Czekolada to wielki przysmak wielu ludzi. Nierzadko właściciel psa może obserwować jak jego pupil patrzy błagalnym wzrokiem i prosi o odrobinę tego przysmaku. Pies wychodzi z założenia, że skoro jego opiekun przepada za czekoladą i je ją z przyjemnością to jest to wielki przysmak, którego po prostu musi spróbować. Psy są sprytne i mogą robić naprawdę wiele rzeczy, by zdobyć ten przysmak. Czy pies może jeść czekoladę? Co takiego kryje się w czekoladzie? Przekonaj się!
Czekolada dla psa? Absolutnie nie!
Czy pies może jeść czekoladę? Psy to łakomczuchy i jeśli zobaczą, że zajadasz się czekoladą, z dużym prawdopodobieństwem będą prosić o to, byś i ich poczęstował tym przysmakiem. Psy bywają bardzo łakome na słodkie smaki – zupełnie inaczej niż na przykład koty, które nie czują słodkiego smaku, więc czekolada i inne słodycze nie są dla nich tak atrakcyjne.
Z psami jest inaczej. Czekolada dla psa jest bardzo złym pomysłem – nie warto częstować psa nawet odrobiną, by nie uczył się tego smaku i nie próbował po niego sięgać w przyszłości. Warto też uczulać wszystkich w otoczeniu psa – tak dzieci, jak i osoby dorosłe – że podawanie psu czekolady jest zachowaniem niewłaściwym. Nawet jeśli pies bardzo o to prosi, a potem się cieszy – psy nie są w stanie zrozumieć, że coś im szkodzi, jeśli im smakuje. A wiele zwierzaków zostało już zgubionych przez swój niepohamowany apetyt i nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Co takiego kryje się w czekoladzie, że sprawia że pies i czekolada to bardzo złe połączenie?
Ta fatalna teobromina
W czekoladzie kryje się teobromina – to właśnie ten związek sprawia, że czekolada dla psa to fatalny pomysł. Teobromina to nic innego jak organiczny związek chemiczny, który należy do metyloksantyn. Występuje naturalnie między innymi w kakao, dlatego można ją znaleźć w czekoladzie. Im wyższa zawartość kakao w czekoladzie – tym większe stężenie teobrominy.
Dla ludzi teobromina jest nieszkodliwa – ludzie posiadają naturalną zdolność do radzenia sobie z tym związkiem organicznym. U psów (ale także u innych zwierząt, w tym kotów, fretek, a nawet koni) zdolność do metabolizowania teobrominy jest dużo mniejsza. Dla porównania: z tym, z czym człowiek radzi sobie w przeciągu niecałych dwóch godzin, pies radzi sobie w ponad dobę.
Ilość teobrominy w kostce czekolady zależy od zawartości kakao, dlatego najbardziej szkodliwa dla psów jest czekolada gorzka z większą procentowo zawartością tego składnika, później są czekolady mleczne.
Teobromina u psów wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszoną pracę serca, skurcz mięśni. Prowadzi do zaburzeń układu krążenia, może też spowodować zaburzenia pracy układu nerwowego – oczywiście, w przypadku psów i ich zwolnionego metabolizmu, dla ludzi czekolada nie jest trucizną.
Chroń psiego łakomczucha!
Łakomczuch o ogromnym apetycie – taki właśnie jest Twój pies? Czekolada może być przez niego uważana za przysmak, więc musisz uważać. Wiele psów zrobi naprawdę dużo, by dosięgnąć do tego zakazanego owocu, bo kojarzyć im on się może z czymś przyjemnym i smacznym.
Dlatego najbezpieczniej jest nie zostawiać żadnych słodyczy bez nadzoru. Psy są sprytne i potrafią zdobyć upragnione jedzenie na wiele sposobów – ściągnąć je ze stołów czy nawet szafek. Dlatego słodycze najlepiej trzymać poza zasięgiem psów – zamknięte w szufladach lub szafkach.
Pamiętaj, że teobromina, choć w największym stężeniu występuje w czekoladach gorzkich, jest też obecna w innych produktach spożywczych. Zawierają ją coca-cola, yerba mate czy kawa lub ziarna kakaowca – te wszystkie produkty też przechowuj w miejscach niedostępnych dla nawet bardzo sprytnego i pomysłowego psa.
Co jeszcze możesz zrobić, by Twojego pupila nie kusiła czekolada? Pies może się nauczyć, że pewne rzeczy są przeznaczone tylko dla Ciebie i nie będziesz się nimi dzielić. To samo może dotyczyć również czekolady. Ta nauka będzie wymagała od Ciebie przede wszystkim konsekwencji – nie częstuj psa nawet odrobiną czekolady i przypilnuj, by inni też tego nie robili. Już nawet jedna kostka może okazać się szkodliwa. Poza tym, jeśli pies zasmakuje w czekoladzie – będzie chciał jej więcej i więcej, dlatego najlepiej, jeśli w ogóle nie pozna jej smaku.
Czekolada a pies – rozmiar ma znaczenie
Czy psy mogą jeść czekoladę, jeśli one są duże a czekolady jest mało? Nie. Już nawet bardzo mała ilość czekolady może psu zaszkodzić i doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. W najlepszym wypadku może skończyć się biegunką, w najgorszym nawet śmiercią zwierzaka.
Im pies mniejszy, tym mniejsza ilość czekolady jest dla niego dawką bardzo szkodliwą i wymagającą leczenia.
Poza psim rozmiarem ważna jest też ilość kakao w czekoladzie. Jednak zamiast próbować szacować dawkę szkodliwą i ryzykować zdrowiem i życiem czworonoga, lepiej w ogóle nie podawać mu czekolady. Poza teobrominą zawiera ona też inne składniki, które nie są psu do niczego potrzebne, a mogą tylko zaszkodzić – na przykład cukier.
Czekolada – jeden z wielu zakazanych produktów dla psa
Pies a czekolada – to temat szeroko znany i sporo osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten rodzaj słodyczy jest dla psów absolutnie zakazany. To nie jest jednak jedyny produkt, który szkodzi psom. Bardzo ważna jest dla psów odpowiednio skomponowana i zbilansowana dieta. Jeśli nie masz pewności jak taką przygotować dla Twojego pupila i na jakie składniki w diecie się zdecydować – zapytaj o radę lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego.
Wśród produktów dla psów zakazanych znajdziesz wiele produktów, które mogą znajdować się w Twojej kuchni, dlatego tym bardziej warto zdawać sobie sprawę z tego, co przed psem należy chować i czego unikać. Więcej na temat zakazanych produktów przeczytasz w innym naszym artykule: Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów.
Czekolada dla psa – podsumowanie
Czy pies może jeść czekoladę? Absolutnie nie! To produkt dla niego toksyczny i bardzo niebezpieczny. Wszystko przez obecność w czekoladzie teobrominy – to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje na przykład w kakao. Dlatego im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym wyższa zawartość teobrominy. To związek dla ludzi nieszkodliwy, ale psy powoli go metabolizują. Może prowadzić do wielu zaburzeń pracy układu nerwowego i krążenia, a w rezultacie do śmierci.
Im czekolada ma więcej kakao – tym mniej jej potrzeba, by po prostu… zatruć psa. Podobnie z psim rozmiarem – im pies mniejszy, tym mniejsza ilość czekolady jest dla niego szkodliwa.