Co je fretka? Codzienna dieta domowego drapieżnika

Fretki w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. Dostarczają właścicielom naprawdę wiele powodów do radości, trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio się nimi opiekować. Fretki są dość absorbującym zwierzątkami, ale ich energia i chęć do zabawy wynagradza wszystkie trudy. Nie wolno jednak zaniedbywać odpowiedniego żywienia fretek – to absolutna podstawa w przypadku dbania o te zwierzątka.

Właściwe skomponowanie diety fretek jest naprawdę szalenie ważne. Zaniedbanie chociaż jednego aspektu może mieć poważne konsekwencje. Fretka, która nie będzie dostawać odpowiedniej ilości pożywienia, a jej posiłek będzie monotonny i ubogi w składniki odżywcze, straci swoją chęć do zabawy. Będzie osowiała i apatyczna, może też zachorować lub umrzeć.

Fretka jest narażona nie tylko na dolegliwości fizyczne – nieodpowiednia dieta może wywołać u niej nawet depresję.


To dlatego tak bardzo ważne jest to, co je fretka. Zapewnienie jej odpowiedniego pożywienia to obowiązek odpowiedzialnego, kochającego właściciela. Na szczęście nie jest to aż takie trudne zadanie – wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad karmienia i ich przestrzegać. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem weterynarii lub bardziej doświadczonym hodowcą fretek.

Czym żywi się fretka?
fretka w koszyku wiklinowym

Co je fretka? Podstawa diety

Fretka jest mięsożercą. Choć czasami można się spotkać z próbami „przestawienia” jej na dietę wegetariańską, nie należy tego robić. Jest to bardzo niebezpieczne dla jej organizmu, ponieważ zalicza się ona do drapieżników i potrzebuje w swoim pożywieniu mięsa, najlepiej surowego.

Owszem, owoce i warzywa powinny gościć w jadłospisie fretek, muszą jednak być traktowane jako dodatek, nie jako podstawa diety. W takim razie co je fretka i jak to wpływa na jej organizm?

Fretka – żywienie mięsem to absolutna podstawa

Fretka jest drapieżcą i mięsożercą, dlatego jej żywienie musi to uwzględniać. Na szczęście nie jest wybredna – zje praktycznie każde mięso, choć warto tu zadbać o różnorodność. To właśnie ono dostarcza jej potrzebnego białka i osiem aminokwasów egzogennych. Dziewiąty aminokwas – histydynę należy suplementować dodatkowo.

Brak nawet jednego enzymu może spowodować u fretki wiele chorób, niewłaściwe odkładanie się tłuszczu, nadwagę oraz pogorszenie się kondycji skóry i sierści.

A jakie mięso może jeść fretka? Właściwie dowolne. Nie pogardzi karmówką, czyli kilkudniowymi oseskami myszy, żywymi lub mrożonymi myszami, owadami, szczurami, a także pisklakami. Nie powinny one jednak stanowić podstawy jej żywienia.

Dieta dla fretki

Fretka – wielki miłośnik mięsa

Fretka chętnie zje czerwone, surowe mięso. Można podawać jej też wieprzowinę, jednak tylko w postaci gotowanej. Surowa wieprzowina, a także dziczyzna są dla niej niebezpieczne, mimo że inne gatunki mięsa spożywane na surowo jej nie szkodzą. Fretka chętnie zje czerwone, surowe mięso. Można podawać jej też wieprzowinę, jednak tylko w postaci gotowanej. Surowa wieprzowina, a także dziczyzna są dla niej niebezpieczne, mimo że inne gatunki mięsa spożywane na surowo jej nie szkodzą.


Fretkę można również karmić mięsem z kaczek, kur, przepiórek, królików, a także cielęciną, baraniną, koniną oraz żabimi udkami. Najważniejsza jest jednak różnorodność i umiejętne komponowanie mieszanek. To dzięki niej fretki czerpią z pożywienia wszystkie niezbędne aminokwasy.

