Koty to fascynujące zwierzęta z wielu powodów. Na uwagę zasługuje również ich mózg – bardzo rozwinięty i podobny bardziej do mózgu ludzkiego niż psiego. Biorąc pod uwagę proporcje ciała kota i rozmiar jego mózgu jest on tak samo duży jak mózgi delfinów czy przedstawicieli naczelnych. A czy z tak dobrze rozwiniętym mózgiem w parze idzie dobra pamięć? Jak działa pamięć kota? Czy koty pamiętają rodzeństwo? Czy należą do zwierząt bardzo pamiętliwych? Przekonaj się!
Jak działa pamięć u kota?
Bez żadnych wątpliwości – koty mają pamięć. W końcu to zdolność do rejestrowania i odtwarzania informacji, które zostały przesłane do mózgu. Koty mogą się uczyć, przystosowywać do zmieniających się warunków, a także wykorzystywać to, czego się nauczą w codziennych sytuacjach. Nie potrzeba do tego nawet naukowych badań – choć takie, jak najbardziej, istnieją – często wystarczy zwykła obserwacja zachowania kota.
Pamięć kota dzieli się na dwa rodzaje: pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. W przypadku pamięci krótkotrwałej u kotów sięga ona około trzydziestu sekund wstecz. Nie jest imponująca, ale u ludzi też jest stosunkowo krótka i trwa niewiele dłużej. Kotom pomaga ona na przykład w śledzeniu zdobyczy – informacje z pamięci krótkotrwałej ulatniają się, bo nie mają większego znaczenia. Chyba że zostaną utrwalone i trafią do pamięci długotrwałej.
Istnieje wiele badań i dowodów, świadczących o tym, że koty mogą pochwalić się całkiem imponującą pamięcią długotrwałą. Mogą pamiętać nawet rzeczy, które miały miejsce wiele lat temu i są zdolne zapamiętywać je nawet do końca życia. Koty są w stanie pamiętać rzeczy, które się wydarzyły – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, dlatego – na przykład – są świadome odniesionych w życiu strat.
Czy koty mają dobrą pamięć? Bezsprzecznie tak, choć można ją z nimi ćwiczyć, by była jeszcze lepsza. A w procesie nauki przydadzą się różnorodne przysmaki dla kota, bo kot najlepiej uczy się dzięki nagrodom i pozytywnej motywacji.
Kiedy pamięć kotów jest najlepsza?
Pamięć kotów funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy są one jeszcze bardzo małe. To czas na poznawanie świata i zbieranie pierwszych doświadczeń, które rzutują na całe przyszłe życie kotów. Z biegiem czasu, oczywiście, nadal mają zdolność zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy, ale nie następuje to tak szybko, jak w przypadku kociąt. Dlatego prawidłowa opieka nad kotem na tym etapie i dostarczenie mu niezbędnych do życia składników odżywczych – które odżywiają też jego mózg – ma tutaj kluczowe znaczenie.
Jak wyglądają więzi rodzinne kotów?
Kociaki od chwili narodzin przede wszystkim potrzebują mamy i to właśnie z nią nawiązują najsilniejszą więź. W procesie socjalizacji duże znaczenie ma też ich rodzeństwo. Właśnie w ten sposób małe kociaki uczą się zachowań, które zostaną z nimi na całe życie, bawią się wspólnie i rozwijają w sposób prawidłowy. Wszystkiego uczy ich matka, ale czerpią też bardzo dużo poprzez wzajemne interakcje ze sobą nawzajem, dlatego sytuacja, gdy w miocie – na przykład – przeżywa tylko jeden kociak, mogą doprowadzić do zaburzenia naturalnych procesów jego rozwoju.
Kociaki spędzają razem mnóstwo czasu – śpią, ssą sutki w poszukiwaniu pokarmu, a gdy podrosną, bawią się i razem poznają świat. Kocia mama uczy ich polowania i innych, typowo kocich zachowań. W końcu jednak nadchodzi czas, w którym kociaki dorastają i mogą już sobie radzić samodzielnie. Co wtedy?
Zdarza się, że kotka je od siebie odgania, tym samym zmuszając je do rozpoczęcia samodzielnego życia – nie chce się już nimi zajmować i spędzać z nimi czasu. Zdarza się jednak, że przy matce pozostają jej córki, by razem polować i wychowywać potomstwo.
Oczywiście, koty wolnożyjące samodzielnie regulują swoje stosunki w rodzinie. Jeśli jednak są to koty domowe, niewychodzące, te relacje mogą wyglądać nieco inaczej. Małe kociaki najpewniej w końcu trafią do nowych domów i zaczną wieść tam swoje samodzielne, odrębne życie. Mogą też pozostać razem w jednym domu i ułożyć swoje przyszłe stosunki.
