Czy koty pamiętają rodzeństwo? Dowiedz się, jaka jest pamięć kota!

Koty to fascynujące zwierzęta z wielu powodów. Na uwagę zasługuje również ich mózg – bardzo rozwinięty i podobny bardziej do mózgu ludzkiego niż psiego. Biorąc pod uwagę proporcje ciała kota i rozmiar jego mózgu jest on tak samo duży jak mózgi delfinów czy przedstawicieli naczelnych. A czy z tak dobrze rozwiniętym mózgiem w parze idzie dobra pamięć? Jak działa pamięć kota? Czy koty pamiętają rodzeństwo? Czy należą do zwierząt bardzo pamiętliwych? Przekonaj się!

czy koty pamiętają rodzeństwo?

Jak działa pamięć u kota?

Bez żadnych wątpliwości – koty mają pamięć. W końcu to zdolność do rejestrowania i odtwarzania informacji, które zostały przesłane do mózgu. Koty mogą się uczyć, przystosowywać do zmieniających się warunków, a także wykorzystywać to, czego się nauczą w codziennych sytuacjach. Nie potrzeba do tego nawet naukowych badań – choć takie, jak najbardziej, istnieją – często wystarczy zwykła obserwacja zachowania kota.

Pamięć kota dzieli się na dwa rodzaje: pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. W przypadku pamięci krótkotrwałej u kotów sięga ona około trzydziestu sekund wstecz. Nie jest imponująca, ale u ludzi też jest stosunkowo krótka i trwa niewiele dłużej. Kotom pomaga ona na przykład w śledzeniu zdobyczy – informacje z pamięci krótkotrwałej ulatniają się, bo nie mają większego znaczenia. Chyba że zostaną utrwalone i trafią do pamięci długotrwałej.

czy koty pamiętają rodzeństwo?

Istnieje wiele badań i dowodów, świadczących o tym, że koty mogą pochwalić się całkiem imponującą pamięcią długotrwałą. Mogą pamiętać nawet rzeczy, które miały miejsce wiele lat temu i są zdolne zapamiętywać je nawet do końca życia. Koty są w stanie pamiętać rzeczy, które się wydarzyły – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, dlatego – na przykład – są świadome odniesionych w życiu strat.

Czy koty mają dobrą pamięć? Bezsprzecznie tak, choć można ją z nimi ćwiczyć, by była jeszcze lepsza. A w procesie nauki przydadzą się różnorodne przysmaki dla kota, bo kot najlepiej uczy się dzięki nagrodom i pozytywnej motywacji.

Kiedy pamięć kotów jest najlepsza?

Pamięć kotów funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy są one jeszcze bardzo małe. To czas na poznawanie świata i zbieranie pierwszych doświadczeń, które rzutują na całe przyszłe życie kotów. Z biegiem czasu, oczywiście, nadal mają zdolność zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy, ale nie następuje to tak szybko, jak w przypadku kociąt. Dlatego prawidłowa opieka nad kotem na tym etapie i dostarczenie mu niezbędnych do życia składników odżywczych – które odżywiają też jego mózg – ma tutaj kluczowe znaczenie.

czy koty są pamiętliwe

Jak wyglądają więzi rodzinne kotów?

Kociaki od chwili narodzin przede wszystkim potrzebują mamy i to właśnie z nią nawiązują najsilniejszą więź. W procesie socjalizacji duże znaczenie ma też ich rodzeństwo. Właśnie w ten sposób małe kociaki uczą się zachowań, które zostaną z nimi na całe życie, bawią się wspólnie i rozwijają w sposób prawidłowy. Wszystkiego uczy ich matka, ale czerpią też bardzo dużo poprzez wzajemne interakcje ze sobą nawzajem, dlatego sytuacja, gdy w miocie – na przykład – przeżywa tylko jeden kociak, mogą doprowadzić do zaburzenia naturalnych procesów jego rozwoju.

