Wigilia zbliża się wielkimi krokami – w domu jest całe mnóstwo przygotowań, trzeba się zająć też przygotowywaniem odpowiednich, tradycyjnych potraw. W tym okresie nieodmiennie rządzą grzyby w wielu postaciach – są częścią składową wielu tradycyjnych, wigilijnych dań. A w tym wszystkim gdzieś jest pies – który może dzielnie czekać w kuchni, aż spadnie jakiś smakołyk. Będzie obecny też podczas wigilii. Czy warto w takim wypadku częstować go tym, co samemu masz na talerzu? Czy pies może jeść grzyby? Jak urządzić psu uroczystą kolację tego szczególnego dnia? Sprawdź to!
Odpowiednie żywienie psa – ważne dla jego zdrowia i rozwoju
Na temat odpowiedniego sposobu żywienia psa napisano już naprawdę mnóstwo rozmaitych rzeczy. Diametralnie zmieniło się też podejście – jeszcze przecież wcale nie tak dawno temu uważano powszechnie, że pies może jeść resztki z ludzkiego stołu. Dzisiaj już wiadomo, że jest tam mnóstwo składników, które mu po prostu szkodzą i pies powinien mieć zbilansowaną dietę odpowiednią dla swoich własnych, indywidualnych potrzeb.
Pies to względny mięsożerca, dlatego podstawą jego wyżywienia musi być mięso, które dostarczy mu dobrej jakości zwierzęcego białka. Wszelkie inne składniki – warzywa, owoce czy zioła to tylko dodatki, które powinny stanowić jedynie ułamek jego diety.
Odpowiedni sposób żywienia psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Dieta może ochronić go przed wieloma problemami zdrowotnymi – w tym też nadwagą i otyłością oraz sprawić, że pies będzie po prostu energiczny i zadowolony z życia. Może też wpłynąć nie tylko na jakość, ale też długość tego życia – choć tutaj też duże znaczenie mają czynniki genetyczne.
Czy pies może jeść grzyby?
Nadchodzi wigilia, a więc czas, w którym na naszych stołach będą rządzić i królować – oprócz karpia i kapusty – przede wszystkim grzyby. Pierogi, uszka do barszczu, krokiety, zupa – jest mnóstwo wigilijnych potraw, w których pojawiają się właśnie grzyby.
Twój pies na pewno będzie chciał skosztować takiej uczty – w końcu wiele zwierzaków ma tendencje do żebrania i dopraszania się smacznych kąsków, bo to prawdziwe łakomczuchy. Ale czy pies może jeść grzyby?
Lepiej mu ich nie podawać, choć nie powinna mu się stać żadna krzywda, gdy zje kawałek kurki, czy innego jadalnego grzyba, który spadł z Twojego talerza, nie warto pupila przyzwyczajać do smaku grzybów. Są one bardzo ciężkostrawne, dlatego – nawet te jadalne – mogą być przyczyną problemów z żołądkiem, wymiotów, biegunki i innych nieprzyjemnych dolegliwości.
W dodatku pies, który zasmakuje w grzybach, sam będzie ich sobie szukał podczas spacerów, a wtedy może zjeść cokolwiek – nawet muchomora sromotnikowego i inne niebezpieczne, trujące grzyby. Dlatego najlepiej jest przyjąć zasadę, by w ogóle nie podawać psom grzybów. To dla nich najbezpieczniejsze wyjście.
Co grozi psu, jeśli zje grzyby?
Pies zjadł grzyby! Co teraz? To zależy. Jeśli to był kawałek pieczarki, który – na przykład – spadł z Twojej pizzy, to nic nie musisz robić, taka ilość grzyba jadalnego nie wyrządzi mu krzywdy. Gorzej, jeśli zjadł ich większe ilości lub dobrał się na spacerze do rosnących gdzieś w trawie grzybów, których nie potrafisz zidentyfikować.
Wtedy może grozić mu nawet zatrucie. Objawia się ono na wiele różnych sposobów, ale do najbardziej charakterystycznych cech można zaliczyć biegunkę, ślinotok, drgawki, wymioty, ból brzucha, apatię lub stan silnego pobudzenia. Może też pojawić się brzydki zapach z pyska lub kał zabarwiony na czarno.