Czy koty pamiętają rodzeństwo?
Skoro koty mają dobrą pamięć i jako kocięta spędzają sporo czasu razem to czy koty pamiętają rodzeństwo? Dla kotów więzi rodzinne jako takie nie mają większego znaczenia – dlatego niewykastrowany kocur może zapłodnić swoją siostrę lub matkę, bo pokrewieństwo tutaj nic nie znaczy.
Koty jednak mają zdolność do rozpoznawania się po zapachu i zapamiętywania ich na długie lata. Dlatego są w stanie rozpoznać znajome koty od tych obcych. Tak samo jest z rodzeństwem – kot pozna swojego brata lub siostrę i odróżni ich od obcych kotów z zewnątrz.
Może się z nimi przyjaźnić – istnieją koty, które tak zżywają się ze sobą w dzieciństwie, że nawet w dorosłości każdą chwilę spędzają razem. Nie ma tu też reguły dotyczącej płci – mogą to być dwaj bracia, dwie siostry lub brat i siostra – choć, z oczywistych względów, w tym przypadku należy poddać je zabiegowi kastracji lub sterylizacji, by nie dopuścić do chowu wsobnego.
Czy koty są pamiętliwe? Czy mogą się mścić za doznane krzywdy?
Czy koty są pamiętliwe? W gruncie rzeczy tak. Mogą się na Ciebie obrazić, jeśli poczują się urażone – na przykład przez zgonienie z ulubionego fotela. Nie znaczy to jednak, że będą się mścić, bo nie są one złośliwe – pojęcie zemsty jest też zbyt abstrakcyjne dla kotów, choć wielu właścicieli tych zwierząt może mieć odmienne zdanie, gdy obserwuje swojego pupila. Przypisywanie zwierzętom ludzkich skłonności jest dosyć popularne.
Mimo wszystko jednak tak – koty są w stanie zapamiętać doznane krzywdy. Mogą też zapamiętywać dobre rzeczy i reagować adekwatnie do danej sytuacji. Jeśli jednak Twój kot załatwia się poza kuwetą – to nie jest zemsta za krzywdy. Najprawdopodobniej musisz po prostu częściej tam sprzątać lub kupić lepszej jakości żwirek.
Pamięć kota – podsumowanie
Pamięć kota jest całkiem dobrze rozwinięta i może sięgać wielu lat do tyłu. Koty są w stanie zapamiętywać rzeczy aż do swojej śmierci. Zapamiętują zarówno złe, jak i dobre rzeczy, a wspomnienia są po części odpowiedzialne za ich przyszłe reakcje w podobnych sytuacjach.
Czy koty pamiętają rodzeństwo? Ich więzi rodzinne to temat bardziej skomplikowany – kocury nie mają oporów przed zapłodnieniem własnej matki lub siostry – tak działa ich instynkt. Jednak są w stanie pamiętać rodzeństwo – tak, jak inne koty, z którymi łączą ich wspomnienia. Są bowiem w stanie rozróżnić koty znajome i przyjazne od tych obcych i wrogich.
Mamy trzy koty mama Punia i dwoch braci Leo piekny ciemno popielaty i Gaston czarny przed wczoraj w nocy zaginal nam Leo wszyscy go szukalismy zwlaszcza jego czarny brat Gaston , oni sa ze soba bardzo zwiazani ,po dwoch nocach udalo sie odnalesc Leo wpadl do pomieszcenia o wysokosci 3 metrow i nie mogl sie wydostac na szczescie jego glosne ciagle mialczenie pomoglo go nam odnalezc , myslalam,ze po jego powrocie wszyscy bedziemy szczesliwi, ale tak nie jest ,nie wiem dlaczego? ,zaskoczyla mnie reakcja Gastona jego 6-scio miesieczneg brata i jego mamy Puni kiedy Leo zbliza sie do nich one zaczynaja warczec i syczec Gaston wrecz atakuje Leo a dwa dni temu byli jeszcze kochajacym sie rodzenstwem zawsze razem ,teraz Leo czuje sie opuszczony przez swoja mame i swojego brata bardzo to nas martwi , wczesniej Leo byl jak GPS dla swojego braciszka Gastona ale teraz Gaston wrecz atakuje swojego brata ,nie wiem co sie stalo wszyscy cierpielismy po zaginieciu Leo i teraz kiedy po 2 nocach wrocil do domu jest nie akceptowany przez swoja mame i brata.
Czy to sie zmieni jak myslicie moze ktos ma jakas porade w tej sprawie.
W tym pomieszczeniu był jakiś zapach — teraz go po prostu nie poznają, bo rodzina poznają się po zapachu. Zabrać go, wykąpać, zabrać z gniazda jakieś szmatki i dwa dni potrzymać go w pudla z tymi szmatkami
Hejka,
a jak to się ma z rodzeństwem z różnych miotów? Czy ten zapach będzie znajomy?
