Jak nauczyć psa reagować na imię – 3 sprawdzone sposoby behawiorysty

Wbrew pozorom proces uczenia psa reagowania na swoje imię nie różni się zbytnio od nauki komend czy sztuczek. Jest jednak bardzo ważny, ponieważ reakcją zwierzęcia na imię powinna być silna koncentracja uwagi na opiekunie. Zbudowanie tej więzi jest niezwykle ważne i przyda ci się w wielu codziennych sytuacjach. Dowiedz się zatem jak nauczyć psa reagować na imię, a także czy adoptowanemu czworonogowi można je zmienić.

Ważna sprawa – wybór imienia dla psa

Zanim rozpoczniesz naukę reagowania psa na swoje imię, musisz je wybrać. Oczywiście dla czworonoga ma to znaczenie tylko pod względem jasności przekazu. Większość opiekunów ma tendencję do mówienia do psa jak do człowieka. O ile czworonogi potrafią rozróżnić pojedyncze słowa, o tyle całe zdania są dla nich jedynie potokiem dźwięków.

Zaleca się, żeby psie imię było krótkie (jedno lub dwusylabowe) i dźwięczne (zawierające głoski „r”, „dż” czy „ks”), aby zwierzę mogło je łatwo wyłapać. Krótkie imię będzie łatwe do nauczenia dla Twojego pupila, ale również praktyczne dla Ciebie. Opiekunowie wybierający dłuższe imiona dla swoich zwierząt, zazwyczaj prędzej czy późnej zaczynają je skracać lub stosować zdrobnienia. W efekcie pies musi nauczyć się nie jednego imienia, ale dwóch lub trzech, na które powinien reagować.

Pomyśl nad nietypowym imieniem, szczególnie jeśli mieszkasz w takim miejscu, w którym podczas spacerów będziesz spotykać wiele innych psów. Oryginalny wybór zmniejszy szanse na spotkanie zwierzęcia o tym samym imieniu, a co za tym idzie nieświadomego przywoływania Twojego pupila przez kogoś innego.

Jak mówić do psa?

Wspominałam o tendencji opiekunów do mówienia do psów pełnymi zdaniami. Tymczasem nauka reagowania na imię wygląda podobnie jak szkolenie z zakresu wykonywania komend. Musisz być konkretny i precyzyjny. Powtarzanie co chwilę imienia psa nie spowoduje, że szybciej się go nauczy. Wręcz przeciwnie, dla niego będzie to długi, niezrozumiały dźwięk.

Pamiętaj, że ważny jest również ton, jakim wypowiadamy imię psa. Bądź pozytywnie nastawiony do nauki, mów radosnym, wysokim głosem. Brzmi on dla zwierzęcia zachęcająco i zdecydowanie lepiej się kojarzy. Twoim celem jest, aby pupil reagował na dźwięk swojego imienia radością i wiązał je z przyjemnymi doświadczeniami. Dlatego nie możesz używać go w sytuacjach negatywnych, np. gdy zbroi coś w domu.

Jak nauczyć psa reagować na imię? – 3 kroki do sukcesu

Krok 1: – wybór spokojnego miejsca   

Jak już wspomniałam, nauka reagowania na imię wygląda podobnie, jak nauka innych komend. W przypadku każdego nowo wprowadzanego polecenia, proces szkolenia musisz rozpocząć w spokojnym i pozbawionym dodatkowych bodźców miejscu. Najlepiej nadaje się do tego oczywiście domowe zacisze. Pamiętaj jednak, aby posiadane zabawki czy gryzaki dla psa służyły jako ewentualna nagroda, a nie jako rozpraszacz.

Jak nauczyć psa reagować na imię? Wypowiedz je głośno i wyraźnie. Gdy zwierzę na Ciebie spojrzy, pochwal go i daj smakołyk. Początkowo możesz wspomóc się krótkim gwizdnięciem lub cmoknięciem, które zwiększy Twoją atrakcyjność. Pamiętaj, aby nie wypowiadać imienia kilkukrotnie po sobie. Jeśli Twój pupil ma na imię np. Roni, to gdy wypowiesz je kilka razy, on usłyszy zlepek „RoniRoniRoni”. Sprawia to również, że zwierzę zaczynie ignorować Twój głos, ponieważ nie będzie kojarzyło z dźwiękiem związku przyczynowo-skutkowego.

Stopniowanie skali trudności

Nie dziw się, jeśli początkowo Twój pupil będzie wybiórczo reagował na swoje imię podczas spacerów. Na dworze czeka na niego wiele atrakcji – inni ludzie, zwierzęta, intrygujące zapachy oraz patyki do gryzienia i dużo miejsca do kopania dziur. Dlatego też nie irytuj się, nie wypowiadaj jego imienia w gniewie. Ilość dodatkowych bodźców zwiększaj stopniowo.

Krok 2: Wyjście z domu

Czas na kolejny etap. Zapnij psu smycz jak zawsze, w drugą rękę weź smakołyk. Niech będzie w zasięgu wzroku zwierzęcia. Jeśli zrobi wraz z tobą kilka kroków w kierunku wyjścia, pochwal go i nagrodź. Powtarzaj czynność, jednocześnie wydłużając czas nagradzania przysmakiem. Zachętą do spacerowania może być również ulubiona zabawka pupila. Uwaga! Wiele osób daje smakołyk w momencie, gdy pies stanie. W ten sposób kształtuje się skojarzenie, że zatrzymanie jest zachowaniem pożądanym. Staraj się nie popełniać tego błędu.