Kociaki spędzają razem mnóstwo czasu – śpią, ssą sutki w poszukiwaniu pokarmu, a gdy podrosną, bawią się i razem poznają świat. Kocia mama uczy ich polowania i innych, typowo kocich zachowań. W końcu jednak nadchodzi czas, w którym kociaki dorastają i mogą już sobie radzić samodzielnie. Co wtedy?

Zdarza się, że kotka je od siebie odgania, tym samym zmuszając je do rozpoczęcia samodzielnego życia – nie chce się już nimi zajmować i spędzać z nimi czasu. Zdarza się jednak, że przy matce pozostają jej córki, by razem polować i wychowywać potomstwo.

Oczywiście, koty wolnożyjące samodzielnie regulują swoje stosunki w rodzinie. Jeśli jednak są to koty domowe, niewychodzące, te relacje mogą wyglądać nieco inaczej. Małe kociaki najpewniej w końcu trafią do nowych domów i zaczną wieść tam swoje samodzielne, odrębne życie. Mogą też pozostać razem w jednym domu i ułożyć swoje przyszłe stosunki.

czy koty mają dobrą pamieć

Czy koty pamiętają rodzeństwo?

Skoro koty mają dobrą pamięć i jako kocięta spędzają sporo czasu razem to czy koty pamiętają rodzeństwo? Dla kotów więzi rodzinne jako takie nie mają większego znaczenia – dlatego niewykastrowany kocur może zapłodnić swoją siostrę lub matkę, bo pokrewieństwo tutaj nic nie znaczy.

Koty jednak mają zdolność do rozpoznawania się po zapachu i zapamiętywania ich na długie lata. Dlatego są w stanie rozpoznać znajome koty od tych obcych. Tak samo jest z rodzeństwem – kot pozna swojego brata lub siostrę i odróżni ich od obcych kotów z zewnątrz.

Może się z nimi przyjaźnić – istnieją koty, które tak zżywają się ze sobą w dzieciństwie, że nawet w dorosłości każdą chwilę spędzają razem. Nie ma tu też reguły dotyczącej płci – mogą to być dwaj bracia, dwie siostry lub brat i siostra – choć, z oczywistych względów, w tym przypadku należy poddać je zabiegowi kastracji lub sterylizacji, by nie dopuścić do chowu wsobnego.

Czy koty są pamiętliwe? Czy mogą się mścić za doznane krzywdy?

Czy koty są pamiętliwe? W gruncie rzeczy tak. Mogą się na Ciebie obrazić, jeśli poczują się urażone – na przykład przez zgonienie z ulubionego fotela. Nie znaczy to jednak, że będą się mścić, bo nie są one złośliwe – pojęcie zemsty jest też zbyt abstrakcyjne dla kotów, choć wielu właścicieli tych zwierząt może mieć odmienne zdanie, gdy obserwuje swojego pupila. Przypisywanie zwierzętom ludzkich skłonności jest dosyć popularne.

Mimo wszystko jednak tak – koty są w stanie zapamiętać doznane krzywdy. Mogą też zapamiętywać dobre rzeczy i reagować adekwatnie do danej sytuacji. Jeśli jednak Twój kot załatwia się poza kuwetą – to nie jest zemsta za krzywdy. Najprawdopodobniej musisz po prostu częściej tam sprzątać lub kupić lepszej jakości żwirek.

czy koty pamiętają rodzeństwo?

Pamięć kota – podsumowanie

Pamięć kota jest całkiem dobrze rozwinięta i może sięgać wielu lat do tyłu. Koty są w stanie zapamiętywać rzeczy aż do swojej śmierci. Zapamiętują zarówno złe, jak i dobre rzeczy, a wspomnienia są po części odpowiedzialne za ich przyszłe reakcje w podobnych sytuacjach.

Czy koty pamiętają rodzeństwo? Ich więzi rodzinne to temat bardziej skomplikowany – kocury nie mają oporów przed zapłodnieniem własnej matki lub siostry – tak działa ich instynkt. Jednak są w stanie pamiętać rodzeństwo – tak, jak inne koty, z którymi łączą ich wspomnienia. Są bowiem w stanie rozróżnić koty znajome i przyjazne od tych obcych i wrogich.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *