Chomiki to bardzo popularne zwierzątka domowe. Często wybierane są jako pierwsze zwierzątka dla dziecka, choć o wiele lepszym pomysłem jest traktowanie ich jako zwierzątek dla całej rodziny. Nie zajmują wiele miejsca i nie są zbyt problematyczne w utrzymaniu, jednak samo dziecko raczej nie poradzi sobie z zapewnieniem chomikowi odpowiednich warunków do życia. Istnieją różne gatunki chomików. Warto bliżej je poznać, zanim zdecydujesz się na konkretnego chomika. Z jakimi najpewniej się spotkasz? Czy wszystkie chomiki są udomowione? Przekonaj się!
Chomik jako zwierzątko domowe
Chomiki słyną jako zwierzątka niezbyt wymagające w hodowli. Są niewielkie, jedzenie dla nich nie należy do najdroższych i jest łatwo dostępne. Zakup chomika nie pochłania też sporych środków finansowych, chociaż należy zakupić im odpowiednią klatkę. Choć te zwierzaki nie należą do dużych, źle będą się czuły w małych klatkach. Na wolności chomiki przemierzają naprawdę spore połacie terenu. Są też bardzo terytorialne, dlatego potrzebują mieć dużą klatkę, która będzie ich niepodzielnym królestwem.
Prowadzą nocny tryb życia – musisz wziąć pod uwagę to, że Twój chomik w dzień będzie głównie spał w domku albo w innej bezpiecznej kryjówce, a aktywny zrobi się dopiero nocą. Każdy chomik jest też samotnikiem, dlatego nie kupuj kilku chomików do jednej klatki – będą nieszczęśliwe i dojdzie u nich do wojen, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
Gdy zakupisz chomika, musisz też poświęcić trochę czasu na to, by go oswoić i do siebie przyzwyczaić – postępuj łagodnie i cierpliwie, by zwierzak się do Ciebie przekonał, jeśli chcesz brać go na ręce. Jeśli zwierzak poczuje się zagrożony, może boleśnie ugryźć. Dlatego jeśli chcesz, by zwierzak był towarzyszem dziecka, musisz nauczyć dziecko odpowiedniego obchodzenia się z nim.
Chomiki są wszystkożerne, dlatego poza sianem, ziołami, warzywami i owocami, potrzebuje też białka pochodzenia zwierzęcego. Możesz podawać mu larwy mącznika, kawałki ugotowanego kurczaka lub gotowanego na twardo jajka. Możesz też zdecydować się na podawanie mu jogurtu naturalnego albo niesolonego twarogu.
Jakie są najpopularniejsze gatunki chomików?
Gatunki chomików to powszechne wyrażenie, które nie jest jednak w pełni prawdziwe. W przypadku tych zwierząt dużo lepiej jest mówić o rasach lub odmianach. Chomik jako taki to jeden gatunek, który należy jednak do dość zróżnicowanych. Jakie są rodzaje chomików? Właściwie można je podzielić na dwie główne kategorie: chomiki udomowione, czyli takie, które można hodować w warunkach domowych i nieudomowione, czyli te dzikie, trudne czy wręcz niemożliwe do oswojenia, czasem również pod ochroną. Jakie są w takim razie rodzaje chomików domowych? Na ogół na świecie hoduje się pięć ras. To niewiele, biorąc pod uwagę, że odmian chomików jest około trzystu. Jakie są rasy chomików hodowanych w domu?
Chomik syryjski
Chomik syryjski jest duży i stosunkowo łatwy w hodowli. Jest w stanie nawet przywiązać się do człowieka, choć – jak typowy samotnik – potrzebuje na to sporo czasu. Żyje około dwóch lat, ale mogą zdarzyć się osobniki, które przeżyją nawet cztery. Jakie są rodzaje chomików syryjskich? Wyróżnia się ich cztery: odmianę krótkowłosą, długowłosą, z gładkim włosiem lub z kręconym włosiem.
Ze względu na ich rozmiar potrzebują dużych klatek, zabawek i schronień – tylko wtedy będzie się dobrze czuł i mógł korzystać z zabawek bez obaw.