Mimo że fretki żyjące na wolności żywią się małymi ssakami i spożywają je w całości, w przypadku mięsa wołowego, wieprzowego czy kurzego lepiej zrezygnować z podawania kości. Istnieje niebezpieczeństwo wbicia się ich w przełyk, mogą również spowodować groźne zaparcia.

Aby dostarczyć zwierzątku odpowiednią dawkę wapnia, najlepiej wprowadzić do diety mączkę kostną lub zmiksowane skorupki jajek. Zaspokoją one potrzeby mineralno-witaminowe fretki, a także pomogą pozbyć się kamienia nazębnego.

fretka jadłospis

Karmienie fretki nabiałem i jajkami – bo mięso to  nie wszystko

Mięso to nie jest jedyna rzecz, którą spożywa fretka domowa. Co je poza mięsem? Warto dołączyć do jej diety pół łyżeczki nabiału. Tłuste śmietany 30% i 36% pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie na tłuszcz, ważne zwłaszcza w przypadku fretek ciężarnych i ich młodych.
Mleko owcze i kozie może być stosowane jako substytut mleka matki. Absolutnie nie należy podawać fretce mleka krowiego, zwłaszcza tego kupowanego w sklepach – nie poradzi sobie ona z jego trawieniem i w konsekwencji zachoruje. Może za to dostawać od czasu do czasu trochę jogurtu naturalnego. Jest on naturalnym probiotykiem i wspomaga przewód pokarmowy podczas zaburzeń i w czasie antybiotykoterapii.

Warto jednak sprawdzić jak fretka reaguje na jogurt i czy jej nie szkodzi – wystarczy, że zwierzątko raz czy dwa liźnie wieczko pokryte produktem. Z czasem, jeśli nic jej nie będzie, można zwiększać dawkę jogurtu, aż do połówki małej łyżeczki. Nie należy jednak przekraczać tej ilości.

Co jeszcze może jeść fretka? Karmienie zwierzątka jajkami ze skorupką to doskonały sposób na dostarczenie mu odpowiednich witamin. Trzeba jednak uważać, bo w przypadku fretki spożycie zbyt dużej ilości skorupek, może spowodować hiperwitaminozę. Jednak niewielka dawka jaj, od kurzych po gęsie, pozytywnie wpłyną na jej mózg, serce, wątrobę oraz ciśnienie.

Owoce i warzywa – smaczny dodatek

Żywienie fretki może obejmować też podawanie warzyw i owoców, choć nie należy przesadzać z ich ilością. Organizm tego zwierzątka nie produkuje amylazy trawiącej węglowodany w jamie ustnej, dopiero trzustka stara się je strawić. Dlatego zbyt duża ilość węglowodanów może doprowadzić do zapalenia trzustki, a nawet jej niewydolności.

Jeśli nie masz pewności co do tego, czy warzywa i owoce nie są szkodliwe dla Twojego zwierzątka, zrezygnuj z ich włączenia do diety. Jeśli wiesz, że nie szkodzą one fretce, wtedy możesz podać jej odrobinę papryki, banana, agrestu, śliwki, szpinaku, jabłka, selera oraz kiełków. Rób to jednak bardzo rzadko – dostarczą one zwierzątku wapń, fosfor i wiele witamin, ale ich duża ilość uszkodzi trzustkę.

owoce dla fretki czy to dobry pomysł?

Żywienie fretki – wcale nie takie skomplikowane

Komponowanie posiłków dla fretki może być problematyczne, zwłaszcza na początku. Z czasem jednak właściciel nabiera wprawy i okazuje się, że karmienie fretki wcale nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Wystarczy położyć nacisk na różnorodność, by zwierzątko mogło czerpać potrzebne składniki odżywcze z wielu źródeł, zwłaszcza różnych gatunków mięsa. Fretka jest drapieżnikiem z krwi i kości – spożywanie mięsa (najlepiej surowego) jest więc podstawą jej diety.

Kompozycje z różnych rodzajów mięsa pomogą fretce żyć w dobrym zdrowiu. Reszta jedzenia, w tym nabiał, czy owoce i warzywa, powinny być podawane raczej marginalnie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.