsze jest miej więcej w jakimś rejonie i tam położyliśmy podkłady. Dodatkowo daliśmy 1 podkład w każdy pokoju i pomogło!! Chyba ważne aby ich za dużo nie było czyli po 1 w pokojach. Oczywiście każde zauważone siku na podkład nagrodzone głaskaniem i smakołykiem (u nas wystarczy że damy 1 kulkę z karmy). Zdarzają się wpadki ale to najczęściej jak się bawi i się zapomina. Powodzenia!
Suka 4 miesiące i szczerze woli robić wszędzie niż na macie. Po 3 miesiącach prób zacząłem tracić cierpliwość i zacząłem się złościć. Pies po prostu ma w d*pie tą matę i ten tutorial 😆
Przeszlo tydzień treningu, dalej załatwia się gdzie popadnie, zdarza się ze trafi na mate ale to chyba przez przypadek, woli na nich uciąć sobie drzemkę albo rozerwać na strzępy podczas zabawy.
Mój 10 cio tygodniowy szczeniak robi w nocy kupy po całym domu ! Mimo mat rozłożonych w różnych miejscach . Siusiu jeszcze zdzierżę ale całe piętro w kupach ! To jest straszne 😭
Mój pies 12 tygodniowy nie chce załatwiać się do kuwety, a same maty tarmosi próbuje wsadzać ją do kuwety w momencie kiedy szuka miejsca do załatwiania, ale odchodzi dalej i robi siusiu na podłogę. Kuweta jest przetarta jej moczem i kupką
Dwa tygodnie nauki psa siusiania na matę , szczeniak 10 tygodni , i ……. nic ! Robi wszędzie tylko nie na matę . Rano po nocy znajduje kupy w trzech miejscach różnych niż poprzednio . To jest straszne !
Nam nauka poszła na początku dobrze. Szczeniak 6 tygodni kupę zaczął od razu robić na matę z siku bywało różnie – jedno siku na pięć trafiało na podłogę reszta na matę. Teraz ma 8 tygodni i nie wiem co się z nim stało… Jesteśmy dalej na kwarantannie więc musi się załatwiać w domu. Żadna kupa już nie trafia na matę… A z siku jak mu się przypomni to może i trafi. Czekam dziś z niecierpliwością na paczkę od Zoo art ze smakołykami muszę jak najszybciej wrócić do kup na matę 😭
mam psa już miesiąc w domu, nie wie jeszcze gdzie ma się załatwiać. pracuje krótko więc mam dużo czasu na naukę czystości pieska. bez efektów a cierpliwość się kończy
Mój 10 tygodniowy szczeniak sika na matę, ale tylko raz. Każde inne siku robi już w innym miejscu niż matka która została już raz użyta. To samo z kupa. Czy to normalne, że trzeba zmieniać matę każdorazowo po załatwieniu się?
sika w kilku miejscach ale nie na matę – 3dzień próby
W teorii wszystko jest jasne i proste,ale jak będzie w praktyce ?
na razie podoba mi się teoretycznie,zobaczymy jak okarze sie w praktyce
Piesek 11 tygodniowy, od tygodnia z nami, nauka na mate jest jak narazie na poziomie 0, zalatwia się raz na dzień na matę a reszta gdzie popadnie. Masakra
Miałam wziąć szczeniaka. Ale teraz już wiem, że to była zła decyzja.