Grzyby dla psa mogą być też bardzo szkodliwe nawet jeśli dla Ciebie są w zupełności jadalne – tutaj zależy sporo od tego, ile ich zjadł Twój pupil. W przypadku większej ilości może dojść do podrażnienia żołądka, wymiotów oraz biegunki.
Jak postępować w przypadku zatrucia?
Stało się. Twój pies dobrał się do trujących grzybów – zauważyłeś to od razu lub dopiero w momencie pojawienia się objawów zatrucia. Co teraz? Przede wszystkim: nie wolno Ci panikować. Musisz zachować zimną krew, by pomóc Twojemu czworonogowi. W takiej sytuacji on naprawdę bardzo liczy na to, że mu pomożesz. Co możesz zrobić?
Zatrucie grzybami u psa postępuje szybko. Przede wszystkim musisz wywołać u zwierzęcia wymioty, by zwrócił jak największą część trucizny. Wymioty zalecane są do dwóch godzin od spożycia grzybów. Możesz je wywołać dzięki podaniu psu wody utlenionej strzykawką do pyska. Uważaj! To dość trudne, bo trzeba wiedzieć, ile jej podać, a przy tym może ona podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego i doprowadzić do kolejnych problemów.
Lekarze weterynarii mają lepsze i bezpieczniejsze sposoby na to. Jeśli jednak boisz się, że nie zdążysz i liczy się przede wszystkim czas – to dobry pomysł. Nadal jednak wcześniej skonsultuj się przynajmniej telefonicznie z lekarzem weterynarii. Dobrym pomysłem jest też podanie mu węgla zmieszanego z wodą, który zneutralizuje część trucizny w żołądku. Tutaj też ważna jest dawka, dlatego również skonsultuj się z lekarzem weterynarii, zanim to zrobisz.
Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii, bez tego się nie obejdzie! Musisz dostać się tam z psem jak najszybciej. To właśnie lekarz weterynarii zajmie się jego leczeniem i dalszym neutralizowaniem i pozbywaniem się z psiego organizmu trucizny. Czasami konieczne będzie nawet podanie zwierzakowi kroplówki. Mogą być też konieczne badania dodatkowe i dłuższe leczenie.
Liczy się przede wszystkim czas, dlatego działaj szybko i zdecydowanie – im szybciej Twój czworonóg uzyska pomoc, tym większa szansa na to, że wyjdzie z zatrucia cało.
Wigilia z psem? Czemu nie! Podaj mu odpowiednie potrawy
Grzyby najlepiej jest wykreślić z psiego jadłospisu. Ale przecież nadal możesz poczęstować psa czymś bardzo smacznym i całkowicie bezpiecznym, by też miał swoją uroczystą kolację. Co mu możesz podać?
Najlepsze będą karmy i przekąski stworzone specjalnie dla niego. Mogą to być na przykład mięsne paluszki i przysmaki od Alpha Spirit.
Jeśli poza przekąskami szukasz czegoś na solidny posiłek – karmy Alpha Spirit, marki Wiejska Zagroda lub Arion powinny przypaść do gustu Twojemu psu.
Grzyby dla psa – podsumowanie
Nadchodzi czas, w którym królować w kuchni będą przede wszystkim grzyby. Jak to jest w takim razie z psami? Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby jadalne? W zasadzie w małej ilości nie powinny mu one wyrządzić żadnej krzywdy, ale i tak nie warto przyzwyczajać go do smaku grzybów, bo to może mu tylko zaszkodzić.
Taki psiak może sam się poczęstować grzybami, które rosną gdzieś w lesie lub na polanie, znalezionymi podczas spacerów. Tutaj już bardzo łatwo o nieszczęście i zatrucie, bo psi nos nie wyczuje trucizny.
Jeśli zwierzak się zatruje – musisz zacząć działać jak najszybciej, nie marnuj czasu na panikę. Sprowokuj wymioty i udaj się z psem jak najszybciej do lekarza weterynarii. Pośpiech może tutaj uratować życie.