Krok 3: – atrakcyjne nagrody

Niezależnie od tego gdzie ćwiczysz – w domu czy na spacerze, zadbaj o atrakcyjne nagrody. O ile w pomieszczeniu smakołyk może wystarczyć, o tyle na dworze być może będziesz się musiał mocno napocić, aby być dla swojego pupila numerem 1.

Przyda się tutaj element zabawy i właściwego wykorzystania mowy ciała. Psy uwielbiają biegać, ścigać się ze swoimi pobratymcami. Tobie też na pewno przyda się trochę ruchu. Obniż zatem nieco swoją sylwetkę, możesz obrócić się twarzą do psa i zacznij się cofać. Wykorzystaj podskoki, które jeszcze bardziej zachęcą zwierzę, aby za Tobą poszło. Jeśli zwróci na Ciebie uwagę i zacznie iść w Twoim kierunku, zawołaj go po imieniu. W ten sposób wypracujesz u niego reakcję imię = podejście do opiekuna.

Zmiana imienia psa 

Zazwyczaj, gdy bierzemy do domu szczeniaka, nadane mu imię pozostaje z nim przez całe życie. Zdarza się jednak, że decydujesz się na adopcję psa ze schroniska lub ogłoszenia, a zwierzęta z hodowli mają nadawane imiona na literę, którą został oznaczony miot. Zastanawiasz się, czy zmiana imienia psa jest możliwa? Oczywiście!

Proces ten przebiega dokładnie tak samo, jak nauka pierwszego imienia. Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę, że przez jakiś czas używanie dotychczasowego imienia będzie nieuniknione w pewnych sytuacjach. Staraj się jednak jak najczęściej uczyć psa reagowania na nowe. Ćwicz często, ale w niezbyt długich seriach. Oczywiście zacznij od domu, w którym ograniczysz bodźce zewnętrzne i stopniowo przechodź do kolejnych etapów.

Potraktuj tę naukę zadaniowo, jak reagowanie na komendę „siad” czy „leżeć”, tak jak robi to Twój pies. Zmiana imienia wiąże się z emocjami jedynie dla Ciebie, szczególnie jeśli pod Twoim dachem zjawia się zwierzę ze schroniska. Im spokojniej i konkretniej do tego podejdziesz, tym szybciej osiągniecie sukces.

Pies nie reaguje na imię

Uczenie psa reakcji na swoje imię to nic innego, jak nauka skupiania jego uwagi na tobie. Jeśli pies nie reaguje na swoje imię, być może jesteś dla niego mniej atrakcyjny niż inne obiekty dookoła. Dlatego tak ważne jest, aby pierwszy etap nauki odbywał się w miejscu, w którym nie ma dodatkowych bodźców. Czworonoga nic wtedy nie rozprasza, może w pełni skupić się na Tobie, osobie, która zapewnia mu zabawę lub rozrywkę intelektualną.

Oczywiście dużo większym wyzwaniem jest ćwiczenia reakcji na imię, gdy dookoła dużo się dzieje. Nowe zapachy, obce psy, biegające dzieci – to wszystko może sprawić, że przestaniesz być tak samo atrakcyjny jak dotychczas. Dlatego pamiętaj, aby urozmaicać nagradzanie pupila. Początkowo to mogą być smakołyki, ale z czasem możesz wprowadzić nagrodę w formie pogłaskania, czy zabawy. Dzięki temu Twoje zwierzę będzie Cię kojarzyło jako niekończące się źródło przyjemności.

Twój pies nie reaguje na swoje imię, mimo iż dwoisz się i troisz, aby być dla niego najbardziej atrakcyjnym elementem otoczenia? Być może dajesz mu nieprecyzyjny komunikat, czego od niego oczekujesz. Jeśli po zawołaniu zwierzęcia, ono spojrzy na Ciebie i nic się nie wydarzy, to szybko uzna, że reagowanie następnym razem nie będzie miało żadnego sensu.

Jeśli pies nie zna jeszcze innych komend, zadbaj o to, aby reakcja na wypowiedziane imię wiązała się z nagrodą w postaci smakołyka lub zabawy. Oczywiście równolegle do nauki imienia, pies może poznawać również inne polecenie, np. siad czy leżeć. Gdy zna dodatkowe komendy, po wypowiedzeniu imienia zrób krótką pauzę. W momencie, gdy zwierzę spojrzy na Ciebie, dodaj polecenie. Dzięki temu pupil wie, czego konkretnie od niego oczekujesz i z jakiego powodu go wołasz.

Nie dziw się jednak, jeśli w pewnych sytuacjach zwierzę nie zareaguje na swoje imię choćby nie wiem co. Może się tak wydarzyć np. podczas głębokiego snu, jedzenia czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj również, aby imieniem nie upominać psa, gdy robi coś złego, np. skacze na gości. Samo wypowiedzenie imienia nic nie zmieni, musi za nim iść komenda, która przekieruje uwagę na inne zachowanie, np. siad lub leżeć.

Imię – dla Ciebie emocje, dla psa komenda

Chociaż bardzo byśmy tego chcieli, pies nigdy nie będzie reagował jak człowiek. O ile Ty możesz lubić swoje imię lub za nim nie przepadać, dla Twojego zwierzęcia będzie ono jedynie słowem, na które musi odpowiednio zareagować niezależnie od okoliczności. Imię to tak naprawdę pierwsza komenda, którą pies poznaje w swoim życiu i ważne jest, aby kojarzyła mu się z ukochanym opiekunem jedynie pozytywnie.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.