Chomik Roborowskiego
To najmniejszy spośród chomików karłowatych, bo osiąga długość do czterech centymetrów. Mają ogromny temperament, dlatego uchodzą za stosunkowo trudne w hodowli. Są też bardzo sprytne i ciekawskie, dlatego mogą zostać mistrzami ucieczek. Wymagają odpowiedniej klatki, która im to uniemożliwi, mimo ich niewielkich rozmiarów. Jak każdy chomik, także chomik Roborowskiego jest wielkim samotnikiem. Raczej nie lubi być noszony na rękach i może mocno ugryźć. Trudno go oswoić i przyzwyczaić do ludzkiej obecności czy dotyku. Cechą charakterystyczną tych chomików jest białe podbrzusze. Występują w wielu wariantach kolorystycznych. Ze względu na rozmiary i zachowanie nie są polecane dla dzieci.
Chomik chiński
Należy do chomików karłowatych i osiąga wagę około 30-45 gramów w dorosłości. Mają bardzo charakterystyczny wygląd. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest ciemna pręga, która biegnie przez grzbiet zwierzaka. Ma też stosunkowo długi ogon – dłuższy niż inne odmiany chomików. Może żyć około trzy lata. Jest zwierzęciem wszystkożernym, a jego potrzeby żywieniowe nie różnią się od potrzeb innych chomików. Potrzebuje siana, ziół, warzyw, owoców i białka pochodzenia zwierzęcego. Jest bardzo delikatny, dlatego trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić.
Chomik dżungarski
Należy do stosunkowo łatwych w hodowli. Słynie jako łagodny, spokojny i łatwy do oswojenia. Jest też duży i odporny, przez co polecany jest nawet początkującym hodowcom chomików. Należy jednak uważać na to, by zwierzak nie był narażony na stres, bo bardzo źle go znosi. Zestresować może go wiele rzeczy: transport, zmiana sposobu karmienia, zbyt głośne otoczenie czy nawet za mała klatka.
Chomik Campbella
W naturze zdarza się, że chomiki Campbella dzielą nory z chomikami chińskimi lub chomikami Roborowskiego. Wszystko z powodu różnorodnej diety, która sprawia, że nie muszą one konkurować o pożywienie. W odróżnieniu od chomików dżungarskich, chomiki Campbella nie posiadają odpowiednich procesów termoregulacyjnych, które pozwalałaby im przeżyć bardzo niskie temperatury, dlatego szukają one schronienia przed zimnem i mogą – na wolności – przebywać w pobliżu ludzkich siedzib lub próbować zamieszkać pod dachem. Cechują się bardzo słabym wzrokiem, ale nadrabiają ten brak poprzez orientację zapachową w terenie. Żywią się przede wszystkim roślinami, choć potrzebują też dodatku białka zwierzęcego.
Rasy chomików nieudomowionych
Poza chomikami domowymi, na świecie żyją też te dzikie. Jaki jest dziki chomik? Gatunki – czy raczej rasy – są tutaj rozmaite, bo odmian chomików jest ponad trzysta i tylko kilka z nich jest udomowionych. Do najpopularniejszych nieudomowionych chomików należy chomik europejski. Nigdy nie dał się oswoić, przez swoją agresję i ogromny temperament. Obecnie znajduje się pod ochroną i nie można trzymać go w warunkach domowych.
Do innych dzikich chomików należy chomik turecki, mnisi, tybetański, górski i wiele innych. Różnią się one między sobą zachowaniem, wyglądem czy miejscem występowania.
Gatunki chomików – podsumowanie
Chomiki są bardzo popularnymi zwierzakami domowymi, rozpowszechnionymi praktycznie na całym świecie. Choć istnieje przeszło trzysta ras chomików, w hodowli domowej najczęściej występują chomiki: syryjski, dżungarski, chiński, Roborowskiego oraz Campbella.
Chomiki to zwierzaki nocne i prowadzące z reguły samotniczy tryb życia. Część z nich jednak da się oswoić do takiego stopnia, że przywiążą się do człowieka i jego obecności. To zwierzaki delikatne, dlatego należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Mimo niewielkich rozmiarów potrzebują całkiem sporych klatek, a w nich zabawek i kryjówek, by czuć się dobrze.
xd
Chomików dżungarskich nie ma w Polsce. Ta strona podaje nieprawdziwe informacje.
Jak najbardziej w Polsce można zakupić takiego pupila.
XDDDDDDDDDDDD