Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Biełka i Striełka, czyli pieski w kosmosie! Poznaj ich historię

Ludzi od zawsze fascynowało zdobywanie przestworzy. To właśnie ta fascynacja pchnęła ich do stworzenia balonów, samolotów, a w końcu do prób podbicia kosmosu. Zanim jednak w kosmos wyruszył człowiek, pierwszymi stworzeniami, na których testowano nowe rozwiązania były zwierzęta. Wiele psów oddało życie tej sprawie. Części z nich udało się przeżyć – Biełka i Striełka były właśnie takimi dzielnymi psiakami, które przeżyły i osiągnęły międzynarodową sławę. Poznaj je bliżej!

Biełka i Striełka, czyli pieski w kosmosie! Poznaj ich historię

Pieski w kosmosie – ogromna ofiara w imię nauki

II wojna światowa przyniosła wiele zmian na mapie świata. Europa została podzielona przez Żelazną Kurtynę, a dwa supermocarstwa – ZSRR oraz Stany Zjednoczone – walczyły o supremację. To popchnęło ludzkość do wyścigu zbrojeń i swoistej rywalizacji technologicznej. A naturalnym sposobem na pokazanie swojej wyższości było zdobycie kosmosu.

Kosmos od zawsze fascynował ludzi, dlatego już w latach 50. XX wieku czyniono pierwsze przygotowania, by w końcu wysłać człowieka w przestrzeń kosmiczną. Jednak zanim do tego doszło, minęło wiele lat. W tym czasie nie próżnowano – Rosjanie na orbitę wysyłali psy.

Najczęściej były to bezpańskie kundelki. Niemniej musiały one cechować się posłuszeństwem, inteligencją i odpornością na trudne warunki. Ważną cechą był też ich wygląd – psy musiały mieć określony rozmiar, ale też być fotogeniczne, by w razie sukcesu dobrze prezentować się na zdjęciach.

Najbardziej znanym psem w kosmosie była suczka Łajka, ale jej historia zakończyła się tragicznie. Suczka zmarła z powodu stresu i zbyt wysokiej temperatury wewnątrz kapsuły. Nie była jedynym psem, który zginął podczas tego typu zadań. Przy niej jednak z góry wiedziano, że piesek żywy na Ziemię nie powróci – nie istniała technologia, która na to pozwalała.

Po Łajce przyszła kolej na inne psy – wśród nich były Biełka i Striełka.

O pieskach, które wyruszył w kosmos

Przeczytaj także: Pierwszy pies w kosmosie. Poznaj Łajkę i jej kosmiczną historię!

Biełka i Striełka – psy na orbicie okołoziemskiej

19 sierpnia 1960 roku dwa kundelki – Biełka i Striełka – zostały wystrzelone na orbitę okołoziemską. Swoją podróż odbyły w satelicie Sputnik 5. Zanim jednak do tego doszło, przeszły one szereg testów w moskiewskim ośrodku badań. Wszystkie miały na celu nauczyć je wykonywania poleceń, przebywania w ciasnych pomieszczeniach i uodpornić na warunki pozaziemskie.

O wysłaniu dwóch psów zamiast jednego zdecydowano się z konkretnego powodu – zwierzęta w parze były znacznie mniej zestresowane. W tym duecie naturalną liderką była Biełka, która szybciej uczyła się wszystkiego, co konieczne do przetrwania tej wyprawy.

Trening psich astronautek był naprawdę bardzo trudny. Psy nie chciały przebywać w ciasnych pomieszczeniach, więc ta część była najbardziej problematyczna. Poza tym suczki mogły liczyć na naprawdę dobrą opiekę, która miała im wynagrodzić wszelkie trudy.

Biełka i Striełka w kosmosie spędziły dwadzieścia cztery godziny. Początkowo zaobserwowano, że wzrósł ich poziom stresu, ale parametry życiowe szybko wróciły do normy. Psiaki bezpiecznie wylądowały na Ziemię, a ich organizmy nie ucierpiały z żadnego powodu. Stało się w tym momencie jasne, że ludzie mogą zdobyć kosmos.

Dalsze losy psich kosmonautek

Biełka i Striełka szybko stały się prawdziwymi bohaterkami. Mówiono o nich na całym świecie – pojawiały się w gazetach, a ludzie oszaleli na ich punkcie. Suczki zamieszkały w  Instytucie Medycyny Kosmicznej i Lotniczej. Rok po odbyciu lotu najbardziej znane psy w kosmosie nadal były na ustach wszystkich.

Gdy Striełka się oszczeniła, o posiadaniu „kosmicznego szczeniaczka” zamarzyła nawet pierwsza dama Stanów Zjednoczonych – Jackie Kennedy. Nikita Chruszczow ofiarował jej jednego z psiaków, który dostał imię Puszynka. Szczeniaczek zamieszał w Białym Domu.

Biełka i Striełka żyły w spokoju i wszelkich wygodach, a po śmierci zachowano ich zwłoki, wypychając je i eksponując w Muzeum Kosmonautyki w Moskwie, aby pamięć o nich nie zginęła. 

Pieski w kosmosie – historie psów-bohaterów

Biełka i Striełka w kosmosie – podsumowanie

Pieski w kosmosie nie zawsze miały szczęście. Część z nich – tak jak Łajka – umierało w trakcie wyprawy. Biełka i Striełka miały jednak szczęście – udało im się przeżyć całą dobę na orbicie okołoziemskiej, na którą dostały się w satelicie Sputnik 5.

Gdy wróciły, okazało się, że nic im nie jest, a same psiaki zostały bohaterkami – świat oszalał na ich punkcie, a dzielne psiaki dożyły w spokoju i komforcie końca swoich dni.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Historie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.