Mieszka że mną kot ,który przyszedł do mojego domu cztery lata temu,stan zdrowia Rysia bo tak ma na imię był zły rana przedniej łapki wymagała wizyty u weta Ryś szybko wyzdrowiał gdyż ogólnie był w dobrej kondycji ,duży kot o rudym umaszczeniu,waga ok 6kg, z tego co zdołałem się o nim dowiedzieć urodził się, w pustostanie w wielokociej rodzinie,koty o różnym umaszczeniu-cala paleta barw od łaciatych bialorudych po laciate biało-granatowe, dosłownie ciemny granat,rys mieszka w domu ,ale ciągnie go do przyrody ,przeprowadzono zabieg kastracji, ale chyba nie tak do końca,z tego co zauważyłem to rys odwiedzał rodzinę, kilka razy widziałem jak rys wędrował że zdobyczą do swojego starego mieszkania na terenie mojej posesji żyją jeszcze inne koty ,które dokarmiam,Rys w chlode wieczory czest chodzi do nich żeby wspólnie coś zjeść i przytulić się do nich,jw takiej grupce jest im poprostu ciepłej i on o tym wie kiedy noce są bardz chłodne Rys wraca często rano lu ok południa,w moim mieszkaniu ma wszystko ,również now rodzinę z którą jest bardzo związany, szanuje swoją przybrana mamusie i przybranego brata czest bawią się wspólnie,Rys ma swoją kuwetę i czasami załatwią się w niej,ale woli wyjść na swierze powietrze i tam to robi takie przyzwyczajenie ,Rys jest dobrym kompanem ,towarzyszy mi pr,y spożywaniu posilkow,czest podejmuje próby chwytania sztućce,ma długie palce i czasami coś chwyta łapka, kiedyś chęcią w ten sposób swojego brata i zrzucił go na podłogę,w okolicy pojawiły się rude małe koty,może to jego potomstwo,Rys jest łagodny i unika konfliktów, ale te rude kocięta traktował wyjątkowo troszczył się o nie ,bawił się z nimi,szczególnie zabawnie wyglądała zabawa w ukrywanie i szukanie Rys teraz smacznie śpi w kuchni na krzesełku ma tu takie dwa ulubione,z poduszeczkami oparci musi być osłonięte.
Niech Ryś kupi Panu słownik
Janie , jestes wspanialym Czlowiekiem ❤️Najlepszego dla Was 🍀💫
Mam pytanie. Przygarnęlismy kostka, który przez siedem miesięcy był na ośrodku wczasowym. Potem pół roku u nas w domku. Teraz wróciliśmy z miejsce pierwsze. I kotek nam uciekł. Czy jest szansa, że pamięta to miejsce?:(
Koty są inteligentnymi zwierzętami i posiadają doskonałą pamięć przestrzenną, ale czy Twój kotek pamięta swoje poprzednie miejsce pobytu zależy od wielu czynników.Przede wszystkim, jeśli kot był przez siedem miesięcy na ośrodku wczasowym i tylko pół roku u Ciebie w domu, to prawdopodobnie bardziej związany jest z tym ostatnim miejscem. Jednakże, jeśli kot miał okazję poznać teren wczasowiska i spędził tam dużo czasu, to może zachować pewną pamięć o tym miejscu.
Istnieje także wiele innych czynników, które wpływają na to, czy kot będzie pamiętał swoje poprzednie miejsce pobytu, takie jak wiek, doświadczenia życiowe, temperament, oraz to, jak bardzo kot był związany z ludźmi i miejscem. Niektóre koty mają lepszą pamięć przestrzenną niż inne, a niektóre są bardziej związane emocjonalnie z danym miejscem.
Jeśli Twój kot uciekł i jesteś zaniepokojony, to sugeruję podjęcie działań w celu odnalezienia go, takie jak rozwieszenie plakatów z jego zdjęciem, rozpoczęcie poszukiwań w okolicy i skontaktowanie się z lokalnymi schroniskami dla zwierząt. Pamiętaj także, że koty są zwierzętami terytorialnymi i często powracają do swojego domu, więc może warto zostawić jedzenie i wodę na zewnątrz, aby przyciągnąć go z powrotem. Mamy nadzieję, że Wasz kotek się odnajdzie ♥️ trzymamy kciuki! ✊
Wykastruj wszystkie koty. Niech się nie rozmnażają. Bezdomność jest ogromna. Zapytaj w gminie o dofinansowanie do zabiegów kastracji lub poroś fundację o pomoc
Kadtracja kotow bezdomnych jest darmowa