Czy wiesz, że najdłużej żyjącym psem na świecie był Max, mieszaniec beagla, jamnika i teriera? Max żył dokładnie 29 lat i 282 dni. Każdy z nas na pewno chciałby, aby jego pies dożył tak sędziwego wieku. Co w takim razie możemy zrobić, żeby nasz pies był przez długie lata w dobrej formie? Jedną z ważniejszych rzeczy jest dbanie o zdrowie naszego pupila. Odpowiednia dieta, dobra kondycja fizyczna i psychiczna oraz regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym to nie wszystko.
W jakim celu i kiedy wykonujemy badania krwi?
Badanie krwi służy do oceny zdrowia naszego psiaka. Regularna kontrola krwi pomaga nam ocenić, co tak naprawdę dzieje się w jego organizmie. Zdarza się, że u naszego psa, który wydaje się być okazem zdrowia i czuje się wyśmienicie, już zaczyna rozwijać się choroba. I mimo że nie widać jeszcze żadnych objawów, pewne parametry we krwi zaczynają już odchylać się od normy. Dzięki szybkiej reakcji, czyli wczesnemu wykryciu toczącego się procesu patologicznego, możemy przeciwdziałać chorobie lub zatrzymać ją na początkowym etapie, a nasz psiak będzie mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata.
Badanie krwi u psa należy wykonać także przed operacją. Musimy mieć pewność, że pies jest zdrowy przed rutynowymi zabiegami chirurgicznymi (lub zabiegami ratującymi życie), aby odpowiednio dobrać znieczulenie. Oprócz tego, wyniki badania krwi służą także monitorowaniu leczenia i pozwalają postawić odpowiednie rokowanie.
Jak często należy wykonywać badanie krwi?
Badanie krwi pomaga nam sprawdzić kompleksowo zdrowie naszego pupila, dlatego morfologia u psa powinna być wykonywana regularnie. U zdrowego psa podstawowe badania krwi powinniśmy wykonywać minimum raz do roku. U psów powyżej 7. roku życia, czyli u psa kwalifikującego się już jako senior – dwa razy do roku.
Jeśli nasz pies przyjmuje jakiekolwiek leki, choruje, a badania krwi służą do monitorowania leczenia – ich częstość zleca prowadzący lekarz weterynarii. Pamiętajmy, że nie zawsze na każdej wizycie możemy wykonać badania krwi. To badanie może być nieprzyjemne nie tylko dla nas, ale również dla naszego psiaka. Ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Jak przygotować psa do badania?
Badanie krwi u psa powinno być przeprowadzane na czczo. Zwierzak nie powinien przyjmować jedzenia 8 godzin przed badaniem, może pić jedynie wodę. Dla wielu z nas morfologia jest nieprzyjemnym badaniem, dlatego ważne jest, abyśmy zachowali spokój i nie okazywali zdenerwowania swojemu pupilowi. Nie pozwólmy, aby zły nastrój udzielił się również i jemu – okażmy mu wsparcie.
Jeśli źle znosisz widok krwi, od razu poinformuj o tym swojego lekarza weterynarii. Czasami lepiej zostawić pupila w rękach lekarza. Często także nasze zwierzaki zachowują się dużo spokojniej, kiedy właściciel poczeka na zewnątrz gabinetu. Wszystko zależy od charakteru psa, dlatego sami musimy znaleźć jak najlepszy sposób, żeby pobieranie krwi nie kojarzyło mu się z czymś strasznym. Po badaniu najlepiej nagrodzić naszego pupila odpowiednim smakołykiem.
W sytuacji, gdy pies jest szczególnie nerwowy lub agresywny, warto omówić to wcześniej z lekarzem weterynarii. Jeśli pobranie krwi u naszego pupila może być trudne w przeprowadzeniu, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu lekkiej narkozy, podczas której wykonane zostanie badanie krwi u psa.
Jak wygląda pobieranie krwi u psa?
Morfologia u psa nie jest skomplikowanym badaniem. Krew pobierana jest najczęściej z przedniej łapy. Czasami zdarza się, że pies nie lubi, gdy manewruje się blisko jego pyszczka. W takich sytuacjach krew może być pobrana z tylnej łapy pieska. Lekarz weterynarii zakłada na łapę stazę – opaskę uciskową, dzięki której lepiej widoczna jest żyła. Goli i dezynfekuje okolicę wkłucia i następnie za pomocą igły pobiera krew do specjalnych probówek. Po pobraniu odpowiedniej ilości krwi, lekarz przykleja plaster uciskowy, który możemy zdjąć po 10 minutach.
Jeśli Twój pies wybiera się na wystawę lub z jakichś innych względów nie może mieć ogolonej łapy – poinformuj o tym swojego lekarza weterynarii.
Podstawowe badania krwi u psa
Podstawowe badanie krwi to morfologia i badanie biochemiczne surowicy. Badanie morfologiczne informuje o liczbie krwinek czerwonych, liczbie krwinek białych i płytek krwi. Badanie biochemiczne krwi dostarcza informacji, dotyczących funkcjonowania poszczególnych narządów psiaka. Wszystkie parametry są bardzo istotne w ocenie zdrowia psa, mogą informować nas np. o tym, czy nasz pupil ma stan zapalny lub anemię.
Wyniki krwi u psa oznaczone są w ustalonymi zakresami i parametrami. Należy mieć na uwadze, że normy mogą różnić się między poszczególnymi laboratoriami. Wszelkie nieprawidłowości u naszego psa mogą świadczyć o odwodnieniu, infekcji lub chorobie. Jeśli wyniki wzbudzają u nas niepokój, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
Morfologia psa. Normy i interpretacja wyników
Wyniki krwi u psa oznaczone są odpowiednim zakresem norm. Podniesione ponad normę parametry określane są jako H (high), a te obniżone jako L (low). Niektóre parametry, podniesione lub obniżone, nie mają dużego znaczenia diagnostycznego. Inne mogą wskazywać na problem z danym narządem, tylko wtedy, kiedy towarzyszą mu inne podniesione (lub obniżone) parametry.