Króliki to bardzo popularne zwierzątka domowe. Ustalenie odpowiedniej diety dla nich bywa czasem problematyczne, ale na rynku istnieje mnóstwo produktów, które nadają się właśnie do jedzenia dla królików. Jednym z najważniejszych składników ich diety jest siano. To pasza objętościowa, która stanowi absolutną podstawę diety królika. Szacuje się, że stanowi aż osiemdziesiąt procent wyżywienia królika. Dostarcza zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych i jako takie stanowi pokarm bardzo wartościowy. Jednak istnieją różne rodzaje siana, dlatego należy dokonać dobrego wyboru. Jak wybrać siano dla królika? Na co zwrócić największą uwagę? Czym różnią się od siebie różne rodzaje siana? Przekonaj się!
Siano w diecie królika
Siano jest podstawowym i absolutnie niezbędnym składnikiem w diecie królika. To bardzo wartościowy pokarm, który dostarcza zwierzęciu niezbędne do życia składniki odżywcze. To źródło węglowodanów, tłuszczu i białka. Dostarcza królikowi też sporo błonnika i włókna surowego, przez co bardzo dobrze wpływa na jelita Twojego pupila. Błonnik dodatkowo pobudza pracę układu pokarmowego zwierzaka.
Siano ma też niebagatelny wpływ na zęby królika – pomaga mu je ścierać, bo zmusza królika do żucia przy wykonywaniu ruchów okrężnych, co dobrze działa na jego uzębienie. Siano dla królika jest też cennym źródłem witamin – w tym witaminy D3, która jest obecna w sianie suszonym na słońcu. Występują w nim też bardzo cenne minerały, głównie wapń i fosfor.
Jak wybrać siano dla królika?
Siano jest niezwykle istotnym elementem diety królika, dlatego jego wybór należy bardzo starannie przemyśleć. Źle dobrane siano lub takie, które podane będzie w niewłaściwych ilościach może doprowadzić do wystąpienia wielu schorzeń. Jakie siano dla królika będzie najlepsze? Przy wyborze kieruj się kilkoma bardzo ważnymi wytycznymi. W pierwszej kolejności wybieraj siano, które było suszone w odpowiedni sposób. Tylko wtedy będzie bogate w tak ważną dla królika witaminę D3 – bierze się ona właśnie pod wpływem promieni słonecznych.
Ważna jest też grubość i długość poszczególnych źdźbeł siana. Najlepsze jest siano długie i grube, bo takie najlepiej wspomaga ścieranie zębów królika i sprawia, że nie dochodzi do ich przerostu. Tu pamiętaj jednak, że nie wystarczy królikowi dać siana, zawsze na bieżąco kontroluj stan uzębienia Twojego pupila. Z tego powodu uważa się, że dla królików najlepsze jest siano, które pochodzi z pierwszego pokosu. To, które jest już z drugiego pokosu jest dużo delikatniejsze, przez co nie wpływa tak dobrze na zęby królika.
Ważny jest też zapach siana – im lepszy, tym chętniej królik po nie sięgnie. Czasami zapach siana może świadczyć też o tym, że siano jest stęchłe – a takiego siana nie należy podawać zwierzęciu. Smakowitość też ma bardzo duże znaczenie – królik odmówi też jedzenia pokarmu, który mu po prostu nie smakuje, dlatego nawet najlepsze siano w takich okolicznościach nie spełni swojej roli.
Różne rodzaje siana dla królika
Siano występuje też w różnych rodzajach – wszystko zależy od miejsca, w którym zostało zebrane i traw, ziół i kwiatów, które rosły w danym miejscu. Gdzie kupić siano dla królika? Wybieraj siano zawsze z pewnego i sprawdzonego źródła. Jeśli chcesz zbierać je samodzielnie, upewnij się, że wybrane przez Ciebie miejsce jest ekologiczne i wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jakie rodzaje siana możesz najczęściej spotkać
Tymotkowe
Siano, w którym znajduje się dodatek tymotki. Ma specyficzny, słodki posmak przez co jest – z reguły – bardzo chętnie jedzony przez króliki. Jest odpowiednie dla wszystkich królików. Szczególnie jednak skorzystają na nim króliki, które mają problemy z wydalaniem wapnia lub są po prostu wybredne i odmawiają jedzenia innego rodzaju siana.
Łąkowe
Najbardziej uniwersalne siano dla królika miniaturki, a także dla królików innych ras. Siano łąkowe różni się od siebie dość mocno, w zależności od tego, na jakich terenach zostało zebrane. Jest pokarmem pełnowartościowym i bogatym w witaminy i inne składniki odżywcze.
Z koniczyną
Siano z koniczyną najlepsze będzie dla królików, które cierpią z powodu niedokrwistości. Bardzo skorzystają na nim także samice królika w ciąży i karmiące. Można je też podawać innym królikom, jednak tutaj trzeba przede wszystkim zadbać o zrównoważenie ilości takiego siana. W takim przypadku najlepiej jest podawać je z sianem tymotkowym lub wymieszane z sianem łąkowym.
Z lucerną
Na tego typu sianie najbardziej skorzystają króliki młode i takie, które ciągle rosną. Doskonale nadaje się też dla królików, które muszą przybrać na wadze. Sprawdzi się także jako część wyżywienia królika zdrowego i całkiem dorosłego jednak – tak samo jak w przypadku siana z koniczyną – warto wtedy mieszać je z innego rodzaju sianem.
Odpowiednie przechowywanie siana
Siano dla królika musi być też odpowiednio przechowywane – tylko wtedy zachowa wszystkie swoje składniki odżywcze i nie straci nic na swojej smakowitości, a także zachowa konieczną świeżość. Jak przechowywać siano? Wystarczy pamiętać tylko o kilku ważnych czynnikach, a wtedy nie będzie nastręczać żadnych problemów.
Najważniejsze jest to, by nie trzymać siana szczelnie zamkniętego – musi oddychać, w innym wypadku się zaparzy i nie będzie nadawać się dla Twojego pupila. Nie może też leżeć w wilgoci, bo grozi to pleśnieniem. Jednak też wystawianie na ostre słońce źle na nie wpływa.
Hodowcy radzą też, by nie przechowywać siana bezpośrednio na ziemi lub betonie. Wskazują, że dużo lepszym pomysłem jest przechowywanie siana na drewnianej powierzchni. Najlepsze pomieszczenie do przechowywania siana to miejsce suche, dobrze wentylowane i umiarkowanie chłodne.
Siano dla królika – podsumowanie
Siano to podstawowy element diety królika, dlatego należy wybierać je bardzo starannie. Dobowe wyżywienie królika w osiemdziesięciu procentach składa się z siana, więc jest dla zwierzęcia głównym źródłem składników odżywczych.
Siano bardzo dobrze wpływa też na jelita królika, poprawiając procesy trawienne, a także na jego zęby – dzięki sianu się odpowiednio ścierają.
Ważny jest nie tylko rodzaj siana, ale także sposób jego przechowywania – nawet najlepsze siano może stracić swoje właściwości i przestać być atrakcyjne dla zwierzęcia, jeśli będzie przechowywane w niewłaściwy sposób.